Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

:) - και τα 2 ανωτερω λιπαντικα εχουν την ιδια προδιαγραφη της VW αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα και αποδοση ,το εχουμε ξαναπει ο κατασκευαστης λεει πχ ελαστικα 185/60-15 ή υγρα φρενων Dot 4 αυτο ομως δεν αποκλειει βαση αυτων να βαλεις κατι ποιοτικοτερο ανωτερης ποιοτητας (!) για σκεψου ιδιο ειναι ενα απλο υγρο φρενων και το ιδιο ενα motul ? ιδια συμπεριφορα,ιδια υγροστατικοτητα,ιδια αντοχη στην θερμοκρασια,ιδια αποδοση υπο πιεση ? εχεις αρκετα περιθωρια να "παιξεις" μεσα στην προδιαγραφη και με ασφαλεια ,δεν ειναι κατι τοσο αυστηρο οσο νομιζεις γιατι μην ξεχνας οτι πληρωνουν στην VW για να την βαλουν επανω στο μπουκαλι αυτο δεν σημαινει οτι δεν την καλυπτει ενα που δεν την εχει πχ amsoil (!)
Link to comment
Share on other sites

:) - και τα 2 ανωτερω λιπαντικα εχουν την ιδια προδιαγραφη της VW αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα και αποδοση ,το εχουμε ξαναπει ο κατασκευαστης λεει πχ ελαστικα 185/60-15 ή υγρα φρενων Dot 4 αυτο ομως δεν αποκλειει βαση αυτων να βαλεις κατι ποιοτικοτερο ανωτερης ποιοτητας (!) για σκεψου ιδιο ειναι ενα απλο υγρο φρενων και το ιδιο ενα motul ? ιδια συμπεριφορα,ιδια υγροστατικοτητα,ιδια αντοχη στην θερμοκρασια,ιδια αποδοση υπο πιεση ? εχεις αρκετα περιθωρια να "παιξεις" μεσα στην προδιαγραφη και με ασφαλεια ,δεν ειναι κατι τοσο αυστηρο οσο νομιζεις γιατι μην ξεχνας οτι πληρωνουν στην VW για να την βαλουν επανω στο μπουκαλι αυτο δεν σημαινει οτι δεν την καλυπτει ενα που δεν την εχει πχ amsoil (!)

Σαφώς και μπορείς να παίξεις μέσα στην προδιαγραφή επιζητώντας το καλύτερο δυνατον προιόν. Το ζητούμενο για άλλους είναι το καλύτερο ανεξαρτήτου τιμής και για άλλους σε συνάρτηση με την τιμή, λογικό...

@TSAKHS έχεις άποψη για τα παρακάτω λιπαντικά? Ποιό θεωρείς (ανεξαρτήτου τιμής) καλύτερο για ένα μέσο οδηγό?

1. http://www.g-market.gr/component/page,shop...emart/Itemid,1/

2. http://www.g-market.gr/component/page,shop...emart/Itemid,1/

3. http://www.g-market.gr/component/page,shop...emart/Itemid,1/

4. http://www.amsoil.com/storefront/afl.aspx?zo=1070320

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για Polo 9n 75hp τι λαδι προτείνεται. Παίζει να καίει κάποια απο τα λάδια του επειδή το λάδι που χρησιμοποιείται τωρα στο αμαξι ειναι πολύ ψιλό (10-40 του βαζουν). Δωστε μου τα φώτα σας γιατι βλέπω κατεχετε πολυ περισσότερα απο μένα στο θέμα λάδια και σύντομα θα το παω για σερβις για αλλαγή λαδιών.

Link to comment
Share on other sites

:D - δεν ειναι και πολυ ψιλο το 10W-40 φιλε μου ,αν ειναι ετσι τι να πει το 5w-30 κι ακομα πιο πολυ το 0w-30 ? πολυ καλες προτασεις σε αυτο το ευρεως διαδεδομενο ιξωδες εχουν η Amsoil Mobil-1 Red Line Silkolene Motul Torco Castrol ,αγορα σε μαγαζι λιπαντικων ή μεσω e-store (!)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχουμε το ίδιο αμάξι. Και σε εμένα καίει αλλά λίγο γιατί έτσι πρέπει, μην αγχώνεσαι. Πιο λάδι σου βάζουν στο συνεργείο που πηγαίνεις?

Κοίταξε η χρήση λιπαντικού 10W40 αλλαγή ανά 7,500χλμ/6μηνο είναι η χρυσή τομή για τη χώρα μας. Μια χαρά θα δουλέψει σε έναν μέσο οδηγό «αλλά» τα 5W40 παρασκευάζονται με ανώτερη τεχνολογία, σχεδόν όλα είναι καθαρά GrIII λιπαντικά σε σχέση με τα 10W40 που είναι GrΙ/ΙΙ/III.

Μπορείς να επιλέξεις ένα κορυφαίο 5W40 GrIII όπως της ELF, TOTAL, FUCHS κλπ ή ένα 5-10W40 GrIV/V όπως της AMSOIL, RED LINE, Silkolene, MOTUL κλπ όπως σου είπε και ο πολύ πιο έμπειρος Tsakhs.

