Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Να πω την αμαρτία μου καλοέβλεπα τα Amsoil 5W-40 AFL που έχουν και προδιαγραφές VW. Όμως τα ΑΜΟ χωρίς προδιαγραφή VW είναι ανώτερα! :wacko: Lol…! Και από τιμή 8¤ σούπερ.

Βλέπω στις προτάσεις σου έχεις και diesel oil, με προβλημάτισες με την καλή έννοια <_<.

Θα επιλέξω όμως Red Line 5W-40 ή Amsoil 10W-40 AMO. ¶ψογα και τα δύο με το πρώτο ένα κλικ πιο πάνω!

Silkolene 5W-40 PRO-S εξαιρετικό αλλά για πολύ πιο γρήγορους από το καρούλι μου!

Τα έψαξα όλα και μπορώ να πω ότι είναι ένα και ένα! :thumbsup:

Τα βάζω και θα πω εντυπώσεις! Tsakhs worthy.gif

Να κάνω μια απλοική ερώτηση? Πως καταλαβαίνεις ένα λάδι αν είναι "ένα κλικ πιό πάνω"? :blink: Ποιός και πως μπορεί να κρίνει ένα λάδι, ειδικά αν δεν το έχει δοκιμάσει ο ίδιος?

(Κάτι παραπλήσιο ισχύει και στα ελαστικά)

Αν πάντως ξέρεις κάποιο site, πες μου γιατί κι εγώ στα ψαξίματα βρίσκομαι.

Link to comment
Share on other sites

<_< - με τα ελαστικα ειναι πχ σαν να βαζεις φιλτρο ελευθερας ή χοανη δηλαδη μετα απο λιγες μερες μπορεις να δεις την διαφορα σε μεγαλο βαθμο - με το λιπαντικο περαν απο μιας πρωτης εντυπωσης θα δεις διαφορα αν εχεις οργανακια μα και παλι τελικος κριτης ειναι το ανοιγμα να δεις τι εχει κανει στα κυλινδροπιστονα κατι που το 95% απο εμας δεν μπορει (!)

μια καλη ιδεα παιρνεις απο τον πινακα αλλα και παλι 20 ιδια αμαξια να βαλεις με το ιδιο λιπαντικο λογω διαφορετικων οδηγων αρα τροπος χρησης δεν θα πουν ολοι τα ιδια ,απο την αλλη για σκεψου για γρηγορη οδηγηση: ημισυνθετικο ΒΡ ή συνθετικο Red Line ?

Link to comment
Share on other sites

<_< - με τα ελαστικα ειναι πχ σαν να βαζεις φιλτρο ελευθερας ή χοανη δηλαδη μετα απο λιγες μερες μπορεις να δεις την διαφορα σε μεγαλο βαθμο - με το λιπαντικο περαν απο μιας πρωτης εντυπωσης θα δεις διαφορα αν εχεις οργανακια μα και παλι τελικος κριτης ειναι το ανοιγμα να δεις τι εχει κανει στα κυλινδροπιστονα κατι που το 95% απο εμας δεν μπορει (!)

μια καλη ιδεα παιρνεις απο τον πινακα αλλα και παλι 20 ιδια αμαξια να βαλεις με το ιδιο λιπαντικο λογω διαφορετικων οδηγων αρα τροπος χρησης δεν θα πουν ολοι τα ιδια ,απο την αλλη για σκεψου για γρηγορη οδηγηση: ημισυνθετικο ΒΡ ή συνθετικο Red Line ?

Οπότε, τόσο στα λάστιχα όσο και στα λιπαντικά, αν δεν δοκιμάσεις, δεν μπορείς με σιγουριά να κρίνεις.

Απο την άλλη βέβαια, δεν είναι δυνατόν αναζητώντας το καλύτερο λιπαντικό να δοκιμάζεις σε κάθε αλλαγή και διαφορετικό..

