Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μετά από 3000χλμ και ενώ είχα βάλει Amsoil 5-40 το αμάξι έκαψε σχεδόν 1 λίτρο.

Μου είπαν ότι στην επόμενη αλλαγή να βάλω 15-40.Εσείς τι λέτε?

Και σε 15-40 τι θα προτείνατε?(Να βάλω πάλι amsoil ή να πάρω τίποτα άλλο?)

Υ.Σ.Πειράζει αν συμπληρώσω με 15-40 τώρα πριν κάνω την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3000χλμ και ενώ είχα βάλει Amsoil 5-40 το αμάξι έκαψε σχεδόν 1 λίτρο.

Μου είπαν ότι στην επόμενη αλλαγή να βάλω 15-40.Εσείς τι λέτε?

Και σε 15-40 τι θα προτείνατε?(Να βάλω πάλι amsoil ή να πάρω τίποτα άλλο?)

Υ.Σ.Πειράζει αν συμπληρώσω με 15-40 τώρα πριν κάνω την αλλαγή?

Επέμεινε στο συγκεκριμένο AMSOIL. Το συγκεκριμένο είναι από τα πλέον συμβατά για VAG, με σύνθεση που έχει σχεδιαστεί για VAG πρώτα και μετά για άλλα. Τα VAG στις ΗΠΑ (ειδικά τα πολυπερπατημένα 1.8T που έχουν παρουσιάσει εκτεταμένο πρόβλημα δημιουργίας λάσπης) έχουν δείξει ιδιοτροπία στις απαιτήσεις λίπανσης και λιπαντικά όπως το συγκεκριμένο AMSOIL έχουν σχεδιαστεί ειδικά για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις αυτές. Μην μένετε μόνο στις προδιαγραφές τύπου VW 503.01 και 504.00 γιατί από τέτοια λιπαντικά εμφανίστηκαν τα ανεπιθύμητα φαινόμενα (που ακολούθησε δικαστική επιβολή τεράστιου ρποστίμου αποζημίωσης από την VAG). Tο φαινόμενο στις ΗΠΑ αντιμετωπίστηκε με αποκλειστική χρήση του Mobil 1 5W30 και 0W40.

Το AFL 5W40 είναι ψιλό 40άρι για την ακρίβεια το ιξώδες του αντιχτοιχεί σε 38άρι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ασύμβατο με τις κλειστές ανοχές των σύγχρονων VAG, αφού καταφέρνει και δουλεύει σωστά ακόμη και σε Alfa Romeo που έχουν τις μεγαλύτερες ανοχές μεταξύ των ευρωπαϊκών κινητήρων.

Η κατανάλωση που αναφέρεις αντιστοιχεί σε 300ml+ ανά 1000χλμ. Δεν είναι υπερβολική αλλά και δεν είναι καθησυχαστική. Αν συνεχιστεί υποδηλώνει πρόβλημα στο μοτέρ και όχι στο λάδι φυσικά. Επέμεινε με το ίδιο χωρίς να αλλοιώσεις την σύνθεσή του. Αν παραμείνει η κατανάλωση στα ίδια επίπεδα απλά σημαίνει πρόβλημα στον κινητήρα και το να βάλεις παχύτερο απλά είναι μπάλωμα, ειδικά από την στιγμή που η VAG προτείνει 30άρια έως το πολύ 40άρια. Σε καινούριο μοτέρ σημαίνει τσιμουχάκια βαλβίδων, λίγο δύσκολο να καίει από τα ελατήρια αλλά όχι και απίθανο αν υπάρχει κατασκευαστικό σφάλμα ή έχει προηγηθεί κακό στρώσιμο στον κινητήρα (συνήθως το κακό στρώσιμο έχει γίνει πάλι από το εργοστάσιο γιατί εκεί ολοκληρώνεται το βασικό μέρος του στρωσίματος ενώ σε μάς μένει η ολοκλήρωση του στρωσίματος - έργο ευκολότερο με αρκετά περιθώρια σφάλματος).

