Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά έπεσα σε αυτό το λάδι http://shop.ahw-shop.de/vw-golf-5-1k/fluessigkeiten/motoroel/longlife-iii-motoroel-5w30?c=2459 . Τι μάρκα είναι αυτή τώρα???Είναι το ενδεδειγμένο της VW και ο εισαγωγέας απλά μια συνεργάζεται με τη Χ εταιρία και σου λεεί βαλε Χ και μια συνεργάζεται με την Υ και σου λέει βάλε Υ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά έπεσα σε αυτό το λάδι http://shop.ahw-shop.de/vw-golf-5-1k/fluessigkeiten/motoroel/longlife-iii-motoroel-5w30?c=2459 . Τι μάρκα είναι αυτή τώρα???Είναι το ενδεδειγμένο της VW και ο εισαγωγέας απλά μια συνεργάζεται με τη Χ εταιρία και σου λεεί βαλε Χ και μια συνεργάζεται με την Υ και σου λέει βάλε Υ???

Λάδι της VW είναι προφανώς. Μάλλον Castrol με ετικέτα VW -AUDI.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα polo tsi 1.2 Και έχω 10000Κμ ενος χρονου το αυτοΚίνητο.Θα ήΘελα να ρωτήσω αν αλλάζω λάδια Και φίλτρο λαδιού μονό..έχω παρει Και τα υπόλοιπα αλλα από οτι βλέπω απο τα προηγούμενα ποστ δεν εχουν αναφερΘεί..λάδια λέω να βάλω 5W-40..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα polo tsi 1.2 Και έχω 10000Κμ ενος χρονου το αυτοΚίνητο.Θα ήΘελα να ρωτήσω αν αλλάζω λάδια Και φίλτρο λαδιού μονό..έχω παρει Και τα υπόλοιπα αλλα από οτι βλέπω απο τα προηγούμενα ποστ δεν εχουν αναφερΘεί..λάδια λέω να βάλω 5W-40..

δυστυχώς είμαστε "αναγΚασμένοι" να βάζουμε τον τύπο που μας προτείνει το εξουσιοδοτημένο, γιατί είναι Θέμα εγγυήσεως Και δε νομίζω ότι οι εποχές "σηΚώνουν" τα διΚά μας "Θέλω"! :sorry: δηλαδή αν παίρνει 5W-30, Θα τους πεις <<δεν τα δέχομαι;;>>

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς είμαστε "αναγΚασμένοι" να βάζουμε τον τύπο που μας προτείνει το εξουσιοδοτημένο, γιατί είναι Θέμα εγγυήσεως Και δε νομίζω ότι οι εποχές "σηΚώνουν" τα διΚά μας "Θέλω"! :sorry: δηλαδή αν παίρνει 5W-30, Θα τους πεις <<δεν τα δέχομαι;;>>

από τη στιγμή που έχω τισ προδιαγραφές vw 502.00 Και 504.00 στα λάδια δεν υπάρχει Θέμα.είναι υποχρεωμένοι να τα βάλουν.Και αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν είναι Κατάλληλα για τον tsi..ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

ποιά η γνώμη σας για αυτό το λάδι Total Quartz Ineo LongLife σε σύγκριση με το Mobil 1 esp formula

για Golf 5 Tsi

http://www.total-lubrifiants.ca/Pages/content/NT0000F11E.pdf

http://www.mobil.com/Sweden-English-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx

Link to comment
Share on other sites

:acute: - αν διαβασεις τα λινκ που εβαλες θα καταλαβεις ποιο κανει και για ποια χρηση συνφορουμιτη ,το ενα σπορ το αλλα μακρας διαρκειας ας το πουμε

εσυ τι χρηση κανεις στο αμαξι μετραει (αντικειμενικα ετσι)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο topic παίδες :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: Προχθές έκανα στο καμάρι μου το πρώτο λιπαντικό service με λάδια Mobil 1 ESP Formula 5w30 και φίλτρο της MANN W712/91 τα οποία παρήγγειλα από το Internet στα 60E...Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας και σημαντική βοήθειααα :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: ...

