Jump to content
dimeft

Αναβαθμιση Κινητηρα Jetta 140Ps Σε 170Ps

Recommended Posts

Γεια σας.Υπαρχει τιποτα νεοτερο για αναβαθμιση του κινητηρα σε 170ps αξιοπιστο .Υπαρχει καποιος που την εχει κανει την αλλαγη και αν μπορει να μας πει που και πως?Ειλικρινα ενδιαφερομαι πολυ παιδια και αν μπορει παιδια καποιος να μας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα νεοτερο απο αυτα που ηδη ξερουμε(βλεπε golf tsi).Ελληνες βελτιωτες ισχυριζονται οτι εχουν αναβαθμισεις για τα tsi (μεχρι 200 αλογα+ ;) ;) )αλλα απο βελτιωτικους οικους σοβαρους (απο εξωτερικο)λιγα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια στην αντιπροσωπια της vw που ρωτησα εδω στην κομοτηνη μου ειπαν οτι γινεται και κοστιζει 1500ευρωμε το λογισμικο του gt και τον αισθητηρα λ Βεβαια η εγγυηση παει περιπατο

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορουμε πιστευω να κανουμε ειναι να περιμενουμε να περασει η εγγυηση 2+2 και μετα .Αραγε μετα απο 4 χρονια θα γινεται αυτη η μετατροπη η δεν θα μπορουμε να τα βρουμε τα ανταλακτικα?

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι να περιμενουμε κ τοσο πολυ γιατι τα παιδια που εβαλαν στα golf τι επαθαν κ ουτε κ η αντυπροσωπια θα το παρει χαμπαρι

Link to comment
Share on other sites

gkb tsi για εξηγησε καλυτερα ποια παιδια με τα golf ξερεις καποιον σιγουρα που το εχει κανει???που και πως δεν θα το παρει χαμπαρι η αντιπροσωπια???

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εδω νομιζω οτι το καναν με golf καποια παιδια ετσι διαβασα μπορει να κανω λαθος.Παντως το οτι δεν φενεται ειναι σιγουρο δεν μπορει να το δει το διαγνωστικο.

Link to comment
Share on other sites

Το διαγνωστικο πωσ δεν το βλεπει πωσ εισαι τοσο σιγουρος??Δηλαδη παω κανω την αλλαγη και μετα ο τοπικος αντιπροσωπος δεν θα δει οτι αυτο το λογισμικο που εβαλα ειναι απο το gt και οχι της μανας του

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=10993 κοιτα κ δω ειναι σιγουρο οτι δεν μπορει να φανει αν ψαξεις στο υποφορουμ του golf θα βρεις αρκετες αναφορες στο θεμα αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε gkb tsi το ονομα σου ποιο ειναι? καλη συζητηση ποιασαμε.Εμενα με λενε Δημητρη.Θα σε ρωτησω κατι και θελω να μου απαντησεις στα ισια μια και ειδα απο αλλα ποστ που εστειλες πως εισαι μηχανικος,θα το διακυνδυνευες να νανεις αυτην την μετατροπη.Εγω αναφερομαι παντα σαυτο ποθ κανει ο Παζαροπουλος?

