Jump to content
kapten7

ΠΑΕΙ ΤΟ Gti Edition 30 ΚΡΙΜΑ

Recommended Posts

Εντάξει το παραδέχομαι ότι ακούγεται κάπως, απλά ήθελα να σας δώσω ένα δεδομένο. Δεν με ξέρεις και από χθες για να δεχθείς αυτό που λέω, αλλά σε διαβεβαιώ ότι έτσι είχαν τα πράγματα τότε. Έχω καλό φίλο που δουλεύει σε υψηλή θέση στη kosmocar και το Gti τότε το πήρε με 3000Ευρώ έκπτωση, όσο ακριβώς ήταν το σύνολο της προμήθειας της kosmocar και του αντιπροσώπου. Αυτό τώρα μπορεί να έχει αλλάξει για αυτό και σας ανάφερα τη χρονική περίοδο.

Από εκεί και μετά υπάρχει προμήθεια και από τα εξτρά που μπαίνουν στο αυτοκίνητο για τον αντιπρόσωπο.

Τώρα για το αν μπήκε μέσα ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος δεν το γνωρίζω. Μπορεί να ήρθε σε συννενόηση με τον εισαγωγέα. Μπορεί το αυτοκίνητο να τράκαρε υπάλληλος του εισαγωγέα και όχι του αντιπροσώπου.

Και ένα-δυο σχόλια για το θέμα προς τον φίλο kapten7.

Το γεγονός ότι ο αντιπρόσωπος σε πήρε τηλέφωνο και σου είπε ότι το αυτοκίνητο τράκαρε είναι πολύ καλό.Οι περισσότερες θα το έφτιαχναν και δεν θα σου έλεγαν τίποτα.

Από εκεί και μετά οι φωτογραφίες που παρέθεσες δείχνουν επιφανειακή ζημιά στο αυτοκίνητο. Υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει "πάρει" το πλαίσιο, στάθηκες από μία άποψη τυχερός γιατί σου ερχόταν 3000¤ έκπτωση από το πουθενά. Οπότε αν ξεπερνούσες το ψυχολογικό ζήτημα, ότι το καινούριο σου αμάξι ήρθε τρακαρισμένο, στην τελική ήσουν κερδισμένος.

Αν θέλεις πες μου έστω και με P.M το όνομα του αντιπροσώπου, γιατί μάλλον πολλοί θέλουν να αγοράσουν το αυτοκίνητο που προοριζόταν για σένα.

edit Mόλις διάβασα σε ένα φόρουμ το παρακάτω, αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ αν και κατά πόσο είναι σωστό:

"Επειδή εργάζομαι σε πολύ γνωστή ασφαλιστική εταιρία, σας ενημερώνω οτι κάθε αντιπροσωπεία (προφανώς εννοεί τον εισαγωγέα-στην περίπτωσή μας την kosmocar) έχει ασφαλιστήριο συμβόλαιο που καλύπτει οποιαδήποτε ζημιά υποστεί το αυτοκίνητο, από την ώρα που θα πατήσει Ελλάδα μέχρι τη στιγμη της παράδοσης στον έμπορο.

Εκεί να δείτε ζημιές (και δεν μιλάμε για προφυλακτήρα/φανάρι, αλλά για χοντρά "πακέτα") στο ατρακάριστο καινούριο "τουτού" σας!!!"

Με βάση τα παραπάνω, μάλλον τις ζημιές τις πλήρωσε η ασφαλιστική και όχι ο έμπορος, ή ο εισαγωγέας. :huh:

3000 εκπτωση εχει το tsi,4000 εχει το tiguan και το gti περιπου 6000 για υπαλληλους kosmocar.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι τυχερος στην ατυχια σου.Γιατι υπηρχε και η περιπτωση να μην σου πουν τιποτα Και να σου ελεγαν οτι υπηρξε καποιο προβλημα με την παραδωση και να στο εφερναν καμια 10 μερες μετα χωρις να ξερεις τι ειχε γινει.Υπομονη

+1000 Και ίσως σε συνέφερε το 3000χιλιαρο για την αγορά. Θα έπρεπε όμως στην μεταπώληση να αποδείξεις ότι το τράκο δεν ηταν σοβαρό αφού για την επισκευή θα έπρεπε να βγει το φτερό και θα φαινότανε εσύ θα έχεις και από εκεί χασούρα. Κατά την άποψή μου έπρεπε να τους παίξεις για κάνα χιλιάρικο ακόμα...

