Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ρε  παιδιά το λάδι δεν κάνει πάνω απο μερικά δευτερόλεπτα να πάει σε όλα σχεδόν τα μερη του κινητήρα.αμα δεν ανέβαινε όπως συνηθίζουμε να λέμε το μοτέρ μετά απο μερικές χιλιάδες χλμ θα είχε παραδώσει από την μην σωστή λίπανση.το σωστό είναι να το αφήσουμε 30 δευτερόλεπτα και μετά να πάμε στην δουλειά μας αλλά σαν ανθρωποι.

ναι το αφήνουμε να ζεσταθεί για να το πατησουμε εννοείται αλλά δεν χρειάζεται ζεσταμα στάσιμο!!!!

στο άλλο αμάξι(rx8) που έχω και έχει πίεση λαδιού βλέπεις ότι στην κρύα εκκίνηση ανεβάζει πιέζει το κύκλωμα λαδιού αμα δεν ανέβαιναν τα λάδια θα είχε μηδενική πίεση!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφότου τελειώσει η κρύα εκκίνηση νομίζω ότι είμαστε οκ. Δεν χρειάζεται παρατεταμένο ζέσταμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία αν μπορείτε να μου λύσετε,
Βάζω μπροστά μετά από 1 βδομάδα ακινησία, δουλεύει 1 λεπτό ρελαντί, και ξεκινάω χαλαρά με αλλαγές όχι πάνω από 1800-2000 στροφές ( μοτέρ 1,6 TDi)
Η θερμοκρασία παραφλου κάνει σχεδόν 10 χλμ για να φτάσει στην μέση, και ακόμα και τότε στο obd μου δείχνει πραγματική 75-80c όταν το όργανο στο ταμπλό δείχνει 90c, θερμοκρασία λαδιού 50-60c μετά από 18 χλμ!! Χαλαρή οδήγησης,
Και ρωτώ... Μετά από πόσα χλμ μπορούμε να το πατήσουμε; πρέπει να πάει πόσο η θερμοκρασία λαδιού, για να είμαστε οκ;

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία αν μπορείτε να μου λύσετε,
Βάζω μπροστά μετά από 1 βδομάδα ακινησία, δουλεύει 1 λεπτό ρελαντί, και ξεκινάω χαλαρά με αλλαγές όχι πάνω από 1800-2000 στροφές ( μοτέρ 1,6 TDi)
Η θερμοκρασία παραφλου κάνει σχεδόν 10 χλμ για να φτάσει στην μέση, και ακόμα και τότε στο obd μου δείχνει πραγματική 75-80c όταν το όργανο στο ταμπλό δείχνει 90c, θερμοκρασία λαδιού 50-60c μετά από 18 χλμ!! Χαλαρή οδήγησης,
Και ρωτώ... Μετά από πόσα χλμ μπορούμε να το πατήσουμε; πρέπει να πάει πόσο η θερμοκρασία λαδιού, για να είμαστε οκ;

Ποτε δε κοιταμε την θερμοκρασια ψυκτικου(ταμπλο) για να δουμε αν ζεσταθηκε το αμαξι για να το "πατησουμε".
Παντα βλεπουμε την θερμοκρασια λαδιου. Αν παει τουλαχιστον 80 εισαι οκ για "πατημα". Εμενα θελει κανα 10λεπτο και γυρω στα 12 χλμ για να πιασει κοντα 90 βαθμους το λαδι
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , takpanos said:


Ποτε δε κοιταμε την θερμοκρασια ψυκτικου(ταμπλο) για να δουμε αν ζεσταθηκε το αμαξι για να το "πατησουμε".
Παντα βλεπουμε την θερμοκρασια λαδιου. Αν παει τουλαχιστον 80 εισαι οκ για "πατημα". Εμενα θελει κανα 10λεπτο και γυρω στα 12 χλμ για να πιασει κοντα 90 βαθμους το λαδι

Τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν μόνο θερμοκρασία νερού. Άρα δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο απόλυτοι. :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν μόνο θερμοκρασία νερού. Άρα δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο απόλυτοι. :thumbsu:
 

