Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τα 5w/40 είναι ημισυνθετικά.

Τα 5w/30 είναι full συνθετικά

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Είναι σίγουρο 100% αυτό που λες ότι τα 5-40 δεν είναι φουλ συνθετικά; Γιατί στο site της aral γράφει για το 5-40 : "100% συνθετικά λιπαντικά υψηλής απόδοσης." ( http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=50&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=720&option=com_virtuemart&Itemid=100033 )

Βέβαια δεν λέει ότι είναι longlife οπότε ίσως κάτι να μην πάει καλά με την περιγραφή; Πάντως θα απαιτήσω να μπουν τα castrol 5w- 30 για να είμαι καλλυμένος :D

Link to comment
Share on other sites

Sorry μπερδευτικα με τα 10W/40... long life παντως δεν είναι κανένα από τα δύο απ'οσο γνωρίζω, ούτε τα 5w/30. Τα long life είναι για αλλαγές στα 30.000. Υπάρχουν όμως και τα 5w/30 longlife ΙΙΙ(το γράφουν πάνω) Όπως και να έχει βάλε 5w/30 που λέει ο κατασκευαστής και θα είσαι οκ με αλλαγές στα 15.000.

Edited by polo 1.2 tsi
Link to comment
Share on other sites

Τα 10W-40 τα βάζω σε άλλο αυτοκίνητο και το ξέρω ότι είναι ημισυνθετικά (το γράφουν άλλωστε).

Τα 5w-30 είναι longlife ,τα βάζω σε passat αυτά της ARAL και γράφουν απέξω longlife. Πάντως έτσι κι αλλιώς ανα 15,000 χλμ τα αλλάζω, δε με νοιάζει να κρατήσουν παραπάνω, απλά απορώ γιατί στα 5-40 της ARAL η συσκευασία δεν γράφει longlife ενώ στα 5-30 γράφει.

Πάντως τα 502 και 504 που προτείνει η vw αντιστοιχούν και στα 5-30 και στα 5-40 οπότε και τα δύο είναι κατάλληλα, απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί η αντιπροσωπεία έχει την τακτική να βάζει σε ΟΛΑ τα tsi 5-40. Μήπως καίγονται πιο δύσκολα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

σχετικά με το καινούργιο Polo tsi.

πήγα να πάρω λάδια για να κάνω την αλλαγή των 15 000 και ο πωλητής (ο οποίος είχε και αυτός VW tsi, golf όμως) μου πρότεινε SWD RHEINOL PRIMUS DPF SAE 5W-30 (VW GROUP).

εγώ του ζήτησα κάτι σε Mobil / castrol αλλά μου πρότεινε τα συγκεκριμένα μιας και όπως μου είπε αυτά χρησιμοποιεί στο δικό του και είναι ευχαριστημένος ενώ με τα castrol του έκαιγε λάδι.

ποιά η γνώμη σας γι αυτά τα λάδια.

σημειωτέον ότι δεν είχε αυτά που του ζήτησα.

αξίζουνε ή μου έλεγε παραμύθια για να μου τα πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η τάπα για τα λάδια στη μηχανή εμένα αναφέρει castrol και η cstrol για τα 5w/30 Εdge αναφέρει:

Το Castrol Edge 5W-30 είναι ειδικά σχεδιασμένο για:

να προσφέρει την απαιτούμενη, από τις πιο αυστηρές δοκιμές της VW, προστασία των μερών του κινητήρα σύγχρονους βενζινοκινητήρες & πετρελαιο- κινητήρες VW να προστατεύει τα σύγχρονα συστήματα εκπομπών καυσαερίων να καταπολεμάει τις επικαθήσεις των βαλβίδων, προσφέροντας μοναδική προστασία στις βαλβίδες κινητήρων FSI να προσφέρει ιδανική λίπανση λόγω της συνθετικής του τεχνολογίας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι νεοαφιχθής στην παρέα σας. Είμαι περίφανος κάτοχος ενός polo 1.2 tsi από το Μάρτιο. Το μικρό πολάκι έχει κάνει ήδη 21.000 χλμ.Το πρώτο service (λάδια/φίλτρο λαδιού) το έκανα στις 14.700 χλμ , μου κόστισε 103 Euro (λάδια+φίλτρο+εργατικά) στην αντιπροσωπεία Ιωαννίνων.Τα λάδια είχαν τσιμπήσει 1/4 γεγονός φυσιολογικό. Όλα καλά προς το παρον πέραν κάποιου θορύβου σε cold start, μπροστρά δεξιά στη μηχανή, o οποίος εξαφανίζετε μόλις πέσουν οι στροφές( μου είπαν ότι έχει να κάνει με το κλιματισμό, παρατήρηση μηχανικού που δεν την θεωρώ και πολύ αξιόπιστη...).

