Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

:baby: - λενε να αλλαζουμε την ροδελα της ταπας του λαδιου σε καθε αλλαγη-το θεμα ειναι που να την βρουμε μεμονομενα αφου η αντιπροσωπεια την δινει μαζι με την ταπα ?

^_^ - εγω καθε σε καθε αλλαγη λαδιου αλλαζω και φιλτρο-δεν το συζηταω να αφησω το παλαιο επανω και να βαλω νεο λαδι (!)

εχει βαλει κανεις μαγνητη πανω στο φιλτρο ? εγω εχω ψυκτρα για να βοηθησω καπως στην απαγωγη θερμοτητας

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα των λαδιών. τελικά, δεν έκανα αλλαγή στα τσιμουχάκια. ανοίξαμε το καπάκι βαλβίδων και βρήκαμε δυο απο τα οκτώ ωστήρια χαλασμένα. ο μηχανικός-εκτός αντιπροσωπίας- εκτίμησε οτι απο εκεί χάναμε το λαδάκι.

τελικά, γενικό σέρβις, αλλαγή ιμάντα χρονισμού και όλων των παρελκόμενων μαζί με τα ωστήρια, πλήρωσα 700 ευρώπουλα.

ακόμα δεν έχω κανει τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα για να δω τι παίζει αλλα ελπίζω να σώθηκα.

αυτη τη φορά ο τύπος μου έβαλε λάδια elf 10-40.

τι λέτε για όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη φορά ο τύπος μου έβαλε λάδια elf 10-40.

Και κάθε πότε σου είπε να τα αλλάζεις; Πόσο κόστισαν το λίτρο;

Δεν πας να βάλεις κανά πραγματικό συνθετικό να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου από το ζήτημα της λίπανσης;

(όχι ότι τα ELF Competition 10W40 δεν σου κάνουν αλλά υπάρχουν πολλές καλύτερες επιλογές)

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είχαν πει & μένα όταν πρωτοέκανα post για τα λάδια μου.. σου λέω "Welcome to the club"!

Σοβαρά όμως τώρα όταν κάνεις τα 1000 km πες μου τι παρατήρησες στη στάθμη. Σε 'μενα το πρόβλημα εξακολουθεί και τώρα που θα κάνω το service των 60.000 km θα το δει & θα μου πει τι γίνεται. Μέχρι τώρα όποτε άναβε λαμπάκι το πήγαινα εκεί & μου συμπλήρωνε. Βέβαια το λαμπάκι άναβε όταν τις προηγούμενες ημέρες το είχα φτάσει κόφτες αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είχαν πει & μένα όταν πρωτοέκανα post για τα λάδια μου.. σου λέω "Welcome to the club"!

Σοβαρά όμως τώρα όταν κάνεις τα 1000 km πες μου τι παρατήρησες στη στάθμη. Σε 'μενα το πρόβλημα εξακολουθεί και τώρα που θα κάνω το service των 60.000 km θα το δει & θα μου πει τι γίνεται. Μέχρι τώρα όποτε άναβε λαμπάκι το πήγαινα εκεί & μου συμπλήρωνε. Βέβαια το λαμπάκι άναβε όταν τις προηγούμενες ημέρες το είχα φτάσει κόφτες αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία πιστεύω!

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΟ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ. ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 8 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΑ ΚΑΘΕ 7.500 ΚΜ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΣΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΚΑΘΕ 15.000 ΚΜ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ! ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΡΚΑ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΟ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ. ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 8 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΑ ΚΑΘΕ 7.500 ΚΜ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΣΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΚΑΘΕ 15.000 ΚΜ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ! ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΡΚΑ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ?

