Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Εγώ παιδιά με τα από έρευνα που έκανα τηλεφωνικώς και μόνο με την εξής ερώτηση - Έχω το Polo 1.2 tsi Dsg 2010 και ενδιαφέρομαι για το δεύτερο service των 30000χλμ ή του δεύτερου χρόνου. Μπορείτε να μου πείτε μια τιμή; - πήρα τις εξής τιμές για το δεύτερο service στο Polo μου:

  • Karenta - Πατήσια ~360Ε (δικά μου λάδια ~290Ε)
  • Auto Club - Νέα Φιλαδέλφεια ~180Ε (δικά μου λάδια ~130Ε)
  • Ρώρρης - Ν.Ηράκλειο ~280Ε (δικά μου λάδια ~180Ε)
  • Auto Marin - Αλεξάνδρας ~280Ε (δικά μου λάδια ~210Ε)
  • Γρατσίας - Αγία Παρασκευή ~170Ε (δικά μου λάδια ~ 100Ε)

Η επιλογή των συνεργείων έγινε ως εξουσιοδοτημένα κοντά στο Γαλάτσι που μένω, Karenta Μαρούσι δεν πήρα γιατί θεωρώ ότι θα έχει την ίδια τιμή με αυτή στα Πατήσια.

Κάπως το έφερε η κουβέντα με τον μηχανικό που μίλησα στον Γρατσία και του λέω το γενικό service έτσι; Και μου λέει όχι. Στα 2 χρόνια ή 30000χλμ είναι το περιοδικό service όχι το γενικό (και το επιβεβαίωσα και στο βιβλίο των service όπου πραγματικά έτσι λέει η VW αλλά η Karenta που έγινε το πρώτο service μου, μου έχει γράψει ότι το επόμενο service που πρέπει να γίνει είναι το γενικό και όχι το περιοδικό).

Άρα καταλαβαίνω και θέλω να πιστεύω ότι έτσι προκύπτει η διαφορά στις τιμές λόγω των διαφορετικών εργασιών που απαιτεί το κάθε service.

Υποθέτω λοιπόν πως αν πούμε πως το πρώτο service είναι ο αριθμός 1, το περιοδικό το 2, και το γενικό το 3, σε βάθος 6ετίας η Karenta ακολουθεί τον ρυθμό 1-3-1-3-1-3 και πχ το Auto Club τον ρυθμό 1-2 -3-1-2-3. Αλλά δεν ξέρω όλες τις τιμές για να μπορώ να υπολογίσω συνολικό κόστος.

Τι λέτε λοιπόν; Πείτε καμιά γνώμη...

Πάντα όμως φοβάμαι το τηλέφωνο που έρχεται αφού αφήσεις το αμάξι και σου λένε ξέρετε πρέπει να αλλαχτεί και αυτό και κοστίζει τόσο...

Edited by GiorgosVar
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι το κόστος στην AutoClub. Πλήρωσα 140 ευρώ με λάδια/φίλτρο λαδιού δικά μου, και μέσα στην τιμή ήταν και το κόστος της αντλίας νερού που αλλάχθηκε.

Νομίζω πάντως οτι τα σέρβις πάνε 1-2-1-3 χωρίς όμως να είμαι σίγουρος γι αυτό. Το βιβλιαράκι δεν το έχω κοιτάξει καθόλου. Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι η μη αλλαγή του φίλτρου βενζίνης στα 30Κ.

btw υπάρχει κανείς που να είχε τοποθετήσει την ροδέλα του 1mm και μετά να του την άλλαξαν με αυτή των 2mm και να είδε κάποια διαφορά στην απόδοση;

Edited by Overhauled
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι το κόστος στην AutoClub. Πλήρωσα 140 ευρώ με λάδια/φίλτρο λαδιού δικά μου, και μέσα στην τιμή ήταν και το κόστος της αντλίας νερού που αλλάχθηκε.