Το γνωριζω αυτο. Ομως πολλοι πιστευουν οτι οταν ο δεικτης θερμοκρασιας παει στους 90 ειναι ενταξει. Δεν ειναι ομως γιατι τα λαδια ειναι στους 50 ακομα. Οποτε ναι ειμαστε απολυτοι αν θελεις να ξερεις ποτε μπορεις να το πατησεις. Αυτοι που δεν εχουν θερμοκρασια λαδιου ας περιμενουν κανα 5λεπτο ακομα να πιασουν θερμοκρασια τα λαδια τους
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , takpanos said:


Ποτε δε κοιταμε την θερμοκρασια ψυκτικου(ταμπλο) για να δουμε αν ζεσταθηκε το αμαξι για να το "πατησουμε".
Παντα βλεπουμε την θερμοκρασια λαδιου. Αν παει τουλαχιστον 80 εισαι οκ για "πατημα". Εμενα θελει κανα 10λεπτο και γυρω στα 12 χλμ για να πιασει κοντα 90 βαθμους το λαδι

 

Με γνώμονα ότι, τα περισσότερα αυτοκίνητα δεν έχουν δείκτη θερμοκρασίας λαδιού, η συμβούλη - προτροπή μας, ώστε να βοηθήσουμε κάποιους που δεν γνωρίζουν, θα μπορούσε να είναι για παράδειγμα (ενδεικτικά) [Διότι εμείς πχ. έχουμε όργανο / vagcom και το έχουμε μετρήσει].

Το καλοκαίρι μετά από 20' λεπτά αφότου δείξει 90οC τα νερά και είσαι σε πορεία να μπορείς να πατήσεις σταδιακά.

Το χειμώνα, αντιστοίχως 30' λεπτά.

 

ή αν έχει vagcom, να δεί σε δύο χαρακτηριστικές εποχές (καλοκαίρι - χειμώνας) σε μια συχνή διαδρομή σε πόση ώρα το λάδι, αφού τα νερά πιάσουν 90οC, θα είναι στους 80oC ώστε να πατήσει.

 

ή αν έχει οθόνη/όργανο όπως προ ανέφερες, να δει εκεί την αντίστοιχη θερμοκρασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Με γνώμονα ότι, τα περισσότερα αυτοκίνητα δεν έχουν δείκτη θερμοκρασίας λαδιού, η συμβούλη - προτροπή μας, ώστε να βοηθήσουμε κάποιους που δεν γνωρίζουν, θα μπορούσε να είναι για παράδειγμα (ενδεικτικά) [Διότι εμείς πχ. έχουμε όργανο / vagcom και το έχουμε μετρήσει].
Το καλοκαίρι μετά από 20' λεπτά αφότου δείξει 90οC τα νερά και είσαι σε πορεία να μπορείς να πατήσεις σταδιακά.
Το χειμώνα, αντιστοίχως 30' λεπτά.
 
ή αν έχει vagcom, να δεί σε δύο χαρακτηριστικές εποχές (καλοκαίρι - χειμώνας) σε μια συχνή διαδρομή σε πόση ώρα το λάδι, αφού τα νερά πιάσουν 90οC, θα είναι στους 80oC ώστε να πατήσει.
 
ή αν έχει οθόνη/όργανο όπως προ ανέφερες, να δει εκεί την αντίστοιχη θερμοκρασία.

Μια χαρα τα ειπα παραπανω καταλαβαινοντας και ο πλεον ανιδεος (που δεν εχει οργανο θερμοκρασιας λαδιου) οτι για να πατησει θα πρεπει να περασει τουλαχιστον ενα 5λεπτο απο τη στιγμη που θα πιασει 90 βαθμους το νερο
Link to comment
Share on other sites

 Το αμαξι ( το δικο μου τουλαχιστον ) το καταλαβαινω απο τον δεικτη αλλαγης ταχυτητων αν ζεσταθηκε . Οταν ειναι κρυο , μου λεει να αλλαξω ταχυτητα σε μεγαλυτερα νουμερα χιλιομετρων ενω οταν ζεσταθει , κατεβαινουν . Για παραδειγμα η 5η οταν ειναι κρυο μου λεει να την βαζω γυρω στα 65+, ενω μολις ζεσταθει στα 55+ .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , O Palios said:

 Το αμαξι ( το δικο μου τουλαχιστον ) το καταλαβαινω απο τον δεικτη αλλαγης ταχυτητων αν ζεσταθηκε . Οταν ειναι κρυο , μου λεει να αλλαξω ταχυτητα σε μεγαλυτερα νουμερα χιλιομετρων ενω οταν ζεσταθει , κατεβαινουν . Για παραδειγμα η 5η οταν ειναι κρυο μου λεει να την βαζω γυρω στα 65+, ενω μολις ζεσταθει στα 55+ .

