Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

;) - φιλε μου ποσα χλμ εχεις στο κοντερ σου και τι χρηση του κανεις του αμαξιου ? Οταν εχουμε ανοχες ή κανουμε κινηση πολης σε μεγαλο βαθμο τι να σου κανει το ερημο το λεπτορευστο λιπαντικο ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω 105.000 και του κάνω νορμαλ χρήση. Δεν το πιέζω καθόλου. Κινείται μέσα στην πόλη αλλά κάνει και αρκετά συχνά ταξίδια (Θεσ/νίκη).

Την τελευταία φορά αθήνα-θεσνίκη και θεσνίκη-καστοριά πήγαινελα άναψε λαμπάκι 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

;) - δινω την ιδια απαντηση οπως και σε εναν αλλο φιλο που ρωτησε το ιδιο: το 10W/40 ειναι λιγο περιεργο με την εννοια οτι περαν του εστερικου της motul και του συνθετικου της red line/amsoil τα υπολοιπα ειναι Ημισυνθετικα αλλα καλα αλλα μετρια ,απο την στιγμη που δεν το στροφαρεις κανε μια δοκιμη με mobil-silkolene-castrol κι ασε τα BP-shell-aral σαν 2η επιλογη (!)
Link to comment
Share on other sites

:( - μα δεν ειπαμε αναλογα την χρηση ? αν στροφαρες τρελα τοτε Red Line,αν ησουν σπορ της Amsoil,για κανονικη χρηση της Mobil ,στην θεση σου φιλε δεν θα εβαζα καποιο απο τα 2 πρωτα αλλα θα προτιμουσα mobil-silkolene-motul-castrol (!)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση.

Η κοπέλα μου έχει το polo 1.4 2008 με τα 80ps και ήρθε ο καιρός να αλλάξει λάδια.

Στο manual γράφει πως παίρνει 5w30 άλλα στην αντιπροσωπεία την είπαν να βάλει 5w40. Εσείς τι λέτε? Μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα φιλε μου στην επιλογη ενος λιπαντικου,διαβασε λιγο το θεμα που εχει πολλα ποστ και μπορει να καλυφθεις.αν δεν βγαλεις ακρη εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Απλός επειδή έχασα λίγο την μπάλα…. γι αυτό είπα να κάνω την ερώτηση.

Οι περισσότεροι νομίζω προτιμούν 5w/40 για να μην καίει πολύ.

Η αλήθεια είναι πως έχει κάψει μισό λίτρο περίπου στα 15000χιλ αλλά νομίζω είναι μέσα στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής.

Ποιο 5w/40 θεωρείται καλό?

Link to comment
Share on other sites

Απλός επειδή έχασα λίγο την μπάλα…. γι αυτό είπα να κάνω την ερώτηση.

Οι περισσότεροι νομίζω προτιμούν 5w/40 για να μην καίει πολύ.

Η αλήθεια είναι πως έχει κάψει μισό λίτρο περίπου στα 15000χιλ αλλά νομίζω είναι μέσα στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής.

Ποιο 5w/40 θεωρείται καλό?

Στο manual γράφει 5w-30 ή μήπως κάποιο κωδικό τύπου 504.00, 507.00 κλπ?

Μισό λίτρο σαφώς και δεν είναι αιτία για να αλλάξεις τύπο λιπαντικού σε πιό "χοντρό". Μιά χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα αλαγή λαδιών στο Polo έβαλα αυτά εδώ MOTUL 6100 SYNERGIE 10W40 μου τα πρώτινε ο μηχανικός μου σαν εξίσου καλα (μπορεί και καλύτερα) από τα Castrol 10-40TXT και 10-60 Formula RS που φορούσα...

