Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Να ανοιξω μοτερ στα 100κ ; ...... Οτι αμαξι και να ειχα δεν ανοιξα μοτερ σε κανενα εκτος απο ενα στα 500κ+ .....
Εσυ ανοιξες στα 130κ !!!!
Ελα μην ντρεπεσαι, πες μας , ποσο λαδι εκαιγες ;
Καθολου ; Λιγουλακι ; Καμποσο ;
Το ρεκτιφιε τα χερια του ετριβε και σου χαιδευε τα αυτια παραλληλα . " Μωρε μπραβο μοτερ που εχεις ,θα βγαλεις αλλα...100κ ετσι οπως θα το φτιαξουμε τωρα !!! "
 
Δεν μπορω , κραταω την κοιλια μου απο τα γελια  ....:lol:
Άνοιξα μοτέρ γιατί το έκανα σφυρήλατο. Στην υγεία σου


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SkyNet said:

Άνοιξα μοτέρ γιατί το έκανα σφυρήλατο. Στην υγεία σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ξεχασα , τα σφυρηλατα δεν καινε λαδι ....ουτε πριν καινε !

Βρε βραδυατικα τι κουβεντιαζουμε !

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, TMESSOLO said:

παω να τσεκαρω βεργα παλι...εχει φοβηθει το ματι μου...:startle:

Χωρις πλακα εαν εισαι στο 1λ/5κ , μην το τρεναρεις και πολυ ...καλοκαιρι ερχεται ...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα , τα σφυρηλατα δεν καινε λαδι ....ουτε πριν καινε !
Βρε βραδυατικα τι κουβεντιαζουμε !


Αναμένω την τεκμηριωμένη σου τοποθέτηση γιατί το λάδι των Lidl είναι καλύτερο. Από το να γράφεις ανούσια πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Μαστορας said:

Ξεχασα , τα σφυρηλατα δεν καινε λαδι ....ουτε πριν καινε !

Βρε βραδυατικα τι κουβεντιαζουμε !

μαστορα εννοει οτι ανοιξε μοτερ για να το κανει σφυρηλατο οχι επειδη εκαιγε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, SkyNet said:

 


Αναμένω την τεκμηριωμένη σου τοποθέτηση γιατί το λάδι των Lidl είναι καλύτερο. Από το να γράφεις ανούσια πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατι δεν νοθευεται επειδη ειναι μεταφορα και παραδοση μονο σε ενα σημειο πωλησης σε αντιθεση που ολα τα αλλα τα βρισκεις σχεδον σε περιπτερα . Αυτο παει να πει οτι ο καθενας απο οπου θελει τα φερνει , απο χωρες οπου ανθιζει τετοιου ειδους παρανομια . Εκτος αυτου αποδειξε μου οτι το Χ μαρκας λαδι , ειναι αυτο το λαδι που αγοραζεις...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Μαστορας said:

Χωρις πλακα εαν εισαι στο 1λ/5κ , μην το τρεναρεις και πολυ ...καλοκαιρι ερχεται ...

μαστορα εχω το δικαιωμα να μην καιω καθολου;;;;:lol:..δεν καιει εμενα..τουλαχιστον ακομα...φτου φτου

Link to comment
Share on other sites

Just now, TMESSOLO said:

μαστορα εννοει οτι ανοιξε μοτερ για να το κανει σφυρηλατο οχι επειδη εκαιγε...

Μαλλον εκαιγε και αφου το ανοιξε που το ανοιξε , ειπε να ανεβαζει και μερικες φοραδες . Η πλακα ειναι οτι τα σφυρηλατα πιστονια εχουν μεγαλυτερες ανοχες απο τις εργοστασιακες παντα γιατι υπαρχει μεγαλυτερη θερμικη διαστολη . Μαλλον καιει παραπανω τωρα αλλα δεν μας τα λεει αυτα δημοσιως . Εκτος και εαν εχει το μοναδικο σσφυρηλατο στον κοσμο που πραγματικα δεν καει λαδι , αλλα σε πληροφορω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα ...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TMESSOLO said:

μαστορα εχω το δικαιωμα να μην καιω καθολου;;;;:lol:..δεν καιει εμενα..τουλαχιστον ακομα...φτου φτου

