Jump to content
EXTREME

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.

Στα πρώτα 6000 χλμ μικτής χρήσης η κατανάλωση είναι στα 10,6 λίτρα/100 χλμ. Το αυτοκίνητο φοράει τη Σταντάρ διάσταση ελαστικών του r-line, ήτοι 255-45-19.

Σε ανοιχτό δρόμο με 6η και ταχύτητα πέριξ των 100-120 χλμ μπορεί να κάψει 6-7 λιτρα/100 χλμ. Αν οι ταχύτητες ανέβουν πέριξ των 140-160 χλμ η κατανάλωση ανεβαίνει στα 9-10 λίτρα/100 χλμ, ενώ στην πόλη απλά δεν υπάρχει όριο... Βλέπω από 11-12 σε σταθερή ροή μέχρι 14-15+ σε μποτιλιάρισμα.

Νομίζω ότι το 150αρι θα έκαιγε λίγο λιγότερο συνολικά λόγω καλύτερης καμπύλης ροπής κυρίως, μιας και φαίνεται να πιέζεται ο κινητήρας ειδικά στο συνεχές σταματά ξεκινά. Αντιθετα, στον ανοιχτό δρόμο φαίνεται πιο εύκολο να διαχειριστεί το βάρος του αυτοκινήτου.

Γενικά ήξερα ότι θα καιει, περίμενα μια μέση κατανάλωση 9-10 λίτρα/100 χλμ όμως και όχι 10+. Μικρή διαφορα στην ουσία, δεν είναι οικονομικό ούτε κατά διάνοια όμως το αυτοκίνητο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά λογικά μου φαίνονται τα στοιχεία που δίνεις διότι οταν ψάχνομουν για αγορά σε πόλο καρότσα η κατανάλωση του 1.5 εντός έπαιζε 8+.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέα μέτρηση στο αυτοκίνητο της υπογραφής, με εξαιρετικά αποτελέσματα για το βάρος - τύπο - όγκο - ΗΡ του αυτοκινήτου:

ΚΜ: 400
Λίτρα: 31,9
Μέση Κατανάλωση: 7,97 l/100Km
Κίνηση: Βουνό 15%, αυτοκινητοδρομος 40%, επαρχιακός 40%, πόλη 5%.
Επιβάτες: 4 σε όλες τις περιπτώσεις
Αυτονομία: 780 ΚΜ



VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νέα μέτρηση κατανάλωσης, με κάτι παραπάνω από άριστα αποτελέσματα.

 

Σέρρες - Κατερίνη

 

161ΚΜ

Μ.Ω.Τ = 95 Km/h

Μεγίστη Ταχύτητα = 148 Km/h

Μέση Κατανάλωση = 7,44 l/100Km

Κόστος Καυσίμων = 14,11€

 

Κατερίνη - Σέρρες

 

159ΚΜ

Μ.Ω.Τ = 101 Km/h

Μεγίστη Ταχύτητα = 133 Km/h

Μέση Κατανάλωση = 7,24 l/100Km

Κόστος Καυσίμων = 13,55€

 

 

Σύνολο Ταξιδιού

320ΚΜ

Μ.Ω.Τ = 98 Km/h

Μεγίστη Ταχύτητα = 140 Km/h

Μέση Κατανάλωση = 7,34 l/100Km

Κόστος Καυσίμων = 27,66€

 

Για συνολικό βάρος 2,3Τ σε ρόδες, ταΐζοντας 241ΗΡ, μια χαρά....

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νέα μέτρηση κατανάλωσης, με κάτι παραπάνω από άριστα αποτελέσματα.
 
Σέρρες - Κατερίνη
 
161ΚΜ
Μ.Ω.Τ = 95 Km/h
Μεγίστη Ταχύτητα = 148 Km/h
Μέση Κατανάλωση = 7,44 l/100Km
Κόστος Καυσίμων = 14,11€
 
Κατερίνη - Σέρρες
 
159ΚΜ
Μ.Ω.Τ = 101 Km/h
Μεγίστη Ταχύτητα = 133 Km/h
Μέση Κατανάλωση = 7,24 l/100Km
Κόστος Καυσίμων = 13,55€
 
 
Σύνολο Ταξιδιού
320ΚΜ
Μ.Ω.Τ = 98 Km/h
Μεγίστη Ταχύτητα = 140 Km/h
Μέση Κατανάλωση = 7,34 l/100Km
Κόστος Καυσίμων = 27,66€
 
Για συνολικό βάρος 2,3Τ σε ρόδες, ταΐζοντας 241ΗΡ, μια χαρά....
 
VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
 
 
 
 
Έχεις μετρήσει την μέγιστη χωρητικότητα καυσίμου του αυτοκινήτου; Ρωτάω γιατί βλέπω ότι ασχολείσαι αρκετά με λεπτομέρειες και νούμερα . Για το "απλό" (όχι all space) βλέπω δηλωμένο 58λιτρα, αλλά νομίζω ότι γεμίζει περισσότερο.

Έκανα πρόσφατα παρόμοιο ταξίδι με το 1.5tsi μου, και μάλιστα με αντίστοιχη ΜΩΤ και είδα 7.0l/100km, το οποίο με εντυπωσίασε.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή, η χωρητικότητα της δεξαμενής καυσίμου είναι 60l στο δικό μου.

 

Να υπολογίζεις επίσης, την διαφορά βάρους (1950 Kg απόβαρο έχει το δικό μου), την τετρακίνηση και τα άλογα (240) που ταΐζω..... ενώ καμιά 450 κιλά λιγότερα είναι το δικό σου, 2WD και ταΐζει το μοτέρ 90ΗΡ λιγότερα!

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου είναι 58 λίτρα αλλά είτε με κοροϊδεύουν ΟΛΑ τα βενζινάδικα που έχω πάει είτε έχει 5-8 λίτρα ακόμα σε σωλήνες κτλπ.

Το έξτρα βάρος σίγουρα είναι θέμα. Για την τετρακίνηση όμως, δεν υποτίθεται ότι δίνει πίσω μόνο όταν χάνει πρόσφυση; Δηλαδή δεν συμπεριφέρεται σαν πρόσθιο κινητό σε ταξίδι στην εθνική;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι κλέβουν, όλοι... Ούτε 1 δεν υπάρχει στην Ελλάδα που να μην κλέβει... Κι εμένα το ίδιο... +3 έως 4 λίτρα παραπάνω δείχνει η αντλία....

Για το 4Motion σωστά...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Από τις καλύτερες επιδόσεις μου, με 5 άτομα (2 ενήλικες + 3 παιδιά)... Είναι απίστευτο νούμερο για τα δεδομένα του συγκεκριμένου συνδυασμού (μοτέρ + σκάφος)..... μόλις 8,76€/100ΚΜ da2f684196768fec434cdc58af67dc41.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νέο ρεκόρ όλων των εποχών για το αυτοκίνητο μου (αλλά και όλων των αυτοκινήτων που είχα έως τώρα), πραγματικά απίστευτη η κατανάλωση σε συνθήκες χαλαρού ταξιδιού σε επαρχιακή οδό με αυξομειώσεις υψομέτρου.

Για τα δεδομένα του συγκεκριμένου κινητήρα + σκάφους, πραγματικά απίστευτο το νούμερο κατανάλωσης, μιλάμε για 1,95Τ απόβαρο συν 2 επιβάτες (οδηγός + συνοδηγός), οπότε το 4,9 l/100Km είναι όντως απίστευτο!!

Η δε αυτονομία ξεπερνά τα 820 KM με ένα φουλάρισμα (60l), με βάση την ένδειξη του BC (οι διαδρομές έγιναν σε εθνική + επαρχιακή οδό, οικογενειακές βόλτες), πράγμα εφικτό αφού ήδη διανύθηκαν 742 KM.

Παίζει να είναι τα πιο λιτοδίαιτα 240ΗΡ της αγοράς αυτοκινήτου! c41793931f653ba67cae0bfcde0385a9.jpgc2b05099781785da563efcc13ebf7690.jpg147adb24072c2033f12696a0e61a11c6.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , topmar said:

Καλησπέρα, νέο ρεκόρ όλων των εποχών για το αυτοκίνητο μου (αλλά και όλων των αυτοκινήτων που είχα έως τώρα), πραγματικά απίστευτη η κατανάλωση σε συνθήκες χαλαρού ταξιδιού σε επαρχιακή οδό με αυξομειώσεις υψομέτρου.emoji44.png