Τι γώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βάζω Mobil 1 0-40 και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η καταναλώση είναι γελοία πλέον (200-300ml/15000km), και συμπαθώ την κόκκινη πλευρά του στροφόμετρου και σε υψηλές ταχύτητες tongue.gif

Αλλά ως επί το πλείστον κινείται σε Εθνική οδό... :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ είναι η ώρα του να αλλάξω λάδια.πέρασαν 10000km...αλλα εγώ λέω το άλλο. με τόσο που μου έχει κάψει και έχω αναπληρώσει τόσο καιρό ποιος ο λόγος???έχω πια απελπιστεί. ότι και να κάνω καίει.κατά τα αλλα βεβαια το πολάκη μου πύραυλος. αλλα κατά τα αλλα όλα καλά

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

παίδες δε ξέρω αν αναφέρθηκε στο topic (είναι πολλές 30 σελίδες) αλλά το γεγονός οφείλεται στο οτι ο 1.4 16v με τους 100 ίππους τρώει λάδι από τις βαλβίδες. έχω μόλις ένα μήνα, ένα polo 9n με τους 100 ίππους (μεταχειρισμένο μεν, αλλά σαν να βγήκε απ την αντιπροσωπεία χτες, δηλωμένο μοντέλο 04, αλλά κατασκευής 02 γιατί μάλλον θα τους ξέμεινε απούλητο) με μόλις 37.000 χιλιόμετρα και μου άναψε και μένα λαμπάκι. το πήγα λοιπόν σ ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο VW-AUDI (δεν έχω δει τίποτα από SEAT μέχρι στιγμής εκεί), να κάνω ένα γενικό check και να δω τι τρέχει με τα λάδια. ο μηχανικός, εξαίρετος άνθρωπος και γνώστης του επαγγέλματος και ιδιοκτήτης του συνεργείου (κ οχι "αρχιμηχανικός" με 5 άτομα υπο τη δούλεψη του κ αυτός να ξύνεται) είδε το αμάξι και όλα κομπλέ μέχρι εκεί. άψογο. του είπα για τα λάδια και μου είπε οτι είναι πρόβλημα των βαλβίδων με τους οδηγούς τους, λάθος υπολογισμένες ανοχές μεταξύ τους οπότε δεν εφάπτονται σωστά οπότε έχουμε όοοολη αυτή τη "διαρροή" στους θαλάμους καύσης. κατασκευαστικό λάθος αλλά αφού το best seller είναι το golf δε χάθηκε ο κόσμος για μια παρτίδα προβληματικά polo. το πρόβλημα διορθώνεται με λύσιμο κεφαλης για διόρθωση των ανοχών μια εργασία που στην καλύτερη μπορεί να φτάσει τα 1500 ευρώ.

και μια λίγο offtopic συνέχεια: ο 1.8 20VT του group vag μπορεί να μπει στο αυτοκίνητο και να βιδωθεί, χωρίς κόψε-ράψε, κατευθείαν στις εργοστασιακές βάσεις; αν γίνεται προτιμώ να χώσω λεφτά και να φορέσω ένα τέτοιο μοτέρ μιας κ λέω να το κρατήσω καιρό το αμαξάκι

edit:

και απ οτι κατάλαβα πρέπει να έχω ποστάρει σε λάθος topic. είναι έτσι;

Edited by Gene
Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχεις δίκιο φιλε. κάτι τέτοιο πρέπει να τρέχει. και εγώ αυτή την έκδοση έχω. το λαδάκι το καίει ακατάπαυστα. ότι και να κάνω αυτό συνεχίζει ακάθεκτο.αλλα πλέον ξέρω τον μηνα μαζί με την banzini ντίνο και 20 euro σε λάδι και καλή καρδια. δεν γίνεται αλλιώς. αφού κατά τα αλλα πάει καλά.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΟΛΟ 100 ΑΛΟΓΑ 2005 ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ 50000 ΧΛΜ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥ.ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΝΟ 1800 ΧΛΜ ΕΒΑΛΑ ΣΧΕΔΟΝ 1,5 ΛΙΤΡΑ ΛΑΔΙ ΕΚΟ 15-40.ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΟΛΟ 100 ΑΛΟΓΑ 2005 ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ 50000 ΧΛΜ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥ.ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΝΟ 1800 ΧΛΜ ΕΒΑΛΑ ΣΧΕΔΟΝ 1,5 ΛΙΤΡΑ ΛΑΔΙ ΕΚΟ 15-40.ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ

στο post ``649 μαλλον βρισκεται η απαντηση στο γιατι εκαψε τοσο λαδι.δυστυχως αν δεν το φτιαξεις και δεν το πουλησεις θα συνεχισεις να του συμπληρωνεις συχνα λαδια.φροντιζε τουλαχιστον να τα κοιτας πολυ συχνα ειτε κανεις ταξιδι ειτε οχι γιατι μπορει να κατεβει η σταθμη στο min και να μην το παρεις χαμπαρι.η κατασταση ειναι τραγικη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.