Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μετά από μια συζήτηση με φίλους εχθές το βράδυ μου γεννήθηκε η παρακάτω απορία και θα ήθελα την δική σας βοήθεια. 

Το σενάριο έλεγε ότι έχουμε ένα αυτοκίνητο που έχει μέσα λάδι 5w-30 και χρειάζεται συμπλήρωμα. Ο κάτοχος δεν ξέρει αν το λάδι του είναι 502/505 ή 504/507 έχουμε λοιπόν τα παρακάτω σενάρια. 

Σενάριο 1ο : Το λάδι που έχει μέσα ο κινητήρας είναι 502/505 και συμπληρώνονται 600ml λαδιού 504/507.

Σενάριο 2ο: Το λάδι που έχει μέσα ο κινητήρας είναι 504/507 και συμπληρώνονται 600ml 502/505. 

Το σενάριο λέει ότι το αυτοκίνητο θα πάει για σέρβις μετά από πέντε μήνες και 7000 με 8000 χλμ. 

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα πάθει κάτι ο κινητήρας σε κάθε μία από τις δύο περιπτώσεις;  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Σε γενικές γραμμές το ότι έχει συμπληρώσει λίγο παραπάνω από μισό λίτρο λάδι και είναι είτε πιο λεπτό είτε πιο χοντρό δε θα κάνει ζημιά σε λίγα χιλιόμετρα λειτουργίας και μιλάμε πάντα για ήρεμες διαδρομές όχι ζόρια κλπ. Γνώμη μου πάντα είναι ότι θα πρέπει να ρωτήσεις και έναν ειδικό για το συγκεκριμένο κινητήρα, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχεις κάνει και έγκλημα..αποψη μου και βάση εμπειρίας.

https://www.facebook.com/periochimaton/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Σε γενικές γραμμές το ότι έχει συμπληρώσει λίγο παραπάνω από μισό λίτρο λάδι και είναι είτε πιο λεπτό είτε πιο χοντρό δε θα κάνει ζημιά σε λίγα χιλιόμετρα λειτουργίας και μιλάμε πάντα για ήρεμες διαδρομές όχι ζόρια κλπ. Γνώμη μου πάντα είναι ότι θα πρέπει να ρωτήσεις και έναν ειδικό για το συγκεκριμένο κινητήρα, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχεις κάνει και έγκλημα..αποψη μου και βάση εμπειρίας.

https://www.facebook.com/periochimaton/

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι καθαρά υποθετική. Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι δεν θα γίνει απολύτως τίποτα αλλά μιας και δεν είμαι μηχανικός είπα να ρίξω την ερώτηση εδώ που ο κόσμος ασχολείται και σε πολύ υψηλό ποσοστό οι απαντήσεις είναι ακριβής.  

Ευχαριστώ για την απάντηση.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα σε polo 1.4  μοντελο 2005 τι λαδια να βαλω?!!  το βιβλιο λεει προδιαγραφες απο 500.00 μεχρι 502.00 και 503 για longlife, εχει τυπωθει ομως το 2003 οποτε ολα τα μοντελα ειναι ιδια ε?! 10w40 προτεινουν αλλα τελικα ποιο λαδι δουλευει καλυτερα?!

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

επισης τον δεικτη για να μετρησετε τα λαδια τον κουμπωνετε μεχρι το τερμα ή μεχρι εκει που παταει στον οδηγο?

Link to comment
Share on other sites

επισης τον δεικτη για να μετρησετε τα λαδια τον κουμπωνετε μεχρι το τερμα ή μεχρι εκει που παταει στον οδηγο?
Τερμα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω ένα polo 4/2011 6r με 110000 χλμ και τώρα που άλλαξα λάδια μου είπε το παιδί ότι βρήκε λάδια στο κάτω μέρος της μηχανής στο καπάκι!μάλλον ξεράθηκε η φλάντζα και πρέπει να την αλλάξω είπε,να το πάω σε μηχανικό. 1 είναι επικίνδυνο? μήπως θέλουν σφίξιμο οι βίδες? 2 ξέρει κανείς κόστος? 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2017 at 0:57 ΠΜ, DubbeR_ChRoniS said:

εχει κανεις αποψη για τα RS200?

