Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

:wacko: - λιανικη δεν δινει ? με αλλο μαγαζι δεν συνεργαζεται να παρουμε 4 λιτρα που χρειαζεται πχ ο καθενας μας ?

Αν ψάξεις ίσως να βρεις αλλά θα σου εξηγήσω για να καταλάβεις πώς δουλεύει η AMSOIL και αν σε ενδιαφέρει ίσως να μπορείς να μπεις κι εσύ στο δίκτυό της.

Η AMSOIL δεν συνεργάζεται με επαγγελματίες-μεταπωλητές και καταστήματα λιανικής. Αντίθετα πουλάει απευθείας η ίδια στον καταναλωτή. Λειτουργεί με το σύστημα των dealers-αντιπροσώπων με απευθείας πρόσβαση στους καταναλωτές. Τον αν είναι επαγγελματίες, μηχανικοί ή ιδιώτες part time δεν την ενδιαφέρει, θα πουλήσει σε όλους το ίδιο και αυτό αποκλείεται να το γουστάρουν τα μαγαζιά. Αυτή τη στιγμή συζητάω με τον Αγγελόπουλο για να γίνω κι εγώ dealer ή όπως το λένε... Πρέπει να αγοράζω κάποιες ποσότητες και μετρητοίς. Αυτό προϋποθέτει για μένα ένα πράγμα: Να είναι όντως το καλύτερο λιπαντικό ευρείας παραγωγής παγκοσμίως ή έστω εφάμιλλο με τα καλύτερα λιπαντικά που κυκλοφορούν στην Ευρώπη (Motul 8100, Fuchs, Redline, Mobil1, Silkolene). Ο πιο αυστηρός κριτής της AMSOIL θα είμαι εγώ ο ίδιος (φυσικά μαζί με την συμμετοχή φίλων και μελών του PRC Club) και θα χρειαστώ μερικούς μήνες για να βγάλω σαφές και όχι απλά ενθουσιώδες πόρισμα.

Το ότι γνωρίζω αρκετά από λιπαντικά (μεγάλη κουβέντα λέω γιατί κάθε μέρα ανακαλύπτω πράγματα που δεν τα ήξερα) οφείλεται στο χόμπι μου και όχι σε επαγγελματικό ενδιαφέρον το οποίο προέκυψε αφού είδα πέρυσι ότι η AMSOIL κινείται στην αμερικανική αγορά με το σύστημα των "τάπερ" και έκανα τότε μία προσπάθεια να παραγγείλω για μένα και για το PRC Club κάποια μικροποσότητα η οποία παραήταν μικρή για να μου δώσουν σημασία. Κι έτσι ψάχνοντας να βρω λύση (μέχρι και παραγγελία από την Αγγλική Οpie Οils επιχείρησα αλλά ήταν πολύ ασύμφορη) και λίγο πριν καταλήξω σε αγορά κάποιας ποσότητας MOTUL 8100 5W40 (για να πετύχω τιμή) ανακάλυψα προς μεγάλη μου ευχαρίστηση ότι ξεκίνησε τον Δεκέμβριο επίσημη εισαγωγή AMSOIL ως επίσημος αντιπρόσωπος ο Αγγελόπουλος. Κι επειδή πάντα κοιτάω να χτυπάω τιμές αγοράζοντας ποσότητα παρέχοντας και στα μέλη του PRC Club τις καλύτερες τιμές της αγοράς, επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο της AMSOIL για να αγοράζω χονδρική (η κανονική λιανική για το 5W40 είναι 14Ε/1lt... αρκετά τσιμπημένο μεν κορυφαίο ποιοτικά δε - και περιέχει 950ml και όχι 1000ml) και έτσι μου εξήγησε πως για να γίνει αυτό πρέπει να συμμετάσχω ως... αντιπρόσωπος ή όπως αλλιώς το λένε. Αυτό όμως για να γίνει θα δοκιμάσω πρώτα κι έτσι οι πρώτες μου παραγγελίες θα είναι σε καλές τιμές μεν αλλά όχι και καθαρά χονδρικής. Δεν με χαλάει βέβαια κι έτσι... Είδομεν...

Το σύστημα της AMSOIL δεν αρέσει σε επαγγελματίες αλλά σίγουρα είναι υπέρ του καταναλωτή που αγοράζει την καλύτερη ποιότητα σε πολύ καλή τιμή που δεν συμπεριλαμβάνει κέρδος μεταπώλησης. Αν συνεργαστείτε 2-3 άτομα και παίρνετε ένα κιβώτιο τη φορά από τον αντιπρόσωπο θα σας κάνει καλή έκπτωση. Σκεφτείτε το, είναι εύκολο και εξοικονομείτε χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το πως έστρωσα το αμάξι,το αναφέρω πιο πάνω στο αρχικό μου post για το θέμα...Νομίζω ότι δεν έκανα κάτι λάθος...