Για τα δεδομένα του συγκεκριμένου κινητήρα + σκάφους, πραγματικά απίστευτο το νούμερο κατανάλωσης, μιλάμε για 1,95Τ απόβαρο συν 2 επιβάτες (οδηγός + συνοδηγός), οπότε το 4,9 l/100Km είναι όντως απίστευτο!!emoji44.pngemoji44.png

Η δε αυτονομία ξεπερνά τα 820 KM με ένα φουλάρισμα (60l), με βάση την ένδειξη του BC (οι διαδρομές έγιναν σε εθνική + επαρχιακή οδό, οικογενειακές βόλτες), πράγμα εφικτό αφού ήδη διανύθηκαν 742 KM.emoji41.png

Παίζει να είναι τα πιο λιτοδίαιτα 240ΗΡ της αγοράς αυτοκινήτου! emoji12.pngemoji1787.pngc41793931f653ba67cae0bfcde0385a9.jpgc2b05099781785da563efcc13ebf7690.jpg147adb24072c2033f12696a0e61a11c6.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Ήθελες να πάρεις και ford τρομάρα σου.....!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Ήθελες να πάρεις και ford τρομάρα σου.....!!!


Ο Θεός με φύλαξε.... Και έβαλε το χέρι της και η σύζυγος

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , topmar said:


 

 


Ο Θεός με φύλαξε.... Και έβαλε το χέρι της και η σύζυγος emoji7.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

Άγιο είχε τότε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, topmar said:


 

 


Ο Θεός με φύλαξε.... Και έβαλε το χέρι της και η σύζυγος emoji7.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

άμα έχεις καλή γυναίκα τύφλα να έχουν όλα τα άλλα:)

Edited by Derv_7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τετοια βλεπει η φορντ και δινουν και γυναικα με αγορα αυτοκινητου...παντως τα νουμερα μου φαινονται εξωπραγματικα για το μοτερ και ειδικα αν σερνεις και βαρκα...αλλα οκ...αν το βλεπα και γω στο ταμπλο παιζει να παθαινα κατι...

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο λόγος που βάζω και αποδείξεις, δεν με πιστεύουν ποτέ.... Άκου 4,9l/100Km για αυτή τη μαούνα 2 τόννων....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Εσερνες και βάρκα; Εγώ από το "μοτέρ+σκάφος" υπέθεσα ότι αναφεροσουν στο μεγάλο αμάξωμα του all space
Χαχαχαχαχα.... Όχι βρε, για όνομα του Θεού... Τέτοια κατανάλωση και με βάρκα;; Χαχαχαχα

Μαούνα λόγω διαστάσεων και βάρους...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, topmar said:

Χαχαχαχαχα.... Όχι βρε, για όνομα του Θεού... Τέτοια κατανάλωση και με βάρκα;; Χαχαχαχα

Μαούνα λόγω διαστάσεων και βάρους...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

εγω παντως το χαψα...νομιζα οτι εσερνες βαρκα...ο γραπτος λογος μερικες φορες παιζει παιχνιδια..και παλι η καταναλωση σου ειναι απιστευτη...

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα: ".... Για τα δεδομένα του συγκεκριμένου κινητήρα + σκάφους,..." και δεν περίμενα να θεωρηθεί η λέξη "σκάφος" ως κυριολεκτικά βάρκα (δεν ταιριάζει στην πρόταση βρε παιδιά) αντί του ορθού "αμάξωμα"

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , topmar said:

Αυτός είναι ο λόγος που βάζω και αποδείξεις, δεν με πιστεύουν ποτέ.... Άκου 4,9l/100Km για αυτή τη μαούνα 2 τόννων....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

τα νούμερα είναι πολύ καλά για αυτό το σκάφος και το μοτέρ.

 

αν είχες το Smax που μου είχες αναφέρει παλιότερα.

 

(σε 2000cc δεν μου είπε ότι θα το έπαιρνες???)

 

μπορεί το ποιο οικονομικό που θα έπιανες να ήταν τα 7L - 7.5L/100km.....

 

από την δικιά μου εμπειρία δυστυχώς με τα ford )επειδή είχα το μικρό αδερφάκι το Smax ) τι Cmax 1600cc Diesel να ξέρετε όλη σας ότι η FORD κλέβει στην ψύχρα στο θέμα καταναλώσεως....

 

στα χαρτιά δηλώνει πολύ πολύ λιγότερα, αλλά στην πραγματικότητα τα νούμερα είναι τα διπλά η και τριπλά σε κάποιες περιπτώσεις

 

υπάρχουν αναφορές από το κατόχους του εξωτερικού ότι έχουν κάνει καταγγελίες για παραπλάνηση από την ford στο θέμα καταναλώσεως που δηλώνει.