   Πράγματι υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση στον δείκτη αλλαγής  ταχυτήτων από κρύο και μέχρι τους 55 περίπου βαθμούς. Δεν μπορείς να πεις  όμως ότι είναι ζεστό και το "πλακώνω".Μέχρι να πάει στους 90 περνάει αρκετή ώρα το χειμώνα και επιπλέον το λάδι χρειάζεται περισσότερο ακόμη χρόνο από το ψυκτικό για να πιάσει θερμοκρασία. Το έχω ξαναγράψει, πάρε ένα φισάκι ΟΒD2 να βλέπεις τι γίνεται, υπάρχουν πάρα πολλά από 5 € και ανεβαίνουν.   http://www.dx.com/p/mini-car-obdii-elm327-v2-1-bluetooth-code-reader-scanner-support-android-phone-blue-395867#.WFkXxPqg-Uk    σε 20 μέρες έρχεται από Κίνα με δωρεάν έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , nikdev said:

ή αν έχει vagcom, να δεί σε δύο χαρακτηριστικές εποχές (καλοκαίρι - χειμώνας) σε μια συχνή διαδρομή σε πόση ώρα το λάδι, αφού τα νερά πιάσουν 90οC, θα είναι στους 80oC ώστε να πατήσει.

Νικο, σε Golf 5,  μπορουμε να δουμε θερμοκρασια λαδιου με vcds; Αν ναι, σε ποιο block;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , simon-tsi said:

Νικο, σε Golf 5,  μπορουμε να δουμε θερμοκρασια λαδιου με vcds; Αν ναι, σε ποιο block;

Αυτό θα με ενδιέφερε και εμένα. Στο obd2 που έχω δεν φαίνεται κάτι σε θερμοκρασία λαδιού, αλλά δεν ξέρω, αν εγώ δεν ξέρω τι να δω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε ταυτοχρονα, στο engine τα block 001, 004,007,134. Θα δειτε ενδιαφεροντα πραγματακια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2016 at 1:39 PM, Vassilis63 said:

   Πράγματι υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση στον δείκτη αλλαγής  ταχυτήτων από κρύο και μέχρι τους 55 περίπου βαθμούς. Δεν μπορείς να πεις  όμως ότι είναι ζεστό και το "πλακώνω".Μέχρι να πάει στους 90 περνάει αρκετή ώρα το χειμώνα και επιπλέον το λάδι χρειάζεται περισσότερο ακόμη χρόνο από το ψυκτικό για να πιάσει θερμοκρασία.

Η σωστη θερμοκρασια διαφοροποιειται απο αμαξι σε αμαξι ( ακομα και με ιδια μηχανη ) και απο μαρκα λαδιου με αλλη μαρκα ( ιδιως εαν υπαρχουν αντιτριβικα προσθετα μεσα στο λαδι που καθυστερουν υπερβολικα το ζεσταμα ) .

Θυμαμαι τα Honda αλλα και τα υπολοιπα 1.6αρια διαμαντια ( Mitsubishi ,Toyota, Nissan ) που ειχαν οι Ιαπωνες την 10ετια του '90 και εβγαζαν απο 175 αλογα εως 185 αλογα ,ολα με μεγιστη ροπη πανω απο 7.000 στροφες και ολα με μεγιστα αλογα πανω απο 7.500 στροφες , για κοφτες ασε το καλυτερα , απο 8.300 εως 8.800 κοντα . Μολις ζεσταινονταν το αντιψυκτικο , ξεκλειδωναν τα αγρια εκκεντρα , και ηταν ετοιμα για σκισημο .

