Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Εμενα με ειπαν να κανω αλλαγη λαδιων και φιλτρο στα 15.000κμ ειμαι ακομα στα 4.000κμ και δεν εχω κανει αλλαγη ακομη εκανα ενα τσεκ αλλα δεν φαινεται το συρμα καποια σημανση για την σταθμη του

Link to comment
Share on other sites

5000km με τα castrol 5w30 αλλα το λυπαμαι καθε πρωι να το ακουω στεγνο απο λαδι να κανουν τακ τακ τακ τα ωστηρια ως να σηκωσει πιεση η αντλια λαδιου..

Παρηγγειλα πολυ καλο λαδι που δεν το βρισκεις ελλαδα..Shell Helix Ultra PROFESSIONAL AV-L 0W-30 VW 504 00 507 000W30 Longlife

Απ τα λιγα 0w30 με vw504... στο castrol.de 0w30 δινουν σαν πρωτη επιλογη και ειναι και vw502..

Προδιαγραφες η shell το δινει στους 100° 11,90 και στους 40° 58,70.. δηλαδη θα ρεει πολυ πιο ευκολα απ το castrol. 

Μενει να δοκιμαστει και στην πραξη αν θα δω διαφορα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , sirdimitris said:

5000km με τα castrol 5w30 αλλα το λυπαμαι καθε πρωι να το ακουω στεγνο απο λαδι να κανουν τακ τακ τακ τα ωστηρια ως να σηκωσει πιεση η αντλια λαδιου..

Παρηγγειλα πολυ καλο λαδι που δεν το βρισκεις ελλαδα..Shell Helix Ultra PROFESSIONAL AV-L 0W-30 VW 504 00 507 000W30 Longlife

Απ τα λιγα 0w30 με vw504... στο castrol.de 0w30 δινουν σαν πρωτη επιλογη και ειναι και vw502..

Προδιαγραφες η shell το δινει στους 100° 11,90 και στους 40° 58,70.. δηλαδη θα ρεει πολυ πιο ευκολα απ το castrol. 

Μενει να δοκιμαστει και στην πραξη αν θα δω διαφορα 

Πολύ καλή σκεψη!!! http://tdc.ge/wp-content/uploads/2014/03/HELIX_ULTRA_PROFESSIONAL_AV-L_0W-30.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sirdimitris said:

5000km με τα castrol 5w30 αλλα το λυπαμαι καθε πρωι να το ακουω στεγνο απο λαδι να κανουν τακ τακ τακ τα ωστηρια ως να σηκωσει πιεση η αντλια λαδιου..

Παρηγγειλα πολυ καλο λαδι που δεν το βρισκεις ελλαδα..Shell Helix Ultra PROFESSIONAL AV-L 0W-30 VW 504 00 507 000W30 Longlife

Απ τα λιγα 0w30 με vw504... στο castrol.de 0w30 δινουν σαν πρωτη επιλογη και ειναι και vw502..

Προδιαγραφες η shell το δινει στους 100° 11,90 και στους 40° 58,70.. δηλαδη θα ρεει πολυ πιο ευκολα απ το castrol. 

Μενει να δοκιμαστει και στην πραξη αν θα δω διαφορα 

 Δηλαδη ακους την μηχανη να "χτυπαει" και τις βαζεις πιο λεπτο λαδι απο οτι εχει ; Απο 5w-30 πηγαινεις σε 0w-30 ; Ανηκουστο . Το λεπτοτερο λαδι θα εχει λιγοτερη πιεση και δεν θα δημιουργησει ισχυροτερο φιλμ ,θα ειναι πιο αδυνατο . Οταν η μηχανη ειναι κρυα , εαν ειχες πιεση λαδιου θα εβλεπες εως και πανω απο 7 bar σε καποια αμαξια και οταν ζεσταινονταν πολυ το λαδι ,επεφταν στα 5,5 με 6 bar . Λεπτοτερο λαδι ισον μικροτερη πιεση λαδιου . Δεν θα λιπαινεις καλυτερα ,θα το παρεις στα χερια μια ωρα νωριτερα . Κανε εναν κοπο ( συγνωμη αν σου γινωμε φορτικος ) και κανε ενα refresh στα οσα ειπωθηκαν εδω :