Εγώ όσες φορές πήγα να μου συμπληρώσει δε με άφησε να πληρώσω.. Για το μοτέρ τώρα τι να σου πω... δε ξέρω.. σήμερα θα το αφήσω μέσω μέχρι αύριο ώστε να το δει εξωνυχιστικά μπας & βρούμε τι φταίει. Όσο για τη μάρκα λαδιού.. καλό είναι να βάζεις ότι σου προτείνει ο μάστοράς σου εφόσον βέβαια υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης & όχι πελάτη - μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια από τα ίδια και σε μένα. Είχαμε βάλει τα 15W50 Castrol μπας και καταφέρουμε να το σταματήσουμε αλλά τίποτα. Πάλι μου άναψε το λαμπάκι και ήθελε συμπήρωμα 1/2 λίτρο λάδι. Και επειδή δεν έχω όρεξη να του βάζω κάθε μήνα λάδι μάλλον θα το ανοίξουμε να δούμε τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν πιστεύω τόσο καινούριο να θέλει ελατήρια πιστονιών το πιθανότερο είναι ότι διαφεύγει λιπαντικό στον χώρο καύσης από τα τσιμουχάκια βαλβίδων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν πιστεύω τόσο καινούριο να θέλει ελατήρια πιστονιών το πιθανότερο είναι ότι διαφεύγει λιπαντικό στον χώρο καύσης από τα τσιμουχάκια βαλβίδων.

αυτό το σενάριο με τα τσιμουχάκια βαλβίδων πολύ παίζει πάντως. Λένε οτι υπάρχει ένα υγρό, που το ρίχνεις μέσα στον κινητήρα και φράζει τις διαρροές. Πριν ανοίξετε τη μηχανή, δοκιμάστε το πάντως, όσοι βάζεται λάδι συνεχώς.

Εμένα πάντως δεν πρόλαβε να ανάψει λαμπάκι λαδιών γιατί το κοιτούσα συνέχεια και προσέθετα.

Μήπως ξέρετε εάν υπάρχει κίνδυνος εάν βάλουμε περισσότερο λάδι. Μετά το άνοιγμα του καπακιού βαλδίβων, ο μηχανικός, γέμισε το δικό μου πάνω απο την εγκοπή του δείκτη min-max. Η στάθμη του λαδιού ξεπερνά πλέον την εγκοπή και φεύγει μισό εκατοστό πάνω.

υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε εάν υπάρχει κίνδυνος εάν βάλουμε περισσότερο λάδι. Μετά το άνοιγμα του καπακιού βαλδίβων, ο μηχανικός, γέμισε το δικό μου πάνω απο την εγκοπή του δείκτη min-max. Η στάθμη του λαδιού ξεπερνά πλέον την εγκοπή και φεύγει μισό εκατοστό πάνω.

υπάρχει πρόβλημα?

και σε μενα ετσι έκανε την τελευταία φορά που το συμπλήρωσε. δεν νομιζω να κνει κακο αν και λενε οι οδηγιεσ οτι βλάπτει τον καταλυτη το γραφει και η ταπα. αλλα δεν νομιζω να πειραζει λιγο παραπανω :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε εάν υπάρχει κίνδυνος εάν βάλουμε περισσότερο λάδι. Μετά το άνοιγμα του καπακιού βαλδίβων, ο μηχανικός, γέμισε το δικό μου πάνω απο την εγκοπή του δείκτη min-max. Η στάθμη του λαδιού ξεπερνά πλέον την εγκοπή και φεύγει μισό εκατοστό πάνω.

υπάρχει πρόβλημα?

Ναι! Ανεβαίνει η πίεση στον χώρο κυκλοφορίας του λιπαντικού. Θα υπάρχει πρόβλημα εάν το σανιδώνεις συχνά το γκάζι γιατί ανεβάζεις πίεση στο μάξιμουμ. Συνήθως εκτονώνεται από μία από τις δύο μεριές του στροφαλοφόρου (έχουν αναφερθεί περιπτώσεις να πιτσιλάει τον δίσκο πλατώ και να πατινάρει ή να πιτσιλάει μέχρι και τις δισκόπλακες... εάν δείτε σε τομή τον κινητήρα με τον στρόφαλο θα καταλάβετε πώς γίνεται αυτό). Σε όσους όμως τσιμπάει λάδι θα εξατμιστεί σχετικά γρήγορα. Βέβαια, με μία φορά στις τόσες δεν χάλασε ο κόσμος, αλλά μην γίνει και συνήθεια.