Το εχεις :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαστορας said:

Μαλλον εκαιγε και αφου το ανοιξε που το ανοιξε , ειπε να ανεβαζει και μερικες φοραδες . Η πλακα ειναι οτι τα σφυρηλατα πιστονια εχουν μεγαλυτερες ανοχες απο τις εργοστασιακες παντα γιατι υπαρχει μεγαλυτερη θερμικη διαστολη . Μαλλον καιει παραπανω τωρα αλλα δεν μας τα λεει αυτα δημοσιως . Εκτος και εαν εχει το μοναδικο σσφυρηλατο στον κοσμο που πραγματικα δεν καει λαδι , αλλα σε πληροφορω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα ...

ε δεν πιανεσαι εσυ....θεος...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, TMESSOLO said:

ε δεν πιανεσαι εσυ....θεος...

 Εγω ξερω οτι εαν υπαρχουν τα λεφτα , δεν περιμενεις στα 130κ να ανεβασεις ατια , τα σκας και το πας εκει που παει . Αρα η μεταχειρισμενο το πηρε και αντι επισκευης ανεβασε τον σταυλο , η καινουριο και μολις ξεπλυθηκε στο λαδι , ανεβασε μερικα πονι ... Οπως και να εχει , μαλλον εκαιγε ....

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Μαστορας said:

 Εγω ξερω οτι εαν υπαρχουν τα λεφτα , δεν περιμενεις στα 130κ να ανεβασεις ατια , τα σκας και το πας εκει που παει . Αρα η μεταχειρισμενο το πηρε και αντι επισκευης ανεβασε τον σταυλο , η καινουριο και μολις ξεπλυθηκε στο λαδι , ανεβασε μερικα πονι ... Οπως και να εχει , μαλλον εκαιγε ....

διαφωνω...εγω θα εκανα το αντιθετο οπως ο φιλος skynet...οσο ειναι καινουριο δεν θα το πειραζα..πιο μετα θα ηθελα να κανω κατι..οπως τωρα..στα 140κ και προσπαθω να αποφυγω την σκεψη..και μου τριγιριζει το μυαλο εντονα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εκαιγε και αφου το ανοιξε που το ανοιξε , ειπε να ανεβαζει και μερικες φοραδες . Η πλακα ειναι οτι τα σφυρηλατα πιστονια εχουν μεγαλυτερες ανοχες απο τις εργοστασιακες παντα γιατι υπαρχει μεγαλυτερη θερμικη διαστολη . Μαλλον καιει παραπανω τωρα αλλα δεν μας τα λεει αυτα δημοσιως . Εκτος και εαν εχει το μοναδικο σσφυρηλατο στον κοσμο που πραγματικα δεν καει λαδι , αλλα σε πληροφορω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα ...


Το έκανα σφυρήλατο και εξακολουθεί και δεν καίει σταγόνα. Μάλλον είμαι μοναδική περίπτωση η πολύ απλά δεν γνωρίζεις το υλικό των πιστονιών.
Όσο για τον υπαινιγμό σου ότι παίρνω μαϊμού λάδια είναι απλά αστείος.
Πεσμας ξανά: άνοιξες το μοτέρ σου; Μετρήθηκαν οι κύλινδροι; Οι εκκεντροφόροι; Έστειλες τα λάδια για ανάλυση; Αν όχι ακούω πάλι εικασίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TMESSOLO said:

διαφωνω...εγω θα εκανα το αντιθετο οπως ο φιλος skynet...οσο ειναι καινουριο δεν θα το πειραζα..πιο μετα θα ηθελα να κανω κατι..οπως τωρα..στα 140κ και προσπαθω να αποφυγω την σκεψη..και μου τριγιριζει το μυαλο εντονα

Ρωτα και τον μαστορα που θα σου το φτιαξει τι λαδι θα βαλεις , αμα σου πει παλι 5w30 ,φτιαχτο ! Πρεπει να ζησει και αυτος :turkey:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Μαστορας said:

Ρωτα και τον μαστορα που θα σου το φτιαξει τι λαδι θα βαλεις , αμα σου πει παλι 5w30 ,φτιαχτο ! Πρεπει να ζησει και αυτος :turkey:

προς το παρον προτιμω να ζησω εγω...οποτε θα σκεφτω τα λεγομενα σου στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SkyNet said:

 


Το έκανα σφυρήλατο και εξακολουθεί και δεν καίει σταγόνα. Μάλλον είμαι μοναδική περίπτωση η πολύ απλά δεν γνωρίζεις το υλικό των πιστονιών.
Όσο για τον υπαινιγμό σου ότι παίρνω μαϊμού λάδια είναι απλά αστείος.
Πεσμας ξανά: άνοιξες το μοτέρ σου; Μετρήθηκαν οι κύλινδροι; Οι εκκεντροφόροι; Έστειλες τα λάδια για ανάλυση; Αν όχι ακούω πάλι εικασίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν ανοιξα μοτερ, δεν μετρησα κυλινρους ,δεν ακουγονται εκκεντροφοροι ουτε στο κρυο ουτε μετα απο σκισημο , τα λαδια κανουν 1.5κ χλμ για να αρχισουν να μαυριζουν και ας ειναι πετρελαιο και φυσικα απο αλλαγη σε αλλαγη δεν φτανω ουτε το 1/4 του max/min . Αναλυση δεν εκανα γιατι 150μλ σαν μεγιστη καταναλωση , δεν ειναι ανησυχητικο .

 

Επισης δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στα σφυρηλατα, η δουλεια τους ειναι να ανοιγουν οσο μπορουν στην θερμοκρασια λειτουργιας και να κλεινουν οσο μπορουν στο κρυο . Ειναι πιο ευπλαστα , πιο επιρρεπη στις αλλαγες θερμοκρασιας . Ανοιγουν περισσοτερο στην ζεστη , κλεινουν περισσοτερο στο κρυο απο τα εργοστασιακα .

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OMINUS said:

Κάνετε λες και θα λύσουμε το κυπριακό! :aww:

 

ΕΙΡΗΝΗ ΜΗΝ! 

Τι ...καιει και αυτο λαδια ;  Στο τραπεζι μας τωρα αμεσως !

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εγω ξεκινησα ολο αυτο το θεμα εχω να πω οτι εβαλα 10 40 απο 5 30 με προδιαγραφη 502. 

Θα το δω πως θα παει. 

Υπαρχει και 10 50 με 502 προδιαγραφη παντως

Link to comment
Share on other sites

Just now, pipis13 said:

Μιας κι εγω ξεκινησα ολο αυτο το θεμα εχω να πω οτι εβαλα 10 40 απο 5 30 με προδιαγραφη 502. 

Θα το δω πως θα παει. 

Υπαρχει και 10 50 με 502 προδιαγραφη παντως

10w50; Γιατι τοσο παχυ ; Αυτο ειναι για 1λ/3κ χλμ ....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαστορας said:

10w50; Γιατι τοσο παχυ ; Αυτο ειναι για 1λ/3κ χλμ ....

Τι εννοεις δε καταλαβαινω.?

Ειπα απλα πως υπαρχει και 10/50 με την 502 προδιαγραφη. 

Εγω εβαλα 10/40 και εννοειται πως θα γινει η αλλαγη το πολυ στις 7000χλμ

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Ρωτα και τον μαστορα που θα σου το φτιαξει τι λαδι θα βαλεις , αμα σου πει παλι 5w30 ,φτιαχτο ! Πρεπει να ζησει και αυτος :turkey:

 

4 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

προς το παρον προτιμω να ζησω εγω...οποτε θα σκεφτω τα λεγομενα σου στο μελλον

 

Εκεί ο μάστορας έχει απόλυτο δίκιο,  όταν  προχωράς σε τέτοιες βελτιώσεις στον κινητήρα σου turbo κτλ 

 

Και πλέων έχεις πάψει να εισαι στα πρότυπα του κατασκευαστή, ο οποίος έχει δώσει ένα όριο. 

Τότε προχωράς και σε αντικατάσταση και του λαδιού.

 

Δεν μπορεί να έχεις ένα μοτέρ που ήταν από την VW πχ 180hp και εσύ να το έχεις κάνει 400hp και να τα έχεις αλλαξει ΟΛΑ από το κινητήρα.

 

Και εξακολουθείς να δουλεύεις 5W30...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.