...σας λέω ότι το αμάξι στρώθηκε κανονικότατα(και με το παραπάνω)σύμφωνα με την VW,δηλαδή στο εγχειρίδιο λέει <3000 rpm μέχρι τα 1.500 km νομίζω,αλλά επειδή όταν το πήρα μου είπαν άλλα και επειδή το αμάξι σκοπεύω να το κρατήσω καιρό,το αμάξι δεν πέρασε τις 3500 rpm μέχρι τα 2500 km και στη συνέχεια ανέβηκε σταδιακά κατά 500 rpm ανά 500 km...
Link to comment
Share on other sites

Σε στροφές καλά το έκανες. Το άφηνες καθόλου να ζεσταθεί πριν ξεκινήσεις ? Αν έκανες και αυτό και τα λάδια του σωστά τότε το μοτέρ έχει κάποιο ελάτωμα... Δυστηχώς έπεσες στην περίπτωση αμα είναι ετσι.

Μίλτο επειδή έχω μια απορία και βλέπω οτι έχεις ασχοληθεί εκτεταμένα πολύ με το θέμα λίπανσης θελω να σε κάνω μια ερώτηση.

Σκαίφτομαι να βάλω motor kote σε μοτέρ και κιβώτιο. Τι λές κάνει δουλειά ? Περισσότερο απ'όλα με φοβίζει μην κάνει καμμιά παρενέργεια ... Για πε μας και τη δική σου γνώμη.

thx

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω και στην τελευταία σου ερώτηση,δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι σπάνια το άφηνα να ζεσταθεί (εκτός κι αν μισό λεπτό αρκεί tongue.gif) επειδή τις περισσότερες φορές βιαζόμουν(και τις περισσότερες απ' τις υπόλοιπες λόγω συνήθειας... :wacko: )...

ΑΛΛΑ...Μέχρι να ζεσταθεί τελείως ο κινητήρας ούτε μαρσαρίσματα περίεργα του έκανα ΠΟΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ούτε τις 3000 rpm περνούσα!

Link to comment
Share on other sites

....Όπως και να 'χει εγώ προσωπικά αδυνατώ να δεχτώ αυτή την πρωτοτυπία τους να γράφουν ότι μέχρι 1L/1000km είναι φυσιολογικό καθώς αποτελεί απ' όσο ξέρω παγκόσμια μηχανολογική καινοτομία! tongue.gif

Και με τον πατέρα μου που το συζητούσα πάλι τις προάλλες,μου είπε με λύπη του ότι στα 5 αμάξια που είχε μέχρι τώρα(200000km το καθένα παρακαλώ!!!)δεν είχε "κάψει" κανένα τους ούτε σταγόνα λάδι :wacko: ...

Ακούω σχόλια...

Βασικα δεν ειναι παγκόσμια μηχανολογική καινοτομία της VW καθως οι περισσοτερες εταιριες στο εγχειριδιο τους αναφερουν ακριβως το ιδιο πραγμα "Φυσιολογικη καταναλωση 1λτ/ 1000χλμ".Εγω προσωπικα το εχω δει στο εγχειριδιο της Mercedes, της Toyota και της Peugeot (η τελευταια αναφερει 800ml/1000χλμ)

Link to comment
Share on other sites

... σπάνια το άφηνα να ζεσταθεί (εκτός κι αν μισό λεπτό αρκεί tongue.gif) επειδή τις περισσότερες φορές βιαζόμουν(και τις περισσότερες απ' τις υπόλοιπες λόγω συνήθειας... :wacko: )...

ΑΛΛΑ...Μέχρι να ζεσταθεί τελείως ο κινητήρας ούτε μαρσαρίσματα περίεργα του έκανα ΠΟΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ούτε τις 3000 rpm περνούσα!

Εφόσον το δουλεύεις όπως λες σε χαμηλές σαλ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα. Κι εγώ αυτό κάνω. Κι επειδή ο κινητήρας μου το επιτρέπει αρχικό όριο σαλ είναι οι 2000 και σταδιακά ανεβάζω. Μόνο όταν ο δείκτης θερμοκρασίας λαδιού δείξει 90C και πάνω ζητάω να πάρω το μέγιστο από το μοτέρ. Χρήσιμος ο δείκτης θερμοκρασίας λαδιού...

Link to comment
Share on other sites

Peryrho,δεν έχω υπόψη μου κάτι τέτοιο ή τουλάχιστον κι ας το γράφουν,δεν έχω ακούσει ποτέ για αυτά τα αυτοκίνητα τόσο εκτεταμένα παράπονα όπως για τα polo μας(παρά μόνο για μεμονωμένες παριπτώσεις)...

