Jump to content
EXTREME

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Recommended Posts

8 λίτρα έχω εγώ 1.8 tsi K04 1700 κιλά με 130-140 εγνατια

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,αν και παλιο το τοπικ μιας κ ψαχνω για την αγορα ενος μεταχειρισμένου tiguan ισχυει οτι εχει τοση υψηλή καταναλωση το 1.4 βενζινη? Επισης γνωριζει καποιος εαν είναι αλλο μοτερ με 150αλογα και αλλο με 160?? Γιατι βλεπω στις αγγελιες αλλοι λενε 150 αλλοι 160....μηπως ειναι ο ιδιος κινητηρας?

Link to comment
Share on other sites

εννεοειται οτι τα τιγκουαν ιδιας γενιας εχουν τον ιδιο κινητηρα...αμα αλλαξε σε κανα φασελιφτ ισως βαλανε αλλο μοτερ.αλλα ακομη και στο 2018 150 αλογα βγαζει...μην μπερδευεσαι. 160 αλογα σε γκολφ η αλλο μοντελο πχ σιροκο το τιγκουαν 160 δεν το εχω ακουσει να το πουλαει η αντιπροσωπεια...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...μπερδευομαι γιατι ετσι λενε στις αγγελιες..αλλοι γραφουν 140, αλλοι 150 και αλλοι 160....Χαχαχαχαχα λογικα οπως μου λες ενα μοτέρ εχουν ολα απλα ο καθενας γραφει τα δικα του!!! Θεωρω παντως πως σαν μοτερ ιδιο θα ειναι με αυτο των γκολφ το 160αρι

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2018 at 6:36 ΠΜ, crazy bill said:

Καταλαβα...μπερδευομαι γιατι ετσι λενε στις αγγελιες..αλλοι γραφουν 140, αλλοι 150 και αλλοι 160....Χαχαχαχαχα λογικα οπως μου λες ενα μοτέρ εχουν ολα απλα ο καθενας γραφει τα δικα του!!! Θεωρω παντως πως σαν μοτερ ιδιο θα ειναι με αυτο των γκολφ το 160αρι

Το προηγουμενο εβγαζε 160 αλογα ιδιο με το Golf VI. Ετος  2014-2016

https://www.drive.gr/test-drives/dokimi/volkswagen-tiguan-14-tsi-160-ps-dsg

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , crazy bill said:

Μπορει καποιος κάτοχος να μου πει περιπου καταναλώσεις?? Ισχυει οτι το 1.4 με τα 150 αλογα καίει υπερβολικα?

Μεσα στην πολη  καπου στα 8.5-9.0

Εκτος πολης κοντα στα 7-7.5 εκτος και εαν πας κατω απο 120 τοτε κατω απο 7.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Patroklos said:

Μεσα στην πολη  καπου στα 8.5-9.0

Εκτος πολης κοντα στα 7-7.5 εκτος και εαν πας κατω απο 120 τοτε κατω απο 7.

Μια χαρα τοτε η κατανάλωση θεωρώ για τετοιο αμαξι δεν ειναι υπερβολική...διαβαζα για κατι 11αρια γι αυτο ειχα απογοητευθεί...βρίσκω σε πολυ καλες τιμες τα 1.4 με τα 150αλογα και ελεγα μηπως το αγοραζα και τετρακίνητο.... βγαζουν γενικα καποια συγκεκριμένα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , crazy bill said:

Μια χαρα τοτε η κατανάλωση θεωρώ για τετοιο αμαξι δεν ειναι υπερβολική...διαβαζα για κατι 11αρια γι αυτο ειχα απογοητευθεί...βρίσκω σε πολυ καλες τιμες τα 1.4 με τα 150αλογα και ελεγα μηπως το αγοραζα και τετρακίνητο.... βγαζουν γενικα καποια συγκεκριμένα προβληματα?

Στα καινουργια  αυτες οι καταναλωσεις λογω απενεργοποιησης στα παλια υπολογισε  λιγο παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Πώς βλέπετε τα 8,5-9 λίτρα στην πόλη αν επιτρέπεται;;;

 

Με σύντομη προφανώς εμπειρία, στην πόλη κινείται πάνω από τα 10 και πιο κοντά στα 11 λίτρα/100χλμ

 

Σε επαρχιακό δρόμο με αραιή κίνηση και κάποια φανάρια πέφτει πέριξ των 8-9 λίτρων/100 χλμ

 

Για να δεις μικρότερη κατανάλωση πρέπει στους παραπάνω δρόμους να πηγαίνεις με φτερό στο γκάζι...