Νομίζω πάντως οτι τα σέρβις πάνε 1-2-1-3 χωρίς όμως να είμαι σίγουρος γι αυτό. Το βιβλιαράκι δεν το έχω κοιτάξει καθόλου. Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι η μη αλλαγή του φίλτρου βενζίνης στα 30Κ.

btw υπάρχει κανείς που να είχε τοποθετήσει την ροδέλα του 1mm και μετά να του την άλλαξαν με αυτή των 2mm και να είδε κάποια διαφορά στην απόδοση;

Εμένα μου άλλαξαν με αυτή την σειρά την ροδέλα αλλά δεν παρατήρησα αλλαγή στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι το κόστος στην AutoClub. Πλήρωσα 140 ευρώ με λάδια/φίλτρο λαδιού δικά μου, και μέσα στην τιμή ήταν και το κόστος της αντλίας νερού που αλλάχθηκε.

Νομίζω πάντως οτι τα σέρβις πάνε 1-2-1-3 χωρίς όμως να είμαι σίγουρος γι αυτό. Το βιβλιαράκι δεν το έχω κοιτάξει καθόλου. Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι η μη αλλαγή του φίλτρου βενζίνης στα 30Κ.

btw υπάρχει κανείς που να είχε τοποθετήσει την ροδέλα του 1mm και μετά να του την άλλαξαν με αυτή των 2mm και να είδε κάποια διαφορά στην απόδοση;

Λοιπόν γύρισα κι εγώ από Auto Club. Εντυπώσεις πολύ καλές αλλά έγινε κάτι κουλό κατά την άποψη μου. Κατά την παράδοση του αυτοκινήτου ρωτάω για το κόστος. Μου λέει 240Ε. Του λέω τι; Μα στο τηλέφωνο που μίλησα μου είχαν πει για 180Ε. Και μου λέει αφού τόσο σας είχαν πει τόσο θα είναι. Και μου δημιουργείται η απορία: Τι γίνεται ρε παιδιά;;;; Ότι θέλουν και όσο θέλουν χρεώνουν; Αν δεν είχα κάνει το τηλέφωνο γιατί θα πλήρωνα 60 ευρώ παραπάνω;

Αλλάχτηκαν:

  • λάδια > Έβαλαν castrol 5w-30 αλλά στην απόδειξη γράφει Ποσότητα 1 και γράφει 2λτ. Δεν πιστεύω ότι έγινε τίποτα περίεργο.
  • φίλτρο σκόνης + γύρης
  • φίλτρο αέρος
  • φίλτρο καυσίμου
  • φίλτρο λαδιού

Και το επόμενο μου είπε ότι είναι μόνο λάδια. Οπότε θα συμφωνήσω με τον Overhauled πως η σειρά πηγαίνει 1-2-1-3

Τελική τιμή με κάρτα καυσαερίων 189.50 Ε

Edited by GiorgosVar
Link to comment
Share on other sites

Τιμή για service 12.000 χιλιομέτρων στο Auto club:240 ευρώ.Αλλάχτηκαν λάδια-φίλτρο λαδιού-φίλτρο αέρος κινητήρα,φίλτρο καμπίνας και βγάλαν κάρτα καυσαερίων.Έγιναν οι έλεγχοι που κάνουν πάντα(σιγά τους ελέγχους δηλαδή)+ότι το σφύξαν παντού και το βάλαν στον εγκέφαλο.Η τιμή είναι πάρα πολύ υψηλή και το γεγονός ότι το φίλτρο αέρος μου λέγαν ότι αλλάζεται κάθε 90.000 χλμ είναι επιεικώς απαράδεκτο.Επίσης απ ότι έχω καταλάβει το έχουν κάνει σύστημα να λένε άλλη τιμή στο τηλέφωνο και άλλη από κοντά.Για να σας δώσω να καταλάβετε στο τηλέφωνο λέγαν 120 ευρώ και όταν έγινε το service είπαν 210+30 ευρώ το φίλτρο αέρος που δεν θέλαν να αλλάξουν,αλλά τελικά αλλάχτηκε!Το μόνο που τους σώζει εκεί είναι οι πολύ καλοί μηχανικοί τους.