Τώρα από εμπειρείες γνωστών και φίλων(όσες θυμάμαι τώρα) από:

3 BMW,1 Peugeot,1 Renault,1 VW(Golf),2 Suzuki,2 Fiat,1 Daewoo το μόνο που αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα είναι το δικό μου... :wacko: (και όλα τα παραπάνω δεν έχουν "κάψει" ποτέ ούτε σταγόνα!

(Κι εξάλλου πώς εξηγείται το ότι άλλα καίνε,άλλα δεν καίνε ή το ότι άλλα σταματάνε στα 15000 να καίνε όπως ισχυρίζεται κι η αντιπροσωπεία,ενώ άλλα καίνε για πάντα?!?)

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο επειδή έχω μια απορία και βλέπω οτι έχεις ασχοληθεί εκτεταμένα πολύ με το θέμα λίπανσης θελω να σε κάνω μια ερώτηση.

Σκαίφτομαι να βάλω motor kote σε μοτέρ και κιβώτιο. Τι λές κάνει δουλειά ? Περισσότερο απ'όλα με φοβίζει μην κάνει καμμιά παρενέργεια ... Για πε μας και τη δική σου γνώμη.

thx

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Από όσο έχω ψάξει κατάλαβα ότι υπάρχουν δύο προϊόντα στην αγορά (δύο γνωρίζω) που δεν είναι τα συνηθισμένα ενισχυτικά λαδιού που βελτιώνουν το ιξώδες ή προσθέτουν επιπλέον χημικές ιδιότητες στο λιπαντικό (πχ το Wynns), ούτε είναι βελτιωτικά λίπανσης με πρόσθετα όπως το τεφλόν, σιλικόνη, γραφίτη, μολυβδένιο (πχ το Slick).

Αυτά τα προιόντα είναι το Motorkote Hyper Lubricant και το Militec-1. Αντίθετα με τα καθιερωμένα και πολύ γνωστά προϊόντα που επενεργούν στο λιπαντικό, αυτά τα δύο προϊόντα είναι ενισχυτικά μετάλλων που διεισδύουν-προσκολλάνε στα μέταλλα και αυξάνουν κατά πολύ την φυσιολογική τους τάση για ολίσθηση. Δηλαδή κάνουν τα μέταλλα να είναι γλυστερά. Και επειδή δεν επεμβαίνουν στις χημικές ιδιότητες του λιπαντικού, θεωρούνται συμβατά-αβλαβή για τα λιπαντικά. Οι εταιρίες λιπαντικών αποθαρρύνουν τους καταναλωτές από την χρήση βελτιωτικών λαδιού, αλλά δεν έχω βρει μέχρι τώρα πουθενά να αποθαρρύνουν από την χρήση ενισχυτικών λίπανσης μετάλλων. Η διαφορά μπορεί να μην μας φαίνεται αλλά είναι καθοριστικής σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω για το Motorkote όπως και για το Militec-1. Για το πρώτο έχω και μαρτυρία τρίτου (θετικότατη), για το τελευταίο όμως δεν γνωρίζω κάποιον να το έχει δοκιμάσει και σκοπεύω να το δοκιμάσω εγώ. Κάποιος κάνει πάντα την αρχή. Η διαίσθηση και κρίση μου λέει ότι θα είναι τουλάχιστον εξίσου καλό με το Motorkote. Δε νομίζω ότι θα είμαι σε θέση να τα συγκρίνω κιόλας. Αν βάλεις το ένα δεν υπάρχει λόγος να βάλεις και το άλλο, εκτός και αν δεν δεις να συμβαίνει αυτό που υπόσχονται.

Δείτε εδώ για το Motorkote και εδώ για το Militec-1.

Θα έλεγα ότι από τον τρόπο που τα εξηγούνε και οι δύο εταιρίες στα site τους το Militec-1 είναι πειστικότερο καθότι δίνει πολύ περισσότερες λεπτομέρειες για την σύνθεσή του και τον τρόπο που επενεργεί πάνω στα μέταλλα.

Σε πρώτη φάση αυτό που εμφανώς θα βοηθήσουν είναι η μειωμένη φθορά των μετάλλων λόγω ατελούς λίπανσης για τα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας κατά την εκκίνηση του κρύου κινητήρα.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

:baby: - εχουν γραφτει παρα πολλα υπερ του 1ου ενω δοκιμη με αντιτριβικα σαν το 2ο εχει γινει στην Ελλαδα παλαιοτερα και τα αποτελεσματα ηταν θεαματικα (!)

