Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Οι συνηθησμενες διαδρομες μου ειναι μικτες.Δηλαδη και Εθνικη και μεσα στην πολη αλλα οχι σαν το μποτιλιαρισμα στο κεντρο της Αθηνας.Επισης δεν κανω πολλα χλμ το χρονο.Για παραδειγμα απο περσι τον Ιουλιο μεχρι τωρα εκανα 7500χλμ.Βεβαια πεφτει και το αναλογο σκισιματακι που και που.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα amsoil, τι λαδια προτεινετε για πολο που ΚΑΙΕΙ πολλα λαδια, οπως τα περιγραφουν παραπανω, (και μαλλον θα χρειαζοταν ανοιγμα μηχανης και αλλαγμα καπακι-ελατηρια-βαλβιδες αλλα τωρα ειναι εκτος εγγυησης οποτε ακυρο)

Μεχρι τωρα εχουν δοκιμαστει 5-40 (νομιζω) amsoil χωρις καμια επιτυχια..

Α, εχω 25000 km και ειναι η τριτη πληρης αλλαγη λαδιων στα 3 χρονια που το εχω .. τι να κανω, τη βγαζω με συμπληρωματα συνεχεια(!)

Mobil-1 αλλα ποιο συγκεκριμενα? Mobil1 απλο ή extended performance ? 5-30 ή 5-40 ή 10-40 ή άλλο?

[ απο οτι βλεπω το extended performance ειναι το λεγομενο "long life" και δε βγαινει 40αρι, κατι που δε με ενδιαφερει ιδιεταιρα.. απλα να μη καιει τοσο με ενδιαφερει και ας αλλαζω και πιο συχνα]

Edited by trv
Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω, η κατασταση εχει φτασει στο αμην καθε 1500χλμ θελει 1lt λαδι περιμενω πως και πως να το πουλησω και λυπαμαι που το λεω ποτε ξανα VW new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω, η κατασταση εχει φτασει στο αμην καθε 1500χλμ θελει 1lt λαδι περιμενω πως και πως να το πουλησω και λυπαμαι που το λεω ποτε ξανα VW new_grrrr.gif

τα παραπονα σου στην vw.. :)

Link to comment
Share on other sites

τα παραπονα σου στην vw.. :)

τωρα ειναι αργα δεν παιζει εγγυηση, παντως οσο και αν το εψαξα εντος εγγυησης δεν βρηκα ακρη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στο δικό μου στα 5500χιλ άναψε λαμπάκι.Αλλάζω λάδια και βάζω castrol 5-40.Από τότε ΚΑΘΕ 5000ΧΙΛ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ!Ανεξάρτητα από το τι λέει η αντιπροσωπεία!Σιγά μην άλλαζα πρώτη φορά στα 15000χιλ δεν θα'βγαινε λάδι,μαζούτ θα'βγαινε!!Σπάνια καίει λάδι π.χ. Αθήνα-Λάρισα-200km/h έκαψε 400ml περίπου.Αυτό έλειπε να μην το κάψει!!Όλα αυτά με ευλαβικό στρώσιμο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω, η κατασταση εχει φτασει στο αμην καθε 1500χλμ θελει 1lt λαδι περιμενω πως και πως να το πουλησω και λυπαμαι που το λεω ποτε ξανα VW

:wacko: - τι λαδι ομως βαζεις δεν μας ειπες (?)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στο δικό μου στα 5500χιλ άναψε λαμπάκι.Αλλάζω λάδια και βάζω castrol 5-40.Από τότε ΚΑΘΕ 5000ΧΙΛ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ!Ανεξάρτητα από το τι λέει η αντιπροσωπεία!Σιγά μην άλλαζα πρώτη φορά στα 15000χιλ δεν θα'βγαινε λάδι,μαζούτ θα'βγαινε!!Σπάνια καίει λάδι π.χ. Αθήνα-Λάρισα-200km/h έκαψε 400ml περίπου.Αυτό έλειπε να μην το κάψει!!Όλα αυτά με ευλαβικό στρώσιμο βέβαια...

να τος δικος μας εισαι ...τα ιδια λαδια βαζουμε...GT3 magnatec...ουτε εμενα καιει καθολου

Link to comment
Share on other sites

να τος δικος μας εισαι ...τα ιδια λαδια βαζουμε...GT3 magnatec...ουτε εμενα καιει καθολου

Κοίτα άμα τα αλλάζεις συχνά,δεν μπορείς να καταλάβεις πότε καίει και πότε όχι.....

Γενικά από λάδια τι βάζουνε συχνότερα στα 9n3?

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - δοξα τον θεο εχεις αλλες μακραν καλυτερες επιλογες (!)

To θεμα ειναι οτι πηρα ενα αυτοκινητο που υποτιθεται οτι ηταν αξιοπιστο για να μην ασχολουμε με το τι μαρκα λαδια θα βαζω για να μην τα καει,ουτε γιατι καει συνεχεια πολλαπλασιαστες, ουτε γιατι καιει τον αισθητηρα λαμδα,ουτε γιατι εχει διαροη απο το ψυγειο και θελει αλλαγη κτλ κτλ . θεωρω οτι ηταν η χειροτερη επιλογη που εκανα να παρω αυτο το αυτοκινητο :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!!!

Εμένα πάλι μου έκανε το άλλο κουλό. Πριν 2500 χλμ έβαλα για δεύτερη φορά το Visco 5000 5W-40.

Μερικές φορές με κρύες εκκινήσεις έτρεμε όταν έβαζα μπροστά σαν να δούλευε με ένα κίλυνδρο λιγότερο. Μετά απο λίγο σταμάταγε να το κάνει και αν τυχόν άναβε το EPC σε συνδυασμό του λαμπάκι των καυσαερίων, μετά απο μια μέρα έσβηνε απο μόνο του.