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sirdimitris To μόνο λάδι που επιτρέπει ο μάστορας εδώ είναι μόνο το 5W40 , μην κάνεις το λάθος και διαφωνήσεις, καλή δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα λεπτοτερο λαδι μου λεει ισον καλυτερη λιπανση και περναει πιο ευκολα σε πολλα σημεια! Δεν ειναι τυχαιο που κανενα oil advisor δεν δινει 5w40, ειναι αρκετα πιο χοντρο!

Εδω της castrol το 0w30 ηταν πιο χοντρο απ το 5w30 και δεν το προτιμησα http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/3B21CA95C28311A780257B260061274B/$File/BPXE-95K9DK.pdf

Περα απ αυτα για τα 5w30 λεγαν οτι ειναι group iii με προσθετα ενω το 0w30 καθαρο group v..

Τα εχω διαβασει ολα στο post πανω αλλα δεν συμφωνω..

Φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sirdimitris said:

Εμενα λεπτοτερο λαδι μου λεει ισον καλυτερη λιπανση και περναει πιο ευκολα σε πολλα σημεια! Δεν ειναι τυχαιο που κανενα oil advisor δεν δινει 5w40, ειναι αρκετα πιο χοντρο!

Το οτι ρεει καλυτερα δεν σημαινει οτι το φιλμ αντεχει την πιεση μεταξυ μεταλλων , εξ ου και ο ηχος που ακους  . Βρισκουν τα μεταλλα . Οταν υπαρχει προβλημα λιπανσης δεν ακους "χτυπηματα " αλλα ακους εναν ελαφρυ ηχο που μοιαζει περισσοτερο σαν να ξυνεις σμιριδοχαρτο , ενα λεπτο " σσσσσ..σσσσ.. " . Χτυπημα μεταλλικο ειναι ανεπαρκης λιπαντικη μεμβρανη και οταν κινουνται τα μεταλλα ,"βρισκουν" το ενα στο αλλο ,εν συντομια θελεις παχυτερο λαδι ,οχι λεπτοτερο .

 

3 hours ago, sirdimitris said:

Περα απ αυτα για τα 5w30 λεγαν οτι ειναι group iii με προσθετα ενω το 0w30 καθαρο group v..

Τα παλαια πετρελαια ειχαν σαν στανταρ λαδι το 15w-40 και ηταν πολυ καλυτερα απο θεμα αντοχης και λιπανσης . Μην κοιτας σε τι γκρουπ ανηκει αλλα εαν κανει την δουλεια του .

 

3 hours ago, sirdimitris said:

Τα εχω διαβασει ολα στο post πανω αλλα δεν συμφωνω..

Φιλικα παντα!

 Σεβαστο .

Edit : διαφορετικος χρωματισμος .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει τι διαφορα εχει το ARAL HIGH TRONIC F 5-30 σε σχεση με το ARAL SUPER TRONIC LONGLIFE III 5-30?

Το πρωτο το εχω βρει στα 11 ευρω και το δευτερο στα 8,80.

 

Τα βιβλια των κατασκευαστων γραφουνε οτι το λαδι που θα βαλουμε ειναι αναλογος με την θερμοκρασια.Δηλ διαβαζα σε ενα βιβλιο οτι για θερμοκρασιες απο -20 εως 40 να βαζω το 5-30 και για θερμοκρασιες απο -20 εως 40+ να βαζω το 5-40.

Τελικα εδω στην χωρα μας τι πρεπει να βαζουμε απο την στιγμη που η αντιπροσωπεια βαζει το 5-30??