στο σταματημα του τριξιματος του τιμονιου οταν το εχουμε τερμα στο ''επι τοπου'' και στο γλυκο κουμπωμα των ταχυτητων το Motor kote εχει δειξει την αξια του οχι μονο σε εμενα αλλα και σε αλλα παιδια-για τα περι αυξησης ιπποδυναμης κλπ λογω μειωσης τριβων δεν μπορω να ξερω με απτο τροπο........... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα υπέροχο link που εξηγεί τις προδιαγραφές VW και λύνει αρκετές απορίες.

Μελετώντας αυτό το link κατέληξα ότι η προδιαγραφή VW502.00 καλύπτει τους περισσότερους εδώ μέσα.

H προδιαγραφή VW503.00-01 αφορά λιπαντικά με ανατριχιαστικά μεγάλα διαστήματα αλλαγών και δεν θα τα δώσω σημασία. Εξάλλου αν προσέξετε ο απαιτούμενος δείκτης φθοράς σε υψηλές θερμοκρασίες (HTHS) για την προδιαγραφή VW503.00 είναι υποδεέστερος της 502.00. Όμως η προδιαγραφή VW503.01 έχει απαιτούμενο δείκτη εφάμιλλο του VW502.00 οπότε ίσως και να είναι επίσης ενδιαφέρουσα προδιαγραφή. Το "ίσως" που λέω είναι επειδή βλέπω να τονίζει την ένδειξη AUDI ONLY και αναρωτιέμαι αν κρύβει κάτι αυτό το "ONLY"!

Άλλη παρατήρηση είναι ότι δεν βλέπω σε καμία προδιαγραφή να αναφέρεται σε FSI εκτός αν τέτοια θεωρείται η VW504.00 που είναι για κινητήρες που καλύπτουν προδιαγραφές ρύπων Euro IV. Ενδεχομένως βέβαια η VW504.00 να εμφανίστηκε για περιβαλλοντικούς λόγους μόνο (αυτή είναι και η γνώμη μου).

Οπότε εξακολουθώ να νιώθω πιο σίγουρος όταν τα επίδοξα λιπαντικά αναφέρουν την προδιαγραφή VW502.00. Τις προδιαγραφές VW500.00 - 501.01 δεν τις σχολιάζω γιατί είναι παλιές (1997).

Οι προδιαγραφές VW505.00 και πάνω δεν μας ενδιαφέρουν γιατί αφορούν κινητήρες diesel.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το ζεσταίνω. Αχμμμ ... Αν δεν είναι δικό σου το λάθος τότε ισως υπάρχει κάποιο ελάτωμα απο τη μαμά....

Μίλτο θα μου πρότεινες άφοβα να βάλω motor kote στο μοτέρ μου ? Το σκέφτομαι καιρό και φοβάμαι μην λένε μλκς αυτοί και κάνα κανα περίεργο με το λάδι και το μοτέρ. Ακουσα επίσης οτι ακόμη και να βγάλεις τα λάδια αυτό μένει μέσα για 80.000 χλμ. Ισχύει άραγε αυτό ? Το βλέπω λίγο τραβηγμένο ...

AUDI ONLY πιστεύω δεν σημαίνει μόνο audi αλλά γενικώς vw μοτέρ. Είναι και κάποια marketing tricks ... Προσπαθούν την κάθε εταιρεία vw,audi, skoda,seat, lamborghini, bentley να την ξεχωρίζουν. Αλωστε αλλιώς θα τα είχαν κάνει όλα 1. Αλλα ετσι πιάνουν όλη την άγορα. Ολο το φάσμα της δηλαδή. Ισως λοιπόν για λόγο "μουρης" να λένε μόνο για audi.

Edited by Pacific
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο θα μου πρότεινες άφοβα να βάλω motor kote στο μοτέρ μου ? Το σκέφτομαι καιρό και φοβάμαι μην λένε μλκς αυτοί και κάνα κανα περίεργο με το λάδι και το μοτέρ. Ακουσα επίσης οτι ακόμη και να βγάλεις τα λάδια αυτό μένει μέσα για 80.000 χλμ. Ισχύει άραγε αυτό ? Το βλέπω λίγο τραβηγμένο ...

Να σου πω την αλήθεια πάντα είμαι δύσπιστος (όπως οι περισσότεροι) σε τέτοια προϊόντα.