Οπότε βλέπεις τι συνιστά ο κατασκευαστής κι αναλόγως επιλέγεις. Το σημαντικό στα λάδια είναι να τηρούνται τα σωστά και τα ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης, διαστήματα αλλαγής. Το αν είναι π.χ. Castrol ή Aral, δεν θα βλάψει τον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που πρεπει να κρατας παντα ειναι το ιξωδες που λεει ο κατασκευαστης.Τωρα για μαρκα νομιζω οτι ο καθενας απο μας εδω μεσα μπορει να πει και μια.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που πρεπει να κρατας παντα ειναι το ιξωδες που λεει ο κατασκευαστης.Τωρα για μαρκα νομιζω οτι ο καθενας απο μας εδω μεσα μπορει να πει και μια.

Σωστά. Κι αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος για να μην πειραματίζεται κάποιος με τα λάδια. Δεν είναι καλό σε κάθε αλλαγή λαδιών να μπαίνουν λάδια με διαφορετικό ιξώδες.

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη για σκεψου για γρηγορη οδηγηση: ημισυνθετικο ΒΡ ή συνθετικο Red Line ?
Το αν είναι π.χ. Castrol ή Aral, δεν θα βλάψει τον κινητήρα.

<_< - δεν ειναι ολα τα λιπαντικα το ιδιο (!)

Link to comment
Share on other sites

<_< - δεν ειναι ολα τα λιπαντικα το ιδιο (!)

Στην τιμή σίγουρα όχι! tongue.gif

Πέρα απο την πλάκα τώρα, σαφώς και δεν είναι. Τι εννοείς όμως? Σε τι συγκεκριμένα?

Εμένα π.χ. μου λεει ο κατασκευαστης ότι θέλει 505.01. Είτε βάλω το Castrol,είτε το Motul,είτε το Aral, θα έχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα π.χ. μου λεει ο κατασκευαστης ότι θέλει 505.01. Είτε βάλω το Castrol,είτε το Motul,είτε το Aral, θα έχει διαφορα?

:D - ο κατασκευαστης πχ λεει 185/60-14 ελαστικο εσυ θα προτιμησεις τα Barum απο τα Bridgestone ? μην μενεις μονο στις προδιαγραφες ψαξτην παραπανω απο τους πινακες - δεν ειναι ολα τα λιπαντικα ιδια ασχετα αν τηρουν τις προδιαγραφες της VW γιατι σε σκληροτερη χρηση καποια θα αποδειχθουν "σκυλια" και θα σε προστατευσουν καλυτερα ,σκεψου την μακροζωϊα του μοτερ σου (!)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια απλοική ερώτηση? Πως καταλαβαίνεις ένα λάδι αν είναι "ένα κλικ πιό πάνω"? :lol: Ποιός και πως μπορεί να κρίνει ένα λάδι, ειδικά αν δεν το έχει δοκιμάσει ο ίδιος?

(Κάτι παραπλήσιο ισχύει και στα ελαστικά)

Αν πάντως ξέρεις κάποιο site, πες μου γιατί κι εγώ στα ψαξίματα βρίσκομαι.

Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του με πρώτο από όλα τη βάση του αν δηλαδή είναι ορυκτέλαιο ή PAO.

Επίσης ακούω κριτικές από πιο έμπειρους που τα έχουν δοκιμάσει καθώς και από άλλα forum ξενόγλωσσα και μη.

πχ http://www.amsoil.com/StoreFront/amo.aspx και ένα κλικ πιο πάνω κατ'εμέ αυτά

http://www.redlineoil.com/pdf/4.pdf έτσι τα ψάχνω.

Δες τι λένε και τα παλικάρια πέραν του ατλαντικού http://www.bobistheoilguy.com/

Σωστά. Κι αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος για να μην πειραματίζεται κάποιος με τα λάδια. Δεν είναι καλό σε κάθε αλλαγή λαδιών να μπαίνουν λάδια με διαφορετικό ιξώδες.

Δε παθαίνει τίποτα ο κινητήρας αρκεί να μη πας σε ακραίες περιπτώσεις.

