Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Φίλε, πούλα το όσο είναι καιρός. Λύπαμαι που το λέω άλλα ο συγκεκριμένος κινητήρας με τα 101 άλογα είναι πολύ μάπα. Εγώ είχα ενα Skoda Fabia 101 PS (δηλαδή ολόιδιο κινητήρα με το δικό σου). Στις 15000 Km άρχισε να ψιλοτσιμπάει λάδι. Φυσικά το συνεργείο είπε ότι είναι φυσιολογικό μέχρι και 1lt/1000Km. Το δέχτηκα και το πρόβλημα χειροτέρεψε. ¶λλαξα πολλών ειδών λάδια από τα πολύ ψιλά full συνθετικά 5W30 Castrol μέχρι longlife 20W50. Ότι και να έβαζα τα έκαιγε σαν τρελό. Για να μην τα πολυλογώ το ξεφορτώθηκα πριν από 2 μήνες με 96000 Km. Μέσα σε 3 βδομάδες (λίγο πριν το δώσω) έκαψε, εντός Αθήνας, 1 κιλό λάδι (ημισυνθετικό 10W-40, αυτό που προτείνει και η αντιπροσωπεία) μέσα σε 300 Km. Πούλα το όσο είναι καιρός γιατί σε λίγο δε θα βγάζεις κάρτα καυσαερίων και θα χρειαστεί ν' αλλάξεις καταλύτη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, πούλα το όσο είναι καιρός. Λύπαμαι που το λέω άλλα ο συγκεκριμένος κινητήρας με τα 101 άλογα είναι πολύ μάπα. Εγώ είχα ενα Skoda Fabia 101 PS (δηλαδή ολόιδιο κινητήρα με το δικό σου). Στις 15000 Km άρχισε να ψιλοτσιμπάει λάδι. Φυσικά το συνεργείο είπε ότι είναι φυσιολογικό μέχρι και 1lt/1000Km. Το δέχτηκα και το πρόβλημα χειροτέρεψε. ¶λλαξα πολλών ειδών λάδια από τα πολύ ψιλά full συνθετικά 5W30 Castrol μέχρι longlife 20W50. Ότι και να έβαζα τα έκαιγε σαν τρελό. Για να μην τα πολυλογώ το ξεφορτώθηκα πριν από 2 μήνες με 96000 Km. Μέσα σε 3 βδομάδες (λίγο πριν το δώσω) έκαψε, εντός Αθήνας, 1 κιλό λάδι (ημισυνθετικό 10W-40, αυτό που προτείνει και η αντιπροσωπεία) μέσα σε 300 Km. Πούλα το όσο είναι καιρός γιατί σε λίγο δε θα βγάζεις κάρτα καυσαερίων και θα χρειαστεί ν' αλλάξεις καταλύτη κλπ.

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο και γενικεύεις. Και του golf gti καίει λάδι πάλι μάπα είναι ο κινητήρας? Και το TSI που θα πάρεις δεν θα καίει λάδια είσαι σίγουρος? Πέρνα να δεις τι γράφουν στα σχετικά topic? Και το RS4 να πάρεις λάδι θα καίει είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα Polo 9N3 1.4 100hp 6 μήνες τώρα με 6800 χιλιόμετρα. Μου άναψε το λαμπάκι για το λάδι για πρώτη φορά την προηγούμενη εβδομάδα και το πήγα στην αντιπροσωπία για να συμπληρώσουν και με την ευκαιρία να το κάνουν και έναν έλεγχο που μου είχαν πει ότι κάνουν το 6μηνο δωρεάν. Όλα κομπλέ λοιπόν το πήρα πίσω και μετά από 100 χιλιόμετρα χθες το βράδυ μου ανάβει πάλι. Φρίκαρα λίγο γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως σε 100 χιλιόμετρα έκαψε ξανά λάδια !!! ??. Ελέγχω την στάθμη λοιπόν με την βέργα αφού το αφήνω και κρυώνει και όντος η στάθμη μου δείχνει ότι είναι στα χαμηλά έχοντας όμως και μια επιφύλαξη γιατί το έδαφος είχε μια ελαφριά κλίση στο σημείο που έκανα τον έλεγχο. Όπως και να έχει σήμερα το πρωί το πήγα στην αντιπροσωπία ξανά αν και το λαμπάκι ήταν σβηστό αυτή την φορά και τους λέω το στόρι. Το είδε ο μηχανικός τους και μου είπε ότι έλεγξε τα λάδια και το αμάξι είναι οκ και δεν χρειάζεται συμπλήρωμα και ότι μάλλον έφαγε κάποια φρίκη η ένδειξη για αυτό έκανε έναν αναπρογραμματισμό του καντράν. Κάνω και εγώ εκεί έναν επιτόπιο έλεγχο με την βέργα και όντος η ένδειξη στην βέργα αυτή την φορά ήταν φυσιολογική. Τι γνώμη έχετε ??