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, takisbrax said:

μπορει καποιος να μου πει τι διαφορα εχει το ARAL HIGH TRONIC F 5-30 σε σχεση με το ARAL SUPER TRONIC LONGLIFE III 5-30?

Το πρωτο το εχω βρει στα 11 ευρω και το δευτερο στα 8,80.Τα βιβλια των κατασκευαστων γραφουνε οτι το λαδι που θα βαλουμε ειναι αναλογος με την θερμοκρασια.Δηλ διαβαζα σε ενα βιβλιο οτι για θερμοκρασιες απο -20 εως 40 να βαζω το 5-30 και για θερμοκρασιες απο -20 εως 40+ να βαζω το 5-40.

Τελικα εδω στην χωρα μας τι πρεπει να βαζουμε απο την στιγμη που η αντιπροσωπεια βαζει το 5-30??

 Το ARAL HIGH TRONIC F 5-30 δεν κανει για dpf ,το ARAL SUPER TRONIC LONGLIFE III 5-30 κανει , αλλα αν δεν εχεις dpf βαζεις οτι θελεις .

Εαν η αντιπροσωπεια θα σου πει συντομα να βαλεις  0w-20 θα το βαλεις ; Οι αντιπροσωπιες ειναι οπως ολες οι υπολοιπες επιχειρησεις , ζουνε απο πελατες . Στην περιπτωση μας απο ζημιες . Δεν παθαινουν ολοι αλλα το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει παντα ενας επομενος . Θελεις να εισαι εσυ ; Βαζω 5w-40 σε αμαξι με dpf απο τα 1000 πρωτα χιλιομετρα and guess what , δεν εχω ζημια και προστατευω καλυτερα την μηχανη με λαδια που ασχετως τι πιπιλανε σαν καραμελα ολοι, ειναι συμβατα με dpf . Απλοτερο παραδειγμα κανοντας την τριχα τριχια . Εαν εβαζες 10w-40 και σου ελεγε καποιος να βαλεις 0w-16 (υπαρχει το 16 ,μην απορεις ) ,θα το εκανες ; Εαν ναι εισαι αξιος της τυχης σου .Το λεπτοτερο λαδι δεν προστατευει την μηχανη επιταχυνει φθορα και φυσικα τα λεφτα θα αλλαξουν χερια και δεν θα ειναι τα δικα σου. Σκεψου μια στιγμη οτι υπαρχει κατηγορια C1  η οποια ειναι απαγορευτικη για το 99% των αυτοκινητων και θελει ειδικης κατασκευης μηχανη να μπει .Οπως ισως φανταστικες ειναι μονο τα ψιλα λαδια ,αυτα μονο μπορουν να δημιουργησουν rapid wear αγγλιστι η ταχυτατη φθορα ελληνιστι . Αυτη λοιπον η κατηγορια εχει χαρακτηριστει ως λαδι που επιταχυνει την φθορα. Βρες μου ενα ας πουμε 10w-40 λαδι να ειναι σε αυτην την κατηγορια . Δεν θελεις αλλη αποδειξη νομιζω . Διαβασε λιγα εδω , η απλως κανε refresh . Μην τους αφηνεις να ακουμπανε την τσεπη σου ,αυτο προσπαθουν ,να εισαι σιγουρος .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , O Palios said:

 Το ARAL HIGH TRONIC F 5-30 δεν κανει για dpf ,το ARAL SUPER TRONIC LONGLIFE III 5-30 κανει , αλλα αν δεν εχεις dpf βαζεις οτι θελεις .