Σωστο και αυτο.Ο καθε κατασκευαστης λεει ποιες προδιαγραφες θα πρεπει να τηρουμε.

Σωστά ότι λέει ο κατασκευαστής αλλά για το μέσο οδηγό. Για κάποιον που έχει περισσότερες απαιτήσεις (το πάει στους κόφτες) δεν τον καλύπτουν.

¶λλωστε γιατί να μην έχεις ένα ανώτερο προϊόν στην ίδια τιμή?

Πάρα πολλά λιπαντικά που δεν έχουν τη προδιαγραφή της εκάστοτε αυτοκινητοβιομηχανίας είναι κατά πολύ ανώτερα. ¶λλωστε για να πάρει πχ VW 502.00 ή 505.00 προδιαγραφή ο κατασκευαστής λιπαντικού πρέπει να τα σκάσει……!

:blink: - ο κατασκευαστης πχ λεει 185/60-14 ελαστικο εσυ θα προτιμησεις τα Barum απο τα Bridgestone ? μην μενεις μονο στις προδιαγραφες ψαξτην παραπανω απο τους πινακες - δεν ειναι ολα τα λιπαντικα ιδια ασχετα αν τηρουν τις προδιαγραφες της VW γιατι σε σκληροτερη χρηση καποια θα αποδειχθουν "σκυλια" και θα σε προστατευσουν καλυτερα ,σκεψου την μακροζωϊα του μοτερ σου (!)

+1

Link to comment
Share on other sites

¶λλωστε γιατί να μην έχεις ένα ανώτερο προϊόν στην ίδια τιμή?

:lol: - φιλε μου μην σου πω και καλυτερη ,ειδες κατι ξυρισματα που κανουν μερικα εξουσιοδοτημενα για κατι ημισυνθετικα "της αντιπροσωπειας" ? με αυτα τα λεφτα παιρνεις μπουκαλι στον Πλουταρχο που λεει ο λογος (!)

Link to comment
Share on other sites

επειδη το χτεσινο θρεντακι μου το κλειδωσαν

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=24147

και εκριναν σωστο να με στειλουν να διαβασω 30 ολοκληρες σελιδες (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ) με το μακρυ και κοντο του καθενος ,καθως και για τα προβληματα των επομενων ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΩΝ μοντελων VW POLO

ετσι ειπα να ξανακανω αυτη την απλη ερωτηση πιστευοντας πως το φορουμ θα κρατησει μια καλυτερη σταση πανω στο ερωτημα που εχω

δηλωνω το μοντελο που εχω αλλα και τον κινητηρα που φοραω (ΑΕΧ 1.400cc το 8 βαλβιδο το ψοφιμι) και κανω απλα ενα ΓΚΑΛΟΠ για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μοτερ

ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΒΑΖΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ?

αυτο ειναι το ερωτημα μου

αν κλειδωθει και αυτο (δημοκρατικα οπως το αλλο) ας μου πει καποιος μεσω πμ αν θεωρειτε πως ειναι μυστικα απορρητα αυτα που ρωταω

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επειδη το χτεσινο θρεντακι μου το κλειδωσαν

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=24147

και εκριναν σωστο να με στειλουν να διαβασω 30 ολοκληρες σελιδες (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ) με το μακρυ και κοντο του καθενος ,καθως και για τα προβληματα των επομενων ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΩΝ μοντελων VW POLO

ετσι ειπα να ξανακανω αυτη την απλη ερωτηση πιστευοντας πως το φορουμ θα κρατησει μια καλυτερη σταση πανω στο ερωτημα που εχω

δηλωνω το μοντελο που εχω αλλα και τον κινητηρα που φοραω (ΑΕΧ 1.400cc το 8 βαλβιδο το ψοφιμι) και κανω απλα ενα ΓΚΑΛΟΠ για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μοτερ

ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΒΑΖΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ?