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έτερο υποψήφιο προς αγορά όχημα ήταν το Ford S-MAX II 2.0 Bi-Turbo Ecoblue (240 Hp) Automatic.

 

Εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του....το εργοστάσιο δηλώνει 6,3l/100Km μεικτή κατανάλωση.

https://www.auto-data.net/gr/ford-s-max-ii-2.0-bi-turbo-ecoblue-240hp-automatic-s-s-34497

 

Δόξα τω Θεό που δεν το πήρα... Τάφος μπροστά στο υπάρχον, συν τοις άλλοις

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία με την VW ως κάτοχος που έχουν περάσει 2 μοντέλα VW 

 

Polo 6R 1.2 TSI 105hp 

 

Passat B7 1.4 TSI 122hp 

 

 

η VW έχει πολύ καλύτερα νούμερα καταναλώσεων σε αυτά που δηλώνει και γράφει στα βιβλία τους .

 

παρά η ford που δεν φτάνουν ούτε κατά διάνοια σε αυτά που λέει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , topmar said:

Το έτερο υποψήφιο προς αγορά όχημα ήταν το Ford S-MAX II 2.0 Bi-Turbo Ecoblue (240 Hp) Automatic.

 

Εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του....το εργοστάσιο δηλώνει 6,3l/100Km μεικτή κατανάλωση.

https://www.auto-data.net/gr/ford-s-max-ii-2.0-bi-turbo-ecoblue-240hp-automatic-s-s-34497

 

Δόξα τω Θεό που δεν το πήρα... Τάφος μπροστά στο υπάρχον, συν τοις άλλοις emoji1787.png

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

αμφιβάλω αν θα τα έβγαζε τα 6.3 που λέει.....:whistle:

 

6.3 με 6,5 έβγαζε το δικό μου στα εκτός, που εμένα ήταν 1600ccTDCI 115HP..

 

σε κόβω και για 8L/100hp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , topmar said:


 

 


Ο Θεός με φύλαξε.... Και έβαλε το χέρι της και η σύζυγος emoji7.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

Πέρα απ΄την πλάκα, όντως το αυτοκίνητο με αυτή τη χαρτογράφηση κινητήρα - κιβωτίου κρύβει επιμελώς τον όγκο του, προσφέρει εξαιρετικές επιδόσεις και κατανάλωση hatchback.

Οι νέες γενιές Gen3, με εξελιγμένο σύστημα ψεκασμού και ελέγχου (μπεκ - ecu - tcu) έχουν πάει ένα βήμα μπροστά ακόμα σε σχέση με τα υπόλοιπα μοτέρ της αγοράς, σε αντοχή και οικονομία.

 

Ας πούμε καμιά ιστορία:

Πήγαμε Χαλκιδική οικογενειακά, με καλό φίλο επίσης με οικογένεια και Golf 7,5R dsg, και οι 2 με μηχανική πίεση <300ps και ταχύτητες 80-150 και στην επιστροφή 1η - 2α μετά την Καλλικράτεια, σύνολο 240χλμ, το βράδυ λοιπόν είχαμε 5,3l/100 και 5,9/100. Οδηγώντας οικονομικά τα άμεσου ψεκασμού είναι μανούλες στην οικονομία, στο πάτημα ανεβαίνει η κατανάλωση αλλά σε σχέση με παλιά έμμεσου ψεκασμού είναι συγκρατημένη. Μιλάμε για μοτέρ ~400 και 500+ άλογα full πίεση.

Επίσης βοηθάει η μεθανόλη, είχαμε ανοιχτό και οι 2 τον ψεκασμό και το δροσερό μοτέρ αποδίδει σαφώς καλύτερα ακόμη και με το ελάχιστο αυτό ποσοστό στη μηχανική πίεση.

 

Είναι λογικό λοιπόν κινητήρες Tsi με 100-200ps να έχουν καταναλώσεις ιδιαίτερα χαμηλές,  αν ο οδηγός "ξέρει" τα κουμπιά και προσαρμόζει ανάλογα το οδηγικό του στυλ. (κάτι ακόμα πιο εύκολο μετά την πλατφόρμα mqb με τα μενού και τα μπλιμπλίκια της)

 

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.