Jump to content
EXTREME

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Recommended Posts



 
Πέρα απ΄την πλάκα, όντως το αυτοκίνητο με αυτή τη χαρτογράφηση κινητήρα - κιβωτίου κρύβει επιμελώς τον όγκο του, προσφέρει εξαιρετικές επιδόσεις και κατανάλωση hatchback.
Οι νέες γενιές Gen3, με εξελιγμένο σύστημα ψεκασμού και ελέγχου (μπεκ - ecu - tcu) έχουν πάει ένα βήμα μπροστά ακόμα σε σχέση με τα υπόλοιπα μοτέρ της αγοράς, σε αντοχή και οικονομία.
 
Ας πούμε καμιά ιστορία:
Πήγαμε Χαλκιδική οικογενειακά, με καλό φίλο επίσης με οικογένεια και Golf 7,5R dsg, και οι 2 με μηχανική πίεση Επίσης βοηθάει η μεθανόλη, είχαμε ανοιχτό και οι 2 τον ψεκασμό και το δροσερό μοτέρ αποδίδει σαφώς καλύτερα ακόμη και με το ελάχιστο αυτό ποσοστό στη μηχανική πίεση.
 
Είναι λογικό λοιπόν κινητήρες Tsi με 100-200ps να έχουν καταναλώσεις ιδιαίτερα χαμηλές,  αν ο οδηγός "ξέρει" τα κουμπιά και προσαρμόζει ανάλογα το οδηγικό του στυλ. (κάτι ακόμα πιο εύκολο μετά την πλατφόρμα mqb με τα μενού και τα μπλιμπλίκια της)
 
 


...ειδικά τα TDI μοτέρ... Αρκεί να ξέρεις να τα χειρίζεσαι σωστά... Όπως είπες...

Να συμπληρώσω ότι για την προαναφερθεισα κατανάλωση (4,9l/100Km), το συνολικό βάρος κίνησης ήταν 1968+155=2.123Kg σε "ψυγείο" με ρόδες (βάρος σαν ένα μικρομεσαίο με 5 ενήλικες βαρβάτους + αποσκευές αλλά πολύ χειρότερη αεροδυναμική φυσικά).

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι με αυτες την καταναλωσεις σου αφηνει περιθωριο να συρεις και τη βαρκα σου...:lol::lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι με αυτες την καταναλωσεις σου αφηνει περιθωριο να συρεις και τη βαρκα σου...
Ρε παιδιά, δεν έχω βάρκα, ούτε εξοχικό.... Είμαι πλούσιος μόνο σε παιδιά!

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, topmar said:

Ρε παιδιά, δεν έχω βάρκα, ούτε εξοχικό.... Είμαι πλούσιος μόνο σε παιδιά! emoji12.pngemoji1787.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

αρα εισαι παμπλουτος αγορι μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν , topmar said:

Ρε παιδιά, δεν έχω βάρκα, ούτε εξοχικό.... Είμαι πλούσιος μόνο σε παιδιά! emoji12.pngemoji1787.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

ακομα δεν εβαλες προγραμμα?θα καις ακομα λιγοτερο μετα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εβαλες προγραμμα?θα καις ακομα λιγοτερο μετα!
Εγγύηση άλλα 3 έτη έχει, δεν το ρισκάρω... Και πως θα γίνει με 300ΗΡ να καίει λιγότερο;;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δοκιμή σε ίδια μεικτή διαδρομή, με ίδιο ρυθμό κίνησης (μέση ταχύτητα), με και χωρίς μπαγκαζιερα οροφής.

Αποτελέσματα:

Χωρίς: 7,79 l/100Km
Με: 8,71 l/100Km

Χοντρικά, 1l/100Km πάνω η κατανάλωση, με την μπαγκαζιερα (αλλά προβλέπεται περιορισμός ανώτερης ταχύτητας στα 130 Km/h... Έως 140 Km/h πήγαινα εγώ ) 4c7793eadb899f181f4c61dbfbd9957b.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι σε Ε.Ο και επαρχιακή οδό, με 5 επιβάτες (2 ενήλικες και 3 παιδιά).

Λεπτομέρειες ταξιδιού, στην φωτογραφία που επισυνάπτω.

Δεδομένου ότι η τιμή πετρελαίου στο τελευταίο φουλαρισμα ήταν 1,378€/L, βγαίνει μέση κατανάλωση 7,48 l/100Km... Μόνο 5774487c304a8993e8d48f2226ca57f8.jpg

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο λιτοδίαιτα 291ΗΡ σε "ψυγείο" που έχω γνωρίσει 8746cd8dad36fcab07670f618691ba3a.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κινείσαι σε νορμάλ ρυθμούς και όχι με "βαρύ πόδι", τότε οι 2Τ γίνονται πανάλαφροι και τα 300HP λιτοδίαιτα

ΥΓ: Μέση κατανάλωση - Σύνολο ΚΜ από φουλάρισμα - Υπόλοιπο ΚΜ e9d8846324b8c0078e5e9071310d274e.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να και μια συγκεντρωτικη μεικτή κατανάλωση, σύμφωνα με το BC του αυτοκινήτου (όλα τα χιλιόμετρα αυτά με 5 άτομα και μπαγκαζιερα οροφής).

e65fb744da2819f625e9b5d912647973.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να και μια συγκεντρωτικη μεικτή κατανάλωση, σύμφωνα με το BC του αυτοκινήτου (όλα τα χιλιόμετρα αυτά με 5 άτομα και μπαγκαζιερα οροφής).

e65fb744da2819f625e9b5d912647973.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater



Το long term κάθε ποτέ μηδενίζει; Είχα την εντύπωση ότι ήταν κάθε 2000km και μου κάνει εντύπωση που σε εσένα έχει γράψει πολλά περισσότερα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρακολουθώ αυτό πολύ, αλλά νομίζω ότι μηδενίζει στα 5 ή 6.000 ΚΜ.