αυτο ειναι το ερωτημα μου

αν κλειδωθει και αυτο (δημοκρατικα οπως το αλλο) ας μου πει καποιος μεσω πμ αν θεωρειτε πως ειναι μυστικα απορρητα αυτα που ρωταω

Ευχαριστω

φιλε μου μην περιμενεις να παρεις απαντησεις σε ενα θεμα που οπως ειδες(30 σελιδες) εχει συζητηθει πολυ και οπως ειναι φυσικο εχει κουρασει.

κανε ενα κοπο να διαβασεις μερικες απο τις απαντησεις που εχουν δωθει σε αυτες τις 30 σελιδες και ισως απο το κοντο και το μακρυ του καθενος μπορεσεις να βγαλεις ενα συμπερασμα για τα λαδια που τουλαχιστον εμπιστευονται οι περισσοτεροι.

το θεμα ''λαδια'' ειναι ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο στην συντηρηση και μακροζωια του κινητηρα και δεν μπορει να αναλυθει με λιγα ποστ ή λιγες απαντησεις.

εξ ου και οι 30 σελιδες που εχουν γραφτει γι'αυτο το θεμα.

γι'αυτο κλειδωθηκε και το αρχικο θεμα σου επειδη υπαρχει ηδη ανοιχτο και πολυσυζητημενο,δεν εγινε ''ρατσιστικα'' οπως λαθος καταλαβες.

αν παραυτα δεν βγαλεις ακρη και εχεις ακομα αποριες τοτε ισως μπορεσει καποιος να σε βοηθησει περαιτερω.

εγω παντως στο δικο μου εβαζα παντα Aral bluetronic 10/40 και ειμουν αρκετα ευχαριστημενος.με συχνες αλλαγες λαδιων δεν ειχα ποτε προβλημα στο μοτερ

σε θεμα καταναλωσης λαδιου.ανα 7500 χιλιομετρα μου εκαιγε το πολυ 0.5 λιτρα λαδακι το οποιο το βρισκω φυσιολογικη καταναλωση για τα χρονια του και την χρηση που του εκανα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην περιμενεις να παρεις απαντησεις σε ενα θεμα που οπως ειδες(30 σελιδες) εχει συζητηθει πολυ και οπως ειναι φυσικο εχει κουρασει.

κανε ενα κοπο να διαβασεις μερικες απο τις απαντησεις που εχουν δωθει σε αυτες τις 30 σελιδες και ισως απο το κοντο και το μακρυ του καθενος μπορεσεις να βγαλεις ενα συμπερασμα για τα λαδια που τουλαχιστον εμπιστευονται οι περισσοτεροι.

το θεμα ''λαδια'' ειναι ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο στην συντηρηση και μακροζωια του κινητηρα και δεν μπορει να αναλυθει με λιγα ποστ ή λιγες απαντησεις.

εξ ου και οι 30 σελιδες που εχουν γραφτει γι'αυτο το θεμα.

γι'αυτο κλειδωθηκε και το αρχικο θεμα σου επειδη υπαρχει ηδη ανοιχτο και πολυσυζητημενο,δεν εγινε ''ρατσιστικα'' οπως λαθος καταλαβες.

αν παραυτα δεν βγαλεις ακρη και εχεις ακομα αποριες τοτε ισως μπορεσει καποιος να σε βοηθησει περαιτερω.

εγω παντως στο δικο μου εβαζα παντα Aral bluetronic 10/40 και ειμουν αρκετα ευχαριστημενος.με συχνες αλλαγες λαδιων δεν ειχα ποτε προβλημα στο μοτερ

σε θεμα καταναλωσης λαδιου.ανα 7500 χιλιομετρα μου εκαιγε το πολυ 0.5 λιτρα λαδακι το οποιο το βρισκω φυσιολογικη καταναλωση για τα χρονια του και την χρηση που του εκανα.