Η άποψη των μηχανικών επί του θέματος είναι ως συνήθως ότι δεν πειράζει. Ο κατασκευαστής δεν είχε τί να κάνει με τον δείκτη και του χάραξε δύο γραμμούλες...

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Ανεβαίνει η πίεση στον χώρο κυκλοφορίας του λιπαντικού. Θα υπάρχει πρόβλημα εάν το σανιδώνεις συχνά το γκάζι γιατί ανεβάζεις πίεση στο μάξιμουμ. Συνήθως εκτονώνεται από μία από τις δύο μεριές του στροφαλοφόρου (έχουν αναφερθεί περιπτώσεις να πιτσιλάει τον δίσκο πλατώ και να πατινάρει ή να πιτσιλάει μέχρι και τις δισκόπλακες... εάν δείτε σε τομή τον κινητήρα με τον στρόφαλο θα καταλάβετε πώς γίνεται αυτό). Σε όσους όμως τσιμπάει λάδι θα εξατμιστεί σχετικά γρήγορα. Βέβαια, με μία φορά στις τόσες δεν χάλασε ο κόσμος, αλλά μην γίνει και συνήθεια.

Η άποψη των μηχανικών επί του θέματος είναι ως συνήθως ότι δεν πειράζει. Ο κατασκευαστής δεν είχε τί να κάνει με τον δείκτη και του χάραξε δύο γραμμούλες...

μιλησε ο ειδικος παιδια, αν εβγαλε κανεισ ακρη απο αυτα που ειπες φιλε Miltellas, ας μας το πει, μονο μιχανικος μαστορι πρεπει να εισαι για να καταλαβεις και παλι οχι σιγουρο, παντως εγω δεν καταλαβα, anyway no offence

Link to comment
Share on other sites

μιλησε ο ειδικος παιδια, αν εβγαλε κανεισ ακρη απο αυτα που ειπες φιλε Miltellas, ας μας το πει, μονο μιχανικος μαστορι πρεπει να εισαι για να καταλαβεις και παλι οχι σιγουρο, παντως εγω δεν καταλαβα, anyway no offence

Εντάξει ηρέμησε... :( Ποτέ δεν γράφω ό,τι μου κατεβαίνει στην γκλάβα (κι αν το κάνω θα το επισημάνω με λέξεις όπως "νομίζω", "πιστεύω","κατά τη γνώμη μου" κλπ). Έψαξα και βρήκα πού το διάβασα. Ευτυχώς τις καλές ιστοσελίδες τις σώζω...

Είναι ένα πολύ καλό άρθρο για τα λιπαντικά που θα σου αρέσει:http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

Κάπου μετά τη μέση του κεφαλαίου διάβασε το άρθρο με τίτλο "Checking the oil in your engine, and topping up" όπου έχει και το σχεδιάγραμμα ενός κινητήρα (με κόκκινο είναι τα σημεία της επικείμενης διαρροής λαδιού εάν υπερπληρώνεις το κάρτερ). Δεν πειράζει για 100-150ml αλλά εάν ξεφύγεις κανά μισόλιτρο τότε θα το αποκτήσεις το πρόβλημα...

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

με συνεχες σκισιμο κ καννιβαλικη οδηγηση μου ζηταει λαδια στα 14.500...

14500; Με συνεχές σκίσιμο; Και 10W40; :(

Εάν συνεχίσεις έτσι θα σου ζητάει κινητήρα σε λίγο...

