Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

7 hours ago, crazy bill said:

Καλα το οτι τα έφτυσαν τα μπεκ η ποιότητα της βενζίνης που εβαζες έφταιγε και οχι το λαδι. Ασχετο το ενα με το αλλο.

είπα εγώ οτι τα μπέκ χάλασαν από τα λάδια?Απλά λόγω μπεκ που είναι γνωστο πρόβλημα στα bmw άμεσου ψεκασμού έψαξαν και άλλα πράγματα στον κινητήρα ο οποίος είχε φθορές δυσανάλογες των χιλιομέτρων που είχε.Τονίζω και πάλι οτι όλα αυτα δεν τα είδα με τα ματια μου αλλά μου τα μετέφερε ο αγοραστής! 

Link to comment
Share on other sites

Μα αναφερεις σε ενα ποστ για λαδια τα μπεκ. Επισης ποιές δηλαδη ηταν οι μαγαλες φθορες του κινητηρα? Δεν νομιζω οτι εχουν βάση ολα αυτα ειδικα εφοσον δεν το εχεις δει και εσυ με τα ματια σου οπως λες. Δεν ειναι σιγουρα θεμα castrol kai bmw αυτα που αναφέρεις. Κατι αλλο έπαιζε και αλλού ηταν το θεμα γενικα και οχι στο λιπαντικο σου.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, crazy bill said:

Μα αναφερεις σε ενα ποστ για λαδια τα μπεκ. Επισης ποιές δηλαδη ηταν οι μαγαλες φθορες του κινητηρα? Δεν νομιζω οτι εχουν βάση ολα αυτα ειδικα εφοσον δεν το εχεις δει και εσυ με τα ματια σου οπως λες. Δεν ειναι σιγουρα θεμα castrol kai bmw αυτα που αναφέρεις. Κατι αλλο έπαιζε και αλλού ηταν το θεμα γενικα και οχι στο λιπαντικο σου.

θα μου επιτρέψεις να έχω τις επιφυλάξεις μου. Ειδικά στο θέμα bmw ειμαι 100% σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, turbomaniac said:

To θεμα λάδια γενικά είναι απο τα πιο δύσκολα γιατί υπάρχουν ελάχιστα σοβαρά συγκριτικά τεστ τα οποία σπονσοραρονται απο τις εταιρείες ως επί το πλείστον. Τα διεθνή standard τυποποίησης αφορούν μονο καινούργια λάδια και δεν εξετάζουν πως έχει γίνει το ιξωδες πχ σε ενα χρόνο λειτουργίας, ενώ τα standard των αυτοκινητοβιομηχανιών μοιάζουν με την εταιρική κοινωνική τους ευθύνη, ανύπαρκτα δηλαδή. Οπότε τι προτείνω να κάνουμε; Χρησιμοποιούμε 100% συνθετικά λιπαντικά με το ιξωδες που συνιστά ο κατασκευαστης, κατα τι μεγαλύτερο ως προς την τιμή όνομαστικου ιξωδους σε θερμοκρασία λειτουργίας (πχ αν συνιστά 5w30 πάμε σε 5w40). Προτιμάται λίγο μεγαλύτερο ιξωδες γιατί σχεδόν σε όλες τις μελέτες που διάβασα μετα απο κάποιες ώρες λειτουργίας σχεδόν όλα τα λάδια χάνουν ακόμα και 20-30% του ιξωδους τους σε θερμοκρασία λειτουργίας. Αυτο πρακτικά σημαίνει ότι το 5w30 λάδι σε ενα χρόνο λειτουργίας θα έχει γίνει 5w20 η και λιγότερο αν έχουμε φτηνό λάδι. Προσωπικά ακόμα και long life λιπαντικά να εχω δε θα τα άφηνα πανω απο 10000 χλμ ή 2 χρόνια, οτι έρθει πρώτο και φυσικά σε κάθε αλλαγή αλλάζουμε και το φίλτρο.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Στο εξωτερικό υπάρχει μια μεγάλη ομάδα απο άτομα που ασχολούνται απο μόνοι τους και κάνουν χημικές αναλύσεις της σύστασης των λιπαντικών μετά από κάποια χιλιόμετρα και ώρες λειτουργίας. Υπάρχουν επίσης και εταιρείες που αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο. Έχω στείλει link σε προηγούμενα ποστ για όποιον ενδιαφέρεται. Υπάρχουν λάδια 5w30 που μετά από 10 000 χλμ είναι μια χαρά. 