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και να σημειωσω πως δεν ειδα το κλειδωμα ως σημαδι "ρατσισμου"

συμφωνω με οσα ειπες παραπανω πως ειναι μεγαλο κεφαλαιο τα λαδια αλλα ΔΕΝ ΖΗΤΩ ΑΝΑΛΥΣΗ περα απο την μαρκα και τον τυπο του λαδιου

οσο για τον "κοπο" του να διαβασω το θρεντ-εγκυκλοπαιδια των 30 σελιδων,να σαι σιγουρος πως τον εκανα ως ενα σημειο αλλα βαρεθηκα να διαβαζω για τα προβληματα των νεοτερων κινητηρων που καινε τον αχλεουρα

ειναι κριμα βεβαια γι αυτους το προβλημα που αντιμετωπιζουν και σεβομαι τα οσα εχουν γραψει εκει,απλα με αφηνουν αδιαφορο απο την στιγμη που δεν εχω τον συγκεκριμενο κινητηρα και γι αυτο κατατοπισα απ την πρωτη στιγμη το ερωτημα μου

Ευχαριστω και παλι κι εσενα και οποιον-οια δωσει μια απλη απαντηση στο ερωτημα μου

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ότι λέει ο κατασκευαστής αλλά για το μέσο οδηγό. Για κάποιον που έχει περισσότερες απαιτήσεις (το πάει στους κόφτες) δεν τον καλύπτουν.

¶λλωστε γιατί να μην έχεις ένα ανώτερο προϊόν στην ίδια τιμή?

Πάρα πολλά λιπαντικά που δεν έχουν τη προδιαγραφή της εκάστοτε αυτοκινητοβιομηχανίας είναι κατά πολύ ανώτερα. ¶λλωστε για να πάρει πχ VW 502.00 ή 505.00 προδιαγραφή ο κατασκευαστής λιπαντικού πρέπει να τα σκάσει……!

Για τον μέσο οδηγό αναφέρομαι. Διότι για εκείνον "που το πάει στους κόφτες"...πάει μακρυά η βαλίτσα (και δεν νομίζω να τον σώσουν τα λάδια απο τις γενικότερες φθορές που προκαλεί τέτοια οδήγηση).

Ο κατασκευαστής στο βιβλίο του αυτοκινήτου μου προτείνει 505.01. Το Aral (για 505.01) το βρίσκω ακριβώς στη μισή τιμή απο το Castrol.

Αυτό σημαίνει μισό κόστος. Ή επίσης θα μπορούσα να αλλάζω τα λάδια νωρίτερα, οπότε με τα χρήματα που θα έδινα π.χ. για ένα service με Castrol κάθε 10.000χλμ, να κάνω δύο service με Aral κάθε 5.000χλμ.

Είμαι στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής κι έχω χαμηλότερο κόστος, κάτι που ο μέσος οδηγός ασφαλώς και λαμβάνει σοβαρά υπ' όψιν.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στο δικο μου εβαζα παντα Aral bluetronic 10/40 και ειμουν αρκετα ευχαριστημενος.με συχνες αλλαγες λαδιων δεν ειχα ποτε προβλημα στο μοτερ

σε θεμα καταναλωσης λαδιου.ανα 7500 χιλιομετρα μου εκαιγε το πολυ 0.5 λιτρα λαδακι το οποιο το βρισκω φυσιολογικη καταναλωση για τα χρονια του και την χρηση που του εκανα.