Εαν η αντιπροσωπεια θα σου πει συντομα να βαλεις  0w-20 θα το βαλεις ; Οι αντιπροσωπιες ειναι οπως ολες οι υπολοιπες επιχειρησεις , ζουνε απο πελατες . Στην περιπτωση μας απο ζημιες . Δεν παθαινουν ολοι αλλα το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει παντα ενας επομενος . Θελεις να εισαι εσυ ; Βαζω 5w-40 σε αμαξι με dpf απο τα 1000 πρωτα χιλιομετρα and guess what , δεν εχω ζημια και προστατευω καλυτερα την μηχανη με λαδια που ασχετως τι πιπιλανε σαν καραμελα ολοι, ειναι συμβατα με dpf . Απλοτερο παραδειγμα κανοντας την τριχα τριχια . Εαν εβαζες 10w-40 και σου ελεγε καποιος να βαλεις 0w-16 (υπαρχει το 16 ,μην απορεις ) ,θα το εκανες ; Εαν ναι εισαι αξιος της τυχης σου .Το λεπτοτερο λαδι δεν προστατευει την μηχανη επιταχυνει φθορα και φυσικα τα λεφτα θα αλλαξουν χερια και δεν θα ειναι τα δικα σου. Σκεψου μια στιγμη οτι υπαρχει κατηγορια C1  η οποια ειναι απαγορευτικη για το 99% των αυτοκινητων και θελει ειδικης κατασκευης μηχανη να μπει .Οπως ισως φανταστικες ειναι μονο τα ψιλα λαδια ,αυτα μονο μπορουν να δημιουργησουν rapid wear αγγλιστι η ταχυτατη φθορα ελληνιστι . Αυτη λοιπον η κατηγορια εχει χαρακτηριστει ως λαδι που επιταχυνει την φθορα. Βρες μου ενα ας πουμε 10w-40 λαδι να ειναι σε αυτην την κατηγορια . Δεν θελεις αλλη αποδειξη νομιζω . Διαβασε λιγα εδω , η απλως κανε refresh . Μην τους αφηνεις να ακουμπανε την τσεπη σου ,αυτο προσπαθουν ,να εισαι σιγουρος .

 

Γνωριζω για την προδιαγραφη c1-c2-c3 που αφορα τα ντιζελ ........

Το θεμα ειναι οτι αρκετοι μου λενε να βαζω 5-40 και οχι 5-30 γιατι το μοτερακι ειναι τουρμπακι και στην ΕΛΛΑΔΑ οι θερμοκρασιες ειναι μεγαλες το καλοκαιρακι.

Υ.Γ δεν ειμαι γκαζοφονιας πλεον (αφου φτανω τα 40) και η χρηση του αυτο/του ειναι χαλαρη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το 5w30 για το αμαξι σου. Κανενα δεν επαθε τιποτα. Απο αλλα πραγματα χαλανε τα αυτοκινητα αλλα απο ενα καλο 5w30 οχι.

Μη το πολυψειριζεις

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, takpanos said:

Μια χαρα ειναι το 5w30 για το αμαξι σου. Κανενα δεν επαθε τιποτα. Απο αλλα πραγματα χαλανε τα αυτοκινητα αλλα απο ενα καλο 5w30 οχι.

Μη το πολυψειριζεις

Οσο γραφει χιλιομετρα το κοντερ ,αναποφευκτα ,οι ανοχες της μηχανης μεγαλωνουν . Ενα 5w-30 ειναι καλο για στρωσιμο  μεχρι 15.000 χιλιομετρα . Μολις πατησουν τα μεταλλα βαζεις παχυτερο .Δεν ειναι λογικο να ανοιγει η μηχανη και οι ανοχες ,και να κρατας το ιδιο λεπτο λαδι . Δεν βγαζουν νοημα τετοιοι ισχυρισμοι . Οσο περνα ο καιρος η μηχανη απο μονη της θα σου το ζητησει .Ειτε θα αρχισει να τσιμπαει λαδι ,ειτε θα καιει παραπανω καυσιμο ,ειτε θα κανει σαν τρακτερ 30ετιας κτλ . Αυτα τα σημαδια δειχνουν οτι θελει αλλαγη ρευστοτητος . Βαζοντας οσο γινεται νωριτερα παχυτερο λαδι ,καθυστερεις ολα αυτα τα σημαδια και γλυτωνεις την τσεπη σου . Φυσικα καποιοι θα πουν οτι δεν τα παντρευτηκαμε τα αμαξια μας για να τα εχουμε μια ζωη ,συμφωνω . Υπαρχουν καποιοι ομως που δεν εχουν για να τα αλλαζουν ετσι ευκολα και υπαρχουν καποιοι που για το "γμτ" και μονο δεν τους σκαει να πληρωνουν τζαμπατζιδικα λεφτα σε κορακια (εδω ανηκω και εγω  by the way ). Δεν μου σκαει να πληρωνω επειδη καποιος καποτε πριν χρονια μου ειπε "αυτο θα βαζεις " και εγω χωρις να το ψαξω τον ακουσα  ,ειτε αυτος ο καποιος λεγετε Vw ειτε ο μπακαλης της γειτονιας . Ψαχνω , επιβεβαιωνω ,τεκμηριωνω ,αποφασιζω και πραττω .