Να ήταν τουλάχιστον 100% συνθετικά... Ποιά λάδια βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΜΑΡΚΕΣ ΛΑΔΙΩΝ Κ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΛΑΔΙΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ?ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΦΡΥΤΕΖΕΣ.. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου λίστα με τα 10 κορυφαία λιπαντικά (με σειρά προτίμησης):

1) AMSOIL all series Group IV/V

2) Mobil 1 all series Group IV

3) MOTUL 300V all series Group V

4) RED LINE all series Group V

5) Silkolene PRO S all series Group V

6) MOTUL 8100 all series Group IV ή IV/V

7) ELF/TOTAL 0W30, 0W40, 5W50, 10W50 (Excellium ή Evolution ή 9000 ή Racing) Group IV

;) FUCHS TITAN SUPERSYN all series Group IV

9) TORCO SR5 series Group IV/V

10) ELF/TOTAL 5W40, 5W30 (Excellium ή Evolution ή 9000) Group III/IV

Ψήστε τα, τηγανίστε τα, δε μασάνε μία (για το Νο10 έχω ενδοιασμούς και θα τα πρότεινα βραστά ή στον φούρνο).

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Παίδες σορύ που δεν έχω παρακολουθήσει όλη την συζήτηση αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω τι λάδια προτείνετε για το 6Ν?Και πάνω κάτω τιμές που παίζουν..

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σορύ που δεν έχω παρακολουθήσει όλη την συζήτηση αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω τι λάδια προτείνετε για το 6Ν?Και πάνω κάτω τιμές που παίζουν..

Ευχαριστώ..

40¤ τα 4 λιτρα 10/40 ημι DIVINOL

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής. Η amsoil βγάζει πλήρως συνθετικό 0-30 σαν αυτά που βάζουμε στα longlife ??? Φαντάζομαι θα είναι πολύυυυ καλα !

Επίσης αυτά που βάζουμε τα πλήρως συνθετικά 0-30 πάνε εως και 30.000 και το αμάξι μας ενημερώνει για το πότε θα πρέπει να τα αλλάξουμε...

Εχουν και τα amsoil αντίστοιχες αντοχές σε αυτά τα χιλιόμετρα ?

Επίσης ξέρεις πόσο πάει το λίτρο και που μπορώ να βρώ τα amsoil ?

Thanx !

Link to comment
Share on other sites

40¤ τα 4 λιτρα 10/40 ημι DIVINOL

thumbsdown.gif - οχι ημισυνθετικα λαδια πλεον,εδω τοσα και τοσα μαθαμε για τα λεγομενα "συνθετικα" μεγαλων εταιριων φαντασου τι ποιοτητας θα ειναι τα ημισυνθετικα-τηγανελαιο με προσθετα (!)

Link to comment
Share on other sites

thumbsdown.gif - οχι ημισυνθετικα λαδια πλεον,εδω τοσα και τοσα μαθαμε για τα λεγομενα "συνθετικα" μεγαλων εταιριων φαντασου τι ποιοτητας θα ειναι τα ημισυνθετικα-τηγανελαιο με προσθετα (!)

Για 1000άρι μοτέρ δεν κάηκε και το γάλα. ¶σε να πουλήσουν και τα φτηνόλαδα (που μόνο φτηνά δεν είναι...).

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής. Η amsoil βγάζει πλήρως συνθετικό 0-30 σαν αυτά που βάζουμε στα longlife ??? Φαντάζομαι θα είναι πολύυυυ καλα !

Επίσης αυτά που βάζουμε τα πλήρως συνθετικά 0-30 πάνε εως και 30.000 και το αμάξι μας ενημερώνει για το πότε θα πρέπει να τα αλλάξουμε...

Εχουν και τα amsoil αντίστοιχες αντοχές σε αυτά τα χιλιόμετρα ?

Επίσης ξέρεις πόσο πάει το λίτρο και που μπορώ να βρώ τα amsoil ?

Thanx !

Το Series 2000 Synthetic 0W30 της AMSOIL δεν έχει αντίπαλο (είναι φτιαγμένο και για ΚΑΝΟΝΙΚΗ αγωνιστική χρήση και χωρίς τις παρενέργειες των 300V που και αργά να τα πας στα 5000χλμ θέλουν αλλαγή). Αν η VW δίνει 30000χλμ με χρήση νερού (πχ SHELL Helix Ultra 0W30) τότε βάλε AMSOIL 0W30 και μην το αλλάζεις ποτέ!