 

Αντίστοιχα, σε ανοιχτό δρόμο, όντως μπορεί να πέσει και κάτω από τα 7 λίτρα/100 χλμ, πραγματικά όμως μια δυο προσπεράσεις να χρειαστεί να κάνεις, ανεβαίνει για πλάκα 0,5 λίτρο/100 χλμ σε μια σχετικά μικρή διαδρομή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρώτη μέτρηση για το νέο μου όχημα, αποτελέσματα όπως παρακάτω:

Όχημα: Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
Ελαστικά: 255/40R20 Continental Sport Contact 5 SUV
ΧΛΜ: 543
ΜΩΤ BC: 32,6 Km/h
Χρήση: 45% Ε.Ο - 35% Επαρχιακή - 20% Πόλη
Start - Stop: OFF
Κατανάλωση BC: 9,2 l/100Km
Κατανάλωση Αντλία: 9,94 l/100Km
Πρόγραμμα Οδήγησης: Sport Mode
Πρόγραμμα DSG: D

Σε γενικές γραμμές, ένα σοκ το έπαθα, σε σχέση με το προηγούμενο όχημά μου (BMW E90 320d PPK Edition 197HP), που είχε περίπου 30% λιγότερη κατανάλωση, στις ίδιες συνθήκες, με τις ίδιες διαδρομές. Όμως, αν αναλογιστεί κανείς τα τεράστια ελαστικά + βάρος 1,9Τ + αεροδυναμική κουτιού + 241ΗΡ + Mode Sport, τότε είναι λογική η κατανάλωση θεωρώ.

Θα δείξει στο μέλλον.....

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται 6,5 και το δείχνουν στο Spritmonitor.de, απλά η κίνηση τους είναι Ε.Ο (Autobahn) ως επί το πλείστον.

Με την δική μου χρήση, ένα 8,5 είναι εφικτό.... Το 9,96 αυτή την φορά ήταν λόγω κίνησης και στην πόλη, πράγμα που θα αποφεύγω με αυτό το όχημα (εκτάκτως κινήθηκα λόγω ανάγκης), έχω άλλο για πόλη (αέριο).

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

na βαλεις ενα προγραμμα να καις λιγοτερο!και οποιος σε ενοχλει να τον σπρωχνεις!η να περνας απο πανω του
Με πρόγραμμα πάει 300ΗΡ οπότε τότε είναι που δεν θα πηγαίνω χαλαρά.....και ξέχνα τις μονοψήφιες καταναλώσεις δια παντός.... Χαχαχαχαχα

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι να μη πηγαινεις χαλαρα?θα βγαινεις εξω και οποιον παρει ο χαρος?προφανως οχι...εμενα κατι μου λεει πως σε νορμαλ οδηγηση θα εισαι πιο χαμηλα απ οτι τωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα πριν όχημα στο οποίο κατέγραφα τις καταναλώσεις εξ αρχής. Συγκριτικά όμως προ και μετά εργοστασιακής βελτίωσης που πήρε, σε γενικές γραμμές ήταν περίπου +0,5l μεγαλύτερες οι καταναλώσεις μετά την βελτίωση, με ίδιες διαδρομές και συνθήκες οδήγησης.

Ότι κέρδιζα σε κατανάλωση στην νορμάλ οδήγηση (-10%), το έχανα και με το παραπάνω στην γρήγορη (+20). Μεσοσταθμικά λοιπόν, έχοντας μεγαλύτερη δύναμη, "ξύνεσαι" να πας γρηγορότερα, οπότε εξ ου και η φράση μου "ξεχνώ τις μονοψήφιες καταναλώσεις".

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2019 at 10:41 ΠΜ, topmar said:

Καλημέρα, πρώτη μέτρηση για το νέο μου όχημα, αποτελέσματα όπως παρακάτω:

Όχημα: Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
Ελαστικά: 255/40R20 Continental Sport Contact 5 SUV
ΧΛΜ: 543
ΜΩΤ BC: 32,6 Km/h
Χρήση: 45% Ε.Ο - 35% Επαρχιακή - 20% Πόλη
Start - Stop: OFF
Κατανάλωση BC: 9,2 l/100Km
Κατανάλωση Αντλία: 9,94 l/100Km
Πρόγραμμα Οδήγησης: Sport Mode
Πρόγραμμα DSG: D

Σε γενικές γραμμές, ένα σοκ το έπαθα, σε σχέση με το προηγούμενο όχημά μου (BMW E90 320d PPK Edition 197HP), που είχε περίπου 30% λιγότερη κατανάλωση, στις ίδιες συνθήκες, με τις ίδιες διαδρομές. Όμως, αν αναλογιστεί κανείς τα τεράστια ελαστικά + βάρος 1,9Τ + αεροδυναμική κουτιού + 241ΗΡ + Mode Sport, τότε είναι λογική η κατανάλωση θεωρώ.

Θα δείξει στο μέλλον.....

Κοίτα σε γενικές γραμμές για 2000 κυβικά είσαι καλά κάπως.

 

Στην περίπτωση σου βέβαια ένας παράγοντας είναι η ζάντα σού λίγο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, με 19αρες ή ακόμα καλύτερα με 18αρες, πόσο λιγότερο θα έδειχνε στο θέμα κατανάλωσης; 9l? 8,5l? 8l? 7,5l?

 

Σε ένα μήνα από τώρα βάζω τα χειμερινά ελαστικά με 19αρες, θα δω και με εκείνα πόσο θα έχει.

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

stο πασσατ με το ιδιο μοτερ δειχνει 7,5 ισως και πο κατω

Άτοπη η σύγκριση... Είναι αεροδυναμικό, πολύ ελαφρύτερο και με μικρότερες ζάντες, όλα αυτά μαζί από 1l να τα βάλεις, να η διαφορά....

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

λιγο?:D:D:D

Μάλλον το λες σε εμένα ίσως:whistle:

 

Δεν θέλω να τον αγχώσω τον άνθρωπο:lol:8P

 

Ήθελα να του φέρω μαλακά..

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.