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εγω ειμαι ο Γιωργος.Κοιτα το θεμα ειναι κατα ποσο ο καθενας εχει μια δοση τρελας δεν ξεχναω οτι σιγουρα για τα επομενα 5 χρονια θα το πληρονω αυτο το αμαξι κ ισως κ συ.Σαν κινητηρας ειναι πραγματι μικρος αλλα απ την στιγμη που κ η ιδια η vw τον ιδιο τον βγαζει σε ΠΑΡΑΓΩΓΗ 170 θα το εκανα δεν μπορει σιγουρα δεν θα χαλαγαν τ ονομα τους αν ειχαν κ την παραμικρη υποψια οτι κατι θα παθει.Αλλα φιλε μεχρι εκει στο τσιπαρισμα του κ τιποτα αλλο χωρια οτι οτιδηποτε αλλο σιγουρα σε βαθος χρονου θα εχει συνεπειες αν ειχα κ το χρημα να το κανω θα επαιρνα κατι καλυτερο εξαρχης.Δεν ξερω ακομα αυτο που κανει ο Παζαροπουλος ποσο ΟΚ ειναι αλλα δεν παυει να το κανει ο Παζαροπουλος κ οχι ο μπαρμπα ΜΗτσος που ανοιξε βελτιωτικο οικο με 5 εξατμισεις 10 φιλτρα κ ενα λαπτοπ.Αυτα φιλε Δημητρη κ να ερχεσαι εδω να τα λεμε γιατι με τα jetta δεν ασχολουνται πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο γεια σου οντως με το jetta δεν ασχολουνται και πολυ.Δεν πειραζει ομως ασ ειμαστε εμεις και καποιοι αλλοι μονο.Εγω προσωπικα οταν το ειδα πρωτη φορα εμεινα ειναι πολυ ομορφο και δεμενο αμαξι.Θυμαμαι ο πατερας μου παντα μου ελεγε Δημητρη το αμαξι που θα παρεις να ειναι πολλα κιλα να μην ειναι ελαφρυ σαν πουπουλο.Μετα απο αυτην την παρενθεση θα σου πω εγω βεβαια το αγορασα ντουκου,λες κατα ποσο ο καθενας εχει μια δοση τρελλας λαι εχεις απολυτο δικιο ειμαι 40 χρονων και αυτο το αμαξι με εχει τρελλανει οταν βγαινω στην εθνικη για να παω στην θεσσαλονικη για καποιες δουλειες δεν το χορταινω παει σφεντονα παρα πολυ καλα κρατηματα πολυ καλη κυλιση ολα ειναι υπερτ του.Ε ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ και γω να του δωσω μια ενεση μεχρι παντα μονο στα 170ps οχι παραπανω.Και σχεδιαζω οταν κατεβω αθηνα καποια στιγμη να το κανω.Τωρα το ποτε θα εξαρτηθει και απο το money$$$kai μεχρι να το συνδητοποιησω

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις την διαφορα αυτου του θεματος που ανοιξες,με:

αυτο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20565

αυτο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20544

αυτο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20646

και αυτo:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=10993

?????????????????????

βασικα γινεται μια σαλατα,εχουν ανοιχτει πολλα topic για το ιδιο ακριβως θεμα. ας γινει μια συγχωνευση σε ενα topic για τους κινητηρες tsi 140/170 .

Edited by nick's™
Link to comment
Share on other sites

Guest ΣΜΗΝΑΡΧ / NOS-->
μπορεις να μου πεις την διαφορα αυτου του θεματος που ανοιξες,με:

αυτο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20565

και αυτο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20544

?????????????????????

βασικα γινεται μια σαλατα,εχουν ανοιχτει πολλα topic για το ιδιο ακριβως θεμα. ας γινει μια συγχωνευση σε ενα topic για τους κινητηρες tsi 140/170 .

για μηληστε εδω ειχα μια σηζητηση με τον υπευθηνηνο που ειχα παει τιν αλλη φορα και νομιζω οτι θα βοηθησει αρκετα !

http://www.abt-sportsline.gr

Link to comment
Share on other sites

NICK'S εχεις δικιο χαμος γιναιτε κ θελει ενα συμορφομα σε ενα topik. Σμηναρχε τα σεβη μου σμηνητης Γιωργος εδω σου αναφερω σχετικα με την abt εχω μιλησει κ γω μαζι τους 2 φορες κ τα μασανε ακομα αλλα εκτος αυτου δεν το εχουν κανει εδω ακομα στην Ελλαδα μας κ δεν τους εχει δωσει κ το οκ η μαμα τους αναμενουμε λοιπον. Δημητρη σχετικα μ'αυτο που λες εδω<<Θυμαμαι ο πατερας μου παντα μου ελεγε Δημητρη το αμαξι που θα παρεις να ειναι πολλα κιλα να μην ειναι ελαφρυ σαν πουπουλο.>>Καλα ελεγε ο πατερας σου αλλα μαλλον οι Γερμανοι τον ακουσαν κ το παρακαναν με το jetta ειναι πολλα τα 1453κιλα γι'αυτο το αμαξι εδω το passat του πατερα μου κ ειναι 1320 κ η mercedes 500E AMG ΜΕ 385 αλλογα του θειου μου ειναι 1680 κ τα 2 ειναι πολυ πιο μεγαλα απο το jetta μαλλον το παρακανε λιγο η vw.Οσο για την ενεση ρωταμε μαθαινουμε κ αν βρουμε κατι μαζευομαστε κ πετυχαινουμε μια καλυτερη εως παρα πολυ καλη τιμη. :lol::lol:

Edited by gkb tsi
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θεμα των πολλων ανοιχτων θεματων σχετικα με την βελτιωση του TSI να θυμησω οτι απο την στιγμη που δεν υπαρχει μια ενιαια κατηγορια για τους κινητηρες αυτους,τοτε ο καθενας πρεπει να ανοιγει το θεμα στην αντιστοιχια κατηγορια Κινητηρας του δικου του τυπου αυτοκινητου.