Edit: διαφορετικος χρωματισμος .

Edited by O Palios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , O Palios said:

Οσο γραφει χιλιομετρα το κοντερ ,αναποφευκτα ,οι ανοχες της μηχανης μεγαλωνουν . Ενα 5w-30 ειναι καλο για στρωσιμο  μεχρι 15.000 χιλιομετρα . Μολις πατησουν τα μεταλλα βαζεις παχυτερο .Δεν ειναι λογικο να ανοιγει η μηχανη και οι ανοχες ,και να κρατας το ιδιο λεπτο λαδι . Δεν βγαζουν νοημα τετοιοι ισχυρισμοι . Οσο περνα ο καιρος η μηχανη απο μονη της θα σου το ζητησει .Ειτε θα αρχισει να τσιμπαει λαδι ,ειτε θα καιει παραπανω καυσιμο ,ειτε θα κανει σαν τρακτερ 30ετιας κτλ . Αυτα τα σημαδια δειχνουν οτι θελει αλλαγη ρευστοτητος . Βαζοντας οσο γινεται νωριτερα παχυτερο λαδι ,καθυστερεις ολα αυτα τα σημαδια και γλυτωνεις την τσεπη σου . Φυσικα καποιοι θα πουν οτι δεν τα παντρευτηκαμε τα αμαξια μας για να τα εχουμε μια ζωη ,συμφωνω . Υπαρχουν καποιοι ομως που δεν εχουν για να τα αλλαζουν ετσι ευκολα και υπαρχουν καποιοι που για το "γμτ" και μονο δεν τους σκαει να πληρωνουν τζαμπατζιδικα λεφτα σε κορακια (εδω ανηκω και εγω  by the way ). Δεν μου σκαει να πληρωνω επηδη καποιος καποτε πριν χρονια μου ειπε "αυτο θα βαζεις " και εγω χωρις να το ψαξω τον ακουσα  ,ειτε αυτος ο καποιος λεγετε Vw ειτε ο μπακαλης της γειτονιας . Ψαχνω , επιβεβαιωνω ,τεκμηριωνω ,αποφασιζω και πραττω .

Edit: διαφορετικος χρωματισμος .

Ας μην είμαστε υπερβολικοί, μας διαβάζει και πολύς κόσμος. Μικρή η διαφορά 5/30 και 5/40, κυρίως λόγω πρόσθετων και low saps στα 5/30.

Πολλά 5/30 στις προδιαγραφές τους πλησιάζουν σε 40άρι.

Οπότε μια χαρά είναι και τα 2, το ένα πληρεί προδιαγραφές 502 το άλλο και 504.

 

ΥΓ.Όταν το μοτέρ αρχίσει να καίει τον άμπακο σε λάδι πας για ελατήρια πιστονιών ή τσιμουχάκια βαλβίδων.

Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε. :thumbsu:

 

ΥΓ.Στην Αμερική, που χρησιμοποιείται αρκετά το 5/40 αλλά και το 0/40, σε Tfsi παρατηρούνται μεγαλύτερες φθορές στο cam fellower, αντίθετα με το 5/30.