Πάντα όμως με γνώμονα τον τρόπο οδήγησής σου και τις ιδιαιτερότητες της καθημερινής σου μετακίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αμαξι οδηγηται απο την κοπελα μου και δεν μπορω να πω οτι του πινει το αιμα. Σε καμια αττική οδο το παταει λιγο sillyhorse1rb5.gif αλλα μεχρι εκει. Πίνει ομως παραπανω απο αρκετο λαδι και εκτος απο το λαδι θα ψαξω και τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

το πολο και εγω εχω παιδια του 2004 με τα 101 αλογα. οντως πινει λαδακι ζωη να εχει το πολακι μου. αλλα τι να κανεις. ειναι ενα μοντελο που ειναι πολυ καλο αλλα με μερικα κουσουρια ακατανοητα για ενα τετοιο αμαξι

Link to comment
Share on other sites

το πολο και εγω εχω παιδια του 2004 με τα 101 αλογα. οντως πινει λαδακι ζωη να εχει το πολακι μου. αλλα τι να κανεις. ειναι ενα μοντελο που ειναι πολυ καλο αλλα με μερικα κουσουρια ακατανοητα για ενα τετοιο αμαξι

Εμενα παλι φιλε μου ειναι μοντελο του 1999 (16v, 101) του πινω το αιμα και δεν καιει σταγονα λαδι. Αρα προφανός η μαμα VW καθως περνουσαν τα χρονια καταφερε να κανει τον κινητηρα χειροτερο και η αληθεια ειναι οτι στο 9Ν και στο 9Ν3 υπήρχαν πολλα αμαξια που εβγαιναν καιγοντας λαδια απο το εργοστασιο. Αν αλλαζες πιστονια ή τσιμουχακια βαλβιδων ή δεν ξερω και γω τι εστρωναν. Αρα η μ@λ@κια ηταν της VW.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

ισως το εχετε ξανασυζητησει αλλα θα ηθελα να σας ρωτησω τι λαδι να βαζω σε πολο 100 ιππων 2004. βαζω προς το παρον 10/40 αλλα και αυτο το καταπινει το ατιμο.βεβαια δεν καταναλωνει ενα λιτρο λαδι οπως λενε οι ειδικοι....αλλα και παλι καιει

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το οτι το καιει δεν σημαινει οτι φταει το λιπαντικο απαραιτητα ,μπορουμε να παμε ενα κλικ επανω σε ιξωδες αλλα μονο αν ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει αλλο προβλημα (!)
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια εχω σηκωσει τα χερια ψηλα με τα λαδια.εβαλα και LONGLIFE TORA ΚΑΙ προκοπη δεν ειδα ξανα.δεν ξερω πια τι μπορω να κανω.απλα αγοραζω λαδι εμποριου και συμπληρωνω..δεν μπορω να κανω κατι. εχω το 101hp. για πειτε to 15-40 που του βαζω ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια εχω σηκωσει τα χερια ψηλα με τα λαδια.εβαλα και LONGLIFE TORA ΚΑΙ προκοπη δεν ειδα ξανα.δεν ξερω πια τι μπορω να κανω.απλα αγοραζω λαδι εμποριου και συμπληρωνω..δεν μπορω να κανω κατι. εχω το 101hp. για πειτε to 15-40 που του βαζω ειναι ενταξει?
:D - το οτι το καιει δεν σημαινει οτι φταει το λιπαντικο απαραιτητα ,μπορουμε να παμε ενα κλικ επανω σε ιξωδες αλλα μονο αν ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει αλλο προβλημα (!)
Link to comment
Share on other sites

mia apo ta idia k ego.exo sikosei ta xeria psila me ta kololadia. ti longlife kai...min po. ola ta kaiei. kai to amaksi den exei kanena mixaniko problima.opote ti na kano. exo kai ego to 101 hp. kai telika para to oti to amaksi petaei ston dromo kateliksa oti kati kserei i vw kai den ksnabgale polo me 101 aloga. telos panton kathe amaksi exei tis paraksekinies tou.opote ipologizoume kai kana 15euro ton mina se ladia

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα Polo 9N 101HP και τον τελευταίο καιρό η κατάσταση με τα λάδια έχει γίνει δραματική...και τι εννοώ...καίει 1LT/1000Km AMSOIL 5w 40 (ίσως και λίγο παραπάνω). Αντιστοίχως και με τα Mobil 1 ESP Formula 5w 30 που ειχα βάλει νωρίτερα.

Τι προτείνεται να δοκιμάσω? τα AMSOIL RD50 DOMINATOR 15W50 η τα AMSOIL ARO 20W50?

Link to comment
Share on other sites

;) - φιλε μου μην σε πιανει πανικος και κανεις βεβιασμενες κινησεις ,δεν παει ετσι ανεβαινουμε 3 κλιμακες επανω και σωθηκαμε - αφου εξετασεις καθε αλλα παραμετρο πχ κατασταση μοτερ τοτε αν θες παμε μια κλιμακα επανω δηλαδη στο 10W-40 ,να σου θυμισω οτι τα RX-7/8 καινε πλεον 20W-50 των οποιων ο ροτορας και η αναγκη για χοντρο λαδι δεν εχει σχεση με το δικο σου πιστονι (!)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου προτείνεις να δοκιμάσω 10w 40? Να υποθέσω οτι και τα AMSOIL AMO 10W40 ειναι πολυ καλά,ε?

Η αλήθεια είναι οτι οταν ειχα βάλει τα Mobil 1 ESP Formula 5w 30 τα είχε κάψει πολύ πιο γρήγορα απο τα AMSOIL 5w 40!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.