Edit: προσθεση λινκ .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2016 at 0:11 ΜΜ, O Palios said:

 Το αμαξι ( το δικο μου τουλαχιστον ) το καταλαβαινω απο τον δεικτη αλλαγης ταχυτητων αν ζεσταθηκε . Οταν ειναι κρυο , μου λεει να αλλαξω ταχυτητα σε μεγαλυτερα νουμερα χιλιομετρων ενω οταν ζεσταθει , κατεβαινουν . Για παραδειγμα η 5η οταν ειναι κρυο μου λεει να την βαζω γυρω στα 65+, ενω μολις ζεσταθει στα 55+ .

Do the first three digits of a bar code indicate a product's country of origin?

http://www.snopes.com/politics/business/barcodes.asp

http://urbanlegends.about.com/od/fooddrink/a/barcodes.htm

Υ.Γ

Καλές γιορτές!! 

Link to comment
Share on other sites

και τι πειραζει ΠΟΥ κατασκευαζεται-συσκευαζεται ενα λαδι?η καθε εταιρια που σεβεται τον εαυτον της εχει ακριβως τις ιδιες προδιαγραφες στην γραμμη παραγωγης σε οποια χωρα και να ειναι το εργοστασιο!!ας αφησουμε πισω τον μυθο του ευρωπαικου προιοντος και οτι ειναι ανωτερο απο το ιδιο προιον που κατασκευαζεται-συσκευαζεται στην κινα-ταιβαν-νησους του πασχα ή στην ταζμανια παρεα με τον ταζ!!!!

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, vasilisrx8 said:

και τι πειραζει ΠΟΥ κατασκευαζεται-συσκευαζεται ενα λαδι?η καθε εταιρια που σεβεται τον εαυτον της εχει ακριβως τις ιδιες προδιαγραφες στην γραμμη παραγωγης σε οποια χωρα και να ειναι το εργοστασιο!!ας αφησουμε πισω τον μυθο του ευρωπαικου προιοντος και οτι ειναι ανωτερο απο το ιδιο προιον που κατασκευαζεται-συσκευαζεται στην κινα-ταιβαν-νησους του πασχα ή στην ταζμανια παρεα με τον ταζ!!!!

 Δυστυχως , δεν ειναι ολα ιδια . Για παραδειγμα τα Mercedes E , αυτα που κατασκευαζονταν Γερμανια ειχαν διπλο πατωμα σε σχεση με τα Ελληνικα και καμοια 200αρια κιλα παραπανω . Κι ομως εξωτερικα ηταν τα ιδια . Αυτο ισχυει σε ολα και παντου ειτε ειναι αμαξια ειτε λαδια ειτε μιξερ .... Ο λογος ειναι τα φτηνα εργατικα χερια (το προφανες...) αλλα και η κατασκευη προιοντων σε χωρες που δεν απαιτουν υψηλα στανταρ ασφαλειας , ποιοτητας , κτλ . Αλλο ενα παραδειγμα με αμαξια . Τα γιαπωνεζικα Suzuki σε σχεση με τα ινδικα ...Marouti . Καμοια σχεση πουθενα . Και ομως εδω Ελλαδα νομιζες οτι επαιρνες "αυθεντικο" Σουζουκι .Οτι και με τα Μερσεντες πιο πανω . Αλλο ενα παραδειγμα . Τα Michelin ειναι Γαλλικα και σχετικα ευκολα να ερθουν Ελλαδα απο Γαλλια λογω Ε.Ε. και ιδιου νομισματος ,ε ;... Μαλλον ονειρευομαι ορθιος, δεν εξηγειται αλλιως . Βρες μου ενα Μισελεν " Made in France " και οχι ισπανικο, τσεχικο, τουρκικο και δεν ξερω τι αλλο . Και το χειροτερο ; Πληρωνουμε τα "ιμιτασιον" Μισελεν σαν να παιρναμε το original Γαλλικο !!! Να μην ασχοληθω καλυτερα με αλλα ανταλακτικα οπως μπουζι, μπεκ, ιμαντες κτλ . Ο Θεος να βαλει το χερι του με αυτα που αγοραζουμε .

