Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Paidia voithia! Exw diavasei kai tis 26 selides gia ta ladia kai exw kanei kefali kazani.

Agorasa ena polaki 1.4 me 80ps kai mou eipane apo tin antiprosopia na allaksw prwta ladia stis 15000km epeidi einai long lasting. Oloi oi filoi mou kai gnwstoi lene na ta allaksw sta 5000 kai meta kathe 7-8000km.

1.Ti proteinete gia to sigkekrimeno moter? to ladi pou vazei i antip. i kapoio se 10-40 i 5-40 apo Aral, Motul...???

2. Prwti allagi sta i na perimenw sta 15000? fovamai mipws anti gia ladi vgalei neraki...apo to poly kapsimo!

An kapoios exei empiria me to sigkekrimeno moter as me symvoulefsei.

Efxaristw.

Παιδιά βοήθεια! Έχω διαβάσει και τις 26 σελίδες για τα λάδια και έχω κάνει κεφάλι καζάνι.

Αγόρασα ένα πολάκη 1.4 με 80ps και μου είπανε από την αντιπροσωπεία να αλλάξω πρώτα λάδια στις 15000km επειδή είναι long lasting. Όλοι οι φίλοι μου και γνωστοί λένε να τα αλλάξω στα 5000 και μετά κάθε 7-8000km.

1.Τι προτείνεται για το συγκεκριμένο μοτέρ? το λάδι που βάζει η "αντιπ". η κάποιο σε 10-40 η 5-40 από Aral, Motul...???

2. Πρώτη αλλαγή στα η να περιμένω στα 15000? φοβάμαι μήπως αντί για λάδι βγάλει νεράκι..από το πολύ κάψιμο!

Αν κάποιος έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο μοτέρ ας με συμβουλεύσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Paidia voithia! Exw diavasei kai tis 26 selides gia ta ladia kai exw kanei kefali kazani.

Agorasa ena polaki 1.4 me 80ps kai mou eipane apo tin antiprosopia na allaksw prwta ladia stis 15000km epeidi einai long lasting. Oloi oi filoi mou kai gnwstoi lene na ta allaksw sta 5000 kai meta kathe 7-8000km.

1.Ti proteinete gia to sigkekrimeno moter? to ladi pou vazei i antip. i kapoio se 10-40 i 5-40 apo Aral, Motul...???

2. Prwti allagi sta i na perimenw sta 15000? fovamai mipws anti gia ladi vgalei neraki...apo to poly kapsimo!

An kapoios exei empiria me to sigkekrimeno moter as me symvoulefsei.

Efxaristw.

εγω την πεμπτη εχω ραντεβου για αλλαγη στα 15000 με το ιδιο μοτερ!

μου εκαψε κατι λιγο και αυτο στην αρχη μονο (0-1500χλμ), απλα εβαλα λιγο extra!!!

καλο παντως θα ειναι να τα αλλαξεις μια φορα μετα το στρωσιμο,ασχετος αν δεν το εκανα εγω,μαλακια μου!

επειδη ρωτησα στην αντιπ. για αλλαγη καθε 7-8 με ειπαν πως το λαδι που βαζουν ειναι για 30000χλμ και πως τα αλλαζουν ειδη νωρις καθε 15 λογο των συνθηκων στην Ελλαδα-μποτιλιαρισματα,ζεστη κτλ , τωρα τι ισχυει ο θεος και η ψυχη τους!

απο οσο ξερω πρεπει να βαζουν castrol ,ο τυπος παιζει αναλογα με τα κεφια του μηχανικου.....!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλαράκι!

Να σε ρωτήσω ένα δυο πράγματα ακόμα?

Όταν συμπλήρωσες λάδι, τι λάδι έβαλες και που? Έβαλες long lasting που λένε αυτοί? Πήγες στην αντιπροσωπεία?

Εγώ είμαι κοντά στα 1500χμ (2εβδομάδες το έχω) και θα το τσεκάρω αλλα που να το πάω το αμάξι? Το αγόρασα απο την Καρέντα και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το service τους.

Γενικά σου έχει βγάλει τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλαράκι!

Να σε ρωτήσω ένα δυο πράγματα ακόμα?

Όταν συμπλήρωσες λάδι, τι λάδι έβαλες και που? Έβαλες long lasting που λένε αυτοί? Πήγες στην αντιπροσωπεία?

Εγώ είμαι κοντά στα 1500χμ (2εβδομάδες το έχω) και θα το τσεκάρω αλλα που να το πάω το αμάξι? Το αγόρασα απο την Καρέντα και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το service τους.

Γενικά σου έχει βγάλει τίποτα άλλο?