+1000000

Aral bluetronic 10/40

Link to comment
Share on other sites

:D - πλεον βρισκεις συνθετικο με 8e το λιτρο αλλα με το σκεπτικο: "δινω λιγοτερα λεφτα 2 φορες κατι που θα εκανα μια" να βαλουμε ενα φθηνο υποδεεστερο ελαστικο μαλαισιας και να το αλλαξουμε στα μισα ενος πχ bridgestone ? η φθορα του κινητηρα στην πολη ειναι μεγαλυτερη απο οτι σε ταξιδια αρα το φθηνο λιπαντικο θα μας βγει "ακριβοτερο" μακροπροθεσμα (!) δεν ειναι σωστο το: "βαζω ΒΡ ημισυνθετικο μα το αλλαζω συχνοτερα αρα κανω καλυτερα απο τον αλλον που βαζει Amsoil και κανει κανονικα την αλλαγη" γιατι η φθορα του μοτερ στα ενδιμεσα δεν υπερκαλυπτεται με την συχνη αλλαγη (!)
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: - πλεον βρισκεις συνθετικο με 8e το λιτρο αλλα με το σκεπτικο: "δινω λιγοτερα λεφτα 2 φορες κατι που θα εκανα μια" να βαλουμε ενα φθηνο υποδεεστερο ελαστικο μαλαισιας και να το αλλαξουμε στα μισα ενος πχ bridgestone ? η φθορα του κινητηρα στην πολη ειναι μεγαλυτερη απο οτι σε ταξιδια αρα το φθηνο λιπαντικο θα μας βγει "ακριβοτερο" μακροπροθεσμα (!) δεν ειναι σωστο το: "βαζω ΒΡ ημισυνθετικο μα το αλλαζω συχνοτερα αρα κανω καλυτερα απο τον αλλον που βαζει Amsoil και κανει κανονικα την αλλαγη" γιατι η φθορα του μοτερ στα ενδιμεσα δεν υπερκαλυπτεται με την συχνη αλλαγη (!)

Η διαφορά του Aral με το Castrol δεν είναι σε καμμιά περίπτωση όπως το ελαστικό Μαλαισίας με το Bridgestone :lol:

Και ανέφερα παράδειγμα λιπαντικού που το συνιστά ο κατασκευαστής. Αυτός τουλάχιστον κάτι παραπάνω θα γνωρίζει απο εμάς...

Το θέμα είναι να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το χαμηλότερο δυνατό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Και ανέφερα παράδειγμα λιπαντικού που το συνιστά ο κατασκευαστής. Αυτός τουλάχιστον κάτι παραπάνω θα γνωρίζει απο εμάς...

;) - η VW περαν του οτι ξερει καθε τοσο αλλαζει και προμηθευτη ,την μια μας συστηνει Valvoline την αλλη Aral την παραλλη Castrol κ.ο.κ (!)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του Aral με το Castrol δεν είναι σε καμμιά περίπτωση όπως το ελαστικό Μαλαισίας με το Bridgestone :ninja:

Και ανέφερα παράδειγμα λιπαντικού που το συνιστά ο κατασκευαστής. Αυτός τουλάχιστον κάτι παραπάνω θα γνωρίζει απο εμάς...

Το θέμα είναι να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το χαμηλότερο δυνατό κόστος.

Στο συγκεκριμενο θεμα, ξερει αυτο που τη συμφερει καθε φορα.Αναλογα με ποιον προμηθευτη εχει κανει συμφωνια, οπως λεει και ο TSAKHS

Link to comment
Share on other sites

:D - η VW περαν του οτι ξερει καθε τοσο αλλαζει και προμηθευτη ,την μια μας συστηνει Valvoline την αλλη Aral την παραλλη Castrol κ.ο.κ (!)
Στο συγκεκριμενο θεμα, ξερει αυτο που τη συμφερει καθε φορα.Αναλογα με ποιον προμηθευτη εχει κανει συμφωνια, οπως λεει και ο TSAKHS

Όντως έτσι είναι. Και φαντάζομαι ότι δεν ισχύει μόνο για την VW αυτό.

....Και ανέφερα παράδειγμα λιπαντικού που το συνιστά ο κατασκευαστής. Αυτός τουλάχιστον κάτι παραπάνω θα γνωρίζει απο εμάς...

Ως προς τις προδιαγραφές του λιπαντικού αναφέρομαι, όχι ως προς τη μάρκα. Αν αντί του Aral, ήτανε φθηνότερο το Castrol, φυσικά και Castrol θα επέλεγα εφόσον καλύπτει τις προδιαγραφές του κατασκευαστή (εν προκειμένω 505.01).

