Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μετρημενο απο αλλαγη μου καει 100ml στα 1000κμ ειναι φυσιολογικο; Το νεο μοτερ 1.2tsi 16v

τοσο καιει και το gti μου. για εμενα ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Εχω το polo 1.2 tsi με 52.000χλμ πολύ προσεγμένο μηχανικά..Τσιμπάει λάδι νομίζω μιας και απο την εξάτμιση πετάει ντουμάνια έστω και αν είναι ζεστό.Δεν βγάζει μαύρο καπνό αλλά με λίγο κρύο έξω και μετά απο ώρα χρήσης η εξάτμιση βγάζει αρκετό καυσαέριο..Τι γίνεται λοιπόν?Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το polo 1.2 tsi με 52.000χλμ πολύ προσεγμένο μηχανικά..Τσιμπάει λάδι νομίζω μιας και απο την εξάτμιση πετάει ντουμάνια έστω και αν είναι ζεστό.Δεν βγάζει μαύρο καπνό αλλά με λίγο κρύο έξω και μετά απο ώρα χρήσης η εξάτμιση βγάζει αρκετό καυσαέριο..Τι γίνεται λοιπόν?Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα?

Πόση κατανάλωση λαδιού έχεις;

Τι χρώμα είναι ο καπνός που βγαίνει;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεω έχω κοιτάξει τη στάθμη του λαδιού γιατί επαναπαύτηκα στο γεγονός οτι θέλω 6.000 χλμ ακόμα για το επόμενο service.Ωστόσο θα δώ τα λάδια και θα σου πώ.Ο καπνός-καυσαέριο έχει ελαφρώς γκρί προς άσπρο χρώμα.Είναι το 4ο αυτοκίνητο που έχω αλλάξει..Κανένα από τα προηγούμενα οχήματα μου δεν είχε τέτοιο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 4ο αυτοκίνητο που έχω αλλάξει..Κανένα από τα προηγούμενα οχήματα μου δεν είχε τέτοιο θέμα..

Καλως ήρθες στην αναξιοπιστία της vw.....ελπίζω να μην επαναλάβεις το ίδιο λάθος στο 5ο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεω έχω κοιτάξει τη στάθμη του λαδιού γιατί επαναπαύτηκα στο γεγονός οτι θέλω 6.000 χλμ ακόμα για το επόμενο service.Ωστόσο θα δώ τα λάδια και θα σου πώ.Ο καπνός-καυσαέριο έχει ελαφρώς γκρί προς άσπρο χρώμα.Είναι το 4ο αυτοκίνητο που έχω αλλάξει..Κανένα από τα προηγούμενα οχήματα μου δεν είχε τέτοιο θέμα..

Ξεκινά απο την κατανάλωση λαδιού. Γενικά τα VAG έχουν μια μικρή κατανάλωση

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα ειναι υγρασια ?λεω εγω τωρα....Εμενα τον χειμωνα παντα βγαζει καπνα οταν εχει υγρασια ο καιρος ...Χωρις να καιει λαδι
Μετρα σταθμη λαδιου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην αναξιοπιστία της vw.....ελπίζω να μην επαναλάβεις το ίδιο λάθος στο 5ο αυτοκίνητο.

Θεωρώ λάθος να γενικεύουμε έτσι τα πράγματα και να καταλήγουμε σε διαπιστώσεις. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το group καθώς έχω αλλάξει διαφορά αυτοκίνητα με FSI και TSI μοτέρ. Με σωστή συντήρηση έχω γράψει χιλιάδες χλμ χωρίς προβλήματα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα τη στάθμη λαδιού.Είναι πλήρες δε λείπει σταγόνα.Βέβαια το αυτοκίνητο το δουλεύω άψογα στις 2.000 κάνω αλλαγή ταχύτητας.Όσο για το καυσαέριο..δεν ξέρω απορίας άξιον..Κάτι ακόμα..Έχει βγεί tsi 1.2 (polo) 16v?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάνεις αλλαγές στις 2.000rpm δεν λέει κάτι. Θέλουν και λίγο άνοιγμα τα μοτεράκια.

Το καυσαέριο μάλλον υγρασία είναι όπως λέει ο Winner από πάνω. 

Εφόσον δεν λείπει σταγόνα λάδι είσαι μια χαρά

Όλα τα TSI είναι 16v.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 8 βάλβιδα είναι και το polo 2010 και το καινούριο.Αν ήταν 16 βάλβιδα θα είχαν διπλό εκκεντροφόρο επικεφαλής.Οι κινητήρες είναι ίδιοι σχεδόν.

 


Το κοίταξα.Όντως το καινούριο είναι 16v με 2πλό εκκεντροφόρο.Τι ιπποδύναμη βγάζει?

 

 

edit:merge

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

sirdimitris  απο λάδι τσιμπάει το δικό σου??Προσωπικά χρησιμοποιώ τα castrol αυτα που συνιστά η αντιπροσωπεία..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Και εγω χρησιμοποιω castrol 5w30 αλλα οχι της αντιπροσωπειας....

Με σκληρη χρηση μου καει 100ml στα 1000km.. Δηλαδη ακομα κ στα 15000 να αλλαξω λαδια θα λειπει 1,5λιτρο????

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χρησιμοποιω castrol 5w30 αλλα οχι της αντιπροσωπειας....

Με σκληρη χρηση μου καει 100ml στα 1000km.. Δηλαδη ακομα κ στα 15000 να αλλαξω λαδια θα λειπει 1,5λιτρο

Ελπίζω να μην αφήνεις τη στάθμη να κατέβει τόσο πολύ

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναρτήσεις ενα link με τεχνικά χαρακτηριστικα απο το polo 1.2 16v?Ευχαριστώ!

Edited by Kostas 1980
Link to comment
Share on other sites

Castrol edge 5w30 fst βγηκαν μαυρα σε 5930km.

 

Το εργοστασιακο φιλτρο ειχε παλιο κωδικο και ισως απο κει προερχοταν ο ηχος στην εκκινηση

 

Μπηκε της mann w712/95 και λαδια castrol edge 5w30 professional.

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

ξέρετε ποιος είναι ο τελευταίος κωδικός φίλτρου λαδιου mann  για πολο tsi 1.2 του 2011 ?

είναι όντως ο w 712/94 ή ο w 712/95?

ευχαριστώ

Edited by g-e-g-o
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά http://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/%CE%9F%CF%87%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%99.%CE%A7%20-%20%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/VW%20%28VOLKSWAGEN%29/Polo%20V%20%286R,%206C%29/1.2%20TSI%20%28%20%286R,%206C%29%29%20CBZB%20%28T2569%29

 

Είναι το 712/94 και είναι η αντικατάσταση του W712/91...Πριν ένα μήνα εγώ αυτό έβαλα στο service που έκανα στο δικό μου (712/94)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.