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το παραδέχομαι ότι ακούγεται κάπως, απλά ήθελα να σας δώσω ένα δεδομένο. Δεν με ξέρεις και από χθες για να δεχθείς αυτό που λέω, αλλά σε διαβεβαιώ ότι έτσι είχαν τα πράγματα τότε. Έχω καλό φίλο που δουλεύει σε υψηλή θέση στη kosmocar και το Gti τότε το πήρε με 3000Ευρώ έκπτωση, όσο ακριβώς ήταν το σύνολο της προμήθειας της kosmocar και του αντιπροσώπου. Αυτό τώρα μπορεί να έχει αλλάξει για αυτό και σας ανάφερα τη χρονική περίοδο.

Από εκεί και μετά υπάρχει προμήθεια και από τα εξτρά που μπαίνουν στο αυτοκίνητο για τον αντιπρόσωπο.

Τώρα για το αν μπήκε μέσα ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος δεν το γνωρίζω. Μπορεί να ήρθε σε συννενόηση με τον εισαγωγέα. Μπορεί το αυτοκίνητο να τράκαρε υπάλληλος του εισαγωγέα και όχι του αντιπροσώπου.

Και ένα-δυο σχόλια για το θέμα προς τον φίλο kapten7.

Το γεγονός ότι ο αντιπρόσωπος σε πήρε τηλέφωνο και σου είπε ότι το αυτοκίνητο τράκαρε είναι πολύ καλό.Οι περισσότερες θα το έφτιαχναν και δεν θα σου έλεγαν τίποτα.

Από εκεί και μετά οι φωτογραφίες που παρέθεσες δείχνουν επιφανειακή ζημιά στο αυτοκίνητο. Υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει "πάρει" το πλαίσιο, στάθηκες από μία άποψη τυχερός γιατί σου ερχόταν 3000¤ έκπτωση από το πουθενά. Οπότε αν ξεπερνούσες το ψυχολογικό ζήτημα, ότι το καινούριο σου αμάξι ήρθε τρακαρισμένο, στην τελική ήσουν κερδισμένος.

Αν θέλεις πες μου έστω και με P.M το όνομα του αντιπροσώπου, γιατί μάλλον πολλοί θέλουν να αγοράσουν το αυτοκίνητο που προοριζόταν για σένα.

edit Mόλις διάβασα σε ένα φόρουμ το παρακάτω, αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ αν και κατά πόσο είναι σωστό:

"Επειδή εργάζομαι σε πολύ γνωστή ασφαλιστική εταιρία, σας ενημερώνω οτι κάθε αντιπροσωπεία (προφανώς εννοεί τον εισαγωγέα-στην περίπτωσή μας την kosmocar) έχει ασφαλιστήριο συμβόλαιο που καλύπτει οποιαδήποτε ζημιά υποστεί το αυτοκίνητο, από την ώρα που θα πατήσει Ελλάδα μέχρι τη στιγμη της παράδοσης στον έμπορο.

Εκεί να δείτε ζημιές (και δεν μιλάμε για προφυλακτήρα/φανάρι, αλλά για χοντρά "πακέτα") στο ατρακάριστο καινούριο "τουτού" σας!!!"