Μόλις κάνω το δεύτερο service στα 30.000χλμ, που δεν θα αργήσει με τους ρυθμούς που πάω, θα σας ενημερώσω για τιμή και πιθανά προβλήματα.

Σας εύχομαι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε επίσημη αντιπροσωπεία τουλάχιστον για όσα χρόνια ισχύει η εγγύηση (όχι ότι η αλλαγή λαδιών είναι μέσα στην εγγύηση). Τα λάδια που παίρνει το TSI είναι 502.00 και 504.00, δηλαδή το κλασσικό 5W-30W.

Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Mobil1 ESP Formula (περίπου 13¤ το λίτρο) και λέω να βάλω αυτά όταν έρθει η ώρα.

Κάτι τελευταίο. Πόσα λίτρα παίρνει ξέρει κανείς, ώστε να ξέρω πόσα κουτάκια πρέπει να αγοράσω; Και αν γνωρίζει κανείς τι φίλτρο λαδιού πρέπει να πάρω;

Ευχαριστώ.

Τα συγκεκριμένα λάδια είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν παγκοσμίως μαζί με τα σαφώς ανώτερα amsoil και redline. Αλλα τα δύο τελευταία βγάζουν τις χάρες τους κυρίως σε πίστα. Τώρα για τον έξω κόσμο, πέρα από τα mobil για μένα οι μόνες επιλογές είναι τα castrol (μονο τα edge 5-30) και τα ARAL SUPER TRONIC III LONG LIFE 5W/30. Η διαφορά τους είναι ότι το aral ανεβαίνει ζώρικα πάνω από τους 100οC και δεν καίγεται εύκολα (πράγμα όχι και τόσο καλό) και "δυσκολεύει" το μοτέρ στις υψηλές στροφες. Το castrol δουλευει μόνιμα πάνω από 100οc και στο ζόρι κοντά στους 120oC, άρα στροφάρει καλύτερα το μοτέρ αλλά σε χρήση για 15.000 χλμ νομίζω ότι θα ανοίξετε ένα ακομά μπουκαλάκι για το πολάκι σας :). Αν κάποιος δεν επιλέξει την χρησή τομή των mobil 1 ή ακομά και των amsoil, θα πρότεινα αν μένει σε σημειο της Ελλάδας με πολύ υψηλή θερμοκρασία καλοκαίρι και ήπιο χειμώνα αλλά και αν το θέλει για χρήση μέσα στην πόλη με λιγες στροφές και υψηλές θερμοκρασίες, τότε το aral είναι πολύ καλύτερο. Αντίθετα για εμάς που το χειμώνα θα ανάψουμε την μηχανή και υπό του μηδενός, καλύτερα να επιλέξουμε το castrol.