Η VW είναι απίστευτη στο πώς έχει οργανώσει το δίκτυό της ώστε να καθορίσει μέχρι και πότε θα πετάξετε τα αυτοκίνητά της. Αφού δεν μπορείτε εσείς να τα χαλάσετε, σας λέει αυτή πώς να το κάνετε! Μέχρι και μηχανισμό ειδοποίησης αλλαγής λαδιών έβαλε ώστε να είναι σίγουρη ότι θα αρχίσουν τα προβλήματα μετά την λήξη της εγγύησης...

¶ριστο λιπαντικό για σας είναι και το Mobil 1 Extended Performance 5W30. Υπάρχει ένας ανεξάρτητος και εξαιρετικός μηχανικός VAG στην Κατερίνη που σεβόμενος την πελατεία του το χρησιμοποιεί και το προτείνει για αλλαγή ανά 15000χλμ (ή και λιγότερο για τους γκαζιάρηδες). Δυστυχώς τέτοιοι μηχανικοί σπανίζουν ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή σέβομαι απόλυτα τον χώρο αυτό όπως επίσης σέβομαι και όλα τα προϊόντα της VAG, θα τονίσω ότι τα αυτοκίνητα της VW είναι άριστες κατασκευές που επιτελούν επίσης άριστα τον σκοπό για τον οποίον κατασκευάστηκαν και δικαίως προκαλούν ευχαρίστηση στους ευτυχείς κατόχους τους.

Έρχομαι λοιπόν εγώ και λέω ότι θα ήθελα η ευτυχία σας (μας) να κρατήσει περισσότερο από όσο θα ήθελε αυτός που τα κονομάει από εμάς και δεν θέλει να σταματήσει να τα κονομάει για όσο ζούμε. Σκεφτείτε και μόνοι σας ότι έχετε ένα εργοστάσιο που πρέπει να κερδίζει χρήματα για να έχει λόγο ύπαρξης ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν ένα σωρό άλλα εργοστάσια που θέλουν το ίδιο. Πολύ εύκολη η δουλειά αν είσαι μόνος: Φτιάχνεις αυτοκίνητα τα πουλάς χωρίς εγγύηση, φροντίζοντας να χαλάνε από την πρώτη μέρα και τα παίρνεις ες αεί. Αλλά τί γίνεται όταν δεν είσαι μόνος;

Αναλύοντας την θέση μου διευκρινίζω:

Λαμβάνοντας πάντα υπόψιν ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες πουλάνε αυτοκίνητα και εμείς τα αγοράζουμε, θεωρώ ότι τρία είναι τα σκέλη στα οποία καλείται σήμερα να ανταποκριθεί μία αυτοκινητοβιομηχανία για να επιβιώσει σε βάθος χρόνου, με σειρά προτεραιότητας όπως αναφέρω.

1) Να καλυφθεί ο χρόνος εγγύησης χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ο λόγος γι αυτό είναι μικροοικονομικός περισσότερο.

2) Να καλυφθεί η ωφέλιμη διάρκεια ζωής του αυτοκινήτου (δηλ. η πρώτη πενταετία) με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα ή καθόλου. Ο λόγος είναι μακροοικονομικός και σχετίζεται με την φήμη όσον αφορά την αξιοπιστία. Η αξία μεταπώλησης δεν είναι κάτι που ενδιαφέρει την VW αλλά εμάς.

3) Να δοθούν "κίνητρα" αντικατάστασης του αυτοκινήτου μετά το πέρας της πενταετίας, κάτι που αφορά τις υποανάπτυκτες χώρες που παρότι δεν ανήκουν στην "αγαπημένη" πελατεία, εξακολουθούν και προσφέρουν σεβαστά κέρδη στα εργοστάσια. Ο λόγος εδώ είναι καθαρά μακροοικονομικός γιατί αν είναι οι φτωχές χώρες να αγοράζουν αυτοκίνητα που δεν χαλάνε, δεν πρόκειται να βρεθούν στην ανάγκη να τα αντικαταστήσουν.