Edited by Polo_TSI
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο αερος ηταν περιττο που το αλλαξες...εμενα το εβγαλαν το ελενξαν και το φυσηξαν με το μηχανημα δεν ειχε τιποτα απολυτως...τσαμπα λεφτα ειναι το αλλαγμα του πριν απο τις αντε 60.000 λεω εγω...το ιδιο μου παν και για το φιλτρο καμπινας το οποιο το εβγαλαν το ελεγξαν το φυσηξαν δυνατα με το μηχανημα και μου παν να το αλλαξουμε στις 60.000 και αυτο.Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ...με δικα μου λαδια και φιλτρο λαδιου + καρτα καυσαεριων +τα φυσηματα +τον ελεγχο σε φρενα+τον ελεγχο στον εγκεφαλο ολα μαζι βγηκαν 58 ευρω μαζι με το φπα...παντα στην auto club και εννοειται ημουν απο πανω τους σε ο,τι εκαναν.

Α..ξεχασα να αναφερω οτι ο Δημητρης ο ηλεκτρολογος ειναι και γαμω τα παιδια...του ζητησα να μου ενεργοποιησει το αυτοματο κλειδωμα μετα τα 15 χλμ και το εκανε τσακ μπαμ σε 2 λεπτα...

Αυτο που μου αρεσε ηταν οτι ηταν πολυ προθυμος και δεν το κανε με βαρια καρδια...

Εγω το αμαξι μου αποφασισα να το πηγαινω εκει απο δω και περα(μεχρι τη ληξη εγγυησης βεβαια) γιατι ειναι το μονο που σε αφηνει να εισαι στο χωρο του σερβις...και δυστυχως αμα δεν εισαι απο πανω δεν ξερεις τι γινεται....

μεχρι τωρα παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τη συμπεριφορα τους και την εργασια τους..

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως!! Αντε τα προσεχουμε για να χουμε...Τα πηραμε και την ιδια περιοδο απ το θυμαμαι... :good:

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες!Είναι πολύ σημαντικό το να σαι από πάνω,γιατί αν κάνεις το λάθος και φύγεις την πάτησες...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως φίλτρο βενζίνης δεν μου άλλαξαν. Ξανακοίταξα τώρα τις αποδείξεις για να σιγουρευτώ και το μόνο αναλώσιμο που αναφέρει είναι το φίλτρο καμπίνας. (Λάδια και φίλτρο λαδιού τα είχα παέι εγώ).

Τιμή για service 12.000 χιλιομέτρων στο Auto club:240 ευρώ.Αλλάχτηκαν λάδια-φίλτρο λαδιού-φίλτρο αέρος κινητήρα,φίλτρο καμπίνας και βγάλαν κάρτα καυσαερίων.Έγιναν οι έλεγχοι που κάνουν πάντα(σιγά τους ελέγχους δηλαδή)+ότι το σφύξαν παντού και το βάλαν στον εγκέφαλο.Η τιμή είναι πάρα πολύ υψηλή και το γεγονός ότι το φίλτρο αέρος μου λέγαν ότι αλλάζεται κάθε 90.000 χλμ είναι επιεικώς απαράδεκτο.Επίσης απ ότι έχω καταλάβει το έχουν κάνει σύστημα να λένε άλλη τιμή στο τηλέφωνο και άλλη από κοντά.Για να σας δώσω να καταλάβετε στο τηλέφωνο λέγαν 120 ευρώ και όταν έγινε το service είπαν 210+30 ευρώ το φίλτρο αέρος που δεν θέλαν να αλλάξουν,αλλά τελικά αλλάχτηκε!Το μόνο που τους σώζει εκεί είναι οι πολύ καλοί μηχανικοί τους.

. 12.000χλμ να φανταστώ στον χρόνο πάνω; Για το ίδιο σέρβις είχα πληρώσει τον Μάιο του 2011 (13.500χλμ) περίπου 80 ευρώ. Τους είχα παέι τα λάδια κι άλλαξαν μόνο φίλτρο λαδιού. Ούτε καμπίνας ούτε φίλτρο αέρος. Αρα το λογικό είναι να κόστιζε κοντά στα 120-130 με τα λάδια μέσα. 240ευρώ κοστίζει συνήθως το σερβις των 30Κ ή 2 ετών.