Πρέπει να το ξανάγραψα, αλλά ψάχνοντας για τα AMSOIL βρήκα ένα προϊόν που το εισάγει πάλι ο Αγγελόπουλος και είναι παρόμοιο με το Motorkote. Λέγεται Militec-1 και αν διαβάσεις στο κατατοπιστικότατο site του Militec-1 θα δεις ότι έχουν μία πολύ πειστικότερη παρουσίαση του προϊόντος με πολλές επεξηγήσεις και δοκιμές (το site του Motorkote είναι πολύ λιτό συγκριτικά και δεν με πείθει τόσο). Μου έκανε εντύπωση που βρήκα ένα τεστ ενός πανεπιστημίου του Παρισιού όπου το δοκίμασαν στον αειθαλή 8βάλβιδο 14άρη της PSA. Ενώ την 1η ώρα η κατανάλωση καυσίμου και λιπαντικού ανέβηκε, την 5η ώρα ισοφάρισε με την εργοστασιακή και μέχρι και την 25η ώρα έπεσε χαρακτηριστικά. Μετά το τεστ δεν το συνέχισαν αλλά είναι προφανές ότι το τεστ είναι αληθινό γιατί παρουσιάζει με ρεαλιστικό και λογικό τρόπο την προοδευτική επενέργεια του Militec-1 στα μέταλλα του κινητήρα.

Έχω παραγγείλει ένα μπουκαλάκι για δοκιμή, και θα το ρίξω στο σασμάν μου και ίσως και στην υδραυλική κρεμαγιέρα. Αν δω αποτέλεσμα τότε θα ξαναπαραγγείλω να ρίξω και στο μοτέρ.

Σε παροτρύνω να διαβάσεις το site του Militec-1.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι το Motorkote δεν κάνει δουλειά. Το αντίθετο πιστεύω. Απλά με τα θεωρητικά κριτήρια που διαθέτουμε προσπαθούμε να κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή που περιμένουμε να αποδώσει και στην πράξη.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απ ότι βλέπω έχει έγκριση απο αμερικάνικο στρατό κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

Δεν είδα το test με τον κινητήρα που λές !

Πάντως θέλω κι εγώ να το δοκιμάσω... Μακάρι να είναι όπως τα λέει.

Link to comment
Share on other sites

protest.gif - σκετη προπαγανδα το site του,τι να διαβασεις ? τεστ σε Porsche του 1982 ? ασε με τους δολοφονους του αθωου κοσμακη

αντι για αμαξια βλεπες κλαψα που τους χτυπανε το ισραηλ τους κολλητους τους-σκετη αηδια και εμετος ειναι- machinegun.gif αφου πρωτα new_killpc.gif

B) - παρτε 2 link που υπαρχουν γνωμες παιδιων που το εχουν βαλει σε διαφορα αμαξια να δειτε τι οντως κανει το motorkote,χειροπιαστες αποδειξεις (!)

http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=62...light=motorkote και αυτο http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=17...light=motorkote

Link to comment
Share on other sites

protest.gif - σκετη προπαγανδα το site του,τι να διαβασεις ? τεστ σε Porsche του 1982 ? ασε με τους δολοφονους του αθωου κοσμακη

αντι για αμαξια βλεπες κλαψα που τους χτυπανε το ισραηλ τους κολλητους τους-σκετη αηδια και εμετος ειναι- machinegun.gif αφου πρωτα new_killpc.gif

...

Πράγματι... Το κακό με όλα τα αμερικάνικα προϊόντα είναι ότι έχουν δοκιμαστεί και χρηματοδοτηθεί από το αίμα όσων αντιστέκονται ή απλά βρίσκονται στο άνοιγμα δρόμου προς την οικονομική-στρατιωτική παντοδυναμία των ΗΠΑ. Και δυστυχώς εμείς κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας, πίνοντας coca-cola, φορώντας Nike, αγοράζοντας πετρελαϊκά προϊόντα και παρακαλώντας τους να μας δίνουν και εμάς ένα κομματάκι από τα κέρδη τους, όποια μορφή και προέλευση κι αν έχουν αυτά. Η Ελλάδα ως μη παραγωγός χώρα σε βιομηχανικά προϊόντα και ως χώρα που πουλάει τις (ανεκμετάλλευτες από την ίδια) πρώτες της ύλες για επανεισαγωγή(!) είναι ξεκάθαρα μία απολύτως εξαρτώμενη από την Δύση χώρα... Μήπως την απελευθέρωση του '21 και κυριώς την ανοικοδόμησή μας μετά το '40-'48 θα την πληρώνουμε με αιώνια υποταγή στις ΗΠΑ και στην γκόμενά της (και ίσως όχι μόνο);

Λοιπόν δύο υπέροχα links. Ίσως και να μην είναι απόλυτα σωστά όλα όσα λένε (εγώ σε γενικές γραμμές τα βρήκα σωστά), αλλά είναι αρκετά ώστε να μπείτε στο ψητό. Αξίζει ο κόπος!