Όλα τα μοτέρ, δεν είναι ίδια, κάπου οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Αλλού κερδίζεις κάτι αλλού χάνεις. Γενικά η συζήτηση με τα λάδια δεν τελειώνει...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, nikdev said:

.Όταν το μοτέρ αρχίσει να καίει τον άμπακο σε λάδι πας για ελατήρια πιστονιών ή τσιμουχάκια βαλβίδων.

Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε. :thumbsu:

 

37 minutes ago, takpanos said:

Ε ναι αμα αρχισει να καιει υπερβολικα δεν βαζεις χοντροτερο γιατι σκεπαζεις το προβλημα δε το λυνεις

Πραγματικα ετσι ειναι ,οταν εμφανιστει το προβλημα τοτε δεν μπορεις να κανεις αλλιως . Το ζητημα ειναι να το παμε οσο γινετε πιο αργοτερα . Δεν υπαρχει αιωνιο μοτερ οτι και να μας πουνε ,αλλα απλως οσο πιο αργα τοσο πιο καλα σε ζητηματα ζημιων . Με το 5w-40 παει αργοτερα απο οτι με λεπτοτερα λαδια ,τα λεπτοτερα περνανε πιο ευκολα σε μεγαλες ανοχες και ουτε κρατανε πιεση ουτε λιπαινουν καλυτερα οταν καιγονται . Αν αρχισει να χρειαζετε εναν ελαιωνα σε συμπληρωμα οχι 5w-40 αλλα ουτε 80w-140 βαλβολινη να βαλεις δεν σε σωνει απο την εγχειρηση .

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, nikdev said:

 Μικρή η διαφορά 5/30 και 5/40, κυρίως λόγω πρόσθετων και low saps στα 5/30.

Τα C2-C3-C4 , ειτε ειναι 5w-30 ειτε 5w-40 ειναι απο 0,6-0,8% σε τεφρα ,ιδια κατηγορια δηλαδη για προστασια dpf . Low saps ειναι οτι κυμαινεται απο 0.5% τεφρας και κατω και αυτα ειναι τα C1 και μονο . Ετσι και αλλιως βαζουμε δηλαδη mid-saps .

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι οτι υπαρχουν πολλα ταξι passat, (μερικα που ξερω κιολας) τα οποια σε ολη τους την ζωη βαζανε 5-30 και εχουν γραψει απο 600-900.000Km χωρις φθορες στα μηχανικα μερη, οποτε... το 5-30 μπορει να μην ειναι επικυνδηνο, αλλα το 0-20 ισως ειναι.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , O Palios said:

Τα C2-C3-C4 , ειτε ειναι 5w-30 ειτε 5w-40 ειναι απο 0,6-0,8% σε τεφρα ,ιδια κατηγορια δηλαδη για προστασια dpf . Low saps ειναι οτι κυμαινεται απο 0.5% τεφρας και κατω και αυτα ειναι τα C1 και μονο . Ετσι και αλλιως βαζουμε δηλαδη mid-saps .

Υπάρχουν 5w30 προδιαγραφής C1, απ΄όλες τις μεγάλες εταιρίες.

Αυτό που πρέπει να μείνει, είναι ότι, δεν σημαίνει το c1 καλύτερο του c3, απλά είναι διαφορετικά λαδια για διαφορετικές εφαρμογές και μοτέρ. (Diesel)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, dasauto said:

Η ουσια ειναι οτι υπαρχουν πολλα ταξι passat, (μερικα που ξερω κιολας) τα οποια σε ολη τους την ζωη βαζανε 5-30 και εχουν γραψει απο 600-900.000Km χωρις φθορες στα μηχανικα μερη, οποτε... το 5-30 μπορει να μην ειναι επικυνδηνο, αλλα το 0-20 ισως ειναι.