Link to comment
Share on other sites

Το 15W40 που σου είπαν είναι λάδι Group I/II βία μίγμα I/II/III, δεν συζητάμε για ποιότητα και σε σκληρή χρήση μην περιμένεις να προστατέψει τον κινητήρα σου (και την δημιουργία λάσπης αν δεν το αλλάζεις νωρίς να την θεωρείς δεδομένη), χώρια το πολύ σοβαρό ζήτημα της ελλιπούς λίπανσης με κρύο μοτέρ κατά την χειμερινή εκκίνηση (λόγω 15W από ορυκτέλαιο). Το τυχόν μπάλωμα της κατανάλωσης θα επανέλθει σύντομα δριμύτερο όταν αυξηθεί η φθορά, αν φυσικά υπάρχει φθορά στα ελατήρια, γιατί αν είναι απλά τα τσιμουχάκια των βαλβίδων τότε αδίκως θα υποβάλλεις σε περαιτέρω ταλαιπωρία τον κινητήρα σου και από εκεί που θα θέλεις απλή αντικατάσταση στα τσιμουχάκια θα καταλήξεις να χρειάζεσαι επισκευή σε ελατήρια ή και χιτώνια. Κάκιστη λοιπόν η πρόταση του 15W40. Εύχομαι να μην προέρχεται από εξουσιοδοτημένο ή αντιπροσωπεία γιατί εύλογα προχωράω στο παρακάτω ερώτημα. Μήπως είναι ένα ωραίο κολπάκι ώστε ένα αυτοκίνητο που καίει λαδάκι εντός εγγύησης να παίρνει την απαιτούμενη παράταση έως ότου να βγεί από την εγγύηση και μετά από 1-2 χρόνια (αναλόγως την χρήση) το πρόβλημα να μεταβιβάζεται εξ ολοκλήρου στον ιδιοκτήτη;

Με αυτό που λέω δεν θέλω να θίξω όσους εδώ μέσα έχουν καλές σχέσεις με την αντιπροσωπεία, αλλά από την άλλη πέρα από το εμπορικό κέρδος, ακόμη και οι απλοί πελάτες-καταναλωτές έχουν κι αυτοί ψυχή και ταυτόχρονα περιμένουν σεβασμό και εξυπηρέτηση για να προστατευθεί η επένδυση που έχουν κάνει... Εξάλλου το ίδιο κόλπο εξυπηρετεί και τους μη εξουσιοδοτημένους αφού και αυτούς μία ζημιά που καλύπτεται από την εγγύηση δεν θα τους αποφέρει κανένα κέρδος...

Δυστυχώς, στα σύγχρονα VAG το πρόβλημα κατανάλωσης λιπαντικού είναι τόσο διαδεδομένο που τείνει να αποκτήσει την έννοια του φυσιολογικού (δεν είναι τυχαίο που πλέον η VAG δικαιολογεί καταναλώσεις έως 1λτ/1000χλμ ως προβλεπόμενες και φυσιολογικές).

Αν η κατανάλωση του AFL 5W40 συνεχιστεί ως έχει και στην επόμενη αλλαγή, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με και αν θέλεις ακολουθείς την επόμενη πρόταση που θα σου κάνω. Δεν κοιτάμε να μπαλώσουμε κάτι που θα επανέλθει δριμύτερο αργότερα, αλλά κοιτέμε να βρούμε λύση με διάρκεια στο χρόνο και κυρίως αξιοπιστία για τον κινητήρα μας.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv

Καλά, οι αντιπροσωπείες είναι πολύ πονεμένη ιστορία. Γνωστός εξουσιοδοτημένος του Σαρακάκη (φτού κακά μακριά από 'μας) βάζει στο crv του πατέρα μου ημισυνθετικά Fuchs 10w40, τα οποία μυρίζουν σαν ένα εργοστάσιο που ανακυκλώνει μηχανέλαια που ξέρω :thumbsup:

Το θράσος το ίδιο είναι οι τύποι, στον 2.0 iVTEC, με κόφτη στις 7500, τους μεταβλητούς χρονισμούς, τους 2 εκκεντροφόρους, κτλ ..... Του αλλάζει λάδια κάθε 7500, φίλτρο όμως κάθε 15000!!! Καλή τύχη στο κακόμοιρο το honda...

edit: Το καλύτερο ήταν η δικαιολογία του μάστορα όταν του τα έψαλα στο τελευταίο service που με αγκάρεψε πατέρας μου να του κάνω, μόλις ανακάλυψα ότι έβαζαν ημισυνθετικά: "Φιλαράκι, το αμάξι έχει περάσει τα 100.000km και μπορεί να πάρει μόνο ημισυνθετικά πλεόν..."

Μου ήρθε να νευριάσω, αλλα κρατήθηκα και απλά βγήκα έξω έτοιμος να σκάσω στα γέλια... Τι να πει κανείς...