Τώρα που το λες, θα το δω πότε θα μηδενίσει και θα σου πω αν θες.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites


Το long term κάθε ποτέ μηδενίζει; Είχα την εντύπωση ότι ήταν κάθε 2000km και μου κάνει εντύπωση που σε εσένα έχει γράψει πολλά περισσότερα;
Πρέπει να μηδενίζει στις 99,59 ώρες η στα 9999 χλμ όποιο έρθει πρωτο
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι κι έτσι, θα το δω στα επόμενα χιλιόμετρα.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!

Σήμερα έκανα μία χαλαρή - σχετικά μικρή - μεικτή διαδρομή 52 ΚΜ (12% πόλη - 88% Ε.Ο), με χρήση CC όπου ήταν εφικτό, απολαμβάνοντας ποιοτική μουσική (ποντιακά) στο αυτοκίνητο και είδα - στο πρόγραμμα ECO - απίστευτα χαμηλή κατανάλωση!

Σίγουρα τα πιο λιτοδίαιτα 300 άλογα της αγοράς λοιπόν! df64c9fd467d8a712324152c0a3f0c37.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. 

 

Ταξίδι αστραπή στην Αθήνα και επιστροφή στη βάση (Σέρρες), με 3 άτομα.

 

Η συνημμένη φώτο είναι από το ταξίδι της επιστροφής, για την διαδρομή "Μοναστηράκι Αθήνας - Σέρρες". 

 

Είναι απίστευτο το ποσό λογική είναι η κατανάλωση του συγκεκριμένου οχήματος, ήτοι 12,8 cent/ΚΜ (δεδομένων των στοιχείων της διαδρομής όπως φαίνονται στη συνημμένη φώτο), λαμβάνοντας υπόψη την αεροδυναμική του (την ποια;), το βάρος του (2t) και την ισχύ του (300ΗΡ)!!

 

Να προσεχθεί ιδιαίτερα η ΜωΤ σε συνδυασμό με την συνολική απόσταση και πάνω απ'όλα ο χρόνος στον οποίο διανύθηκε η απόσταση αυτή!!

 

Φτου φτου να μην το ματιάσω! 

 

 

PXL_20230513_201558284.MP.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετική η κατανάλωση, λαμβάνοντας όλα τα δεδομένα υπόψη (πχ. Average Speed).

Γενικά με πρόγραμμα, αν οδηγείς έξυπνα και ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ όλα τα τουρμπάτα καίνε λιγότερο από εργοστασιακά.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2023 at 12:53 ΜΜ, nikdev said:

Είναι εξαιρετική η κατανάλωση, λαμβάνοντας όλα τα δεδομένα υπόψη (πχ. Average Speed).

Γενικά με πρόγραμμα, αν οδηγείς έξυπνα και ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ όλα τα τουρμπάτα καίνε λιγότερο από εργοστασιακά.

Καλησπέρα κάτοχος tiguan btdi dsg 2.0 την Τρίτη θα βάλω πρόγραμμα revo. Από κατανάλωση έχεις διαφορά πριν και μετά το πρόγραμμα???

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2023 at 10:48 ΜΜ, topmar said:

Καλησπέρα σε όλους σας. 

 

Ταξίδι αστραπή στην Αθήνα και επιστροφή στη βάση (Σέρρες), με 3 άτομα.

 

Η συνημμένη φώτο είναι από το ταξίδι της επιστροφής, για την διαδρομή "Μοναστηράκι Αθήνας - Σέρρες". 

 

Είναι απίστευτο το ποσό λογική είναι η κατανάλωση του συγκεκριμένου οχήματος, ήτοι 12,8 cent/ΚΜ (δεδομένων των στοιχείων της διαδρομής όπως φαίνονται στη συνημμένη φώτο), λαμβάνοντας υπόψη την αεροδυναμική του (την ποια;), το βάρος του (2t) και την ισχύ του (300ΗΡ)!!

 

Να προσεχθεί ιδιαίτερα η ΜωΤ σε συνδυασμό με την συνολική απόσταση και πάνω απ'όλα ο χρόνος στον οποίο διανύθηκε η απόσταση αυτή!!

 

Φτου φτου να μην το ματιάσω! 

 

 

PXL_20230513_201558284.MP.jpg

Καλησπέρα κάτοχος tiguan bitdi 2.0 dsg r line. Την τρίτη θέλω να βάλω πρόγραμμα revo. Έχεις διαφορά στην κατανάλωση με το πρόγραμμα??? Και πόση είναι αυτή? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, εγώ δεν είδα διαφορά αξιοσημείωτη, ότι κερδίζεις όταν το πας χαλαρά, το χάνεις όταν το πας γρήγορα. 

 

Υ.Γ: Το "πρόγραμμα" το βάζεις για δύναμη, όχι οικονομία, κατά την δική μου άποψη. 

Edited by topmar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.