Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Just now, TMESSOLO said:

το τοπικ θα επρεπε να χαι αλλο ονομα..mastoras vs ολα τα λαδια του κοσμου 05w30....

Αφου τα 5w30 ειναι για να τρωνε μηχανες , τι να πω , μπραβο ; Γιαυτο εβγαλαν το zinc απο μεσα , για να λιπαινει λιγοτερο . Τι να μου πουν οτι χωρις το zinc που ειναι το κατεξοχην αντιτριβικο  τα μοτερια κρατανε περισσοτερο ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, pipis13 said:

Τι εννοεις δε καταλαβαινω.?

Ειπα απλα πως υπαρχει και 10/50 με την 502 προδιαγραφη. 

Εγω εβαλα 10/40 και εννοειται πως θα γινει η αλλαγη το πολυ στις 7000χλμ

Α... ειπα και εγω ,με λαχταρησες !

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

 

 

Εκεί ο μάστορας έχει απόλυτο δίκιο,  όταν  προχωράς σε τέτοιες βελτιώσεις στον κινητήρα σου turbo κτλ 

 

Και πλέων έχεις πάψει να εισαι στα πρότυπα του κατασκευαστή, ο οποίος έχει δώσει ένα όριο. 

Τότε προχωράς και σε αντικατάσταση και του λαδιού.

 

Δεν μπορεί να έχεις ένα μοτέρ που ήταν από την VW πχ 180hp και εσύ να το έχεις κάνει 400hp και να τα έχεις αλλαξει ΟΛΑ από το κινητήρα.

 

Και εξακολουθείς να δουλεύεις 5W30...

Συμπληρωνω οτι και η παραμικρη αυξηση ανοχων ειναι εκτος προδιαγραφων κατασκευαστη . Αλλα επειδη πλεον οι κατασκευαστες δεν μπορουν να ξερουν ποσο βαρυ ποδαρι εχει ο καθενας μας ( εδω τους ριχνω δικιο , να τα λεμε αυτα ) σου οριζουν την αρχικη ρευστοτητα. Ειναι αυτονοητο οτι οταν ξεκινας να καις λαδι , δεν την συνεχιζεις ...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OMINUS said:

 

 

Εκεί ο μάστορας έχει απόλυτο δίκιο,  όταν  προχωράς σε τέτοιες βελτιώσεις στον κινητήρα σου turbo κτλ 

 

Και πλέων έχεις πάψει να εισαι στα πρότυπα του κατασκευαστή, ο οποίος έχει δώσει ένα όριο. 

Τότε προχωράς και σε αντικατάσταση και του λαδιού.

 

Δεν μπορεί να έχεις ένα μοτέρ που ήταν από την VW πχ 180hp και εσύ να το έχεις κάνει 400hp και να τα έχεις αλλαξει ΟΛΑ από το κινητήρα.

 

Και εξακολουθείς να δουλεύεις 5W30...

εχει δικιο αν ανοιξεις μοτερ, ναι μπορει...αλλα εγω εγραψα να κανω κατι εννοωντας οχι απραιτητα ανοιγμα..πχ μπορεις να κανεις και προγραμματισμο...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, TMESSOLO said:

εχει δικιο αν ανοιξεις μοτερ, ναι μπορει...αλλα εγω εγραψα να κανω κατι εννοωντας οχι απραιτητα ανοιγμα..πχ μπορεις να κανεις και προγραμματισμο...

Παντως οτι και να κανεις , να εχεις υπ οψιν σου εναν κανονα

 

1λ/5κ θελει 40αρι λαδι

 

1λ/3κ θελει 50αρι λαδι

 

1λ/1κ θελει επισκευη

 

Τα ορια στο περιπου και απο εμπειρια παντα . Δεν εστειλα κατι στο χημειο ...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Μαστορας said:

Ποσο θα ηθελα μια φωτο απο τα μελη του φορουμ που εις γνωσιν τους καινε και συνεχιζουν το ιδιο λαδι με σηκωμενο πανο " Γιατι ετσι μας αρεσει !!!"