Απλα,καλο ειναι,παντα,πριν κανουμε ενα νεο θεμα να χρησιμοποιουμε την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως Γιωργο αυτο θα κανουμε.Κοnstantinos passat συγνωμη που το ανοιξα αυτο το θεμα εδω αλλα οπως ειπες καλυτερα να υπαρχει αυτο το θεμα σε καθε κατηγορια χωριστα αυτοκινητου π.χ golf... jetta..... passat.......lκλπ κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Κυριοι τα πραγματα ειναι απλα,στα αυτοκινητα μας με τους TSIκινητηρες υπαρχει κοσμος που εχει τον''παλιο εγκεφαλο'' και εχει φορτωσει προγραμμα κανονικα.Στην αλλη version εγκεφαλου ακομα το προγραμμα δεν ''καθεται'' οπως πρεπει(μη με ρωτατε παραπανω δεν ξερω).Τα πιο πολλα προγραμματα που κθκλοφορουν ειναι απο ελληνες βελτιωτες ενω αντιθετα οι μεγαλοι ξενοι οικοι ΔΕΝ ανακοινωνουν τιποτα επισημο.ΕΓΩ δηλωνω ξεκαθαρα οτι το TSI μου δεν το εμπιστευομαι σε ελληνα βελτιωτη αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Υπαρχει τιποτα νεοτερο για αναβαθμιση του κινητηρα σε 170ps αξιοπιστο .Υπαρχει καποιος που την εχει κανει την αλλαγη και αν μπορει να μας πει που και πως?Ειλικρινα ενδιαφερομαι πολυ παιδια και αν μπορει παιδια καποιος να μας απαντησει.
H REVO EXEI ANALABI TO VWGROUP ME EGIISI GIA MOTER TSI OPWS TOU GOLF KAI JETTA ERXETE GIAYTO UPOMONI,KAI APO 140 SE 190 ALOGA
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Jetta 1.4 TSI φοράει το ίδιο ζεύγος κινητήρα/εγκεφάλου με το Golf 1.4 TSI (βλέπε MED17.5), είναι αναβαθμίσιμο σε πολύ περισσότερους από μόλις 170 ίππους.

Λόγω της πολύ εξελιγμένης τεχνολογικής πλατφόρμας και λογισμικού στο οποίο βασίζεται ο εγκέφαλος, δεν είναι δυνατός ο αναπρογραμματισμός του μέσω της διαγνωστικής θύρας. Ο προγραμματισμός του MED17.5 γίνεται απευθείας επάνω στον εγκέφαλο και απαιτεί εξειδικευμένο προσωπικό με βαθειές γνώσεις ηλεκτρονικών.

Για αυτό το λόγο παρακαλώ μην πυροβολείτε τον πιανίστα. Οι ξένες εταιρείες προγραμμάτων είναι εξαιρετικά δύσκολο να εμπιστευτούν τους κατά τόπους αντιπροσώπους τους να κάνουν αυτή τη δουλειά. Γιατί ποιός θα πάρει την ευθύνη σε μια τόσο λεπτή διαδικασία;

Οι αντιπρόσωποι χρησιμοποιούν πολύ απλουστευμένο λογισμικό για να περνάνε προγράμματα στους πελάτες τους. Πατάνε ένα, άντε δύο κουμπιά και η δουλειά τελειώνει αμέσως. Οι άνθρωποι δεν έχουν καμία δουλειά να μπλέξουν σε ανοίγματα εγκεφάλων, προσαρμογή εξειδικευμένου Hardware και χρήση εξειδικευμένου hardware με πολύ συγκεκριμένες ρυθμίσεις για να φτάσουν να πουλήσουν ένα πρόγραμμα!

Αν στα TFSI υπήρχαν προβλήματα με τα προγράμματα που έρχονταν από μακρυά, περιμένετε να δείτε τί έχει να γίνει στα TSI.

Η διαδικασία ρύθμισης δεν μπορεί να γίνει από μακρυά, ούτε από έναν απλό dealer, σε καμία περίπτωση.

Χρειάζεται tuner.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.