Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπερα,

Πηρα σημερα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια κ μου ειπαν οτι βαζουν στη αλλαγη 5-40.Κ οπως διαβασα παραπανω το προτεινουν σε αρκετες αντιπροσωπειες.εσεις τι κανατε?βαλατε 5-40?Αν τους ζητησω να βαλω 5-30 βγαινω εκτος εγγυησης?

Edited by lancias
Link to comment
Share on other sites

Αν τους ζητησω να βαλω 5-30 βγαινω εκτος εγγυησης?

Ούτε κατά διάνοια! Εγώ είναι η δεύτερη φορά που του έβαλα Mobil 1 ESP Formula 5-30, καθώς είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ναι ειναι γεγονος μετα την εντολη για αλλαγη λογω αστοχιας υλικου στα gti polo 6R τα κανουργια εχουμε τις πρωτες αντικαταστασεις ελατηριων μεσα στην εγγυηση με κατω απο 10000 κλμ κιολας....ψωνισε απο σβερκο που λενε

10052011396.jpg

10052011395.jpg

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

που να ξερω ..δεν ειναι δικο μου..περασα απο αντιπροσωπεια και το ειδα....ειναι κοινο μυστικο πλεον ασε που μου το ριχνανε στο τροπο οδηγησης του κατοχου...λεω διαβασε κανα νετ να ενημερωθεις απτα παραπονα του κοσμου ηρθε η οδηγια απτο εργοστασιο και οχι απτο στυλ οδηγησης..λες και μιλουσε για δισκο ο δικος σου...

10052011397-1.jpg

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα!ηρθε η ωρα ν"αλλαξω κ εγω τα λαδακια στο πολακι κ θελω να βαλω τα mobil 1 esp formula!μπορειτε να μου προτεινεται κανα καταστημα να τ"αγορασω γιατι απ"οτι βλεπω το g-market δν παιζει!4λιτρο να παρω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως στο λινκ που μου εδωσες δν τα εχει τα συγκεκριμενα λαδια.μηπως καποιος αλλος μπορει να μου πει καποιο καταστημα να τ"αγορασω?ψιλοβιαζομαι παιδια!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως στο λινκ που μου εδωσες δν τα εχει τα συγκεκριμενα λαδια.μηπως καποιος αλλος μπορει να μου πει καποιο καταστημα να τ"αγορασω?ψιλοβιαζομαι παιδια!ευχαριστω!

Μπορείς επίσης αυτά (Castrol Edge 5W30) είναι το ίδιο κορυφαία:

http://www.g-market....2xFbmdpbmVPaWxz

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! ήρθε και μένα η ώρα μου για την πρώτη αλλαγή λαδιών και έκλεισα σήμερα ραντεβού στην karenta... εκτός οτι το ραντεβού μου το έκλεισαν για την άλλη πέμπτη, μου είπαν να είμαι εκεί στις 9,30 να αφήσω το αμάξι και να περάσω το απόγευμα να το πάρω... δηλαδή για service θα πρέπει να το αφήσω 2 μέρες??? :good:

Link to comment
Share on other sites

Speedy ο δικος μου δεικτης ειναι ο τερμα δεξια και αυτον τον οδηγο τον γραφει στο βιβλιαρακι μου.Αυτος ο οδηγος μας λεει για περιπτωση συμπληρωσης,τωρα που αλλαξα λαδια δεν πρεπει να βρισκονται στο τελος της περιοχης Α(προς τα πανω),το λεω αυτο επειδη την πρωτη φορα που αλλαξα λαδια και πηγα στην αντιπροσωπεια μου εβαλαν λαδια μεχρι και την περιοχη Α, ενω τις δυο επομενες φορες που αλλαξα λαδια και πηγα σε εξωτερικο συνεργειο μου εβαλαν λαδια μεχρι και την περιοχη Β.Ποιο ειναι το σωστο?

Εγώ άλλαξα λάδια στα 13.800 και μου βάλανε Castrol SLX 5w-30 και πήρε μέσα 4.25 lt παρά του ότι το βιβλίο γράφει 3.6 lt. Ο δείκτης είναι μέχρι την το πάνω μέρος της περιοχής Α αλλά όχι πάνω από αυτή. Ακόμη και τώρα δεν μπορώ να το πιστέψω πόσο λάδι πήρε μέσα, αφού ένας φίλος με ίδιο λέει ότι το δικό του πήρε 3.6.

Όσο για τις περιοχές του δείκτη. Νομίζω πως το βιβλίο γράφει ότι πληρώνουμε μέχρι και την περιοχή Α για κανονικές συνθήκες οδήγησης, ενώ αν είναι ο κινητήρας να δουλέψει με υψηλό φορτίο τότε ο δείκτης πρέπει να είναι μέχρι την περιοχή Β.