Τα long life λάδια δε είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να διατηρούν το ιξώδες τους για περισσότερα χιλιόμετρα. 
Επίσης υπάρχουν LL λάδια 5w30 που βάζουν κάτω πολλά 5w40 σε όλους τους τομείς. Για παράδειγμα τα amsoil european formula 5w30 που έχει βάλει και ένας φίλος από το φόρουμ.

Καταλαβαίνω την λογική σου και γιατί λές οτι πρέπει να προτιμάμε λάδια με λίγο μεγαλύτερου ιξώδες. Έτσι πίστευα και εγώ. Αλλά δεν είναι έτσι. Οι χημικοί μηχανικοί δεν έχουν την ίδια άποψη .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Derv_7 said:

Επίσης υπάρχουν LL λάδια 5w30 που βάζουν κάτω πολλά 5w40 σε όλους τους τομείς. Για παράδειγμα τα amsoil european formula 5w30 που έχει βάλει και ένας φίλος από το φόρουμ.

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο κεφαλαιο τα λαδια...και οσο πιο πολυ το αναλυεις τοσο δεν βρισκεις ακρη...υπαρχουν πολλα παραδειγματα ιδιου λαδιου που σε καποιον κινητηρα δουλευει και σε αλλον δεν καθεται καλα...μου κανει λιγο σαν τα μωρουδιακα γαλατα..σε αλλο μωρο το ιδιο γαλα παιζει, ενω το αλλο μωρο δεν το πινει καν...στο μικροσκοπιο ομως μονο καλα χαρακτηριστικα εχει να δειξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα άρθρο από την castrol για το πως δρά το τιτάνιο ως συστατικό στο λάδι της.


Castrol: 
Titan in engine oil should save fuel

Castrol has developed an engine oil that is intended to reduce consumption with a thicker oil film. It contains an additive based on an organometallic compound with titanium. According to Castrol, the oil called Titanium FST should be significantly stronger than comparable lubricants. The aim is to meet the significantly higher pressure ratios in modern engines. "Between the camshaft and the valve lifter, the engine oil today has to withstand pressure loads of over 10,000 kilograms per square centimeter," says a developer in Pangbourne, England. "It would be like the weight of two elephants on the stiletto heel of a woman's shoe." The launch of the new oil is imminent.

By Michael Specht
Pangbourne. In addition to the task of increasing the thickness of the oil film, the soluble titanium polymers also make the oil thinner. Castrol speaks of a friction reduction on moving parts of around 15 percent and an associated fuel saving of more than one percent. The titanium additive FST ("Fluid Strength Technology") is contained in all engine oils of the ...
Link to comment
Share on other sites

παραθέτω την απάντηση που πήρα από expert πάνω σε θέματα λιπαντικών αναφορικά με την βέλτιστη επιλογή λιπαντικού για τον κινητήρα μου 1.0 tsi. 

 

110 degrees C. in summer with 5w-30 is still in the range that is ok! So in fact you can remain with 5W-30 (VW 504)!
From an economical point of view that makes sense. You can go to the garage for a regular change after two years. In between, after one year you change oil by yourself!

Recommendations:

HC/PAO Mixture / GTL- or pure HC-base oil:
 

  • Mobil ESP 5W-30
  • Mannol Combi LL 5W-30
  • Total Ineo Longlife 5w-30
  • Elf Evolution Full-Tech LLX 5W-30
  • Addinol Giga Light 5W-30
  • Fuchs Titan GT1 Pro C3 5W-30
  • Repsol Elite Longlife 5W-30



PAO-base oil:

  • Ravenol VMP 5W-30



If you feel better with a higher viscosity due to hot Greek summers you can stick to VW 502 / viscosity 5W-40 with yearly service:

HC-base oil:

  • Addinol Super Light 5W-40
  • Total Quartz 9000 Energy 5W-40
  • Gulf Formula G or GX 5W-40
  • Meguin megol High Condition 5W-40
  • Repsol Elite Cosmos High Performance 5W-40
  • Shell Helix Ultra 5W-40 --> GTL base oil

PAO base oil:

  • Ravenol VST 5W-40
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tsikis007 said:

 Shell Helix Ultra 5W-40 βάζει η Ferrari στους κινητήρες της.

