Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Υπάρχει το Mobil Delvac 1 5W40 που είναι για diesel και μάλλον ιδανικό για πολύ σκληρή χρήση. Η Mobil όμως δεν έχει δώσει βάση σε αυτό το λιπαντικό για να χρησιμοποιείται σε βενζινοκινητήρες, και αυτό σημαίνει ότι μπορεί και να παραείναι καλό... Δεν το προτείνει όμως, οπότε η επιλογή αυτή είναι για "ψαγμένους" αλλά και για τους τολμηρούς.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Το AMO 10W40 είναι ντιζελόλαδο (CI-4) και μοτοσυκλετόλαδο (JASO MA)...

Είναι και λίγο βενζινόλαδο (API SL - VW 502.00)... ^_^

Λαδάκι για σκίσιμο... :(

Το Mobil Delvac 1 5W40 είναι κατάλληλο και για βενζινοκινητήρες (API SL). Βέβαια, κατασκευάστηκε για χρήση σε κινητήρες diesel που οι ανάγκες τους υπερκαλύπτουν τις ανάγκες των βενζινοκινητήρων.

Θα έβαζα Delvac 1 μόνο εάν ήθελα κάποιο 40άρι για σκίσιμο (σαν τα AMO, 300V, RED LINE, Silkolene). Μην ψαρώνετε που δεν αναγράφει racing στο μπουκάλι. Το μάρκετινγκ προηγείται όλων.

Προτείνω τα Mobil 1 0W40, 5W30 κλπ απλά επειδή η Mobil εκτός του ότι ξέρει καλύτερα από μένα, είναι και ο ποιοτικά αδιαμφισβήτητος σημαιοφόρος των ποιοτικών λιπαντικών (Group IV/V). :(

Mobil Delvac 1 5W40

http://www.mobil.com/Greece-English/Lubes/...lvac1_5W-40.asp

Για να καταλαβαίνετε τί συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το προτίμησες. Δεν είναι εκεί το θέμα.

¶λλο το 50άρι και άλλο το 40άρι. Τίθεται και ζήτημα καταλληλότητας ιξώδους. Mobil 1 βγαίνουν σε πολλά ιξώδη για να καλύπτουν ευρύτατο φάσμα εφαρμογών. Ανάλογα με τον κινητήρα και τις απαιτήσεις του (αλλά και τον τρόπο οδήγησης) επιλέγουμε και λιπαντικό.

Στα 50άρια, για σκληρή χρήση το M1 15W50 είναι καλύτερο του M1 5W50 μόνο και μόνο επειδή έχει πιο κλειστό ιξώδες (με εφάμιλλη Group IV/V σύνθεση). Σαν συνθέσεις όπως καταλαβαίνεις είναι εφάμιλλες. Υπόψιν ότι το 5W50 δεν παράγεται πλέον ή αν παράγεται δεν είναι αμερικανικής προελεύσεως. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι καλό. Για να γράφει Mobil 1 μόνο κορυφαία σύνθεση μπορεί να είναι.

Link to comment
Share on other sites

ή 5W30 ή 10W40 κλπ αφού εξαρτάται από την εφαρμογή.

Πάντως εάν κάποιο λιπαντικό αναφέρει ότι καλύπτει την VW 502.00 σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλα τα VW και για απαιτητική χρήση (δεν λέω "σκληρή" γιατί είναι μεγάλη κουβέντα και δεν μας καλύπτει όλους).

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα οπως το περνω μετα την αλλαγη λαδιων ετσι το βρισκω μετα απο 7500 που τα αλλαζω.παντως ενα φιλαρακι μου με 100αρι του 2003 δεν προλαβαινε να ριχνει λαδι στο μοτερι του.τωρα ξερω και γω τι να πω,ετυχε;;;

worthy.gif

εγω εχω 101 του 2001

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί σε στάθμη κι όχι σε χρώμα.