Πολύ περίεργα όλα αυτά. Απ'ότι καταλαβαίνω κανένας απο εμάς δεν άλλαξε τα ίδια πράγματα στα ίδια χιλιόμετρα. WTF?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε overhauled τα 12.000 χιλιόμετρα γίναν σε 2 χρόνια μιας και το αμάξι χρησιμοποιείται ως 2ο και κατά συνέπεια δεν κινείται αρκετά συχνά.Για να είμαι ειλικρινής,δεν θυμάμαι τί είχαν προτείνει να γίνει στο δεύτερό του service αλλά εγώ επειδή είμαι ψείρας(ίσως και υπερβολικά θα έλεγα),ζήτησα να αλλαχτούν και τα ανωτέρω που είπα.Αφού τους είπα τηλεφωνικά τί θέλω μου είπαν 120 ευρώ...Λίγα μου φανήκαν,αλλά επειδή έχω κάποια γνωριμία μέσα στην kosmocar,σκέφτηκα ότι πιθανώς να ήταν από εκεί.Εν τέλει όμως ούτε καν!Στο τέλος,επειδή δεν κάναν καμία έκπτωση και γενικά είχαν υφάκι,καταλήξαν να μου πουν πως το service του 3ου χρόνου θα είναι εντελώς δωρεάν,ανεξαρτήτως αξίας!

offtopic:Τον Φεβρουάριο που έκανα το service είπαν ότι πλέον η επέκταση εγγύησης καλύπτει 7 έτη συνολικά (2 δικά τους) και τα υπόλοιπα 5 έτη πληρώνεις 180 το χρόνο αν θες φυσικά.Το έχω ξαναγράψει κάπου,απλά το επαναλαμβάνω σε περίπτωση που κάποιο μέλος δεν το γνωρίζει!

Link to comment
Share on other sites

offtopic:Τον Φεβρουάριο που έκανα το service είπαν ότι πλέον η επέκταση εγγύησης καλύπτει 7 έτη συνολικά (2 δικά τους) και τα υπόλοιπα 5 έτη πληρώνεις 180 το χρόνο αν θες φυσικά.Το έχω ξαναγράψει κάπου,απλά το επαναλαμβάνω σε περίπτωση που κάποιο μέλος δεν το γνωρίζει!

Αυτό πως επιβεβαιώνεται??? Θέλω να πω, είναι επίσημο ή off the record και είναι ανάλογα με την αντιπροσωπεία??? Ρωτάω γιατί όταν αγόρασα το αυτοκίνητο έκανα μαζί και την επέκταση εγγύησης. Μετά από μερικές μέρες λοιπόν μου ήρθε ένας φάκελος από την total care που αποδείκνυε του λόγου το αληθές και σου εξηγούσε τι είναι η επέκταση εγγύησης, τι καλύπτει και πόσο διαρκεί (2 ΧΡΟΝΙΑ)... Τον τελευταίο καιρό δεν μου έχει έρθει κάτι παρόμοιο που να λέει ότι η επέκταση εγγύησης επεκτείνεται στα 5 χρόνια. Να το περιμένω ή πρέπει αν κάνω εγώ κάποια ενέργεια???

Υ.Γ Συγνώμη που συνέχισα το offtopic αλλά με ενδιέφερε το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου στόχος αυτός είναι πάντως!Να ενημερώσω για αυτό το θέμα,για να μην μας κοροιδεύουν και όποιος το μάθει έχει καλώς και οι άλλοι... άστους.Δεν ήταν off the record.Κάπως το έχουν ονομάσει το πρόγραμμα αυτό(δεν το θυμάμαι)!Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την άποψή μου είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο (και εσύ και όποιος άλλος θέλει) είτε από κει που το αγόρασες είτε απ ευθείας στην kosmocar!