The engine oil bible

Snake Oils

Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, είτε Motorkote το λένε είτε Militec-1 κάνει το ίδιο, καθότι υπόσχονται τα ίδια. Δεν είναι ενισχυτικά-προσθετικά λαδιού και ενώνονται με τα μόρια των μετάλλων προκαλώντας τα να ολισθαίνουν. Η μόνη ουσιώδης διαφορά που σε 1η εντύπωση δίνει προβάδισμα στο Motorkote είναι ότι το Motorkote λέει αλλαγή ανά 80000χλμ και το Militec-1 ανά 24000χλμ για τον κινητήρα και πολύ πιο αραιά για άλλες χρήσεις.

Πρόκειται να βάλω Militec-1 στο σασμάν μου. Δεδομένου ότι μόλις εχθές έβαλα AMSOIL και θέλω να το παρακολουθήσω σε βάθος χρόνου, θα αποφασίσω αργότερα αν θα το βάλω και στον κινητήρα μου.

Για το Motorkote υπάρχουν δηλωμένοι ενθουσιώδεις αλλά και ολίγοι ψυχραιμότεροι που δεν δηλώνουν διαφορά άξια λόγου. Είναι λογικό να έχει σχέση και με την ποιότητα λιπαντικού που χρησιμοποιεί ο καθένας μας. Αν πχ αλλάξετε λάδι μετά από 10000χλμ είναι φυσιολογικότατο να σας φαίνεται πιο γλυστερό το μοτέρ.

Για το Militec-1 δεν γνωρίζω κάνεναν να το έχει δοκιμάσει, λέτε να είμαι ο 1ος;

Είδα και μία αναφορά για κάποιον που έμεινε από λάδια και το motorkote τον έσωσε. Δεν λέω ότι δεν έγινε έτσι αλλά αν ψάξετε θα βρείτε και κάποιους που να τους έχει συμβεί κάτι τέτοιο και τους έσωσε η τρομερή γιαπωνέζικη τεχνολογία μετάλλων ή το φοβερό λάδι που έβαζαν και εξακολουθεί να λιπαίνει με τα μόριά του που μαγνητίζονται και προσκολλάνε στα μέταλλα, ή ότι το παραφλού που πέρασε στον κινητήρα ήταν τόσο ποιοτικό και γλυστερό που έσωσε το μοτέρ και λοιπά χαρωπά.

Γνώρισα έναν τελείως αδιάφορο και άσχετο τύπο με Alfa 156 που έκανε χωρίς λάδια 50 χιλιόμετρα τουλάχιστον (αυτός δεν κατάλαβε ποτέ ότι έμεινε από λάδια) και όταν το αποφάσισε να προβληματιστεί για το λαμπάκι που ανάβει εδώ και ώρα αντιλήφθηκε το γεγονός και συμπλήρωσε με 90άρα βαλβολίνη που είχε στο πορτ παγκάζ. Κυκλοφόρησε 3 μέρες με αυτό πριν το πάει στην αντιπροσωπεία και οι μηχανικοί "πήδηξαν" όταν άκουσαν την ιστορία καθώς έβγαζαν την βαλβολίνη από μέσα! Το γεγονός είναι αληθινό (με ξύπνησε φίλος στις 03:00 το βράδυ για να μου πει τί έγινε και αν πρέπει να το μετακινήσει ο φίλος τους και παρ'ότι τους είπα βρίζοντας να μην το αγγίξυν ο άλλος το κυκλοφόρησε επιπλέον 3 μέρες!!). Αυτή η 156 κυκλοφορεί ακόμη... Ο κάτοχός της δηλώνει ότι δεν έχασε ίχνος απόδοσης μετά το συμβάν και είναι υπερήφανος για την υπερσύγχρονη και αξιόπιστη ιταλική τεχνολογία. Επαναλαμβάνω και τονίζω: ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ!

Να έχετε υπόψιν ότι οι σύγχρονοι κινητήρες εφόσον δεν έχουν κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα είναι πολύ ανθεκτικοί τόσο στην φθορά όσο και στην υπερθέρμανση. Είναι κι αυτή μία αιτία που οι κατσκευαστές προτείνουν παλαβές αλλαγές λιπαντικών.

Οπότε οι δηλώσεις τρίτων περί φοβερού και τρομερού προϊόντος με ενδιαφέρουν μεν αλλά δεν ενθουσιάζομαι κιόλας. Μου αρέσει να διαπιστώνω ιδίοις όμμασι και να δηλώνω με μετριοπάθεια το αποτέλεσμα ώστε να μην προκαλώ με τον ανθουσιασμό μου (άνθρωπος είμαι κι εγώ) σε λάθος επιλογές τους άλλους.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

:( - μπορει απο κιβωτιο αυτη και μονο να τα πηγε καλα αλλα μια ματια στα τεστ του TUV θα βρεις την Α-145,6 και την Α-147 παντα λιγο πριν το τελος,παντα στην λιστα με τα πιο προβληματικα (!)

