Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Service 1ου χρόνου στην Karenta Βουλιαγμένης:

 

Λάδια Kolben (οτι νά'ναι) 4Λ 18 ευρό το λίτρο.             Catrol Edge στην αγορά 10-13 ευρό το λίτρο....

Φίλτρο λαδιού αγνόστου ταυτότητος 12.39 ευρό.         Φιλτρο λαδιού στην αγορά Bosch 12-13 ευρό. Mann 7-9 ευρό....

 

Και μου είπαν επανελημενως οτι ακομα κι αν παρω δικα μου λάδια η τελική τιμη (160) θα είναι η ίδια. Δηλαδή τι θα μου χρέωναν παραπάνω? Τα εργάτικα η το πλύστικό παρμπρίζ? Για όνομα......

 

Τουλάχτιστον έβαλαν σκουπα.....

 

Αντίο Karenta.

Link to comment
Share on other sites

Service 1ου χρόνου στην Karenta Βουλιαγμένης:

 

Λάδια Kolben (οτι νά'ναι) 4Λ 18 ευρό το λίτρο.             Catrol Edge στην αγορά 10-13 ευρό το λίτρο....

Φίλτρο λαδιού αγνόστου ταυτότητος 12.39 ευρό.         Φιλτρο λαδιού στην αγορά Bosch 12-13 ευρό. Mann 7-9 ευρό....

 

Και μου είπαν επανελημενως οτι ακομα κι αν παρω δικα μου λάδια η τελική τιμη (160) θα είναι η ίδια. Δηλαδή τι θα μου χρέωναν παραπάνω? Τα εργάτικα η το πλύστικό παρμπρίζ? Για όνομα......

 

Τουλάχτιστον έβαλαν σκουπα.....

 

Αντίο Karenta.

Πλακα πλακα... το υγρο για το παρμπριζ εχει γαμω τα αρωματα..!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δόσεις καμια τημουλα? Γιατι το "φτηνο" και "ακριβό" είναι πολυ υποκειμενικό. Διαφέρει αρκετά απο ατομο σε ατομο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε Πρώτο σερβις σε Scirocco 1.4 TSI 160hp , ετήσιο σέρβις λιπαντικό
Λάδια δικά μου Mobil1 ESP 5w30 35 ευρώ

Σερβις στην Καρέντα Μηλιαρακη 55 ευρώ τελική τιμή ( εχω 15% εκπτωση λόγω sciroccoclub), 63 ευρώ χωρις την εκτπωση
Στα 63 ευρώ έχουμε :εργατικά ,έλεγχος, updates εγκεφαλων, φίλτρο λαδιού γνήσιο VW και κάρτα καυσαεριων (αν δεν θες καρτα καυσαεριων βγάλε 12 ευρώ)
Απο το τηλεφωνο μου ειχαν πει 160 ευρω ολα κομπλε με δικα τους λάδια και με δικα μου λαδια ολα κομπλε 80 ευρώ αλλα τελικα ήτα πολυ φτηνοτερα απο κοντα οταν πήγα .
Εκτός απο την τιμή που ηταν σχετικά καλή (55 ειπαμε εδωσα) ειχα αριστη αντιμετωπιση από τη γραμματεα , απο το ταμειο από τον συμβουλο σερβις , απο το συνεργειο που εχει πολυ καλους μηχανικους που ξερουν τι κανουν .

Προσωπικά βρήκα την αντιπροσωπεια που θα πηγαινω απο εδω και περα

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου. Θα το εχω υποψην μου γιατι συντομα πρεπει να παω για φανοποιεια. Ελπίζω να εχουν και σ'αυτό καλές τημές.

 

Στη βουλιαγμενη τους ζητησα να μου βγάλουν μια τιμη συνολο για τις επισκευές που θα χρειαστεί το αμάξι και μ'έγραψαν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Φαντάζομαι οτι δεν είχε νόημα να μου πουν με τις τιμές που έχουν....