λέγεται οτι είναι καλό λιπαντικό .όχι γιατι υποτίθεται το βάζει η φερράρι , αλλά γιατί είναι κατασκευασμένο από natural gas.

http://www.peak-oil.com/2012/05/unkonventionelles-ol-die-losung-fur-peak-oil-teil-3-gas-to-liquid/

 

Απλά θέλει πολύ προσοχή στα μαιμού και στα λιπαντικά shell

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , Derv_7 said:

λέγεται οτι είναι καλό λιπαντικό .όχι γιατι υποτίθεται το βάζει η φερράρι , αλλά γιατί είναι κατασκευασμένο από natural gas.

http://www.peak-oil.com/2012/05/unkonventionelles-ol-die-losung-fur-peak-oil-teil-3-gas-to-liquid/

 

Απλά θέλει πολύ προσοχή στα μαιμού και στα λιπαντικά shell

Όντως παίζει πολύ μαϊμού στα λάδια. 

Χρησιμοποιώ λιπαντικά και λοιπά προϊόντα  Liqui Moly γιατί η εταιρία δεν χώνει τρελό χρήμα για προώθηση.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πέρασα από τα Praktiker για να πάρω κάποια πράγματα.

 

και είπα να περάσω και από τα λάδια μια βόλτα.

 

λάδι 10w-40 A3/B4

vw 501 01 / 505 00

 

και 15W-40 A3/B3

VW 501 01 / 505 00

 

 

IMG_20200602_154032.thumb.jpg.8460176ec50caa861bf207edc8bc0b84.jpg

 

2 λάδια τα οποία κάνουν για VW και έχουν τον ίδιο Κωδικό από την VW.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , OMINUS said:

Και λάδι 5W-30 c3 

 

με προδιαγραφές VW 502 00 / 500 00 /505 01

 

 

IMG_20200602_154114.thumb.jpg.f6d8813635425aafdbb69974325716ce.jpg

Τα γράμματα/ αριθμοί στη βάση του δοχείου θα έπρεπε να είναι ανάγλυφα από μέσα προς τα έξω και όχι τυπωμένα, έτσι τουλάχιστον αναφέρεται εδώ: http://www.skodaclubpeloponnhsou.gr/2017/07/castrol.html

Πιθανόν επειδή το άρθρο είναι και κάποιας ηλικίας να έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tpap said:

Τα γράμματα/ αριθμοί στη βάση του δοχείου θα έπρεπε να είναι ανάγλυφα από μέσα προς τα έξω και όχι τυπωμένα, έτσι τουλάχιστον αναφέρεται εδώ: http://www.skodaclubpeloponnhsou.gr/2017/07/castrol.html

Πιθανόν επειδή το άρθρο είναι και κάποιας ηλικίας να έχει αλλάξει κάτι.

ε ναι τώρα δεν παίζει το Practiker να πουλάει μούφα λάδια. Απλά είναι πανάκριβα...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , tpap said:

Τα γράμματα/ αριθμοί στη βάση του δοχείου θα έπρεπε να είναι ανάγλυφα από μέσα προς τα έξω και όχι τυπωμένα, έτσι τουλάχιστον αναφέρεται εδώ: http://www.skodaclubpeloponnhsou.gr/2017/07/castrol.html

Πιθανόν επειδή το άρθρο είναι και κάποιας ηλικίας να έχει αλλάξει κάτι.

 

41 λεπτά πριν , Derv_7 said:

ε ναι τώρα δεν παίζει το Practiker να πουλάει μούφα λάδια. Απλά είναι πανάκριβα...

διαφωνώ κάθετα με το συγκεκριμένο κομμάτι με τα ανάγλυφα γράμματα.

 

το συγκεκριμένο δεν είναι απόδειξη ότι είναι μαϊμού γιατί από χώρα σε χώρα έχει διαφορά.

 

δεν είναι απόλυτο το συγκεκριμένο κομμάτι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο club μπορεί να ΈΧΕΙ κάνει αγωρα το συγκεκριμένο λάδι ΑΠΟ Αντιπροσωπεία! (τότε βέβαια έτσι;) 

 

αν δεις το μπουκάλι από το λάδι της αντιπροσωπείας που κάνω service τα τελευταία χρόνια δες το μπουκάλι πως είναι τα γράμματα στο κάτω μέρος..

 

 

 

χαραγμένα γράμματα έτσι όπως το εννοείς.

 

είχα στα Castrol της ford , αυτό βέβαια όμως είχε να κάνει το τι παρτίδες θα έφερνε το κατάστημα ανταλλακτικών ford που τα αγωραζα.

 

γιατί όπως έχω γράψει πολλές φορές.

 

τα γνήσια λάδια Castrol είτε είναι της VW είτε είναι της ford.

 

η BP Ελλάδας τα προμηθευει ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΊΕΣ.