εγω προσωπικα οπως το περνω μετα την αλλαγη λαδιων ετσι το βρισκω μετα απο 7500 που τα αλλαζω.παντως ενα φιλαρακι μου με 100αρι του 2003 δεν προλαβαινε να ριχνει λαδι στο μοτερι του.τωρα ξερω και γω τι να πω,ετυχε;;;

worthy.gif

εγω εχω 101 του 2001

Από κινητήρα σε κινητήρα (ίδιους) οι ανοχές πάντα παίζουν όσον αφορά τα ελατήρια πιστονιών και τα τσιμουχάκια βαλβίδων (αλλά και όχι μόνο).

Καταρχήν εκτός από το ζήτημα της τύχης θα το έτρωσες και σωστά. Ακολούθησες κάποια ιδιαίτερη διαδικασία ή σου έτυχε και πέτυχε;

Να υποθέσω πάντως ότι για να μην πέφτει η στάθμη σε 7500χλμ θα κινείσαι κυρίως στην πόλη κι ότι δεν είσαι κανίβαλος με το γκάζι. Σωστά;

Ποιό λιπαντικό χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv

Καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς τι προβλέπει η κάθε προδιαγραφή λαδιού για κινητήρες vw?

π.χ. τι διαφορές έχουν τα 500.00 από τα 502.00 και τα 505.00? Τα 501.01 είναι ειδική έκδοση κάποιου;

Και το σημαντικότερο: Κάποιες από τις προδιαγραφές υπερκαλύπτονται; Αν βάλεις ας πούμε σε αμάξι που θέλει 500.00 λάδι 502.00 τι γίνεται; Ο φόβος μου είναι μήπως τα δουν όλα οι φλάντζες και τα συναφή :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Vangelis

Καλημέρα κι από εμένα. Συγνώμμη αν τυχόν ρωτήσω κάτι που μπορεί να έχει ξαναγραφεί, αλλά 22 σελίδες είναι αρκετές για διάβασμα... :wacko: Το "Longlife" είναι κάτι το ιδιαίτερο ;;; Γιατί η VW δίνει άλλη συντήρηση με Longlife και άλλη με απλά λάδια ; :D

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - ειναι σαν το γαλα μακρας διαρκειας "κραταει πιο πολυ" που λενε χαρις στα προσθετα που εχει μεσα ,ειναι γιαυτους που κανουν πολλα χιλιομετρα τον χρονο και κανουν συχνη αλλαγη λαδιων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα. Συγνώμμη αν τυχόν ρωτήσω κάτι που μπορεί να έχει ξαναγραφεί, αλλά 22 σελίδες είναι αρκετές για διάβασμα... :lol: Το "Longlife" είναι κάτι το ιδιαίτερο ;;; Γιατί η VW δίνει άλλη συντήρηση με Longlife και άλλη με απλά λάδια ; :lol:

Τα λιπαντικά longlife έχουν σύνθεση τέτοια που αποσκοπεί σε μακρινές αλλαγές αλλά αυτό μπορεί να ανταγωνίζεται την σύνθεση που αποσκοπεί στην αυξημένη προστασία του κινητήρα όταν απαιτούμε υψηλή απόδοση. Μόνο τα κορυφαία των λιπαντικών μας εξασφαλίζουν σε αυτό το θέμα και αυτό πάλι είναι συζητήσιμο όταν επιθυμούμε ταυτόχρονα υψηλή απόδοση. Υπάρχει μεγάλη εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα των λιπαντικών και αναμένονται πολύ θετικά αποτελέσματα, αλλά δεν έχουν ολοκληρωθεί οι έρευνες δεδομένου και ότι δεν υπάρχουν ακόμη επαρκή ολοκληρωμένα μακροχρόνια αποτελέσματα. Μέχρις ότου ξεκαθαρίσουν τα πράγματα στον χώρο θα πρότεινα να μην ακολουθείτε τα πολύ μακρινά service των 30000χλμ. Και ειδικά όσοι το πλακώνετε πολύ το γκάζι θεωρήστε τα 10000χλμ ως όριο ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω! δεν χρειαζεται να μενουν πολυ τα λαδια. Ουτος η αλλιως οσοι το παταμε δεν μενει για πολυ καιρο μεσα..... :cry:new_lol.gif

Τα συμπληρωνουμε αραια και που :cry:

Θανος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.