Link to comment
Share on other sites

 Δυστυχως , δεν ειναι ολα ιδια . Για παραδειγμα τα Mercedes E , αυτα που κατασκευαζονταν Γερμανια ειχαν διπλο πατωμα σε σχεση με τα Ελληνικα και καμοια 200αρια κιλα παραπανω . Κι ομως εξωτερικα ηταν τα ιδια . Αυτο ισχυει σε ολα και παντου ειτε ειναι αμαξια ειτε λαδια ειτε μιξερ .... Ο λογος ειναι τα φτηνα εργατικα χερια (το προφανες...) αλλα και η κατασκευη προιοντων σε χωρες που δεν απαιτουν υψηλα στανταρ ασφαλειας , ποιοτητας , κτλ . Αλλο ενα παραδειγμα με αμαξια . Τα γιαπωνεζικα Suzuki σε σχεση με τα ινδικα ...Marouti . Καμοια σχεση πουθενα . Και ομως εδω Ελλαδα νομιζες οτι επαιρνες "αυθεντικο" Σουζουκι .Οτι και με τα Μερσεντες πιο πανω . Αλλο ενα παραδειγμα . Τα Michelin ειναι Γαλλικα και σχετικα ευκολα να ερθουν Ελλαδα απο Γαλλια λογω Ε.Ε. και ιδιου νομισματος ,ε ;... Μαλλον ονειρευομαι ορθιος, δεν εξηγειται αλλιως . Βρες μου ενα Μισελεν " Made in France " και οχι ισπανικο, τσεχικο, τουρκικο και δεν ξερω τι αλλο . Και το χειροτερο ; Πληρωνουμε τα "ιμιτασιον" Μισελεν σαν να παιρναμε το original Γαλλικο !!! Να μην ασχοληθω καλυτερα με αλλα ανταλακτικα οπως μπουζι, μπεκ, ιμαντες κτλ . Ο Θεος να βαλει το χερι του με αυτα που αγοραζουμε .


Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν αντίστοιχες γραμμές παραγωγής σε διάφορες χώρες. Τα προϊόντα είναι ακριβως τα ίδια όταν προορίζονται για συγκεκριμένες χώρες / αγορές που έχουν ίδιες προδιαγραφές (π.χ. ΕΕ) είτε παράγονται στη Γαλλία είτε στην Αμερική είτε σε χώρες της μακρινης Ασίας.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SkyNet said:

Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν αντίστοιχες γραμμές παραγωγής σε διάφορες χώρες. Τα προϊόντα είναι ακριβως τα ίδια όταν προορίζονται για συγκεκριμένες χώρες / αγορές που έχουν ίδιες προδιαγραφές (π.χ. ΕΕ) είτε παράγονται στη Γαλλία είτε στην Αμερική είτε σε χώρες της μακρινης Ασίας.

 Δεν διαφωνω ,αλλα υπαρχει μια μικρη λεπτομερεια . Για την ακριβεια τεσσαρες... Οι ακολουθες λεξεις :

Meet : Απλως καλυπτει τα βασικα τεστ και ισα ισα που τα περναει το προοιον , το λαδι ας πουμε εφ οσων ειμαστε σε θεμα για τα λαδια . Με βαση το 10 ,παιρνει 10...

Exceed : Υπερκαλυπτει ολα τα τεστ αλλα ποσο καλα τα παει δεν μας λεει . Με βαση το 10 παιρνει απο 11 και πανω,το ποσο πανω, αγνωστο .

Recommended : Προτεινεται/Συνισταται για την χρηση που ζητας αρα δεν ειναι φτηνιαρικο . Με βαση το 10 παιρνει ανετη βαθμολογια αρα 15 και πανω ,το ποσο πανω ,αγνωστο .

Approved : Η πιο υπουλη νορμα . Εφ οσων η εταιρια δεν θελει να εχει κοστος αλλα να περναει και τα τεστ ,εγκρινει την χρηση του προιοντος αλλα μπορει να ανηκει σε οποιαδηποτε κατηγορια απο τις τρεις παραπανω .Με βαση το 10 παιρνει 10 και πανω , το ποσο πανω ,αγνωστο .