Και κάτι τελευταίο, τα 5-40 10-40 μπορεί να δουλεύουν στο 1.2 tsi αλλά νομίζω είναι πολύ χοντρά για τη χρήση που οι περισσότεροι θα το κάνουν. θα προτιμούσα 5-30 και αλλαγή στα 10.000 παρά το αντίθετο. Όσο για τους φίλους που αλλάζουν λάδια μόλις πάρουν το αυτοκίνητο (2.000-3.000 χλμ) να τους πω ότι τα πρώτα λάδια που βάζει κάθε εταιρία έχουν μέσα τους πρόσθετα αντιτριβικά που δύσκολα θα τα βρούμε σε after market επιλογη. Είναι κρίμα τόσο καλά χημικά να φύγουν τόσο νωρίς από το μοτερ. Και άλλωστε να μην ξεχνάμε ότι το λάδι (ασχέτως της ηλικίας του αυτοκινήτου) θέλει κάποια χλμ για να δουλέψει σωστά. Μετά τις 2.000 χλμ από την αλλαγή κάνει την δουλειά για την οποία έχει μελετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα λάδια είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν παγκοσμίως .......για την οποία έχει μελετηθεί.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με το ποστ σου απ'άκρη εις άκρην. Εμείς προτείνουμε τα edge στους πελάτες του συνεργείου λόγω και Βορείου Ελλάδος. Τσιμπάνε ελαφρώς, όχι πάντα, αλλά δουλεύουν εξαιρετικά ακόμα και σε ψυχρές εκκινήσεις. Το καλοκαίρι που έκανα μερικά ταξίδια δουλεύανε στους 110 με 115 βαθμούς. Σε Golf VI 122άρη και σε Polo 1.2 TSi με περίπου 10-11.000 χλμ. έκαστο μέσα σε 6 μήνες δεν έκαψε καθόλου.

Για το θέμα του χτυπήματος που έγραψε πιο πάνω ο φίλος είναι κατά 99% ο σωλήνας του κλιματισμού, πολύ απλά μπορεί να διορθωθεί στο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί φοράω Τσάκη... Αλλα τα τεχνικά στοιχεία μου είναι αυτά...: http://img412.imageshack.us/i/6n21416v100ps.jpg/ Αν μπορείς σε παρακαλώ βοήθησέ με, γιατί πρέπει να τις αλλάξω σύντομα...

Edited by vagzaf
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...Μπέρδεμα... Μάλλον θα επιλέξω την 75W-90. Τα νούμερα τί αντιπροσωπεύουν...? Ας πούμε η 75W-90 είναι πιο παχύρευστη απο την 75W-80...?

Link to comment
Share on other sites

;) - καλο ειναι να ριξεις μια ματια σε 1-2 τοπικς με λιπαντικα που εχουν ανοιχτει εδω για να μαθεις μερικα βασικα ,θα στο πω απλοϊκα σε ενα λιπαντικο το πρωτο νουμερο ειναι πως συμπεριφερεται τον χειμωνα εξ'ου και το W εβω το δευτερο πως το καλοκαιρι.οσο πιο μεγαλο ειναι το νουμερο τοσο πιο παχυρευστο ειναι το λιπαντικο δηλαδη ενα με νουμερο 5 ρεει πιο ευκολα απο ενα με νουμερο 40 με καταλαβες? οι βαλβολινες ειναι λιγο διαφορετικες απο τα λιπαντικα που βαζουμε στο μοτερ αλλα εχουν κι αυτες δεικτη συν ενα χαρακτηριστικο το GL δηλαδη πρεπει να βαζουμε ιδιας προδιαγραφης με τον κατασκευαστη γιατι το κιβωτιο δεν ειναι για πειραματα,σου βαζω μερικες πολυ καλες CL-4 75W-90 βαλβολινες για ηπια/λιγο σπορ χρηση με τυχαια σειρα:

http://www.opieoils.co.uk/p-897-motul-motylgear-75w-90-gearbox-and-differential-lubricant-technosynthese.aspx

http://www.opieoils.co.uk/p-68901-fuchs-titan-race-syn-5-75w-90-fully-synthetic-gear-oil-was-silkolene-syn-5-75w-90.aspx

http://www.opieoils.co.uk/p-806-mobilube-1-shc-75w-90-fully-synthetic-supreme-performance-commercial-gear-oil.aspx

http://www.opieoils.co.uk/p-1054-amsoil-synthetic-gear-oil-fgr-75w-90.aspx

ορισμενες απο αυτες τις βρισκεις κι εδω στην Ελλαδα (!)