 

 

:lol:

Και εγω θα ηθελα μια φωτογραφια απο μοτερ που εβαζε λαθος λαδια...αν ποτέ εχεις ανοίξει. Γιατι εγω εχω ανοίξει και εχω δει τις καταστροφες που εχουν δημιουργηθεί απο ανθρώπους σαν εσενα που εβαζαν οτι να ειναι λαδι μεσα στα αυτοκίνητα τους και μάρκες Επίσης οτι να ειναι. Και μετα τους έφταιγαν και σε αυτους οι καθε εταιρείες οπως παλι και σε εσενα και οχι το κεφαλι τους που εβαζαν οτι να ειναι. Παιδια μην κάθεστε και σκάτε αδικα προσπαθείτε να δωσετε κατι ωστε να το καταλάβει. Εγω γι αυτο πιο πάνω σταματησα να ασχολούμαι. Απλως ειναι κριμα να υπάρχουν αυτες οι συμβουλές εν έτη 2020 και κάποιοι ακομα και απο εδω να ρωτανε τον <<μαστορα>> συμβουλές. Προσοχή μην καταστρέψετε και εσεις τα αυτοκίνητα σας. Ενα ψευδώνυμο ειναι το μαστορας παιδια....μην το παίρνετε και στα σοβαρά οταν ακουτε προτασεις να βάζετε λαδι χοντρο και lidl και ολας  που μας το πλασάρει συνεχεια  

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Μαστορας said:

Παντως οτι και να κανεις , να εχεις υπ οψιν σου εναν κανονα

 

1λ/5κ θελει 40αρι λαδι

 

1λ/3κ θελει 50αρι λαδι

 

1λ/1κ θελει επισκευη

 

Τα ορια στο περιπου και απο εμπειρια παντα . Δεν εστειλα κατι στο χημειο ...

 

δεν καιω λεμεεεεε

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

εχει δικιο αν ανοιξεις μοτερ, ναι μπορει...αλλα εγω εγραψα να κανω κατι εννοωντας οχι απραιτητα ανοιγμα..πχ μπορεις να κανεις και προγραμματισμο...

Στον προγραμματισμό δεν έχεις θέμα γιατί και η ίδια η VW έχει προβλέψει μέχρι ποια είναι τα όρια του κάθε μοτέρ. (Και ίδια η VW αν πας έχει εταιρίες βελτίωσεις που συνεργάζεται) 

 

Εμένα πχ είναι μοτέρ caxa 122hp και έχει πρόγραμμα μέχρι 150hp 

 

Εμένα πάντως δεν μου καίει σταγόνα λάδι.

 

Όπως τα αλλάζουμε από το σέρβις στα ίδια επίπεδα είναι.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, crazy bill said:

Και εγω θα ηθελα μια φωτογραφια απο μοτερ που εβαζε λαθος λαδια...αν ποτέ εχεις ανοίξει. Γιατι εγω εχω ανοίξει και εχω δει τις καταστροφες που εχουν δημιουργηθεί απο ανθρώπους σαν εσενα που εβαζαν οτι να ειναι λαδι μεσα στα αυτοκίνητα τους και μάρκες Επίσης οτι να ειναι. Και μετα τους έφταιγαν και σε αυτους οι καθε εταιρείες οπως παλι και σε εσενα και οχι το κεφαλι τους που εβαζαν οτι να ειναι. Παιδια μην κάθεστε και σκάτε αδικα προσπαθείτε να δωσετε κατι ωστε να το καταλάβει. Εγω γι αυτο πιο πάνω σταματησα να ασχολούμαι. Απλως ειναι κριμα να υπάρχουν αυτες οι συμβουλές εν έτη 2020 και κάποιοι ακομα και απο εδω να ρωτανε τον <<μαστορα>> συμβουλές. Προσοχή μην καταστρέψετε και εσεις τα αυτοκίνητα σας. Ενα ψευδώνυμο ειναι το μαστορας παιδια....μην το παίρνετε και στα σοβαρά οταν ακουτε προτασεις να βάζετε λαδι χοντρο και lidl και ολας  που μας το πλασάρει συνεχεια  

Χμμ...και εσυ της εταιριας εισαι .

 

Οτι νανε λαδι δεν υπαρχει , λαδι που καιγεται και ακους αλλους να το συνεχισεις υπαρχει .

