Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

:xmas: - πολυ μοστρα παντως το www.castrol.co.uk και το νεο ονομα EDGE - μ'αρεσει που για το ιδιο μοντελο αυτοκινητου προτεινει αλλο λαδι το αγγλικο και αλλο το Ελληνικο site αυτο πιθανον λογω διαφορετικων καιρικων συνθηκων ,οσον αφορα τον HTHS δεν ειναι παντα παρων να ξερουμε - γενικα πολυ βιτρινα και δεν με πειθει σαν εταιρια εδω και πολλα χρονια απο τον καιρο των μηχανων ακομα
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 2 μήνες μπήκα και εγω στο club με τα λαδια. Μετα τα 35000km αρχισε το polaki(πολο 9n 16v 100hp mont 2004) να τρωει εως και 1lt τα 1000χμ. Εμενα απο την αντιπροσωπεια μου βαζουν τα Aral longlife III 5W30(που ειναι και πανακριβα 16E/lt). Τωρα είμαι στα 37500 και λεω να του αλλαξω λαδια με αλλα μπας και δω ασπρη μερα. Επειδη διαβασα και τισ 22 σελιδες αλλα γινεται ενα χαος μπορειτε να μου προτεινετε καποιο? Εγω ελεγα για τα mobil1 5W40 ή 10W40(γιατι το AMSOIL ειναι λιγο δυσκολο να το βρω εδω στα Γιαννενα μαλλον). Αλλα ποιο? Και αμα γινεται να μου πειτε ακριβως και πως να το ζητησω. Παντως μεγαλη μ@λ@κι@ αυτο με το λαδι. Εδω ενα σκουτερακι διχρονο που εχει καει λιγοτερο λαδι!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 2 μήνες μπήκα και εγω στο club με τα λαδια. Μετα τα 35000km αρχισε το polaki(πολο 9n 16v 100hp mont 2004) να τρωει εως και 1lt τα 1000χμ. Εμενα απο την αντιπροσωπεια μου βαζουν τα Aral longlife III 5W30(που ειναι και πανακριβα 16E/lt). Τωρα είμαι στα 37500 και λεω να του αλλαξω λαδια με αλλα μπας και δω ασπρη μερα. Επειδη διαβασα και τισ 22 σελιδες αλλα γινεται ενα χαος μπορειτε να μου προτεινετε καποιο? Εγω ελεγα για τα mobil1 5W40 ή 10W40(γιατι το AMSOIL ειναι λιγο δυσκολο να το βρω εδω στα Γιαννενα μαλλον). Αλλα ποιο? Και αμα γινεται να μου πειτε ακριβως και πως να το ζητησω. Παντως μεγαλη μ@λ@κι@ αυτο με το λαδι. Εδω ενα σκουτερακι διχρονο που εχει καει λιγοτερο λαδι!!

Λογικά έχεις το γνωστό πρόβλημα με τα τσιμουχάκια των βαλβίδων, και από ό,τι φαίνεται βγήκες κι από την εγγύηση... Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσες ακόμη και να πιέσεις την αντιπροσωπεία να στο φτιάξει ανέξοδα καθότι φέρει ευθύνη η ίδια η VAG γι αυτό το πρόβλημα (από ό,τι έμαθα κακός προμηθευτής από Κίνα χωρίς να μπορώ να είμαι και σίγουρος). Το κακό είναι ότι από ό,τι έχω ακούσει από τους ομοιοπαθείς οι αντπροσωπείες δίνουν για μπάλωμα ένα 15W40 Group I/II ίσως και III που δεν καλύπτει την VW502.00, και δεν περιμένω να σε χαροποιήσει αυτό, παρότι συνήθως βελτιώνει την κατάσταση (μέχρι να γίνει χειρότερη φυσικά).