Link to comment
Share on other sites

είχε ανάψει ήδη 2 φορές το κίτρινο για συμπλήρωση και ήμουν υποψιασμένος (όχι τη συγκεκριμένη φορά αλλά προηγούμενες). έτσι όταν μετά από κανα χρόνο άναψε κατευθείαν κόκκινο δεν έδωσα και πολύ βάση, είχα και ταξίδι οπότε συμπλήρωσα και συνέχισα. Όταν τους είπα (στο συνεργείο) ότι άναψε κόκκινο μου είπαν βάλτο αμέσως μέσα και τότε συνειδητοποίησα τη διαφορά στο χρώμα. Φοβήθηκαν για πρόβλημα στην πίεση αλλά ήταν οκ. Πάνω στην κουβέντα πετάχτηκε κάτι για απότομες κλίσεις και τότε θυμήθηκα ότι άναψε σε παρατεταμένη κλειστή κατηφορική στροφή με τα λάδια στη μέση του δείκτη (όλα μαζί δηλαδή).

Εμενα ομως μου αναψε στην βουλιαγμενης ενω ημουν πρωτη δευτερα και μεχρι του ζωγραφου που ειναι καμια 10 χιλιομετρα δεν ξαναεσβησε. Εσβησε μονο το επομενο πρωι που ηταν να το πας στο συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση...Είμαι νέος αγοραστής, Polo 1.4 100hp ,και θα ήθελα να ρωτήσω γιατί διαβάζοντας το θέμα με τα λάδια ψιλό φρίκαρα.Το δικό μου πολακι ευτυχώς μέχρι σήμερα ,1850 χλμ ,δεν έχει κάψει καθόλου λάδι και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να αλλάξω τα λάδια ποιο νωρίς ,από το το πρώτο service των 15,000 χλμ ,διότι, μου φαίνεται λίγο μεγάλος ,ο αριθμός αυτός ,για ένα κινητήρα νέο που όσο και στρωμένος να είναι από την εταιρία ,σίγουρα θα κατεβάζει και ένα μικρο ποσοστό σκόνης από λιωμένο μέταλλο στον κινητήρα λόγο στρωσίματος.Τι προτείνεται να γίνεται αλλαγή κάθε 5000 χλμ ή όσα αναφέρει ο κατασκευαστής???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση...Είμαι νέος αγοραστής, Polo 1.4 100hp ,και θα ήθελα να ρωτήσω γιατί διαβάζοντας το θέμα με τα λάδια ψιλό φρίκαρα.Το δικό μου πολακι ευτυχώς μέχρι σήμερα ,1850 χλμ ,δεν έχει κάψει καθόλου λάδι και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να αλλάξω τα λάδια ποιο νωρίς ,από το το πρώτο service των 15,000 χλμ ,διότι, μου φαίνεται λίγο μεγάλος ,ο αριθμός αυτός ,για ένα κινητήρα νέο που όσο και στρωμένος να είναι από την εταιρία ,σίγουρα θα κατεβάζει και ένα μικρο ποσοστό σκόνης από λιωμένο μέταλλο στον κινητήρα λόγο στρωσίματος.Τι προτείνεται να γίνεται αλλαγή κάθε 5000 χλμ ή όσα αναφέρει ο κατασκευαστής???

Κοιτα εγω στα 4500χλμ πηγα και εκανα μια αλλαγη (με δικα μου λαδια) στην αντ/πεια με ενα φιλτρο λαδιου που πηρα απο εκει. Το επομενο θα το κανω μολις κλεισω 1 χρονο ή 15.000χλμ οπου αναγκαστηκα θα πρεπει να το παω για service.