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα παίρνει μέσα στο νερό φίλε μου. Κι εγώ δεν το πίστευα αλλά όταν το είχα πάει στην αντιπροσωπεία να αλλάξω λάδια (με δικά μου λάδια που αγόρασα από internet) ήμουν πάνω από τον τεχνικό και το είδα μπροστά στα μάτια μου ότι πήρε όλα το κουτί με τα 4 λίτρα! Το ίδιο είδε και ένας φίλος από εδώ στο forum όταν πήγε το δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία που έχω. Έχουν καμιά διαφορά αυτά τα 2 λάδια μεταξύ τους???? Είχα σκοπό να πάρω αυτά τις πρώτης φωτογραφίας αλλά περνούσα από την αντιπροσωπία και είπα να τα πάρω από εκεί και μου έδωσαν τα άλλα!!!post-16341-0-81512700-1310648075_thumb.j

post-16341-0-35746500-1310648024_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω στα δεύτερα είναι ότι είναι και για long life (δηλαδή τα αλλάζεις στα 30.000km αν θες, πράγμα που δεν στο προτείνω). Εκτός αυτού τα ίδια είναι πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια θα αλλαχτούν κανονικά στο πρώτο service που θα κάνω και πιστεύω ότι η αντιπροσωπεία θα βάλει αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής (Castrol μου είπαν ότι χρησιμοποιούν), τώρα αν θα είναι longlife ή όχι δεν ξέρω. Αυτά τα πήρα να τα έχω για να συμπληρώσω σε περίπτωση που χρειαστεί (λογικά θα κάψει λίγο λαδάκι)... Απλά ρωτάω για τις διαφορές γιατί το ένα γράφει "profesional" και είναι για longlife service και μου κάνει εντύπωση η Castol στη σειρά λαδιών EDGE να βγάζει δυο διαφορετικά λάδια ίδιου ιξώδους...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το 16v POLO 9n.Εχω κανει 13500 χλμ μεχρι τωρα και μου εχει αναψει λαδια 3 φορες.Πηρα τηλ την πρωτη φορα και μου ειπαν οτι θα πρεπει να του βαλω εγω μια φορα γιατι ετσι κανει στην αρχη.μου το εκανε αλλες 2 φορες ομως.εχει κανενας καμια συμβουλη???

καλησπερα! αγορασα μεταχειρισμενο το POLO 1.4 16V με πρώτη αδεια 23/12/2003. εκανα περιπου 1700 χλμ (εθνικη οδο) και μου εκαψε περιπου 1,5 λιτρο λαδι!!! ειναι λογικό; εχει καποιος καποια συμβουλη; οποιοσ θελει μου απαναταει γιατι σε vw ειμαι απειρος. ποτε δεν ειχα και νομιζω οτι τελκα ειναι φριτεζες.....ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

:drinks: - διαβασε το τοπικ φιλε μου και θα δεις οτι υπρχει προβλημα ,στην επομενη αλλαγη βαλε καποιο ποιοτικοτερο λαδι (ασε κατι ΒΡ κλπ) και παρακολουθησε το - μην τρελαινεσαι με τιποτα αγωνιστικα λαδια δεν θα σε σωσουν (!)
Link to comment
Share on other sites

:drinks: - διαβασε το τοπικ φιλε μου και θα δεις οτι υπρχει προβλημα ,στην επομενη αλλαγη βαλε καποιο ποιοτικοτερο λαδι (ασε κατι ΒΡ κλπ) και παρακολουθησε το - μην τρελαινεσαι με τιποτα αγωνιστικα λαδια δεν θα σε σωσουν (!)

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε με βεβαιοτητα τον κωδικο του φιλτρου λαδιου που παιρνει το polo tsi ?(λεω να βαλω ΜΑΝΝ).θα κανω αλλαγη λαδιων στα 15.000 χιλιομετρα και θελω να το παραγγειλω αμεσα...

σας ευχαριστω..

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,κάτοχος golf v 1.4 fsi 90 ps.

Σήμερα έκανα για πρώτη φορά σερβις στην ετεα στα 82000 χμ κ τα λάδια που μου έβαλαν ήταν castrol 10-40.Μέχρι τώρα στα προηγούμενα σερβις,που είχαν γίνει βέροια και ένα στο μανδύλα,αλλαγή λαδιών γινόταν με vw 5-40 με εξαίρεση την πρώτη φορά που είχε μπει 5-30.Γενικά κάθε 15000 χμ που έκανα αλλαγή συμπλήρωνα περίπου 800 ml-1000ml λαδιού.Υπάρχει κάποιος λόγος που έγινε αυτή η αλλαγή?Από ότι κατάλαβα είναι τακτική της ετεα να χρησιμοποιεί το 10-40 έτσι όπως μου εξήγησε ο κύριος που ανέλαβε το σερβις.Πρέπει να προσέξω κάτι στη λειτουργία του αυτοκινήτου με το καινούργιο λάδι?Κάπου διάβασα ότι το 10-40 χρειάζεται αλλαγή πιο τακτικά,ισχύει αυτό?Και κάτι ακόμα,αν χρειαστεί να συμπληρώσω λάδι και δεν είναι 10-40 αλλά 15-40(είχα πάρει παλαιότερα από απροσεξία μου διαφορετικού ιξώδους λάδι για συμπλήρωμα)θα υπάρξει πρακτικά κάποιο πρόβλημα?