Αν θέλεις να δοκιμάσεις ένα 40ρι για να δεις τί θα συμβεί μπορείς να πάρεις το Mobil 1 0W40. Μην φοβάσαι το 0W γιατί ισχύει για πολλούς βαθμούς υπό τους μηδενός ενώ στους 80C και πάνω είναι παχύτερο από τον μέσο όρο των 40ριών. Επίσης για AMSOIL (και πολλά άλλα καλά λάδια όπως πχ το MOTUL 8100 X-cess 5W40) μπορείς να παραγγείλεις μέσω Internet από το eShop του Λαμπριανίδη (www.trade-wind.gr) ή και τηλεφωνικά (μόνο AMSOIL) από τον επίσημο εισαγωγέα τον Αγγελόπουλο (τηλέφωνα στην σελίδα www.amsoil.gr). Ο Λαμπριανίδης χτυπάει (τις "σκοτώνει" θα έλεγα) τις τιμές του Αγγελόπουλου (και του ανταγωνισμού γενικότερα πλην των "δικών του" RED LINE και TORCO) αλλά ειδικά τα AMSOIL του τελειώνουν συχνά-πυκνά και ενδέχεται να μην έχει όταν θα ζητήσεις (γι αυτό σου έδωσα και τα στοιχεία του επίσημου). Αυτή τη στιγμή ο Λαμπ πουλάει το AFL 5W40 στα 8.8Ε/qt και ο Αγγελόπουλος στα 10E για τα μέλη clubs (μην παραλείψεις θα συστηθείς ως μέλος του VW Club) γιατί η κανονική λιανική είναι στα 14.4Ε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαρεθει την κατασταση.. Καιει λαδια απο την αρχη που το πηρα, ειμαι στα 18000km. Εχω αλλαξει μια φορα λαδια στα 12000km (αργησα το ξερω..) και εβαλα amsoil 5-40. Το προβλημα συνεχιζει, εχω παρει 6 λιτρα amsoil και μεχρι τωρα εχω συμπληρωσει ή 2 ή 3 δε θυμαμαι.. Και νομιζω πως ειναι ωρα να τα ξαναλαξω, τι να βαλω? Παλι τα amsoil? συνεχιζει να καιει.. Βεβαια οκ, το παω κοφτες, με φυσιολογική οδηγηση δε νομιζω να εκαιγε τοσα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να το παω σε συνεργειο εγω να κοιταξει τα τσιμουχακια δεν παιζει ε?Πολυ ακριβο? Παντως για τωρα παρηγγειλα Amsoil 5W-40 από www.trade-wind.gr. Θα το βαλω και βλεπουμε στη πορεια. Παντως το περιεργο ειναι πως μεχρι τα 30.000km εκαιγε 1 λιτρο ανα 7500 με 8000km,που ηταν νορμαλ. Τωρα τι το επιασε μετα δεν μπορω να καταλαβω. Φανταστειτε απο γιαννενα πατρα μου αναψε 2 φορες. Επισης τις αλλαγες τις εκανα ανα 15000 οποτε το πηγαινα στην αντιπροσωπεια(μ@λ@κι@ ε?).

Άσχετο, αλλα μηπως ξερει κανεις τι φιλτρο λαδιου εχει το polo 9n 16v 100hp? Αφου αλλαζω που αλλάζω λαδια ας αλλαξω και το φιλτρο. Σωστα?

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

:lol: - απο το site της Mann το βρηκα ,καθε εταιρια εχει δικους της κωδικους που δεν ταιριαζουν οπως τους βλεπεις με αλλης μαρκας - σημειωτεον οτι μπορει να ταιριαζει και απο αλλη εταιρια στο δικο σου ,αν κοιταξεις το κουτι του θα δεις Π.χ οτι το ταδε φιλτρο που μπαινει σε Polo πως μπαινει σε Opel Astra,C3,Mazda 323
Link to comment
Share on other sites

Ή τα amsoil 10W-40

Τι λετέ?

:huh: - ο TRV μολις ειπε ποιο πανω οτι του τα καιει αβερτα ,ακομα θες να τα βαλεις αντι των Θεϊκων Mobil-1 ?

:huh: αμαν πιαστε τον KPILIDIS ''πε και παι'' που λενε και στον Στρατο ,τοσο καιρο λεμε για τον Λαμπριανιδη το μαγαζι στην Καλιρροης και το site που εχει καλες τιμες αλλα φερνει και το Amsoil που ναι μεν ειναι 10/40 αλλα ειναι ημισυνθετικο και φερνει και μπλα....μπλα....οποταν παρε 10 με παλαμακια να μαθεις παιδι μου (!)