Σιγουρεψε μου οτι η μαρκα που παιρνεις ειναι αυτο που πληρωνεις , και θα σου πω οτι μεχρι και επισημοι εισαγωγεις λαδιων εχουν πιαστει με μαιμου .

Η εταιρια , για αλλη μια φορα , θελει να πουλησει  αρα θα στο "καψει" το μοτερι οπως μπορει . Δεν σε λυπαται αλλα ξερεις εσυ  απο αυτα , αυτα προτεινεις και εσυ .

Και οπως ξαναειπα ειτε λιντλ ειτε ξελιντλ αποδειξε μου οτι το λαδι σου ειναι αυτο που εβγαλε η εταιρια...

Edited by Μαστορας
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

δεν καιω λεμεεεεε

 Αν καίει λάδια ένα αμάξι το διαπιστώνεις από την εξάτμιση και την τάπα λαδιού 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, OMINUS said:

 Αν καίει λάδια ένα αμάξι το διαπιστώνεις από την εξάτμιση και την τάπα λαδιού 

ominus θα μας λαχταρησεις βραδυατικο;;;για λεγε λεπτομερειες..ταπα;;πανω η κατω;;εξατμιση δηλαδη;;; στην βεργα δεν το βλεπεις δηλαδη;;

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

ominus θα μας λαχταρησεις βραδυατικο;;;για λεγε λεπτομερειες..ταπα;;πανω η κατω;;εξατμιση δηλαδη;;;

 

Τάπα δεν εννοώ την τάπα Κάρτερ.....

 

Την τάπα που είναι επάνω στο μοτέρ (εκείνη που ανοίγεις και ρίχνεις λάδι)

 

 

 

Στην εξάτμιση την μπούκα εννοώ

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

 

Τάπα δεν εννοώ την τάπα Κάρτερ.....

 

Την τάπα που είναι επάνω στο μοτέρ (εκείνη που ανοίγεις και ρίχνεις λάδι)

 

Στην εξάτμιση την μπούκα εννοώ

  ωραια...και τι βλεπω στην ταπα και τι στην εξατμιση ;;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Χμμ...και εσυ της εταιριας εισαι .

 

Οτι νανε λαδι δεν υπαρχει , λαδι που καιγεται και ακους αλλους να το συνεχισεις υπαρχει .

Σιγουρεψε μου οτι η μαρκα που παιρνεις ειναι αυτο που πληρωνεις , και θα σου πω οτι μεχρι και επισημοι εισαγωγεις λαδιων εχουν πιαστει με μαιμου .

Η εταιρια , για αλλη μια φορα , θελει να πουλησει  αρα θα στο "καψει" το μοτερι οπως μπορει . Δεν σε λυπαται αλλα ξερεις εσυ  απο αυτα , αυτα προτεινεις και εσυ .

Και οπως ξαναειπα ειτε λιντλ ειτε ξελιντλ αποδειξε μου οτι το λαδι σου ειναι αυτο που εβγαλε η εταιρια...

Της εταιρείας δεν ειμαι.Εγω αν θυμασαι σε άλλα ποστ αστεία οπως ολα σχεδον τα ποστ σου γιατι μονο ετσι μπορει να τα παρει κάποιος ειπα βαλε και τηγανολαδο.....ειναι κριμα ο κοσμάκης να βλεπει αυτα που γραφεις.

Απο εκει και περα θεωρω εαν κατσει κάποιος να το διαβασει ολο θα καταλάβει οτι εν εχειςλόγω και ιδιαίτερη αποψη. Πολλα παιδια πιο πανω οπως καιι εγω σου λέμε πράγματα που απλα αδιαφορεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαίνεις(μπορεί και να μην ξέρεις βεβαια που δεν ειναι κακο) και ενω σου λεμε πραγματα με αποδείξεις(π.χ. εχεις ανοίξει μοτερ που ο αλλος οπως εσυ εβαζε λαδια οτι να ειναι)και ναι καταστρέφονται πραγματα με το να βαζεις λαθος λαδια εσυ επιμένεις στην αποψη σου χωρις επιχειρήματα. Σταματάω για να μην χαλαμε ολο το ποστ.