Πριν απο το χιονιά, ένα πρωϊ ξεκίνησε να τρέμει και πριν προλάβω να του δώσω λίγο γκάζι μπας και σταματήσει να το κάνει, η μηχανή σβήνει και ανάβουν τα EPC, λαδιών και καυσαερίων. Δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά και απο τύχη είχα κοντά μου ένα συνεργείο VW.

Φέρνουν το διαγνωστικό και ενώ τα βλέπουν όλα κομπλέ, χωρίς να φαίνεται κάποιο ίχνος δυσλειτουργίας απο το διαγνωστικό και εννοείτε ότι τα λάδια ήταν μέχρι το MAX, με ρώτησε τί λάδια φοράω, του απαντάω 5W40 και μου είπε πως επειδή το λάδι είναι πολύ ψιλό, και την ώρα που έσβεισα κάποιο ωστήριο έμεινε ανοιχτό, άδειασε απο λάδιο και για αυτό έβγαλε το σημαδάκι για τα λάδια. Με τα πολλά ζόρια ο μηχανικός κατάφερε να το βάλει μπροστά και απο τότε δεν έχει παρουσιάσει κάτι παρόμοιο. Συγκεκριμένα με τα χιόνια και ενώ όλο το αυτοκίνητο ήταν σκεπασμένο, όταν το έβαλα μπροστά, πήρε με τη μία, κελαηδούσε σαν καρδερίνα, ούτε τρεμοππαίγματα ούτε τίποτα.

Εαν το ξανακάνει πρότεινε να αλλάξω λάδια με 10W40 και εαν πάλι το ξανακάνει να πάω για αλλάγη ωστηρίων μάλλον.

Αναφέρω πως γενικότερα απο τότε που το αγόρασα έβαζα 10W40 ημισυνθετικό και πέρισυ τον Ιούλιο αποφάσισα για 5W40. Το καλοκαίρι και μέχρι και τη δεύτερη αλλαγή λαδιών δεν είχα πρόβλημα, τα προβλήματα ξεκίνησαν με τις κρύες εκκινήσεις απο το Δεκέμρη και μετά αλλά και πάλι όχι κάθε μέρα αλλά τουλάχιστον 1 φορά κάθε 2 εβδομάδες, πάντα πρωϊνά και επίσης ποτέ δεν έχει κάψει λάδι, τόσο ώστε να χρειαστεί να συμπληρώσω. Λάδια αλλάζω κάθε 7500 και καύσιμο 100oct

Απλά θέλω να ρωτήσω εαν όντως μπορεί να συμβεί αυτό. Είχα την εντύπωση πως το 5w40 είναι πιο λεπτό, άρα και κυκλοφορεί πιο άνετα μέσα στο κορμό του κινητήρα ακόμα και σε κρύες εκκινήσεις...... Τι να πω έχω μπερδευτεί....

Link to comment
Share on other sites

:) - βαζεις BP visco ?

Ναι αλλά γιατί???? Στις 25 σελίδες αυτού του topic, πήρε το μάτι μου αρκετές φορές να θάβουν τα Visco.

Βάζω τα 5000 5W-40, αλλά έχουν όμως την προδιαγραφή VW 502.00/505.00.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αιτιολογήσεις αυτό που λές?? Πώς ξέρεις με σιγουριά ότι τα λάδια της BP είναι τηγανόλαδα???

Επίσης δεν είδα κάπου να λέει συγκεκριμένα για το Visvo 5000, κάτι τουλάχιστον το οποίο να αιτιολογείται γιατί είναι τηγανόλαδο. Το έχει βάλει ποτέ κανένας και να το κρατήσει για 7000 χλμ, να το βγάλει και κατόπιν να κάνει χημική ανάλυση και να δεί αν όντως είναι τηγανόλαδο και εχει χάσει τις ιδιότητές του?? H Aral για παράδειγμα η οποία αναφέρεται ώς καλή εταιρία, ανήκει στην BP και αυτή αν δεν κάνω λάθος, τουλάχιστον το μπουκαλάκι της απο πίσω λέει BP.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια βαζω aral 5-40 high tronic απο το οποίο μου τσιμπάει λίγο και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά σκεφτομαι τώρα που θα κάνω αλλαγή να πάω στο 5-50 το οποίο αναφερεται είτε ως high tronic ειτε ως megatronic τί λέτε? polo 6n2...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αιτιολογήσεις αυτό που λές?? Πώς ξέρεις με σιγουριά ότι τα λάδια της BP είναι τηγανόλαδα???

B) - ρωτα κανεναν που κανει ανακυκλωση λιπαντικων να σου πει τι μαρκες χρησιμοποιει (!) ποιο λιπαντικο της ΒΡ θες να συγκρινω ?

Link to comment
Share on other sites

Paidia voithia! Exw diavasei kai tis 26 selides gia ta ladia kai exw kanei kefali kazani.

Agorasa ena polaki 1.4 me 80ps kai mou eipane apo tin antiprosopia na allaksw prwta ladia stis 15000km epeidi einai long lasting. Oloi oi filoi mou kai gnwstoi lene na ta allaksw sta 5000 kai meta kathe 7-8000km.

1.Ti proteinete gia to sigkekrimeno moter? to ladi pou vazei i antip. i kapoio se 10-40 i 5-40 apo Aral, Motul...???

2. Prwti allagi sta i na perimenw sta 15000? fovamai mipws anti gia ladi vgalei neraki...apo to poly kapsimo!

An kapoios exei empiria me to sigkekrimeno moter as me symvoulefsei.

Efxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.