Link to comment
Share on other sites

:huh: - προσοχη εκει γιατι το 15-50 του δεν ειναι το Motorsport αλλα το Extented Performance ,αυτο για οποιον θελει να το βαλει ,συν τοις αλλοις εκει θα βρειτε το γνησιο Motorkote καθως και ποικιλια απο octane boosters για τους "γρηγορους" με υψηλη συμπιεση - οι καμψεις απο τον Νεαρο παρθηκαν ?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω τελικα μιλησα με την αντιπροσωπεια (πως καιει 1lt an 1200-1500χμ) και συμφωνησα να το παω εκει, να μετρησουμε ακριβως ποσο λαδι καιει και αν χρειαστει μηχανικη παρεμβαση μου ειπε θα προσπαθησει να το βαλει στην εγγυηση, η οποια εχει ληξη πριν απο 3 μηνες. Ελπιζω να λυθει το προβλημα ετσι και κυριως ανεξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα αλλαξα τα πρωτα μου λαδια στο golf v gti και εβαλα τα:

FUCHS TITAN GT1 LONGLIFE III 5W-30 που καλυπτουν τα vw50400 και 50700

Noμιζω οτι η FUCHS ειναι απο τις ποιο αξιολογες εταιριες στο χωρο της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Έχω παραγγείλει το GOLF TSI 140HP Highline. Κάποιοι θα με πουν μαζόχα, ας εξηγηθώ γιατί.

Εδώ και 2 βδομάδες έδωσα για ανταλλαγή το SKODA FABIA 101 PS,΄που έχει την ίδια μηχανή με το POLO και το IBIZA. Εκτός από τα άλλα προβλήματα που είχε (κακή ποιότητα υλικών κλπ.) είχε σοβαρό πρόβλημα με τα λάδια. Στην αλλαγή λαδιών των 12000 Km όλα ΟΚ. Στα 15000Km κατάλαβα ότι το αμάξι έκαιγε λάδι και το είπα στο service της SKODA. Οι γνωστές απαντήσεις δε με κάλυψαν : <<είναι 16βάλβιδο, τσιμπάει λίγο>>, <<φερτο να το παρακολουθουμε ανα 500 km>>, <<όλα καίνε λίγο λάδι>> κλπ. Το πούλησα με 97000 km (τα περισσότερα έγιναν Αθήνα - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ). Στα τελευταία του έκαιγε γύρω στο λίτρο / 300 km. Τα καμένα λάδια πήγαιναν στον καταλύτη και σε λίγα χιλιόμετρα θα άλλαζα και καταλύτη. Στο όριο έβγαζα κάρτα καυσαερίων. Κάποια στιγμή τα καυσαέρια από τα καμένα λάδια έφτασαν σε ένα μπουζί και το βραχυκύκλωσαν. Αυτό είναι πρόβλημα των αυτοκινήτων του VAG group. Για το TSI έχω ακούσει ότι δεν καίει λάδια. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα συνεχιζει να καιει τα amsoil ( 5/40 ή 10/40 δε θυμαμαι θα δω οταν παω σπιτι)

Εχω ακομα 3 μπουκαλακια stock οποτε θα περιμενω να τα τελειωσω και αυτα σε συμπληρωματα, πριν παω για αλλαγη λαδιων.

Μαλλον στην αλλαγη θα βάλω τα mobil-1 να δω μηπως κατι αλλαξει...

Αλλα γενικα πιστευω οτι δε θα δω αλλαγες, τα καιει οτι και να ειναι.. επειδη το παω κοφτες προφανως

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το 16v POLO 9n.Εχω κανει 13500 χλμ μεχρι τωρα και μου εχει αναψει λαδια 3 φορες.Πηρα τηλ την πρωτη φορα και μου ειπαν οτι θα πρεπει να του βαλω εγω μια φορα γιατι ετσι κανει στην αρχη.μου το εκανε αλλες 2 φορες ομως.εχει κανενας καμια συμβουλη???

LUPAME POU STO LEO FILARAKI ALLA TO AYTOKINHTO SOY EXEI PROBLHMA STIS EDRES TON BALBIDON.KALO THA EINAI NA ALLAKSEIS KAI MIA SEIRA ELATHRIA STA PISTONIA,KAI AFOY ARXISEIS TO STROSIMO,TREKSE STA1500KM GIA ALLAGH LADIA KAI FILTRO.EXO EPISKEBASEI POLLA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.