Κοιτα οταν συμπληρωσα ημουν ταξιδι στην καστορια και ειχα περιπου 6000 με 7000 χλμ, συμπληρωσα βασικα επειδη ειδα πως ηταν καπου στη μεση (δεν ειχε αναψει τιποτα)! 5-40 εβαλα απο ενα βενζιναδικο, μαλακια μου βεβαια αλλα το ειχα λιωσει το αυτοκινητο δεν αφησα βουνο στην φλωρινα που να μην το ανεβω και δεν ηθελα να βρεθω χωρις λαδακι διπλα στα συνορα παρεα με τους λυκους!!!

Για την καρεντα δεν ξερω απο θεσσαλονικη ειμαι!

Παντως στο παζαροπουλο απο οπου το πηρα δεν ξαναπαω!

Απο προβληματα

1.αλλαγη αυτοματου διακοπτη στα 8000χλμ (αναψε το λαμπακι της μπαταριας μια φορα ,εσβησε με "reboot" αλλα μου το αλλαξαν για καλο και κακο)

2.το σπαστικο τριξιμο στην πισω αναρτηση το οποιο οι μηχανικοι στον Παζαροπουλο δεν το ακουσαν και ειπαν οτι φταιν οι λασπες στο θολο rocket.gif:lol::angry2:

3.Και τελος ιχνη απο λαδακι στην πολαπλη εισαγωγη-προγραμματισα να την αλλαξω - 1 μηνα κανει να ερθει απο την γερμανια!

Κατα τα αλλα το αμαξι το γουσταρω πολυ ειναι αστερι !!!

Συμβουλη: 1.ΠΑΡΕ την επεκταση της εγγυησης οπωσδηποτε 2+2χρονια!!!! για αυτοκινητο 1 μηνα ειναι νομιζω φθηνοτερη και κανει περιπου 280 ¤!!!

2.Αλλαξε το λαδακι και μην ακους τις βλακειες που σου λεν απο την αντιπροσωπεια οτι δεν χρειαζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Την επέκταση την έβαλα και μου κόστισε 260e. Τώ ρα το αν άξιζε ή όχι θα το δούμε στην πορεία.

Για τριξίματα και τέτοια μέχρι στιγμής δεν εχω καταλάβει κάτι αλλα υποθέτω ότι είναι και νωρίς. Φτου..φτού..μακριά!

Και εγώ ικανοποιημένος είμαι αλλά ανυσυχώ γιατί ακούω τόσα και θέλω να είμαι προετοιμασμένος.

Λαδάκια θα πάω να τα αλλάξω στα 5000χμ μετά το στρώσιμο δηλαδή. Μπορεί και να μην το πάω σε επίσημο, θα το σκεφτώ. Εκτός και άν πάω και τους πώ να μου τα αλλάξουν με το ζόρι.

Για επιλογή λαδιού θα ρωτήσω κάποιους μηχανικούς που γνωρίζουν απο VW αλλα από ότι βλέπω και στο forum οι περισσότεροι προτείνουν 10-40.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

10-40 μου εβαλαν και εμενα σημερα που το πηγα για σερβισ!

Σε ευχαριστώ αρχηγέ! ¶υριο λέω να πάω μια βόλτα από την αντιπροσωπεία και να δώ τι θα παιχτεί.

¶σχετο, τους τριγμούς τους έφτιαξες? Ένα φιλαράκι από το Club μου είπε οτι είναι ζανφορ λογικά.

Ελπίζω πάντως να έχει σταματήσει ότι και αν έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά δεν έχω πρόβλημα με τα λάδια. Βεβαια έκανα μια χαζομάρα στην αρχή. Μου είχαν πει να το πάω στα 7500km για πρώτη αλλαγή και ξέχασα. Το πήγα όπως έλεγε η VW στο εγχειρίδιο στα 15000km. Απο εκεί και μετά στο bosch service που πηγαίνω τα αλλάζω κάθε 7500-10000km και βάζω CASTROL TXT 10-40.... Δε μου καίει λάδι..... Πάντως πιστεύω τα ARAL είναι καλύτερα.... Τουλάχιστον ξέρεις οτι είναι made in germany, ενώ τα castrol είναι made in Europe... Πού όμως? tongue.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έβαλα και στο πόλο τα Castrol 10W 60 RS εώς τώρα είμαι πολυ ευχαριστιμένος! ποιο παλία έβαζα τα Castrol 10W 40 ΤΧΤ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω τα ARAL είναι καλύτερα.... Τουλάχιστον ξέρεις οτι είναι made in germany, ενώ τα castrol είναι made in Europe... Πού όμως?

:mellow: - απο που κι ως που ειναι "τα καλυτερα" συνφορουμιτη ? η BP εχει εξαγορασει απο το 2002 Aral ,οι εταιριες ειναι πολυεθνικες δεν εχουν 1 μονο εργοστασιο σε 1 χωρα δεν τιθεται θεμα εντοπιοτητας λοιπον (!)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? Η ΒΡ αγοράζει απο την ARAL? Τουλάχιστον στο HONDA INNOVA που έχω τα καίει της ΒΡ. Ενώ ARAL και MOTUL που βάζω όλα είναι οκ... 20-50 όλα... Τώρα σε αυτό πυ λες έχεις δίκιο. Καλό προιον να ειναι κι ας το βγάζει όποια χώρα θέλει......