ελπιζω να μην σε ακουσει κάποιος και παει και βαλει σε τούρμπο αμαξι τοσο χοντρα λαδια για το καλο του.

 

Η λυση εαν καις πολυ λαδι ειναι η επισκευή και μονο.με το να βαζεις χοντρα λαδια απλα κουκουλωνεις το θεμα και οταν χρειαστει να τομην ανοίξεις το μοτερ γιατί δεν θα το γλιτωσεις αυτο εαν καις θα εχεις κ άλλα πραγματα χαλασει. Θες να το καταλάβεις θες οχι αυτη ειναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, TMESSOLO said:

  ωραια...και τι βλεπω στην ταπα και τι στην εξατμιση ;;

 Πηγαινε στο 1 : 10

Φθαρμενα ελατηρια και κυλινδροι ισον διαφυγη καυσαεριων αρα τα βγαζει μεσω στροφαλοθαλαμου στην ταπα . Αμα χορευει η ταπα , κακα μαντατα . Ακομα και η παραμικρη πιεση αερα απο την τεισοδο προς το χερι σου σημαινει φθορα . Δεν πρεπει ουτε χαρτομαντιλο να σηκωνεται με την ταπα εκτος .

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, crazy bill said:

Της εταιρείας δεν ειμαι.Εγω αν θυμασαι σε άλλα ποστ αστεία οπως ολα σχεδον τα ποστ σου γιατι μονο ετσι μπορει να τα παρει κάποιος ειπα βαλε και τηγανολαδο.....ειναι κριμα ο κοσμάκης να βλεπει αυτα που γραφεις.

Απο εκει και περα θεωρω εαν κατσει κάποιος να το διαβασει ολο θα καταλάβει οτι εν εχειςλόγω και ιδιαίτερη αποψη. Πολλα παιδια πιο πανω οπως καιι εγω σου λέμε πράγματα που απλα αδιαφορεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαίνεις(μπορεί και να μην ξέρεις βεβαια που δεν ειναι κακο) και ενω σου λεμε πραγματα με αποδείξεις(π.χ. εχεις ανοίξει μοτερ που ο αλλος οπως εσυ εβαζε λαδια οτι να ειναι)και ναι καταστρέφονται πραγματα με το να βαζεις λαθος λαδια εσυ επιμένεις στην αποψη σου χωρις επιχειρήματα. Σταματάω για να μην χαλαμε ολο το ποστ.

ελπιζω να μην σε ακουσει κάποιος και παει και βαλει σε τούρμπο αμαξι τοσο χοντρα λαδια για το καλο του.

 

Η λυση εαν καις πολυ λαδι ειναι η επισκευή και μονο.με το να βαζεις χοντρα λαδια απλα κουκουλωνεις το θεμα και οταν χρειαστει να τομην ανοίξεις το μοτερ γιατί δεν θα το γλιτωσεις αυτο εαν καις θα εχεις κ άλλα πραγματα χαλασει. Θες να το καταλάβεις θες οχι αυτη ειναι η αλήθεια.

Παλι η καραμελα με το κουκουλωμα ; Δεν πιανει ειπαμε . Το καψιμο ειναι το προβλημα και λυνεται με παχυτερο αλλιως επιταχυνεις την επισκευη . Στα αλλα που λες βαριεμαι να απαντησω ...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

  ωραια...και τι βλεπω στην ταπα και τι στην εξατμιση ;;

 

Κοίτα αν έχει πιάσει μακα (αυτό βέβαια με τα χρόνια όχι από την μέρα στην άλλη )

 

Θα πρέπει να έχει μακα από το λάδι.

DSCF4340.jpg.801830f5f5c41697e178595e2fdfb9eb.jpg

 

 

Στην εξάτμιση η μπούκα αν είναι μαύρη και εχει μια λαδιλα ,  είναι σημάδι ότι καίει λάδια.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Παλι η καραμελα με το κουκουλωμα ; Δεν πιανει ειπαμε . Το καψιμο ειναι το προβλημα και λυνεται με παχυτερο αλλιως επιταχυνεις την επισκευη . Στα αλλα που λες βαριεμαι να απαντησω ...