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ζήτησες και πήρες κάποιο χαρτί υπογεγραμμένο ή απλά στο είπαν και έμεινε στον αέρα??? Ρωτάω για να ξέρω τι να ζητήσω και εγώ... Παρεμπιπτόντως τον Μάιο που έκανα service δεν μου είπανε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα 180 ευρώ που είναι για την εγγύηση ενός έτους.Και μου είπαν ότι αυτό μπορώ να το κάνω(δηλαδή να δίνω 180 ευρώ το χρόνο και να χω πλήρη εγγύηση) μέχρι το αμάξι να γίνει 7 ετών!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι κατάσταση είναι αυτή; Διαφορές στις τιμές. Διαφορές στις εργασίες. Διαφορές στα ανταλλακτικά. Λίγο περισσότερο να ενημερωνόταν ο κόσμος και θα κερδίζαμε πολλά πιστεύω από το κάθε απατεώνα που χρεώνει όσο και ότι θέλει. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη με τα ποσταρισματα σας καταλαβα οτι στις αντιπροσωπειες κανουν οτι θελουν,τα service πρεπει να γινονται ως εξης

Καθε 15.000 χλμ αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου

Καθε 30.000 χλμ αλλαγη λαδιων,φιλτρου λαδιου,φιλτρου βενζινης,φιλτρου καμπινας και φιλτρου αερος(και οχι φυσημα του φιλτρου)

Καθε 60.000 χλμ αλλαγη λαδιων,φιλτρου λαδιου,φιλτρου βενζινης,φιλτρου καμπινας,φιλτρου αερος και μπουζι.

H αλλαγη των υγρων φρενων γινεται την πρωτη φορα στα 3 χρονια και επειτα καθε 2 χρονια.

Η βαλβολινη ειναι longlife και συμφωνα με το εργοστασιο θελει αλλαγη καθε 300.000 χλμ αλλα καλο ειναι να αλλαζεται καθε 120.000 χλμ ή και λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Egv δεν αλλαξα φιτρο αερος....(φοραω κν :kiss: ). Παντως χρησιμο αυτο που ανεβασες πληροφοριακα....αν και δεν συμφωνω για την βαλβολινη γιατι τα κακομεταχειρειζομαστε και καλο θα ειναι να αλαζει πιο συχνα..... :ike:

Link to comment
Share on other sites

Αρα ως τώρα οι διαφορές που βλέπουμε απο σερβις σε σερβις είναι η αλλαγή ή όχι του φίλτρου αέρα και του φίλτρου βενζίνης. Εμένα δεν μου άλλαξαν τίποτα απο τα δύο. Οτι να 'ναι... :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ 80000ΧΛΜ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ 10W-40..ΤΑ ΠΙΟ ΨΙΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΕΙ ΣΑΝ ΝΕΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ......ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ 8000ΧΛΜ ΔΕΝ ΚΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω απ όλα!!!

Σε λίγες μέρες το αυτοκίνητο μου κλείνει αισίως τα 2 χρόνια :thumbsup2: και έχει μέσα 12.500χλμ ...Όπως καταλαβαίνετε πλησιάζει ο καιρός για το service των 2 χρόνων...Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε τι φίλτρα παίρνει το αυτοκίνητό μας (μάρκες κλπ κλπ) γιατί θέλω να τα παραγγείλω απ το Internet...Θα ήθελα να αλλάξω :

1. Λάδια θα βάλω τα---> Μobil 1 Esp Formula 5W-30

2. Φίλτρο λαδιού---> Mann 712/91

Μέχρι εδώ καλά!!! Ξέρω τι χρειάζεται...Από δω και πέρα θέλω τη βοήθεια σας!!!

3.Φίλτρο Καυσίμου

4.Φίλτρο Αέρα

5.Φίλτρο Καμπίνας (Χρειάζεται ή τσάμπα τα λεφτά?)

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δες για αυθεντικο φιλτρο βενζινης μιας και ειναι το καλητερο απο πολλες αποψεις (συν οτι οταν εκανα εγω το σερβις 6μπαρο φιτρο βενζινης δεν υπηρχε σε λλη μαρκα παρα μονο το μαμα)

αερος καμπινας οτι σε συμφαιρει πιο πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να αλλάξω λάδια στο polaki μου ΙV 2007 1.4,83000 χιλιομετρα,εχει τα 60 τα εχω κανει μεσα σε 2 χρονια όλα μέσα στην πόλη,του κάνω συχνή χρηση του αμαξιού,και θέλω κατι καλο και ακριβό δεν έχω θέμα,τα castrol edge 5W40 σκέφτομαι να του βάλω,έχετε καμιά καλύτερη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.