Αρα δεν μπορει ενα Ταιβανεζικο προιον με νομοθεσιες Ταιβαν , να συγκριθει με ενα ιδιο που βγηκε απο Γερμανικη γραμμη παραγωγης . Εκει ηθελαν το meet λογω κοστους ενω στη Γερμανια το recommended ....Ιδιο προοιον, αλλη ποιοτητα .

Αυτες ειναι εν συντομια οι διαφορες του "καλυπτω","υπερκαλυπτω","προτεινω/συνιστω","εγκρινω" . Επαναλαμβανω οτι το "εγκρινω" μπορει να σημαινει απλως "καλυπτω" και τιποτα παραπανω ...

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αλλη λεπτομερια. πχ στην κινα το ''κατασκευαζει'' ο κινεζος, στην ταιβαν ο ταιβανεζος και στην γερμανια, ο τουρκος, ο πακιστανος, ο ινδος, κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, dasauto said:

Υπαρχει και αλλη λεπτομερια. πχ στην κινα το ''κατασκευαζει'' ο κινεζος, στην ταιβαν ο ταιβανεζος και στην γερμανια, ο τουρκος, ο πακιστανος, ο ινδος, κ.ο.κ.

 Φυσικα, αλλα και οι τρεις χωρες που ανεφερες (Τουρκια,Πακισταν,Ινδια) ειναι πυρηνικες δυναμεις . Εχουν δηλαδη πυρηνικο οπλοστασιο,οι δυο εχουν και την ικανοτητα να κατασκευαζουν πυρηνικα (Πακισταν,Ινδια) . Εχουν δορυφορους  και πολυ τεχνογνωσια σε αρκετα θεματα που εμεις οι "υπερανω" τα βλεπουμε μονο απο ζωγραφιες . Αρα δεν μπορουμε να βαζουμε ταμπελα και να λεμε "Α, εσυ εισαι πακιστανος , αρα δεν ξερεις τιποτα..." . Η διαφορα ομως οπως ανεφερα ειναι στο νομισμα που πληρωνεις αλλα και στην νομοθεσια της χωρας .Εκει ειναι ολο το κερδος . Οχι οτι δεν ξερουν να φτιαξουν ενα τελειο ανταλλακτικο , απλα εχουν παραπανω κερδος με ενα πιο φτηνιαρικο .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι αν και ένα προϊόν γράφει made in Germany το μόνο σίγουρο είναι ότι κατά μεγάλο ποσοστό δεν το κατασκευάζει ο Γερμανός. γνώμη μου ένα προϊόν ητε παρασκευαζεται στην Γερμανία ητε στην Κίνα από τον ίδιο κατασκευαστή, οι προδιαγραφές του είναι ίδιες, μόνο το κόστος παραγωγής αλλάζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα polo 1.2 tsi 4/11 6r 100000 χλμ  εχω καταληξει γιατι μου καιει λαδια αφου εβαζα 5w30 φουλ συνθετικα castrol  να βαλω το 10w40.ερωτηση κανει για το μοτερ μου?και εχει διαφορα 10w40 φουλ συνθετικα η οχι?με οποιον μηχανικο μιλησα μου ειπε να βαλω 10w40!mobil h Liqui moly εκει εχω καταληξει

Edited by pilotosjim7
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα polo 1.2 tsi 4/11 6r 100000 χλμ  εχω καταληξει γιατι μου καιει λαδια αφου εβαζα 5w30 φουλ συνθετικα castrol  να βαλω το 10w40.ερωτηση κανει για το μοτερ μου?και εχει διαφορα 10w40 φουλ συνθετικα η οχι?με οποιον μηχανικο μιλησα μου ειπε να βαλω 10w40!mobil h Liqui moly εκει εχω καταληξει

Πρεπει να βαλεις οτι προδιαγραφη σου λεει αυτος που εφτιαξε το αυτοκινητο σου και οχι ο μαστορας σου. Αν η προδιαγραφη σου λεει 5-30 τοτε ισως να φταιει η μαρκα σου και να πρεπει να πειραματιστεις με αλλη γιατι ακομα και ιδιου ιξωδες εχουν μικρες διαφορες που μπορει να παιζουν ρολο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.