Θα σου προτεινα να κανεις και εσυ το ιδιο για αρχη. Μολις φτασεις τα 5000χλμ πηγαινε και κανε μια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν πιστευω οτι ειναι σωστο να αλλαξω λαδια στα 15000 χλμ και να ειμαι μεχρι τοτε με τα συντηρησης λεω τωρα γυρω 5500 που ειμαι να παω σιγα σιγα για αλλαγη.Καταρχας να πω οτι εχω το polo gti 1.8T με προγραμμα giac και χωρις μηχανικες μετατροπες...Μονο τελικο εχω αλλαξει.Αν θυμαμαι καλα μαμα φοραω τα 5-30 οπως μου ειχαν πει στην αντιπροσωπεια.Δεν ειναι αναγκαιο να βαλω τα ιδια αλλα θελω να ειμαι μεσα στις προδιαγραφες του κατασκευαστη.Εχετε να προτεινετε κατι?Με τον Φαντομ που μιλησα μου ειπε οτι του προτειναν 10-60 αλλα το θεωρω μαλλον λιγο υπερβολικο για το δικο μου γιατι εκεινος εχει κανει περισσοτερες αλλαγες.Εγω ειμαι σχεδον μαμα...Ακουω προτασεις για το θεμα γενικα

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα τα αλλαξεις, αν περιμενες μεχρι τα 15000 πιστευω πως θα υπηρχε ελαχιστο λαδι, γιατι φανταζομαι οτι το στρωνεις ακομα, κ οσο να ναι τωρα στις αρχες θα σου τσιμπαει λιγο.εμενα μου ειπαν για 1η αλλαγη στα 7500. τωρα για λαδια τι να σου προτεινω... παλι 5-30 θα βαλεις, δεν βλεπω τον λογο να αλλαξεις την οξυτητα. οσο για μαρκα θα σου προτεινα τα castrol slx longlife III. πολυ καλα λαδια(πρωσοπικη μου αποψη παντα). :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω...εννοειται οτι τα αλλαζεις για καλυτερα...συμφωνω

ομως και με τον φαντομ μια και το 10-60 ειναι το καλυτερο λαδι για τουρμπο κινητηρες!!

ειτε ειναι μαμα ειτε οχι....το 5-30 θα αρχισει να θελει συμπληρωμα απο αλλαγη σε

αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Αρα λες να παω και εγω για τετοιο λαδι?Ειναι ομως "και καλα" μεσα στις προδιαγραφες των κινητηρων?

Είναι δεν είναι μέσα στις προδιαγραφές καλοκαιριάτικα με τούρμπο στην Ελλάδα με 35-40 βαθμούς δεν σε βλέπω να την βγάζεις καθαρή με τα 5-30. :huh:

Θα βράσουν!!!Αυτά έχουμε πεί ότι είναι για πιο κρύα κλήματα!

Σήγουρα ένα λάδι με αντοχές στις μεγάλες παρά στις μικρές θερμοκρασίες είναι καλήτερο για τούρμπο κινητήρα μέσα στο καλοκαίρι και όχι μόνο!!!

Το 10-60 είναι μία σοφή επιλογή αν θέλεις να έχεις άλογα και όχι μουλάρια αφού ξέρεις καλήτερα από εμένα ότι τα τουρμπισμένα δεν τα πάνε καλά με την ζέστη

Εγώ τα 5-30 ούτε σε παπί δεν θα τα έβαζα για καλοκαίρι!!! B)

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Aral...

Το βιβλιο σου τι αριθμο δινει για τα λαδια?

πχ

50400

50700

50300

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά είμαι άσχετος με τα λάδια... έχω το polo 6n με τα 75 άλογα... από τα τελευταία που είχαν βγει... τί λάδια παίρνει ακριβώς... στο εγχειρίδιο τα έλεγε με τη μορφή των προδιαγραφών... όμως πχ τί είναι? 0-30W? δεν έχω καμία ιδέα... παρακαλώ βοηθείστε με... κ ποια εταιρία θα προτείνατε? aral, castrol, κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μια καλη λυση σε πολυ προσιτη τιμη ειναι τα ELF PRESTIGRADE TS 15W-40 ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ: ACEA:A2/B2 API:SL/CF VW 501.01/505.00

εχει 6 ευρω το λιτρο

Edited by EL MAGO
Link to comment
Share on other sites

agip,shell

:D - καλα shell πες αντε να βαλει ενα ημισυνθετικο να κανει την δουλεια του αλλα Αgip ? ουτε σε διχρονο μηχανακι δεν το εβαζα ανευ παρεξηγησης ε ?