Η απόδειξη του σέρβις βέβαια λέει ότι τα λάδια ειναι 'SYNTH', όμως το ταμπελάκι του λαδιού έχει άλλη άποψη.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επείδη ήρθα χτες από βόλο το πήγα καρφί για service και δεν πρόλαβα να αγοράσω δικά μου λάδια και μου βάλανε Valvoline 10W-40...

Είναι σόι αυτά τα λάδια ή καλύτερα να βάζα ελαιόλαδο? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest gpiyiakis

Τα Valvoline 15W-40 μου είχαν βάλει και εμένα στα 30.000km και ήταν τα μόνα που τσίμπησε. Στα 35.000 είχε πιεί σχεδόν 1 lt.

Στα 35.000 επέστρεψα στα Mobil1 0W-40 και σταμάτησε πάλι να τσιμπάει.

Link to comment
Share on other sites

Τα VAG στις ΗΠΑ (ειδικά τα πολυπερπατημένα 1.8T που έχουν παρουσιάσει εκτεταμένο πρόβλημα δημιουργίας λάσπης) έχουν δείξει ιδιοτροπία στις απαιτήσεις λίπανσης και λιπαντικά όπως το συγκεκριμένο AMSOIL έχουν σχεδιαστεί ειδικά για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις αυτές.

B) - αν και δεν βλεπω συχνα στα αμερικανικα περιοδικα βελτιωσης 1,8Τ < οπως και πολλα ευρωπακικα > τωρα με την μανια με τις προδιαγραφες ρυπανσης που εχουν οι γιανκηδες θα εξαφανιστουν εντελως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 7.300 χρειάστηκε να συμπληρώσω 1 λίτρο λάδι ύστερα και από την ένδειξη που μου άναψε. Στο Φιλοσίδη που πήγα μου είπαν ότι είναι "φυσιολογικό". Ρωτώντας στο Παζαρόπουλο μου είπε ok και ότι σταματάει ύστερα από τα 20-25000 χιλιόμετρα. Σε ερώτησή μου εάν το κάνουν όλα τα polo μου είπε όχι όλα αλλά αρκετά ανάλογα με το πως οδηγάς κλπ. Τον ρώτησα για 10-40 και μου είπε οκ ότι μπορώ να βάλω τώρα θα περιμένω μέχρι το 1ο service στα 15000 για να τα βάλω και να δω. Το κακό είναι το λάδι της castrol το χρεώνει ο Φιλοσίδης 20¤ το λίτρο (ούτε ελαιόλαδο να ήτανB).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 7.300 χρειάστηκε να συμπληρώσω 1 λίτρο λάδι ύστερα και από την ένδειξη που μου άναψε. Στο Φιλοσίδη που πήγα μου είπαν ότι είναι "φυσιολογικό". Ρωτώντας στο Παζαρόπουλο μου είπε ok και ότι σταματάει ύστερα από τα 20-25000 χιλιόμετρα. Σε ερώτησή μου εάν το κάνουν όλα τα polo μου είπε όχι όλα αλλά αρκετά ανάλογα με το πως οδηγάς κλπ. Τον ρώτησα για 10-40 και μου είπε οκ ότι μπορώ να βάλω τώρα θα περιμένω μέχρι το 1ο service στα 15000 για να τα βάλω και να δω. Το κακό είναι το λάδι της castrol το χρεώνει ο Φιλοσίδης 20¤ το λίτρο (ούτε ελαιόλαδο να ήτανB).

Την επόμενη φορά πάρε ότι λάδι θέλεις εσύ και πήγαινε να σου το βάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορούσα να το βρω όταν το χρειαζόμουνα θα το έβαζα και μόνος μου. Δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να προσθέσεις λάδι. Από 5 βενζινάδικα πέρασα μεταξύ Υμμητό και Βύρωνα και δεν υπήρχαν πουθενά τα λάδια...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επείδη ήρθα χτες από βόλο το πήγα καρφί για service και δεν πρόλαβα να αγοράσω δικά μου λάδια και μου βάλανε Valvoline 10W-40...

Είναι σόι αυτά τα λάδια ή καλύτερα να βάζα ελαιόλαδο? tongue.gif

Γενικά η Valvoline βγάζει καλά λάδια. Τα 10W40 της είναι από τα καλύτερα των ορυκτελαϊκών (Group II/III) με καλά χαρακτηριστικά.