Απλα με το 5w-40 ,το οποιο ειναι σαν ενα πιο παχυ 5w-30 longlife μειωνεις περεταιρω τον κινδυνο, δεν σημαινει οτι παντα και παντου θα υπαρχουν φθορες .Ειναι μια εξτρα προστασια για την μηχανη χωρις να επιβαρυνεις το dpf . Το 0w-20 που μας ετοιμαζει η Vw οπως ειπες σωστα ,μαλλον ειναι και δεν πρεπει να μας τουμπαρουν να το δοκιμασουμε . Το ειχαν κανει παλαιοτερα με αλλες προδιαγραφες και οι περισσοτεροι μετανοιωσαν .

Link to comment
Share on other sites

   Επειδή από ότι φαίνεται η τεχνολογία δεν σταματάει ποτέ ,σε SUZUKI SWIFT 2015 φίλου στο manual δίνει το λάδι 0W20 από -30 C έως +40 C  ενώ το 5W30 από -15 C έως +40. Και φυσικά λέει ότι το 0W20 είναι η καλύτερη επιλογή για οικονομία και κρύο ξεκίνημα. (και δεν υστερεί καθόλου στους +40 C)

Έχουμε 2016 η εποχή του 40ριού :thumbsd: λιπαντικού έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

suzuki.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νέοι καιροί νέα ήθη..και νέα λάδια.

 

Όσοι έχετε όρεξη, ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ και βάλτε τα ιξώδη να πειραματιστείτε, θα δείτε ότι η 504/507, στην οποία εμπίπτουν τα 5w30 είναι από τις αυστηρότερες και

ευρύτερες σε φάσμα προστασίας,κατανάλωσης,μάκας,επικαθίσεων κλπ.

 

Το 0w20, ήταν σε χρήση κυρίως στα Honda,Subaru και Mazda κι άρχισε να εξαπλώνεται.. ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=3722

Λιγο μεγαλο αλλα αξιζει . Αφορα τον ορο προγραμματισμενη βραχυβιοτητα . Οταν μια εταιρια κανει το παν ωστε να πουλησει αλλα το προιον να κραταει τοσο ωστε να μην θεωρηται λιγο και δεν το ξαναπαρει ο πελατης αλλα ουτε και πολυ και κινδυνευσει η ιδια η εταιρια με κλεισιμο . Στα αυτοκινητα ο Νο 1 τροπος να εφαρμοσεις προγραμματισμενη βραχυβιοτητα ειναι τα σερβις με λαδια που θα σου πουν αυτοι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , O Palios said:

http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=3722

Λιγο μεγαλο αλλα αξιζει . Αφορα τον ορο προγραμματισμενη βραχυβιοτητα . Οταν μια εταιρια κανει το παν ωστε να πουλησει αλλα το προιον να κραταει τοσο ωστε να μην θεωρηται λιγο και δεν το ξαναπαρει ο πελατης αλλα ουτε και πολυ και κινδυνευσει η ιδια η εταιρια με κλεισιμο . Στα αυτοκινητα ο Νο 1 τροπος να εφαρμοσεις προγραμματισμενη βραχυβιοτητα ειναι τα σερβις με λαδια που θα σου πουν αυτοι .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν τα 0w30 σημερα πηρα κ γνησιο φιλτρο κ ροδελλα απο τη vw.. (η εξυπηρετηση ειναι της υπομονης πρεπει να καναμε και μιση ωρα για 3 ατομα)

Το μοτερ προς το παρων ακουγεται πιο ηρεμο στα ξεκινηματα... 4900κμ τα προηγουμενα κ παλι ολομαυρα βγηκαν..

Πηγαν να τα βγαλουν με αναρροφηση γιατι εχω αλουμινενιο καρτερ κ θα χαλασει ειπαν αλλα ζητησα απο κατω!

Στο βιντεο 1η εκκινηση ειναι με τα παλια λαδια κ οι αλλες 2 με τα καινουρια

https://vid.me/dUUm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.