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα παίρνει μέσα στο νερό φίλε μου. Κι εγώ δεν το πίστευα αλλά όταν το είχα πάει στην αντιπροσωπεία να αλλάξω λάδια (με δικά μου λάδια που αγόρασα από internet) ήμουν πάνω από τον τεχνικό και το είδα μπροστά στα μάτια μου ότι πήρε όλα το κουτί με τα 4 λίτρα! Το ίδιο είδε και ένας φίλος από εδώ στο forum όταν πήγε το δικό του.

Εμένα γιατί δεν τα πήρε και τα 4L (περίσσεψαν γύρω στα 300ml)?!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

ναι τοσο ειναι για τα 1.4 τσι αλλα το 1.2 σιγουρα περνει λιγοτερο μαζι με το φιλτρο λαδιου!!μη τα γεμιζετε μεχρι τη ταπα πανω!μεχρι την αρχη του σαγρε πρεπει να φτανει το λαδι.οχι μεχρι πανω στη βελονα.

Link to comment
Share on other sites

για τα eneos έχω ακουσει καλα λόγια ,τα 10-40 όμως νομίζω δεν κάνουν για το eos ,αν δεν κάνω λάθος παίρνει 5W30

Link to comment
Share on other sites

για τα eneos έχω ακουσει καλα λόγια ,τα 10-40 όμως νομίζω δεν κάνουν για το eos ,αν δεν κάνω λάθος παίρνει 5W30

5-30 παιρνει, τον μαιο περυσι αλλαξα λαδια και εβαλαν 10-40 λογω καλοκαιριου μου ειπαν,ηρθε η ωρα της αλλαγης και θελω να λυσω κα το προβλημα και με την απωλεια λαδιου,εχω πελαγωσει πλεον!!! Να ζητησω μονο 5-30?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω...εφοσον ειναι ευρεως γνωστο και αποδεκτο απο την εταιρια οτι το polo GTi 6R "καιει λαδια", συνεχιζει να βγαζει τον ιδιο προβληματικο κινητηρα? γιατι πρεπει να πηγαινεις 2-3 φορε στην αντιπροσωπια μεχρι να εγκριθει αλλαγη κινητηρα και να σου "κοτσαρουν" εναν επισκευασμενο αλλα μεταχειρισμενο?? ουτε καν "κουτα"!! ξερει κανεις και το συγκεκριμενο λογο που καιει λαδια το γρηγορο διαολακι??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

το GOLF V TSI 122 μου φτάνει στα 30,000 και θα θέλει πάλι τα λαδάκια του, έχω κάνει 2 αλλαγές μέχρι τώρα (στα 7,5 και στα 15 χιλιάδες) με mobil 1. Ο μάστορας που θα πάω έχει τα Kroon-oil τα οποία μου λέει οτι είναι φτηνότερα και εξίσου καλά - έχει κανείς καμμιά άποψη να με διαφωτίσει?

Και εάν τελικά ενδώσω και δεν ξανααγοράσω mobil να του πάω, να ζητήσω να τα αδειάσει τελείως τα παλιά λάδια για να μην "ανακατευτούν" (τι ρωτάω ο άνθρωπος!!!);;; Γιατί 3 αλλαγές, σε 3 διαφορετικά συνεργεία, ούτε ένας δεν τα άδειασε από την κάτω βαλβίδα, όλοι βολεύονται με την αναρόφηση και βαριούνται να την αφήσουν να τελειώσει....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κατι ισως που να εχει αναφερθεί. Ενδιαφέρομαι για polo tsi, αυτο καεί λαδιά;;;;

Το 1,2 tsi δεν καίει ούτε σταγόνα...ακόμα και ολοκαίνουριο μετα απο 15.000 km που έκανα αλλαγή δεν είχε κάψει στάλα...