Link to comment
Share on other sites

Για τον προηγούμενο φίλο που είπε ότι του πήραν 55€ για αλλαγή λαδιών και κάρτα καυσαερίων μπορώ να πω πως σε έγδυσαν. Το μόνο που κάνουν είναι να ξεβιδώνουν τη βίδα του κάρτερ, να φεύγουν τα παλιά λάδια (10-15 λεπτά), την ξαναβιδώνουν, βάζουν τα καινούργια λάδια και είσαι έτοιμος! 45€ (χωρίς την κάρτα) για κάτι τόσο απλό είναι κοροϊδία!

 

Το πολύ ένα 20άρικο και πολλά τους είναι! Ρε παιδιά έχουμε πει μετά τη λήξη της εγγύησης όχι στους εξουσιοδοτημένους, μας γδύνουν...

Link to comment
Share on other sites

Απο το 55 ευρω αν αφαιρέσεις τα 12 ευρώ την κάρτα καυσαεριων και αλλα 10 ευρω το φιλτρο λαδιου μας μενουν 33 ευρω εργατικά . Το ξέρω οτι ειναι πολλά λεφτά για να ξεβιδωσουν μια βιδα και να βγαλουν ενα φιλτρο ! Αλλα για επίσημη αντιπροσωπεια Karenta 33 ευρώ ειναι πολύ καλα που να δεις σε αλλες που θελουν εργατικα 50+ ευρω! ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ
Και σε εξωτερικα συνεργεια ξεχνας τα update εγκεφαλου κινητηρα και dsg


Την πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1500χμ την εκανα μονος μου σε φιλο που του εδωσα λιγοτερο απο 10 ευρω για την εργασια του .

Απλα εχω επέκταση εγγυησης , και πρεπει να πηγαινω στα προγραμματισμενα σερβις σε εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια .

Aν θεωρεις το 33ευρω γδυσιμο σε επισημη αντιπροσωπεια τοτε το 20αρικακι εξω σε απλο συνεργειο ειναι επίσης γδυσιμο!
Μην ξεχνας η αντιπροσωπεια δεν συγκρινεται με το απλο συνεργειο σε τιποτα ουτε σε εγκαταστασεις ουτε σε προσωπικο ουτε σε εξοδα συντηρησης του συνεργειου, οποτε το 20αρικακι σε συνεργειο της γειτονιας ειναι επίσης κλεψιμο!

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Απο το 55 ευρω αν αφαιρέσεις τα 12 ευρώ την κάρτα καυσαεριων και αλλα 10 ευρω το φιλτρο λαδιου μας μενουν 33 ευρω εργατικά . Το ξέρω οτι ειναι πολλά λεφτά για να ξεβιδωσουν μια βιδα και να βγαλουν ενα φιλτρο ! Αλλα για επίσημη αντιπροσωπεια Karenta 33 ευρώ ειναι πολύ καλα που να δεις σε αλλες που θελουν εργατικα 50+ ευρω! ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ

Και σε εξωτερικα συνεργεια ξεχνας τα update εγκεφαλου κινητηρα και dsg

Την πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1500χμ την εκανα μονος μου σε φιλο που του εδωσα λιγοτερο απο 10 ευρω για την εργασια του .

Απλα εχω επέκταση εγγυησης , και πρεπει να πηγαινω στα προγραμματισμενα σερβις σε εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια .

Aν θεωρεις το 33ευρω γδυσιμο σε επισημη αντιπροσωπεια τοτε το 20αρικακι εξω σε απλο συνεργειο ειναι επίσης γδυσιμο!

Μην ξεχνας η αντιπροσωπεια δεν συγκρινεται με το απλο συνεργειο σε τιποτα ουτε σε εγκαταστασεις ουτε σε προσωπικο ουτε σε εξοδα συντηρησης του συνεργειου, οποτε το 20αρικακι σε συνεργειο της γειτονιας ειναι επίσης κλεψιμο!

 

Αν πρόσεξες δεν είπα 20άρικο σε συνεργείο της γειτονιάς. Είπα το πολύ ένα 20άρικο στην αντιπροσωπεία. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να το πάμε παρακάτω. Εφόσον έχεις επέκταση δυστυχώς είσαι υποχρεωμένος να πήγαινεις εκεί, το έχω διαβάσει στους όρους και το ξέρω.