Link to comment
Share on other sites

Επιδη δουλευω (συμβουλος σερβις) σε (μεγαλη) αντιπροσωπεια σερβις εχω ακουσει απο πελατες με Polo 9N που το εργοστασιο ζηταει λαδι 5W30, να βρισκουν την ησυχια τους βαζοντας λαδι "5W40" που αντεχει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες της Γερμανιας! Σαν μηχανολογος συστηνω να μην αλλαξετε την ρευστοτητα (5) αλλα να αυξησετε την θερμοκρασια (40) δηλαδη συστηνω λαδι 5W40, αλλα να το βαλλετε απο την αρχη! Απο την πρωτη φορα που θα ζητησει λαδι το Polo σας να του αλλαξετε τα λαδια με τα 5W40.

Οσοι εχετε ηδη προβλημα με αρκετα γεμισματα (πανω απο 2-3 και πανω απο 600γρ ανα 1000χλμ) να πατε στην αντιπροσωπεια σας και να "απαιτησετε" να ανοιχτει η μηχανη και να μετρηθει για ανοχες και να αλλαχτουν: καπακι-ελατηρια-βαλβιδες, οπως θα τους το ζητησει το εργοστασιο οταν θα ερθουν σε επαφη (οπως υποχρεουντε)!!! Αυτη ειναι μια διαδικασια που πρεπει να υποβαλετε τα Polo σας για να ησυχασετε!!!

Αυτα λεω στους πελατες-φιλους μου εγω. Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε ηδη προβλημα με αρκετα γεμισματα (πανω απο 2-3 και πανω απο 600γρ ανα 1000χλμ) να πατε στην αντιπροσωπεια σας και να "απαιτησετε" να ανοιχτει η μηχανη και να μετρηθει για ανοχες και να αλλαχτουν: καπακι-ελατηρια-βαλβιδες, οπως θα τους το ζητησει το εργοστασιο οταν θα ερθουν σε επαφη (οπως υποχρεουντε)!!! Αυτη ειναι μια διαδικασια που πρεπει να υποβαλετε τα Polo σας για να ησυχασετε!!!

Δυστυχώς έχουμε να κάνουμε με γελοία αντιπροσωπία (γνωστό). Με τα λάδια και τα προβλήματά μου ΔΕΝ μπόρεσα να βρώ άκρη, ούτε με φασαρίες ούτε με επιστολές προς ΚΟΣΜΟΚΑΡ.

Η μόνη λύση ήταν η δικαστική, αλλά προτίμησα να το πουλήσω και να μην ξαναπάρω αυτοκίνητο απο εισαγωγείς που είναι .. ασε να μη το πω. Αλλά και το εργοστάσιο δεν πάει πίσω, μια και ο έλεγχος παραγωγής τους έχει πάει κατά διαόλου. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Κ.

Off Topic

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα το polo μου για σερβις και εβαλα τα MOTUL 8100 X-cess 5W-40.Τα πηρα τσαμπα απο ενα φιλο.Δεν ξερω αν θα τα καιει και αυτα.Πριν ειχα ARAL 10W-40 και μου τα εκεγε.Ο συμβουλος σερβις μου ειπε οτι τα MOTUL ειναι για longlife σερβις.

Οι προδιαγραφες του λαδιου ειναι VW 502.00-505.00.Ποτε να τα αλλαξω στα 7500 ή στα 15000?

Link to comment
Share on other sites

:) - αν κανεις κινηση στυλ πολης με μποτιλιαρισματα σταματα/ξεκινα αλλαξε τα στις 7500 αν κανεις πιο πολυ ανοιχτες διαδρομες,ταξιδακια κλπ αλλαξε τα στα 10000 χλμ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.