 

ΑΥΤΟ όμως δεν σημαίνει ότι ένα κατάστημα δεν μπορεί να τα φέρει από κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης.

 

σαν εσωτερική αγορά η BP δεν τα δίνει για καταστήματα

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, OMINUS said:

 

διαφωνώ κάθετα με το συγκεκριμένο κομμάτι με τα ανάγλυφα γράμματα.

 

το συγκεκριμένο δεν είναι απόδειξη ότι είναι μαϊμού γιατί από χώρα σε χώρα έχει διαφορά.

 

δεν είναι απόλυτο το συγκεκριμένο κομμάτι

μα αυτό ακριβώς είπα...οτι ΔΕΝ παίζει το Practiker να πουλάει μαιμού. Απλά η τιμολογιακή του πολιτική στα λιπαντικά είναι τουλάχιστον double price.

Αυτό εξηγείται από το γεγονός οτι το Practiker πρέπει να έχει κάποια προιόντα όπως είναι τα λιπαντικά οπωσδήποτε στα ράφια του για να δικαιολογεί την φήμη του ως πολυκατάστημα.

Δεν ενδιαφέρει το Practiker να πουλάει λιπαντικά με λίγα λόγια .Απλά τα έχει για να μπορείς να πάς εσύ εκεί και να βρείς τα πάντα....

Edited by Derv_7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Derv_7 said:

μα αυτό ακριβώς είπα...οτι ΔΕΝ παίζει το Practiker να πουλάει μαιμού. Απλά η τιμολογιακή του πολιτική στα λιπαντικά είναι τουλάχιστον double price.

Αυτό εξηγείται από το γεγονός οτι το Practiker πρέπει να έχει κάποια προιόντα όπως είναι τα λιπαντικά οπωσδήποτε στα ράφια του για να δικαιολογεί την φήμη του ως πολυκατάστημα.

Δεν ενδιαφέρει το Practiker να πουλάει λιπαντικά με λίγα λόγια .Απλά τα έχει για να μπορείς να πάς εσύ εκεί και να βρείς τα πάντα....

ακριβώς αγαπητέ μου.

 

και να ξέρετε ότι τέτοια καταστήματα ΔΕΝ μπορούν να φέρουν μαϊμού προϊόντα στα ράφια τους.

 

 

τα praktiker πριν από χρόνια στα είδη αυτοκινήτου τους είχαν πολύ δυνατές μάρκες στα ράφια τους.

 

με πάρα πολλά προϊόντα από αυτές.

 

δυστυχώς πλέων έχουν μείνει με την armorall την sonax και την turtle.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα αυτό το άρθρο σχετικά με το πως ξεχωρίζουμε τα γνήσια castrol από fake και το παρέθεσα στη συζήτηση. Δεν άφησα κανένα υπονοούμενο για το praktiker ούτε για κανένα άλλο ότι πουλάει μη γνήσια λαδια, αν είναι δυνατόν χωρίς απτές αποδειξεις. Εν τέλει ο πιο ασφαλής τρόπος για να διαπιστώθει αν το λάδι είναι γνήσιο η οχι πρέπει να προχωρήσει κάποιος σε χημική αναλυση για βεβαιωθούν οι χημικές και οι φυσικές παράμετροι του. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι.

 

Σήμερα σε ταξίδι από Αθήνα για Έδεσσα και συνολικά 520 χιλιόμετρα,  

Με εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος στους 30°c με 33°c σε όλη την διαδρομή.

Και με συνεχόμενη χρήση του A/C.

 

Η θερμοκρασία λαδιού δεν ανέβηκε ούτε καν στους 120 βαθμούς.

 

Αυτό το αναφέρω γιατί υπάρχει μια παραφιλολογία για τα λάδια Castrol Magnatec 5W-40  της VW.

Για τον βαθμό θερμοκρασίας που μπορεί να προσφέρουν,  

 

Και σε όλη την διαδρομή η ταχύτητες ήταν με cruise control και πάνω από τα 130χλμ.

 

To λάδι δεν έφτασε ούτε καν , τους 120 βαθμούς!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ταξίδι προ λίγων ημερών Σέρρες - Κατερίνη και αντίστροφα με 5 άτομα, χωρίς χρήση Clima, με εξωτερική θερμοκρασία μεταξύ 22 - 28 C, στο δικό μου της υπογραφής με ταχύτητες μεταξύ 125-130 Km/h, είδα μέγιστη θερμοκρασία λαδιού 116 C αν θυμάμαι καλά.

Τα λάδια είναι Castrol Edge Professional III 5W-30 VW 507 00.