Να προσθέσω ότι το τελευταίο καιρό όταν είχα στο ρελαντί το αμάξι ένιωθα ανά περιόδους ένα στιγμιαίο τράνταγμα στο αμάξι που συνοδευόταν από μια στιγμιαία αλλαγή του ήχου του κινητήρα.Έγινε αλλαγή φίλτρου καυσίμου και καθαρισμός πεταλούδας πέρα της αλλαγής λαδιού και αυτό το φαινόμενο δεν το παρατηρώ προς το παρόν.Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την ποιότητα της βενζίνης αλλά βάζω σχεδόν σταθερά shell v-power.

Οποιαδήποτε βοήθεια και επισήμανση στα παραπάνω ζητήματα θα ήταν καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,κάτοχος golf v 1.4 fsi 90 ps.

Σήμερα έκανα για πρώτη φορά σερβις στην ετεα στα 82000 χμ κ τα λάδια που μου έβαλαν ήταν castrol 10-40.Μέχρι τώρα στα προηγούμενα σερβις,που είχαν γίνει βέροια και ένα στο μανδύλα,αλλαγή λαδιών γινόταν με vw 5-40 με εξαίρεση την πρώτη φορά που είχε μπει 5-30.Γενικά κάθε 15000 χμ που έκανα αλλαγή συμπλήρωνα περίπου 800 ml-1000ml λαδιού.Υπάρχει κάποιος λόγος που έγινε αυτή η αλλαγή?Από ότι κατάλαβα είναι τακτική της ετεα να χρησιμοποιεί το 10-40 έτσι όπως μου εξήγησε ο κύριος που ανέλαβε το σερβις.Πρέπει να προσέξω κάτι στη λειτουργία του αυτοκινήτου με το καινούργιο λάδι?Κάπου διάβασα ότι το 10-40 χρειάζεται αλλαγή πιο τακτικά,ισχύει αυτό?Και κάτι ακόμα,αν χρειαστεί να συμπληρώσω λάδι και δεν είναι 10-40 αλλά 15-40(είχα πάρει παλαιότερα από απροσεξία μου διαφορετικού ιξώδους λάδι για συμπλήρωμα)θα υπάρξει πρακτικά κάποιο πρόβλημα?

Να προσθέσω ότι το τελευταίο καιρό όταν είχα στο ρελαντί το αμάξι ένιωθα ανά περιόδους ένα στιγμιαίο τράνταγμα στο αμάξι που συνοδευόταν από μια στιγμιαία αλλαγή του ήχου του κινητήρα.Έγινε αλλαγή φίλτρου καυσίμου και καθαρισμός πεταλούδας πέρα της αλλαγής λαδιού και αυτό το φαινόμενο δεν το παρατηρώ προς το παρόν.Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την ποιότητα της βενζίνης αλλά βάζω σχεδόν σταθερά shell v-power.

Οποιαδήποτε βοήθεια και επισήμανση στα παραπάνω ζητήματα θα ήταν καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Η παροιμια λεει "συνταγη που πετυχαινει δεν την αλλαζεις".. Αρα προς τι η αλλαγη του ιξωδες; Αναλογικα της καταναλωσης λαδιου που ειχες εως τωρα, μηδαμινη θα ελεγα, επρεπε να απαιτησεις το ιδιο ιξωδες.. Οσον αφορα την προσθηκη λαδιου σε περιπτωση που χρειαστει, καλο ειναι να μην αλλαζουμε το ιξωδες του.. Αν μπορεις αλλαξε το με το σωστο απο εκει που το πηρες...

Offtopic: Απο τη Βεροια εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Η παροιμια λεει "συνταγη που πετυχαινει δεν την αλλαζεις".. Αρα προς τι η αλλαγη του ιξωδες; Αναλογικα της καταναλωσης λαδιου που ειχες εως τωρα, μηδαμινη θα ελεγα, επρεπε να απαιτησεις το ιδιο ιξωδες.. Οσον αφορα την προσθηκη λαδιου σε περιπτωση που χρειαστει, καλο ειναι να μην αλλαζουμε το ιξωδες του.. Αν μπορεις αλλαξε το με το σωστο απο εκει που το πηρες...

Offtopic: Απο τη Βεροια εισαι;

Από Έδεσσα αλλά επειδή τον περισσότερο καιρό είμαι Θεσνικη πλέον είπα να κάνω τα service εδώ...Από την αντιπροσωπεία στην Βέροια δεν είχα κανένα παράπονο αλλά τώρα που να τρέχω πάλι εκεί..έτσι και αλλιώς δεν νομίζω πως υπάρχουν τρελές διαφορές στις τιμές αν κρίνω από τα service που έχω κάνει ως τώρα..Μας τα αρπάζουν χοντρά γενικά αλλά φταίει και η εταιρεία για τις χρεώσεις-υπερχρεώσεις..Ο μόνος λόγος που κάνω ακόμα σε αντιπροσωπεία το service είναι για το ενδεχόμενο της μεταπώλησης του αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.