Link to comment
Share on other sites

Τα Castrol Edge Sport 10-40W ειναι οτι πρεπει πιστευω για τους κυριους οπου οι τουρμπινες τους ψυχονται με λαδι.

Ειναι πανακριβα, αλλα αν σε ενδιαφερει η προστασια πανω απ΄ολα το λαδι αυτο ειναι η λυση.

Θα το δοκιμασω μετα την πρωτη αλλαγη σε 2500/3000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Tsakhs τελικα έβαλα 75w/90 GL 5. Το νούμερο 5 στο GL τί σημαίνει...? Μου είπαν οτι είναι πιο συνθετική η βαλβολίνη. ισχύει...?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην αγχωνεστε για τα λαδια εγω εχω το passat 1.6 8v τσιμπαγε λαδια πηγα και εγω στις 103.000χλμ πριν απο 3 χρονια να κανω σερβις και τελικα ανοιξα κινητηρα για επισκευη εγινε η επισκευη στρωθηκε ο κινητηρας και απο τοτε βαζω λαδι αραλ 10-40 με αλλαγη καθε 5000-6000χλμ και ζητημα να τσιμπαει και 200γρ αλλαγη με αλλαγη και εχω κανει απο τις 40000χλμ τις 25000χλμ με το γκαζι στο πατωμα και δεν εχει κανει κιχ απο λαδια αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ολα τα αυτοκινητα δεν ειναι ιδια. Αλλο λαδι για golf I,II,III και αλλο για FSI, TSI ...

Σε αυτοκινητα μεχρι το 1995 και 8 βαλβιδα μπορεις να βαλεις οτι γουσταρεις 10-40 15-40 20-50 (σε πιο παλια ακομα). Τα συνθετικα σε αυτα τα αυτοκινητα ειναι καθαρη απατη. Δεν οφελουν σε τιποτα και πιθανον ειναι και να βλαψουν.

Ενα λαδακι οποιοδηποτε σε 15-40 η 10-40 ειναι ιδανικο και να γινεται συχνη αλλαγη! Τωρα σε μερικα απο τα σημερινα που ειναι και πιο ψευτικα απο πλευρας ποιοτητας μεταλλων (ανακυκλωμενα μεταλλα κλπ), ψευτικα ελατηρια πιστονιων και βαλβιδων, οι κατασκευαστες με τοση ανακυκλωση στο μεταλλο αρχισαν να τα ριχνουν στις εταιρειες λιπαντικων για τις φθορες στους κινητηρες και τη μαυρη λάσπη (black sludge σε passat 1,8 Turbo, toyota, SAAB)..

Ετσι ηρθαν στη μοδα τα AMSOIL, Mobil 1, Motul κλπ. Εγω όλα αυτα τα θεωρω εξαιρετικα λαδια, ειδικα τα Μοbil 1 που ειναι και δοκιμασμενα χρονια, αλλα θεωρω οτι το να βαλεις ενα λαδι πολυ ρεπτορευστο σε ενα αυτοκινητο που δε θα τρεξει για μια ωρα σε εναν αγωνα, αλλα θα κινηθει σε πολη και δεν θα παει στο βορειο πολο κλπ... ειναι βλακεια και σκετη σπαταλη.

Καλυτερα ενα ημισυνθετικο 10-40 και να το αλλαζεις στην ωρα του. Αυτο ειδα να γινεται απο την πλειοψηφια του κοσμου στην Αγγλια οπου ζουσα για χρονια. Εκει ακουσα απο πολλους παλιους μαστορες οτι τα λαδια για φορτηγα diesel ειναι τα καλυτερα διοτι ειναι πιο ανθεκτικα και εχουν απορρυπαντικες ιδιοτητες και αντιοξειδωτικα.

Οχι σκισημο με κρυο μοτερ, 10-40 emperol kroon oil ολανδιας (οταν βρισκω αλλιως ARAL turboral diesel 10w 40), κοινο ημισυνθετικο λαδακι, και 15-40 diesel ισως το καλοκαιρι, αλλαγη στα 5000-6000 χμ το πολυ.