καλη τυχη με τα AMSOIL-πες μας τωρα που κανει κρυο πως "ακους το μοτερ" το πρωι και γενικα μετα στο στροφαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι οτι δεν εχω ακούσει κακά λόγια και παρενέργειες . Οπότε και να μην σου κάνει μεγάλη διαφορά κάτι θα σου κάνει. Παραμένει και στο κιβώτιο αν αλάξεις βαλβολίνες για πολύ καιρό ?

Link to comment
Share on other sites

:D - μπορει απο κιβωτιο αυτη και μονο να τα πηγε καλα αλλα μια ματια στα τεστ του TUV θα βρεις την Α-145,6 και την Α-147 παντα λιγο πριν το τελος,παντα στην λιστα με τα πιο προβληματικα (!)

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός... Την 90άρα βαλβολίνη την έριξε στον κινητήρα της Alfa που έμεινε από λάδια!!! Ξαναδιάβασε τώρα την παράγραφο να σου πέσουν τα μαλλιά...!

καλη τυχη με τα AMSOIL-πες μας τωρα που κανει κρυο πως "ακους το μοτερ" το πρωι και γενικα μετα στο στροφαρισμα

Στην αρχή όλα τα λάδια καλά είναι. Αλλά ήδη έχω εντοπίσει μία διαφορά...

Τα AMSOIL ακούγονται με το κρύο ξεκίνημα υπέροχα (ή μάλλον δεν ακούγονται). Ο κινητήρας

είναι πολύ ήσυχος, στροφάρει μια χαρά, μου δίνουν γλυστερή αίσθηση στο μοτέρ, αλλά το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι παίρνει μπρός με λιγότερο γύρισμα της μίζας, πράγμα που σημαίνει ότι τα κινούμενα μέρη του κινητήρα συναντούν αισθητά λιγότερες τριβές. Και το λάδι που είχα δεν ήταν μάπα (ποτέ δεν έχω βάλει μέτριο λάδι) αλλά ήταν το IGOL 5W40 Symbol Ceramic (και aprooved by Porsche παρακαλώ). Και το άλλαξα στα 6400χλμ και 4μήνες παρά (ποτέ δεν ξεπερνάω τους 4 μήνες με τα ίδια λάδια).

Βέβαια θέλω να δω απόδοση και σε βάθος χρόνου. Μάλλον είναι ό,τι καλύτερο έχω ρίξει στο μοτέρ και γι αυτό περιμένω πολλά από το AMSOIL. Για την ώρα η αίσθηση γλυστερότητας και ησυχίας μου θυμίζει τα 300V της MOTUL (χώρια το εντυπωσιακό στοιχείο που ανέφερα με την μίζα). Και σύμφωνα με τα τεχνικά και συγκριτικά της AMSOIL τα 300V είναι υποδεέστερα! Θα δείξει κι αυτή...

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

knife.gif - τωρα και σκυλια μοτερ η Alfa Romeo.....ου αμε.....μαλιστα.....εχω φωτο απο club τους που δειχνει κοντερ 384.000+ χλμ και απο κατω λεει οτι ειναι Α-156 που χρειαστηκε μονο λαδια μπουζι και τακακια (!) 384.000+ και ουτε ενα τσακ (!) φυσικα απο κατω γραφει ειρωνειες και βριζει τους κατοχους Γερμανικων αυτοκινητων με επιθετα

fire.gif - μην κανουμε και θεους τους ιταλους τωρα-αν το μοτερ ειναι αλεξισφαιρο για 384.000+ χλμ στην τσιτα οπως λενε τοτε μονο ως βαυκαλισμα και φαντασια ασθενους μπορω να το θεωρησω

το TUV τους ξεβρακωσε για τα καλα,στις τελευταιες θεσεις λογω συχνοτατων βλαβων ειναι

new_killpc.gif - ασε μην μου λες για 300V γιατι αν κοιταξεις πιο πριν post θα δεις τι κατεβατα εχω αραδιασει γιαυτα-ουτε ζωγραφιστα να τα ξαναδω (!) κρατα μας ενημερους για τα ΑΜΣΟΙΛ γιατι πλησιαζει η ωρα της αλλαγης

φιλικα TSAKHS

Link to comment
Share on other sites

Τα μοτέρ της Alfa Romeo έχουν αυξημένες ανοχές σε σχέση με τις άλλες μάρκες (γι αυτό και αναφέρει στο manual σαν εναλλακτική-ειδική τη χρήση 10W60 εκτός Χειμώνα φυσικά - αλλά ΔΕΝ το προτείνει για βασικό λιπαντικό, μην μπερδευόμαστε), και μάλλον γι αυτό λένε ότι τσιμπάνε λάδι από τη μάνα τους. Γνώμη μου είναι ότι αυτό το έκανε η Alfa για να αντέχουν στα γκάζια και σε κακοσυντήρηση. Αδυναμία αξιοπιστίας και γι αυτό δεν βγάζουν μοτέρ με μικρές ανοχές; Δεν ξέρω... Η Alfa βγάζει γρήγορα μοτέρ και αξιόπιστα (με σωστή-αυστηρή συντήρηση), είναι γεγονός. Βγάζει ηλεκτροχαζοπροβλήματα, είναι γεγονός.

