Jump to content
EXTREME

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Recommended Posts

Απο καταναλωση βενζινης πως παει το Tiguan? Φιλος μου εκανε test drive και εφτασε μεχρι 22lt/100 ενω μεση του εδωσε γυρω στα 14lt αλλα και 16/100.

Δεν το πιεσε σε ολη την διαρκεια της δοκιμης. Του εκανε εντυπωση η καταναλωση σε τετοιο βαθμο που μου το συγκρινε με το Mercedes ML στο οποιο εχει δει μικροτερες μεσες τιμες !!! Την καταναλωση την ειχα προσεξει και σε ενα συγκριτικο σε καποιο περιοδικο οπου στο Tiguan ειχε την υψηλοτερη καταναλωση σε σχεση με το Rav και το Xtrail (εδινε 16/100).

Οι τυχεροι που το εχουν στα χερια τους τι βλεπουν απο το αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που είδα ήταν 8,5 lt/100km και αυτο ήταν με 6η και 3,5 χιλιάδες στροφές (στην Αττική οδό). Με 2α και 3η και μέχρι 3,5-4 χιλιάδες στροφές έβλεπα συνήθως 11-12 lt/100km και πάνω (είδα και 14 και 15lt/100km).

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι οι τιμες που δινει επισημα η εταιρια δεν εχουν σχεση με τις πραγματικες τιμες. Σε αστικο κυκλο με 1η 2α ποσο να καιει αραγε? Σε off road τι καταναλωσεις εχουμε?. Εκει που εχει φτασει η βενζινη το να καταναλωνει 14 και πανω ειναι ενα θεμα. Αραγε με τα υβριδικα θα ασχοληθει η VW?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μεχρι 3000 στροφες στο νησι με 1η εως το πολυ 4η γραφει 10,1.

μια ερωτηση ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανω για το στροσιμο?γιατι εβαλα κοτσαδορο και πρεπει να τραβαω το φουσκωτακι μου

εχω κανει 1300 χιλιομετρα.

οποιος ενδιαφερεται για κοτσαδορο για tiguan εγω τον παρειγγειλα απο γερμανια τελικη τιμη 436 με καλωδιωση ειδικη

τοποθετιθηκε χωρις να κοψουμε εμφανες! μονο απο κατω που εχει ενα κοματι που μπαινει ο γνησιος .εδω μου ζητουσανε

για τον ιδιο της westfalia 650 και μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, με μεγαλη επιφυλαξη και στα πρωτα 150 χλμ στην πολη, η ενδειξη μου ειναι απο 8,5 εως 10,5 λτ/100χλμ.

Αυριο φευγω για Ζαγοροχωρια οποτε θα γυρισω με 1500 περιπου χλμ και θα πω καταναλωση στο ταξιδι!

Link to comment
Share on other sites

Θαναση καλοριζικο φιλε. Αν θες με την επιστροφη σου να μας αναφερεις πως το ειδες σε καταναλωσεις μιας και θα το δεις σε διαφορετικες διαδρομες. Οι καταναλωσεις που ανεφερες παντως για μεσα στην πολη ειναι καλες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη 1500χλμ. τα περισσοτερα σε ταξιδι με καταρακτωδη βροχη!

Με 6η και 120-130χλμ. στις 3000 στροφες η καταναλωση ειναι 8.8-9.0λτ/100χλμ

Στην πολη δεν ξεπερνω τα 10λτ/100χλμ, βρισκομαι ομως πανω στο ροταρισμα(οχι πανω απο 4000στροφες)

Η μεση καταναλωση ειναι στο 9.2λτ/100χλμ αλλα αλλαζει συνεχως αναλογα με τις συνθηκες οδηγησης(κινηση,βροχη)

Εχω να πω οτι με το off-road ενεργο, περασα την διαβαση της Καταρας πολυ ομορφα χωρις κανενα προβλημα και πατωντας πανω σε χιονι(μιλαμε για πολυ χιονι).

Link to comment
Share on other sites

Θανάση καλορίζικο - καλοτάξιδο... :( Ευχαριστούμε και για τις photo... Μήπως το πήγες και σε χώμα-λάσπη για να μας πεις εντυπώσεις και συμπεριφορά??

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κατανάλωση μέχρι 3000 στρ. στο στρώσιμο έκαψε 9-10 λιτρα/100κμ στην πόλη και 8,5 σε εθνική μέχρι 120 κμ/ώρα.Το θέμα είναι ότι επειδή στην 1η ζορίζεται καίει το περισσότερο μετά μόλις ξεκινήσει καίει χαμηλά αλλά η κατανάλωση θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη μετά το στρώσιμο όπου θα σε προκαλεί να το πατήσεις γιατί η ροπή του είναι το καλύτερο του.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες.

Αν θελεις κανε μας μια παρουσιαση σου στο Παρουσιαση Νεων Μελων.

Επισης να γραφεις με μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Στην ερωτηση σου τωρα,καλο θα ειναι να ακολουθησεις τις οδηγιες του κατασκευαστη και να βαζεις τουλαχιστον 98αρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου ειπανε να βαζω 98αρα αλλα στο βιβλιο του κατασκευαστη δεν αναφερει κατι τετοιο.

Επισης αν ανοιξετε το πορτακι του ρεζερβουαρ γραφει 95 οκτανια.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ σας πάλι.Μετά από 1300 κμ τώρα ανεβάζοντας πάνω από 3000 στρ. έχω μέση κατανάλωση 12λτ.Τα τελευταία 300 κμ έγιναν σε νησί με ανηφόρες κατηφόρες χωματόδρομο και μπάρες οροφής.

Link to comment
Share on other sites

Σε ταξιδι Αθηνα Θεσσαλονίκη με μέγιστη ταχύτητα 150 είχε μέση κατανάλωση 9 λιτρα και στην επιστροφή με μέγιστη 120 κμ λόγω του ότι έτυχα στην απεργία έκαψε 8 λιτρα.Παρακάτω δεν πάει.Αλλά το ερώτημα είναι άλλο.Πώς έχοντας αυτό το αυτοκίνητο θα πηγαίνεις με 140κμ και 3000 στρ.?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι ευχαριστημένος με το Tiguan καθώς σε διαδρομές 50-60km το αμάξι δεν καίει πάνω απο 8-9 λίτρα.Με κάλο στρώσιμο φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αναζήτηση φυσικά, αλλά δε μου βγάζει καταναλώσεις από μέλος με 2.0tdi που ψάχνω, βλέπω μόνο για βενζινοκίνητους

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά για όλες τις ήμερες.

σε εθνική όλο το ταξίδι 5 άτομα με full portpackage  520km 7.4/100km με shell v-power.  με revoil 4xrevolution 8,2/100km  με ίδιο φορτίο άλλα πολύ αέρα  480km μέσα σε τρεις ημέρες διάφορα ..   velocity 130-150 km/h.

έχω κάνει 5000km

2.0 DTI 4MOTION 190PS EXLUSIVE  +

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχες καταναλώσεις έχω και εγώ.

7.9lt/100km με shell vp diesel και 7,8lt με Elin Crystal Diesel.

Ταχύτητες cruise 135-140 Εθνική

Edited by el_active
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.