 

Εκτός πάντως από τις αντιπροσωπείες υπάρχουν και τα εξουσιοδοτημένα service, που έχουν κι αυτοί το πρόγραμμα της VW και κάνεις όλα τα update από αυτούς άνετα. Οπότε όταν λήξει η επέκταση κάνε ένα μεγαλύτερο έλεγχο της αγοράς, όχι τίποτε άλλο δεν είναι περίοδος να μας παίρνουν λεφτά από την τσέπη που τα έχουμε ανάγκη.

 

Φιλικά πάντα!

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν δεν είσαι στην εγγύηση υπάρχουν βενζινάδικα ή πλυντήρια που αν είσαι πελάτης κάνουν δωρεάν αλλαγή λαδιών, τι 10ρικα και βλακείες :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν δεν είσαι στην εγγύηση υπάρχουν βενζινάδικα ή πλυντήρια που αν είσαι πελάτης κάνουν δωρεάν αλλαγή λαδιών, τι 10ρικα και βλακείες :Ρ

 

σφραγίζουν και το βιβλιαράκι service τα βενζινάδικα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω για τις αλλαγές λαδιών εκτός χρονοδιαγράμματος, πχ αν κάποιος αλλάζει λάδια 2 φορές το χρόνο τη μια μπορεί να πάει σε βενζινάδικο και την άλλη σε εξουσιοδοτημένο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Δεύτερος χρόνος και 20000χλμ. Σε μια έρευνα αγοράς που έκανα στα εξουσιοδοτημένα συνέργεια που με βολεύουν να το πάω οι τιμές που άκουσα είναι οι παρακάτω:

 

 

  • Auto Club - Νέα Φιλαδέλφεια ~240
  • Φιλοσιδης - Βύρωνα~300
  • Γρατσίας - Αγία Παρασκευή ~350:shok: :fool:

Σε αυτά τα λεφτά περιλαμβάνονται τα παρακάτω:

 

  • λάδια
  • φίλτρο σκόνης-γύρης
  • φίλτρο αέρος
  • φίλτρο καυσίμου
  • φίλτρο λαδιού

Λογικά με βλέπω να πηγαίνω στην AUTOCLUB, έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο συνεργείο, είναι καλό ή να το αποφύγω??? Έχει κάνει κανείς έρευνα αγοράς τώρα τελευταία και έχει βρει καμία καλύτερη τιμή σε εξουσιοδοτημένο???

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεσε εξουσιοδωτημενο φιλε μου....αυθεντικα ανταλακτικα...τιμολογιο αγορας τους και σφραγιδα του συνεργειου....και η εγγυηση συνεχιζειι ακαθεκτη

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεσε εξουσιοδωτημενο φιλε μου....αυθεντικα ανταλακτικα...τιμολογιο αγορας τους και σφραγιδα του συνεργειου....και η εγγυηση συνεχιζειι ακαθεκτη

Όντως ισχύει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Το πολάκι συμπλήρωσε πριν 1 μήνα τα 2 χρόνια,και μέχρι σήμερα μου αναβοσβήνει η ένδειξη για σέρβις.Το θέμα είναι ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα(τώρα έχω 14.000) και το είχα πάει πέρσι τον Ιούνιο στα μισά χιλιόμετρα για αλλαγή λαδιών-φίλτρου.Τώρα όμως λέω να το πάω στην αντιπροσωπεία γιατί εδώ και ένα χρόνο χάνει μια πολύ μικρή ποσότητα ψυκτικού υγρού οπότε θέλω να τους πω να το κοιτάξουν για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Τί εργασίες θα χρειαστούν εκτός από λάδια,φίλτρα γιατί όπως είπα έχω λίγα χιλιόμετρα?Υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλαχτεί αναγκαστικά επειδή πέρασαν 2 χρόνια?Το λέω για να μη χρεωθώ τσάμπα τίποτα που χρειάζεται αλλαγή στα 30.000χλμ.Επίσης έχετε κάποιον να προτείνετε στα νότια προάστια? Εδώ και χρόνια πηγαίνουμε το πασσάτ στην καρέντα Πειραιά όπως έκανα και πέρσι για το update με το πόλο και είμαστε ευχαριστημένοι.Το μόνο που με χαλάει είναι τα λάδια που βάζουν αν και θα τους πάω τα δικά μου.Τί τιμή να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.