Όσο για τα 300V τόσο εγώ (στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου R5) όσο και πολλοί που τα έχουν χρησιμοποιήσει διαπιστώνουν μικρή διάρκεια ζωής και αλλάζει πολύ η συμπεριφορά τους μετά τα πρώτα 5000χλμ σε βαθμό που εμένα με είχαν κάνει να τα αλλάξω από τα 3000χλμ (είχα παλιό μοτέρ 1.4 Alpine Turbo και δεν κράταγε καιρό λάδια ούτως ή άλλως - και τα 300V εκτός από τα πρώτα χλμ δεν κάνανε την τελική διαφορά). Σε μακροχρόνια χρήση τα τότε ELF Excellium 5W40 ήταν σαφώς καλύτερα λάδια (τότε η ELF τα έβγαζε καθαρόαιμα Group IV και δεν πρέπει να κυκλοφορούσαν καλύτερα λιπαντικά στην Ευρώπη - ακόμη και σήμερα η ELF-TOTAL παραμένει από τις κορυφαίες και μαζί με τις MOTUL, FUCHS, Silkolene και ARAL βγάζουν ασπροπρόσωπη την ευρωπαϊκή παραγωγή λιπαντικών ποιότητος - 3 Γαλλικές, 2 Αγγλικές, 1 Γερμανική - και η μόνη που μπορεί και παίζει καλό παιχνίδι στις ΗΠΑ είναι η MOTUL). Το φαινόμενο με τα 300V δε πρέπει να μας ξενίζει αφού επιγράφουν "Racing" και τέτοια λιπαντικά δεν κατασκευάζονται για να αντέχουν μακροχρόνια αλλά για να αντέχουν ισχυρές καταπονήσεις σε συντομότερο διάστημα. Η ίδια η MOTUL πάντως ισχυρίζεται ότι είναι κατάλληλα για αλλαγές σε συνήθη διαστήματα service (10000χλμ μέσο όρο αλλά να υποθέσω ότι εννοεί χωρίς καθόλου racing χρήση; Είναι πολύ σχετικά τα μεγέθη...) και σαν εταιρία είναι πολύ δημοφιλής παγκοσμίως και πιστεύω όχι άδικα. Η NISMO (Nissan Racing USA) τα 300V τα έχει σαν πρώτη πρόταση και δεν είναι η μόνη. Σεβαστό...

Η MOTUL βγάζει ένα άλλο λιπαντικό αρίστης ποιότητος που η αγορά δεν το έχει εκτιμήσει λόγω της υπερεκτίμησης των 300V. Φυσικά ευθύνεται γι αυτό και ο προσανατολισμός του marketing της MOTUL. Εϊναι η σειρά 8100, 100% Group IV/V, σαφώς καταλληλότερη για μακροχρόνια μικτή χρήση και ένα από τα κορυφαία λιπαντικά που παράγει που παράγει η Ευρώπη (κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι το κορυφαίο όλων).

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει τα 8100 motul 0-40(503.01) για το golf v και ανυπομονω να τα βαλω.

πηστευω να ειναι καλυτερα απο τα divinol 0-30 που φοραω τωρα.

Το MOTUL 8100 E-Tech 0W40 είναι αναμφισβήτητα κορυφαίο GroupIV/V και δεν συγκρίνεται εύκολα με άλλα. Παρομοίως και για το 8100 Xcess 5W40. Χτυπιούνται ακόμη και με Mobil 1.

Η σειρά Syntholight της DIVINOL - αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος επειδή έχει κλειδωμένα τα Data Sheets για τους επισκέπτες του site της (κακό αυτό) - από τις περιγραφές της φαίνεται να είναι 100% Group IV ή στην χειρότερη περίπτωση Group III/IV. ¶ρα τα DIVINOL Syntholight πρέπει να είναι από τα πολύ καλά λιπαντικά που παίζουνε με τα TOTAL-ELF και πάνω έως FUCHS (όμως μόνο αν όντως είναι 100% Group IV) και -γιατί όχι- ίσως τελικά και κοντά στα Mobil 1 και MOTUL. Αλλά ακόμη δεν έχουν παίξει τόσο στην αγορά ώστε να φανεί εύκολα το που τοποθετούνται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.