Καραμελα δεν ειναι η αληθεια ειναι.βαζεις μεχρι ενα οριο πιο παχύ και μετα τελος.αναγκαστικά επισκευή.

Δεν χρειάζεται γιατι σε κανενα ποστ σου δεν εχεις απαντησει ετσι και αλλιως.

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, OMINUS said:

 

Κοίτα αν έχει πιάσει μακα (αυτό βέβαια με τα χρόνια όχι από την μέρα στην άλλη )

 

Θα πρέπει να έχει μακα από το λάδι.

DSCF4340.jpg.801830f5f5c41697e178595e2fdfb9eb.jpg

 

 

Στην εξάτμιση η μπούκα αν είναι μαύρη και εχει μια λαδιλα ,  είναι σημάδι ότι καίει λάδια.

σορυ ρε μαν..αλλα δεν το πιασα..οταν εχει μακα η ταπα σημαινει οτι καιει ή οχι;;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

σορυ ρε μαν..αλλα δεν το πιασα..οταν εχει μακα η ταπα σημαινει οτι καιει ή οχι;;

Οτι καίει φίλος :wink:

 

Αυτό βέβαια δεν γίνετε από την μέρα στην άλλη 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Το καψιμο ειναι το προβλημα και λυνεται με παχυτερο αλλιως επιταχυνεις την επισκευη

Τελικά βρε Μαστορα, δεν τη βαρέθηκες αυτή την 'καραμέλα'?...Εχεις απο το 2016 που την 'πιπιλάς' εδώ μέσα, αγνοώντας (προκλητικά θα έλεγα) τον πάσα έναν που έχει αντίθετη άποψη, που σου εξηγεί, που επιχειρηματολογεί, που πασχίζει καλοπροαίρετα να οδηγήσει την όποια γνώση σου και κάπου αλλού που πιθανώς να είναι το πιο σωστό, αλλά εσύ εκεί..ΒΡΑΧΟΣ!! :goodjob:

Ε, τι να πώ πλέον..Παρωδία έχει καταντήσει ο όποιος διάλογος, καθώς ότι και όσα μερικώς αντίθετα σου γράψει κάποιος, τα αντιμετωπίζεις μονίμως με τις γνωστές πλέον θέσεις σου..κοινώς : επαναλαμβάνεσαι κι επαναλαμβάνεσαι και πάει λέγοντας! Ούτε μια παραδοχή σε κάτι που θα γράψει κάποιος και είναι ίσως σωστό! Ελεος!

Περιμένεις στη 'γωνία' όποιον αποφασίσει να εκφράσει αντίθετη γνώμη π.χ. για το παχύτερο λάδι, ή για τα λάδια απο Lidl (κλπ κλπ) διατυπώνοντας ξανά και ξανά και ξανά τις ΙΔΙΕΣ θέσεις..ΟΚ..το μάθαμε απ' όξω το 'ποίημα'..! Μην κουράζεσαι άλλο με τα λάδια..Κάτι άλλο, ίσως?:hi:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pafsi said:

...Κάτι άλλο, ίσως?:hi:

Οταν καις λαδι εχεις δυο βιωσημες επιλογες . Αλλαζεις ρευστοτητα και κρατας μοτερ η Κρατας ρευστοτητα και αλλαζεις μοτερ .Τωρα για τα υπολοιπα , εκανες μια αναφορα και πριν αλλα δεν το επιασα , για καντο πιο λιανα πλιζ ....

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Οταν καις λαδι εχεις δυο βιωσημες επιλογες . Αλλαζεις ρευστοτητα και κρατας μοτερ η Κρατας ρευστοτητα και αλλαζεις μοτερ .Τωρα για τα υπολοιπα , εκανες μια αναφορα και πριν αλλα δεν το επιασα , για καντο πιο λιανα πλιζ ....

Για ποιά αναφορά μιλάς και τι δεν κατάλαβες?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pafsi said:

Τελικά βρε Μαστορα, δεν τη βαρέθηκες αυτή την 'καραμέλα'?...Εχεις απο το 2016 που την 'πιπιλάς' εδώ μέσα, ..

Αυτην . Πιο 2016 εδω μεσα ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.