Φυσικά, πρέπει να είναι διαφορετικά τα όρια θερμοκρασίας λαδιού, μεταξύ Diesel και Βενζινοκινητων.... νομίζω δηλαδή...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, OMINUS said:

Λοιπόν κύριοι.

 

Σήμερα σε ταξίδι από Αθήνα για Έδεσσα και συνολικά 520 χιλιόμετρα,  

Με εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος στους 30°c με 33°c σε όλη την διαδρομή.

Και με συνεχόμενη χρήση του A/C.

 

Η θερμοκρασία λαδιού δεν ανέβηκε ούτε καν στους 120 βαθμούς.

 

Αυτό το αναφέρω γιατί υπάρχει μια παραφιλολογία για τα λάδια Castrol Magnatec 5W-40  της VW.

Για τον βαθμό θερμοκρασίας που μπορεί να προσφέρουν,  

 

Και σε όλη την διαδρομή η ταχύτητες ήταν με cruise control και πάνω από τα 130χλμ.

 

To λάδι δεν έφτασε ούτε καν , τους 120 βαθμούς!

 

δώσε μου το passat μια μέρα και θα κάνω τα magnatec να εξατμιστούν :) Ελπίζω να έφερες κανένα τελάρο κεράσια από Έδεσσα!

 

Πέρα από την πλάκα τα 5w40 μια χαρά την κάνουν την δουλειά τους.

Ειδικά αν κάνεις μακρινές αποστάσεις στις συνθήκες που περιέγραψες πιο πάνω.

Επίσης, μόνο η ανάλυση σε εργαστήριο δείχνει πραγματικά σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας και τα λάδια μας μετά από κάποιο εύλογο χρον. διάστημα ή χιλιόμετρα.

Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά κριτήρια. 

Εμένα για παράδειγμα τα 5w40 της magnatec δεν μου ´κάτσαν´ καλά όπως έχω περιγράψει και σε προηγούμενα ποστ.

Είχα μεγαλύτερες θερμοκρασίες λαδιού και αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ ήταν η συμπεριφορά του κινητήρα.

Σε κάθε πάτημα του γκαζιού μούγκριζε και δεν ήταν τόσο ελαστικός όπως ήταν αρχικά όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο.

Επίσης έκανε πολύ περισσότερο χρόνο να πιάσει 80 c θερμοκρασία λαδιού ο κινητήρας.

Οπότε τα άλλαξα άμεσα και έβαλα τα ´μαμά´ 5w30 castrol LL.

Όμως όλα αυτά είναι προσωπική γνώμη/εμπειρία. Δεν πάει να πει οτι τα magnatec ειναι χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

δώσε μου το passat μια μέρα και θα κάνω τα magnatec να εξατμιστούν  Ελπίζω να έφερες κανένα τελάρο κεράσια από Έδεσσα!
 
Πέρα από την πλάκα τα 5w40 μια χαρά την κάνουν την δουλειά τους.
Ειδικά αν κάνεις μακρινές αποστάσεις στις συνθήκες που περιέγραψες πιο πάνω.
Επίσης, μόνο η ανάλυση σε εργαστήριο δείχνει πραγματικά σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας και τα λάδια μας μετά από κάποιο εύλογο χρον. διάστημα ή χιλιόμετρα.
Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά κριτήρια. 
Εμένα για παράδειγμα τα 5w40 της magnatec δεν μου ´κάτσαν´ καλά όπως έχω περιγράψει και σε προηγούμενα ποστ.
Είχα μεγαλύτερες θερμοκρασίες λαδιού και αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ ήταν η συμπεριφορά του κινητήρα.
Σε κάθε πάτημα του γκαζιού μούγκριζε και δεν ήταν τόσο ελαστικός όπως ήταν αρχικά όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο.
Επίσης έκανε πολύ περισσότερο χρόνο να πιάσει 80 c θερμοκρασία λαδιού ο κινητήρας.
Οπότε τα άλλαξα άμεσα και έβαλα τα ´μαμά´ 5w30 castrol LL.
Όμως όλα αυτά είναι προσωπική γνώμη/εμπειρία. Δεν πάει να πει οτι τα magnatec ειναι χειρότερα.
Φίλε μου και εγώ τα ίδια έβλεπα στο 1.0 επίσης μαζί με ελάχιστα μεγαλύτερη κατανάλωση. Φίλε ominus υψηλή βρίσκω τη θερμοκρασία που λες πάνω από 101 δεν έχω δει άντε 103 βέβαια έχω μόνο 20.000..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.