Link to comment
Share on other sites

Το 1,2 tsi δεν καίει ούτε σταγόνα...ακόμα και ολοκαίνουριο μετα απο 15.000 km που έκανα αλλαγή δεν είχε κάψει στάλα...

Ευχαριστώ για την απάντησή πραγματικά, είχα λίγο τρομάξει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή πραγματικά, είχα λίγο τρομάξει!

μην ανησυχεις γι αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι κάτοχος ενός polo tsi 1200.έχω κάνει 24.500 χμ και έχουν περάσει 2 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία.Σε επικοινωνεία με gratsia για το service των 2 χρόνων μου είπαν να περιμένω να ανάψει ένδειξη πρώτα.Γνώριζει κάποιος κάτι σχετικά μ αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα του ομίλου μπορούν να ακολουθήσουν δυο ειδών service. Εκείνο των σταθερών διαστημάτων ήτοι ένα (01) έτος ή δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) χιλιόμετρα με κωδικό QG0 ή QG2 κι εκείνο των μεταβλητών διαστημάτων, με κωδικό QG1 που το αυτοκίνητο μέσω αισθητήρων μας υπενθυμίζει πότε πρέπει να γίνει το service, συνήθως δύο (02) έτη ή τριάντα χιλιάδες (30.000) χιλιόμετρα ή όποτε αποφασίσει το αυτοκίνητο.

Για να δεις ποιον τύπο ακολουθεί το αυτοκίνητο δεν έχεις παρά να δεις την πρώτη σελίδα του βιβλίου service, ή να σηκώσεις το πατάκι στο χώρο των αποσκευών και κάπου εκεί αριστερά θα δεις κι εκεί ένα αυτοκόλλητο με τον κωδικό του service.

Ενημερωτικά δε, ακόμη και στα σταθερά διαστήματα service το αυτοκίνητο ενημερώνει για το υπόλοιπο των χιλιομέτρων και των ημερών που απομένουν μέχρι το επόμενο service, οπότε και μερικές μέρες πριν εμφανίζει αντίστοιχο μήνυμα, αλλά καμία σχέση με το service μεταβλητού διαστήματος όπου που μετρά την ποιότητα του λαδιού μέσω αισθητήρα στην ελαιολεκάνη, οπότε κι αποφασίζει για την ένδειξη του service.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα του ομίλου μπορούν να ακολουθήσουν δυο ειδών service. Εκείνο των σταθερών διαστημάτων ήτοι ένα (01) έτος ή δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) χιλιόμετρα με κωδικό QG0 ή QG2 κι εκείνο των μεταβλητών διαστημάτων που το αυτοκίνητο μέσω αισθητήρων μας υπενθυμίζει πότε πρέπει να γίνει το service, συνήθως δύο (02) έτη ή τριάντα χιλιάδες (30.000) χιλιόμετρα ή όποτε αποφασίσει το αυτοκίνητο.

Για να δεις ποιον τύπο ακολουθεί το αυτοκίνητο δεν έχεις παρά να δεις την πρώτη σελίδα του βιβλίου service, ή να σηκώσεις το πατάκι στο χώρο των αποσκευών και κάπου εκεί αριστερά θα δεις κι εκεί ένα αυτοκόλλητο με τον κωδικό του service.

Ενημερωτικά δε, ακόμη και στα σταθερά διαστήματα service το αυτοκίνητο ενημερώνει για το υπόλοιπο των χιλιομέτρων και των ημερών που απομένουν μέχρι το επόμενο service, οπότε και μερικές μέρες πριν εμφανίζει αντίστοιχο μήνυμα, αλλά καμία σχέση με το service μεταβλητού διαστήματος όπου που μετρά την ποιότητα του λαδιού μέσω αισθητήρα στην ελαιολεκάνη, οπότε κι αποφασίζει για την ένδειξη του service.

συγνωμη αλλα εμενα που γραφει QG1 τι σημαινει??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.