Link to comment
Share on other sites

;) - η BP ειναι κολοσσος φιλε μου η Aral ειναι μικρη μπροστα της απλα επειδη τα λιπαντικα της μεν δεν εχουν κυρος 'χρησιμοποιει" την δε ,η Aral στηριζεται στα Γερμανικα αμαξια και πολλοι την προτιμουν/συνεργαζονται λογω εντοπιοτητας και μονο (!)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα ΒΡ είναι και λάδια της CASTROL (μαζί με τα ARAL)... Βασικα απο πρατηριούχους της ΒΡ το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

τι... η Castrol Βγάζει λάδια για την Aral & BP???

Link to comment
Share on other sites

:lol: Οχι... Η CASTROL και η ARAL βγάζουν λάδια για την ΒΡ.... Εγώ ήξερα μόνο για την CASTROL βέβαια αλλά ο TSAKHS-EVIA είχε απόλυτο δίκιο. Βγάζει και η ARAL για την ΒΡ....
Link to comment
Share on other sites

εμένα βάζανε Aral στο Passat 10W-40 και το αυτοκίνητο δεν με ευχαρίστισε, με τα Castrol 10W-40 TXT το αυτοκίνητο δούλευε ποιο αθόριβα, και επίσεις δεν έβγεναν ποτε ποτε μαύρα τα λάδια... έβγεναν πάντα μιά απόχρωση λίγο ποιο σκουρα απο την πρωτη μέρα που μπικαν, επίσεις να αναφέρω ότι έβαλα τώρα τα Castrol 10W-60 στο Passat & Polo βλέπώ τώρα το καλοκαίρι ακόμα ποίο όμορφο δούλεμα και στα δύο μοτέρ. αυτα με τα λάδια για εμένα, δεν αλάζω πλέων την Castrol

Link to comment
Share on other sites

:lol: - ξερει κανεις αλλη εταιρια παγκοσμιως που να βγαζει 10W-60 ή η castrol ειναι Δον Κιχωτης στο εν λογω ιξωδες ?

Castrol Edge sport 10W-60

Density @ 15C, Relative ASTM D4052 g/ml 0.853

Appearance Visual bright and clear

Viscosity, Kinematic 100C ASTM D445 mm²/s 22.9

Viscosity, Kinematic 40C ASTM D445 mm²/s 157

Viscosity Index ASTM D2270 None 164

Viscosity, CCS -25C (10W) ASTM D5293 cP 4700

Ash, Sulphated ASTM D874 % wt 1.24

Total Base Number, TBN ASTM D2896 mg KOH/g 11.3

για το Castrol Formula RS δεν υπαρχει στο site επισημος πινακας εκτος απο αυτο:

A fully synthetic engine oil that offers exceptional engine protection in performance driving conditions. Aids your engine in operating cleanly with reduced emissions and noise levels.

Not typically a Classic oil but recommended by Castrol as a replacement where a 20W-50 is preferred when you want the ultimate protection for you classic car

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

Castrol Formula RS 10W 60 που έχω βάλει εγώ και αρκετα άτομα εδώ Πρέβεζα έχουμε βρεί τν υγεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Castrol Formula RS 10W 60 που έχω βάλει εγώ και αρκετα άτομα εδώ Πρέβεζα έχουμε βρεί τν υγεία μας.
recommended by Castrol as a replacement where a 20W-50 is preferred

-_- - κατι δεν μ'αρεσει σε αυτο το λιπαντικο εδω και χρονια ,οχι μονο δεν ειναι συνθετικο ασχετα τι λενε μερικοι αλλα και για πρωινη εκκινηση το βρισκω πολυ χοντρο με οτι αυτο συνεπαγεται (!) η ιδια η εταιρια δεν το εκθειαζει κιολας ,ουτε πινακες δεν δινει λες και το εχει στην παντα

Link to comment
Share on other sites

αλλα τι τύπου (5w-30???) σε passat 2007 με κινητηρα 1600 fsi????

-_- - μα αυτο ειναι το ιξωδες του τωρα απο μαρκα κανενα ημισυνθετικο Aral με αλλο αυτοκολητο θα ειναι (!)

Link to comment
Share on other sites

XAXXA!!

τι ιξώδες ηθελα να μάθω!

εαν βάζουν 5w30 τοτε τσακη ποια??? mobil 1 esp 5w30 ???

να σημειωθει οτι σε αυτο το αυτοκίνητο τα λάδια θα αλλάζουν κάθε 15,000 ! (και οχι κάθε 7500 που τα αλλάζω εγω)

μήπως να προτιμήσω κάποια longlife???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.