Όπως καταλαβαίνετε το 3ο σκέλος δεν αφορά την Δ.Ευρώπη που είναι ο κύριος οικονομικός πνεύμονας που τροφοδοτεί με οικονομικό οξυγόνο τους κατασκευαστές αυτοκινήτων, αφού ούτως ή άλλως τα αλλάζουν τα αυτοκίνητα συχνά και έτσι δεν θα προβληματιστούν από αυτοκίνητα που τους τρέχουν στα συνεργεία. Μη νομίζετε ότι οι γίγαντες της παγκόσμιας αυτοκινητοβιομηχανίας θα δώσουν στην Ελλάδα περισσότερη σημασία από όση χρειάζεται.

Το κλειδί για να επιτευχθεί ο σκοπός του σκέλους 3 είναι οι κινητήρες. Τα λοιπά μηχανικά μέρη είναι απαραίτητο να είναι απόλυτα αξιόπιστα κυρίως για λόγους ασφαλείας. Οι κινητήρες από την άλλη πρέπει να είναι πολύ καλοκατασκευασμένοι και ανθεκτικοί για να βγάλουν απροβλημάτιστα την 5ετία κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

Εδώ λοιπόν παίρνουν την σκυτάλη οι εταιρίες λιπαντικών που καλούνται να παράγουν υποδεέστερα λιπαντικά από τις δυνατότητές τους (η σημερινή τεχνογνωσία-τεχνολογία τους επιτρέπει να φτιάξουν "αθάνατα" λιπαντικά) και μάλιστα ειδικά φτιαγμένα για να επιτελούν τους ιδιοτελείς σκοπούς των αυτοκινητοβιομηχανιών. Όσοι παρασκευαστές παράγουν κορυφαία λιπαντικά σνομπάρονται και δεν προωθούνται εκτός και αν πρόκειται να μπουν σε κινητήρες των ακριβότερων σπορ αυτοκινήτων. Και μην ξεχνάμε ότι το γεγονός των μακροχρόνιων service είναι οικονομικά δυσμενές για τις εταιρίες λιπαντικών. Όσες τα βρίσκουν με τα εργοστάσια την βολεύονται και το βουλώνουν παράγοντας ορυκτέλαια και πουλώντας τα για συνθετικά (με πλήρη νομική κάλυψη για την νόμιμη χρήση του όρου "συνθετικό"). Οι υπόλοιπες διαλέγουν μεταξύ δύο δρόμων: Να μπούνε στον ανταγωνισμό και να προσπαθήσουν να κερδίσουν την εύνοια των εργοστασίων καταλαμβάνοντας την δική τους οικονομική μερίδα, ή να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό παράγοντας κορυφαία συνθετικά λιπαντικά και στοχεύοντας τους πλέον ανήσυχους πελάτες. Τέτοιοι ανήσυχοι πελάτες είναι λίγοι, όπως λίγες είναι και οι εταιρίες που παράγουν κορυφαία (πραγματικά συνθετικά) λιπαντικά.

Και αν λάβουμε υπόψιν και τους διάφορους Οργανισμούς Προστασίας του Περιβάλλοντος το πράγμα περιπλέκεται αρκετά για να αρχίσουμε να χάνουμε την μπάλλα.

Το πράγμα σηκώνει μεν κουβέντα, κουβέντα που έχω κάνει άπειρες φορές, αλλά φοβάμαι ότι πολύ εύκολα θα βγούμε εκτός θέματος και γι αυτό αν θέλετε να συνεχίσουμε ίσως είναι καλύτερα να το κάνουμε σε άλλο τόπικ. Μέχρι εδώ πάντως τα πάντα έχουν σχέση με τα λιπαντικά...

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω γιατί δεν έχω ασχοληθέι καθόλου..ταμ 0-30 που βάζει η μαμά τί λάδια έιναι...?για να συμπληρώσω πρέπει να βάλω ακριβώς τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.