Καλύτερο από ελαιόλαδο δεν ξέρω αν είναι, αλλά στα λεφτά τα ίδια πρέπει να βγαίνουν. Η επιλογή δική σου. tongue.gif:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα χλμ ειχες βαλει τελευταια φορα MOBIL1 5w30 πριν το τελευταιο σερβις των 15000χλμ;

Εκαψε καθολου απο την τελευταια αλλαγη μεχρι σημερα που εκανες το σερβις;

Σκεφτομαι την Δευτερα να αγορασω τα συγκεκριμενα λαδια.. οποτε.. θα περιμενω με αγωνια την απαντηση σου.. αφου εχουμε και το ιδιο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

τα πρωτα τηγανολαδα που ειχε και εμενα μου ειχε καψει (ο δεικτης ηταν στην μεση στα 7500 χλμ.

την πρωτη αλλαγη την εκανα στα 7501 ακριβως :wacko:

εκαψε πααααρα πολυ λιγο.... αν τον δεικτη τον διαβαθμισεις με 20 "σκάλες" τοτε μου έκαψε 1 σκαλα σε 7500 χλμ, αρκετα ζωρικα(καλοκαιρι,ανοιγματα κτλ)

τσακη οχι! πολυ λιγοοοο!!!

Edited by kpilidis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σας χαιρετω και εγς ειμαι νεο μελος γραφω για πρωτη φορα και μαντεψτε που; Στα λαδια. Πιστευω οτι εχω βγαλει ενα σχετικα πιστευω καλο συμπερασμα για τι παιζει. Εχω ενα πολο 9Ρ 75ps. Βαζς λαδια της ΒΡ στο πρασσινο μπουκαλι και παρατηρησα το εξης απο τα 15000 χιλ μεχρι τα 22000 αναψε λαμπακι αλλα το αμαξι πηγε ηρθε θεσσαλο-βολο 2 φορες με κοφτες και επι8ετικη οδηγηση μεσα στη πολη. Οταν πηγα για αλλαγη ηταν οριακα για λαμπακι. Οταν απο τα 22 μεχρι τα 35000 το πηγα σε στυλ παω μια βολτα αλλα δεν με κυνηγαει κανενας τα λαδια τα αλλαξα αλλα καταλαβα οτι η σταθμη πιο ψηλα και αρκετα πιο ψηλα απο την προηγουμενη δοκιμη. το συμπερασμα που εβγαλα ειναι:

α)Γρηγορη οδηγηση πανω απο 5000 στροφες λαδια ανα 7500 χιλ

β)Normal οδηγηση λαδια ανα 10000 χιλ λογω SERVICE αλλα

κραταει ακομα

γ)ενδιαμεση οδηγηση λιγο απ'ολα λαδια ακριβως 10000 χιλ δηλ οσο και το

Service

Αρα μαλλον εχουν προβλεψει και την καταναλωση λαδιου εξου μαλλον και τα χιλ/service

Τι αλλο να πω νομιζω ετσι πρεπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά πήρα την μεγάλη απόφαση και πήγα το θυριάκι μου στο συνεργείο την παρασκευή γιατί είχε εθιστεί επικήνδυνα στη κατανάλωση του 5-40 της valvoline αφου μέσα σε 2 εβδομάδες κατάφερε και ύπιε 1 λίτρο λαδιού.Από οτι μου είπε και ο μάστορας(γνωστός και γνώστης)πρέπει να είναι τα τσιμουχάκια των βαλβίδων. dead.gif

τον παρακάλεσα να τσεκάρει και τα ελατήρια μία και θα ανοίξει τον κινητήρα έτσι για να είμαστε σήγουροι!!!¶υριο θα έχω νέα του και ελπίζω να πετύχει η αποτοξίνωση του 9n απο την κακιά συνήθια της κατάπωσης τεραστίων ποσοτήτων λαδιού!!! rocket.gif

Αυτό που σήγουρα ξέρω είναι ότι καμία κατανάλωση λαδιού δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φυσιολογική όταν ξεπερνάει τα 500ml μεταξή 2 αλλαγων λαδιού!!! Πριν απο το POLO είχα ένα COROLLA 1.4 πουσαρισμένο στά 117 άλογα ατμόσφαιρα και ούτε που του πέρασε ποτέ από το μυαλό να κάψει πάνω απο 100 ml λάδι ανά 15.000χλμ και ας το δούλευα μόνιμα πάνω από τις 5.500σαλ του άγριου χρονισμου του vvti worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λάδια είναι μεσα στις προδιαγραφες και δεν είναι τα μόνα που μου έκαψε με τετοιο ρυθμό!και τα εργοστασιακά μου είχε φάει μέσα σε 2,5 εβδομάδες και τα 10/40.λόγο κυριακής και δικού μου λάθους αυριο που θα περάσω απο τον μάστορα θα σας πώ την λυπητερή και ποιά ήταν και η πραγματικη αιτία του προβλήματος! :blink:

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η διάγνωση είναι:

και οι 8 οδηγοι των βαλβίδων εξαγωγής είχαν αρκετή φθορά και σε συνδιασμό με τα χαλασμένα τσιμουχάκια(και χαλασμένα να μην ήταν το ίδιο θα γινότανε αλά σε μικρότερη κλίμακα) το λάδι πέρναγε στους κυλίνδρους με ανάποδη φορά απο αυτή του αέρα

Αν είχε γίνει το ίδιο στην εισαγωγή η κατανάλωση λαδιού ήσως ήταν μεγαλύτερη.

Η λυπητερή δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα γιατί σήμερα το στήλαμε για ρεκτιφιέ! <_<

Τώρα αν η φθορά είναι αποτέλεσμα κακής κατασκευής δεν μπορώ να το ξέρω αλλά ο άνθρωπος μου είπε ότι έχει δεί κάτι παρόμοιο και σε GOLF5 1.4 χωρίς FSi

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η διάγνωση είναι:

και οι 8 οδηγοι των βαλβίδων εξαγωγής είχαν αρκετή φθορά και σε συνδιασμό με τα χαλασμένα τσιμουχάκια(και χαλασμένα να μην ήταν το ίδιο θα γινότανε αλά σε μικρότερη κλίμακα) το λάδι πέρναγε στους κυλίνδρους με ανάποδη φορά απο αυτή του αέρα

Αν είχε γίνει το ίδιο στην εισαγωγή η κατανάλωση λαδιού ήσως ήταν μεγαλύτερη.

Η λυπητερή δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα γιατί σήμερα το στήλαμε για ρεκτιφιέ! :baby:

Τώρα αν η φθορά είναι αποτέλεσμα κακής κατασκευής δεν μπορώ να το ξέρω αλλά ο άνθρωπος μου είπε ότι έχει δεί κάτι παρόμοιο και σε GOLF5 1.4 χωρίς FSi

Αμέσως μετά την επισκευή θα βάλεις την πρώτη φορά ένα φτηνό 30άρι για στρώσιμο με ACEA A1 και όχι μεγαλύτερο. Θα το αλλάξεις μετά από 500χλμ ζωηρής οδήγησης (γεμάτα στην ροπή και όχι στον κόφτη) με μικρά-σύντομα ανοίγματα προς τα ψηλά, και ποτέ μην κάνεις πορεία για πολύ ώρα με σταθερές τις σαλ (πχ σε ταξίδι). Για πιο γρήγορα κάνε ένα Αθήνα-Λαμία και γύρνα πίσω. Αν επιλέξεις το Mobil 1 5W30 που είναι Α1 αλλά εξαιρετικής ποιότητας (και όχι το Extended Performance που είναι A5) μπορείς να τραβήξεις το στρώσιμο στα 1000χλμ και το ταξίδι μέχρι την Θεσσαλονίκη.

Όταν τελειώσεις αλλάζεις λάδια και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το φίλτρο λαδιού και βάζεις ένα παχύ super 30άρι με ACEA A3 ή ένα ψιλό super 40άρι και το αλλάζεις ανά 7500 το λιγότερο και 15000 το περισσότερο (αναλόγως πόσο το σκίζεις). Και αθάνατος...

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Πάντος καλά λένε κάθε εμπόδιο για καλό!!!Μαζί με όλλα αυτά ο άνθρωπος μου καθάρισε και τις βαλβίδες απο την κάπνα που είχανε πιάσει και τους κυλίνδρους και τις κεφαλές και μου άλλαξε και τον ημάντα του εκκεντροφόρου(70.000χλμ) χωρίς επιπλέων χρέωση(εργασίας) και όλλα αυτά επιδή είναι σωστός επαγγελματίας και δεν χρεώνει μαϊμουδιές όπως οι του παζαρόπουλου thumbsdown.gif και είναι και εξουσιοδωτιμένος. :thumbsup:

Εν το μεταξύ ψίνομαι αύριο που θα πάω για να το κλείσουμε να τσιμπίσω και κανέναν εκκεντροφόρο απο την seat force!!! :ninja: Το πρόγραμμα το έχει!!! :)

il futturo vedra!!!

αύριο θα τον ρωτήσω αν θέλει να τον προτείνω στο φόρουμ!!!αν έχει χρόνο!!! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.