Καμια φορα ριχνω και λιγο ATF fluid (κοκκινο λαδι αυτοματου κιβωτιου) μεσα στο λαδι, διοτι ειναι καθαριστικο για τον κινητηρα και κρατα καθαρα τα ωστηρια των βαλβιδων.

Αυτη την παλια συνταγη ακολουθω σε οσα αυτοκινητα ειχα (opel manta, hyundai sonata,VW golf, alfa 75 2.0 Twinspark) που εχω τωρα. H alfa μετα απο 200000 κμ καιει 0.35 - 0.40 λιτρα στα 5000 κμ με 10-40 ARAL. Με τα AGIP και Selenia το αυτοκινητο εκαιγε παρα πανω και το λαδι εσπαγε και μαυριζε αμεσως. Συν τοις αλλοις εκανε και τα 3 πλασια λεφτα!! Η ΦΙΑΤ εχει μετοχες στην AGIP που βγαζει τα Selenia και κλεβει ολους τους πελατες της κανονικα !!! Σκεφτειτε οτι στο λαδι πληρωνεις κυριως διαφημιση. Για τις πετρελαικες εταιρειες ειναι ενα αχρηστο παραπροιον απο τη διυλιση του πετρελαιου και πρεπει να το ξεφορτωθουν!! Ακουσα καπου οτι το λαδι της opel 5w 30 ειναι φταιγμενο απο τη mobil και είναι mobil 1. Κοστιζει δε 30 Ευρο το 5 λιτρο στη Θεσσαλονικη!!!

Ο νοων νοειτο !!

Μάκης 2105

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηρθαν στη μοδα τα AMSOIL,

;) - ειναι απο το 1976 ασχετα εαν εμεις τα μαθαμε προσφατα ,οσον αφορα την μοδα των λεπτορευστων που τα κανουν ολα και συμφερουν ας ειναι καλα τα περιοδικα που λογω καταχωρησεων τα προωθουν - για την πατεντα με το προσθετο στο λιπαντικο εχω ξαναδιαβασει το κανουν στην αμερικη (!)

Link to comment
Share on other sites

H συμβουλη μου για όλους τους κατοχους αυτοκινητων που καινε απο τσιμουχακια είναι να συμπληρωνουν με λαδι 20w 50 ή SAE 40 monograde για νταλικες, μπουλντοζες κλπ. Υπαρχει και το παλιο κολπο με ενα μειγμα 20W 50 και βαλβολινης 80W με αναλογία 3 προς 1. Το πρώτο το θεωρώ ασφαλέστερο, το δεύτερο αποτελεσματικότερο. Γενικά σε ένα αμάξι πχ που βάζουμε συνθετικο ακριβο λεπτορρευστο (5W 30) και καιγεται, δεν συμπληρώνουμε με το ιδιο εκτός και αν μας έχει περισέψει και δεν εχουμε τι να το κανουμε απο την προηγουμενη αλλαγη. Το πρόβλημα με τον 1.4 101hp ειναι γνωστο. Μου κανει εντυπωση οτι ζητανε πχ 1500Euro για την επισκευή. Εχω κανει τριψιμο βαλβίδων σε 8-βαλβιδο και ρεκτιφιε σε κυλινδροκεφαλη (μετα απο 300000++ κμ σε opel manta 2,0 L) (μαζι με ελατήρια πιστονιων με 350 euro). Ο κινητήρας έγινε σαν καινούριος μια και τα κουζινέτα του ήταν καλά. Μην πηγαίνεται στα εξουσιοδοτημένα, όταν δεν υπάρχει θέμα εγγυησης, εκτός και αν γνωριζετε καλά τον κόσμο που δουλεύει μέσα !!!

Link to comment
Share on other sites

:( - δεν ξερω οσα ο φιλος Μάκης 2105 απλα εγω θα προσεχα λιγο και την συμβατοτητα μιας και θα μου αρεσε η ιδεα μιξης διαφορετικης μαρκας λιπαντικων ,αυτο με τα εξουσιοδοτημενα ειναι πολυ σωστο (!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.