εδω και καιρο τα χω ακουσει πολλες φορες σε κουβεντες και ειπα να το ψαξω λιγο

Είχα ένα γνωστό σε συνεργείο κι έπαιρνε βαρέλια, αλλά πλην ενός λιπαντικού αλυσίδας για μηχανάκι δεν έχω σαφή εικόνα.

Χαλκιδική δικά μας είναι ^_^ ντόπια

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Και δε βαζεις, τι θα παθει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και δε βαζεις, τι θα παθει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε castrol fst titanium 5/40 kai liqui moly 5/40 ποιο λετε ειναι καλύτερο??
Αν πληρούν τις προδιαγραφές ότι και να βάλεις δε θα καταλάβεις διαφορά

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως πληρουν τις προδιαγραφες και εννοείται πως δεν πρόκειται αμεσα να δω κατι(μελλοντικα μπορει να δεις διαφορα στο μοτερ σου)

απλα ρωταω σαν προδιαγραφές πιο ειναι καλύτερο απο τα 2....

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε castrol fst titanium 5/40 kai liqui moly 5/40 ποιο λετε ειναι καλύτερο??
Liqui moly διότι έχει γίνει χαμός με νοθειες στα Castrol δυστυχώς... Αλλιώς αν τηρούν κ τα 2 τις προδιαγραφές του κινητήρα σου, και είναι γνήσια βέβαια, δεν θα δεις διαφορές...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!Ναι ειχα ακουσει για νοθείες και τα σχετικα.....
Τίποτα φίλε... Δυστυχώς παίζουν πολλές...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

Υπάρχει καποιος με 1.0 tsi 95 ps? θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες για τα λαδια που μπαινουν σε αυτον τον κινητηρα.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση των μελών:

Συμβατά λάδια για 1.0 TSI είναι

 

Castrol Edge Titanium FST LL 5W-30 για long life

Castrol Magnatec 5W-40 C3  για σταθερό.

 

Θα ήθελα την γνωμη των πιο έμπειρων μελών πιο λάδι θεωρούν πιο καλό για καθημερινή χρήση του αυτ/του σε καταστάσεις που ο κινητηρας δεν προλαβαινει να ζεσταθει κανονικα. Το αμαξι χρησιμοποιειται για μικρες αποστασεις πολλές φορές την ημερα (αναψε σβησε)

Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2018 at 2:05 ΜΜ, Derv_7 said:

Προς ενημέρωση των μελών:

Συμβατά λάδια για 1.0 TSI είναι

 

Castrol Edge Titanium FST LL 5W-30 για long life

Castrol Magnatec 5W-40 C3  για σταθερό.

 

Θα ήθελα την γνωμη των πιο έμπειρων μελών πιο λάδι θεωρούν πιο καλό για καθημερινή χρήση του αυτ/του σε καταστάσεις που ο κινητηρας δεν προλαβαινει να ζεσταθει κανονικα. Το αμαξι χρησιμοποιειται για μικρες αποστασεις πολλές φορές την ημερα (αναψε σβησε)

σύμφωνα με ότι λέει εδώ:
https://www.castrol.com/el_gr/greece/products/cars/engine-oils.html

τα magnatec είναι για σταμάτα ξεκίνα

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2018 at 12:49 AM, enas_aris said:

σύμφωνα με ότι λέει εδώ:
https://www.castrol.com/el_gr/greece/products/cars/engine-oils.html

τα magnatec είναι για σταμάτα ξεκίνα

απλα να ενημερωσω οτι πριν 2000 χλμ εβαλα πανω τα 5-30.

Τα λαδια ζεσταινονται πολυ πιο γρηγορα απο τα 5-40 αλλα αν πιεσεις το αυτοκινητο πολυ πιανεις 120 θερμοκρασιες..

Ο κινητηρας δε ακουγεται πιο τραχυς και η καταναλωση νομιζω εχει αυξηθει λιγο.

Εν παση περιπτωση θα τα αφησω ακομα κανα 5000 χλμ και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα λάδια, λάβε υπόψη ότι πλέον έχει θερμοκρασίες έξω 35+ και επηρεάζεται άμεσα το μοτέρ, είναι και turbo και ζεσταίνεται περισσότερο.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.