Η φθορά του κινητήρα, καλώς ή κακώς, δεν έχει να κάνει μόνο με τα λάδια. Τα λάδια είναι η μια παράμετρος και η επιλογή του σωστού λιπαντικού δεν μας απαλλάσσει απο μελλοντικά προβλήματα αν δεν τηρούμε κάποιους κανόνες στην οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Η φθορά του κινητήρα, καλώς ή κακώς, δεν έχει να κάνει μόνο με τα λάδια.

:D - λιπανση αντιψυκτικο και καυσιμο ειναι το Α ως το Ψ και τα υπολοιπα το Ω ,χωρις σωστα τα 3 πρωτα ακομη και σπιτι δουλεια με 30χλμ οριο στο κοντερ η ζημια θα γινει εν καιρω συν την καταναλωση που θα παει στα υψη (!)

Link to comment
Share on other sites

<_< - λιπανση αντιψυκτικο και καυσιμο ειναι το Α ως το Ψ και τα υπολοιπα το Ω ,χωρις σωστα τα 3 πρωτα ακομη και σπιτι δουλεια με 30χλμ οριο στο κοντερ η ζημια θα γινει εν καιρω συν την καταναλωση που θα παει στα υψη (!)

Χμ, συμφωνώ στα τρία που ανέφερες, αλλά ο τρόπος οδήγησης εξίσου σημαντικός. Γενικά το αυτοκίνητο θέλει σεβασμό...κι ο Θεος βοηθός :whistling:

Link to comment
Share on other sites

c010.gif - να στο πω πιο απλα: εχουμε το ιδιο αμαξι εργοστασιακο και μαζι βαζουμε μπρος αυριο πρωι με 0 C με μια διαφορα εσυ εχεις ημισυνθετικο ΒΡ κι εγω συνθετικο Amsoil ,δεν παταμε καθολου γκαζι απλα μιζαρουμε και περιμενουμε 1' πριν φυγουμε για την ιδια συντομη διαδρομη

εσυ εχεις παραπανω τριβες απο εμενα,εσενα εχει στεγνωσει που τα ειχαμε ακινητα εμενα εχει στο τοιχωμα ακομη φιλμ,εσενα ζοριζεται η αντλια να το στειλει στο ξεκινημα εμενα οχι τοσο κ.ο.κ αρα μακροπροθεσμα εσυ με τον ιδιο ακριβως τροπο οδηγησης εχεις περισσοτερη φθορα απο οτι εγω και σκεψου μιλαγε για την εκκινηση για φαντασου να αρχισουμε να το ζοριζουμε και λιγακι παραπανω αλλη μερα μεσημεριατικα τι θα γινει (!)

Link to comment
Share on other sites

c010.gif - να στο πω πιο απλα: εχουμε το ιδιο αμαξι εργοστασιακο και μαζι βαζουμε μπρος αυριο πρωι με 0 C με μια διαφορα εσυ εχεις ημισυνθετικο ΒΡ κι εγω συνθετικο Amsoil ,δεν παταμε καθολου γκαζι απλα μιζαρουμε και περιμενουμε 1' πριν φυγουμε για την ιδια συντομη διαδρομη

εσυ εχεις παραπανω τριβες απο εμενα,εσενα εχει στεγνωσει που τα ειχαμε ακινητα εμενα εχει στο τοιχωμα ακομη φιλμ,εσενα ζοριζεται η αντλια να το στειλει στο ξεκινημα εμενα οχι τοσο κ.ο.κ αρα μακροπροθεσμα εσυ με τον ιδιο ακριβως τροπο οδηγησης εχεις περισσοτερη φθορα απο οτι εγω και σκεψου μιλαγε για την εκκινηση για φαντασου να αρχισουμε να το ζοριζουμε και λιγακι παραπανω αλλη μερα μεσημεριατικα τι θα γινει (!)

Κοίτα, αν σου 'λεγα οτι "όλα τα λάδια είναι το ίδιο", το παράδειγμά σου είναι διαφωτιστικό. Τα πράγματα είναι απλά: ένας μέσος οδηγός, καλό είναι να ακολουθεί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή του. Διαφωνείς πάνω σ' αυτό? Κι αν ναι, τι θα αντιπρότεινες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.