Με βάση τα παραπάνω, μάλλον τις ζημιές τις πλήρωσε η ασφαλιστική και όχι ο έμπορος, ή ο εισαγωγέας. :(

λοιπον το αυτοκινητο εχει παθει γυρο στις 10000 ευρώ ζημια απο οτι με πληρωφορισε ο φανοποιος τις εταιριας εχει παρει το σασι και για κοιτα καλυτερα την φωτογραφια και δες και την ζαντα αν γερνει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το αυτοκινητο εχει παθει γυρο στις 10000 ευρώ ζημια απο οτι με πληρωφορισε ο φανοποιος τις εταιριας εχει παρει το σασι και για κοιτα καλυτερα την φωτογραφια και δες και την ζαντα αν γερνει;;;;;

10000??? λυπαμαι αυτον που 8α το αγορασει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι τυχερος στην ατυχια σου.Γιατι υπηρχε και η περιπτωση να μην σου πουν τιποτα Και να σου ελεγαν οτι υπηρξε καποιο προβλημα με την παραδωση και να στο εφερναν καμια 10 μερες μετα χωρις να ξερεις τι ειχε γινει.Υπομονη

αυτο που το πας?ενα και δυο τετοια αθλια γεγονοτα εχουμε ακουσει?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που το πας?ενα και δυο τετοια αθλια γεγονοτα εχουμε ακουσει?

Τελικα δεν ειναι υπερβολη αυτο που λεγεται οτι καλο ειναι να πηγαινεις μαζι με φανοποιο για την παραλαβη του καινουριου αυτοκινητου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω κ γω ενα παρομοιο περιστατικο.Ο αντυπρωσοπος εδω στην Θηβα πουλαει οπως εχω πει κ σε αλλο post κ audi-vw-mercedes-bmw-renault-isuzu-skoda κ κανει τρελες πωλησεις.5-2-07Εχουμε παρει ειδη 2 απο κει κ γνωριζομαστε καλα παμε με τον γαμπρο μου κ παραγγελνει ενα A3 1.6 με αρκετα εξτρα τεταρτη 4-4-07 του λεει σε 5 μερες παραλανβανεις.Πραγματι την δευτερα το απογευμα ηταν εκει το αμαξι αν κ φανοποιος ο γαμπρος μου δεν ειδε κατι γιατι ηταν βραδυ.εντομεταξυ Τα χαρτια ειχαν τελειωσει ολα την προκαταβολη την ειχαν παρει αρκετο καιρο πριν 15000ευρ υπολοιπο αλλα 16000.Την αλλη μερα το πρωι αν κοιταγε κ ασχετος το αμαξι η πισω δεξια μερια απο την πορτα εως το πορτ παγκαζ ηταν πρασινη αντι για μαυρη που ηταν το αμαξι.Ξηλωνουμε απο μεσα την ταπετσαρια κ το αμαξι ειχε μπαλωμα προσθετη λαμαρινα κ κολησεις παντου.Το παμε στον εδω αντυπροσωπο αμεσως κ λεει οκ φυγετε τωρα για κοσμοκαρ.οταν πειγαμε εκει ειχαν φυσικα ενημερωθει κ μας περιμεναν αλλα οχι με ροδοπεταλα απεναντιας με στειλακι του τυπου οκ ζημιες παντα γινονται σιγα το πραμα σας δινουμε 1500 ευρ πισω κ ολα οκ.τι λες ρε λακαμα σοβαρα μηλας 31000 αμαξι τρακαρισμενο θα παρουμε.επειτα απο αρκετα εντονη λογομαχια κ αρκετες απειλες οτι θα φερουμε τις καμερες κ τα περιοδικα ευφανιστηκε η πρωισταμενη που μεχρι εκεινη την ωρα κρυβοταν.Μας ειπε να μην γινει θεμα θα το παρουν αυτοι το αμαξι ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕΓΑΛΟΜΙΣΘΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.Αναθεμα αν το πειρε υπαλληλος η καποιος φουκαρας.Εμας θα μας δειναν αμαξι εξυπηρετησεις για 1μηνα κ θα ερχοταν ολοιδιο με vip παραγγελια κ 2000 ευρ εκπτωση φυσικα ετσι εγεινε κ τελειωσε το θεμα.Να αναφερω οτι οταν πειγα εγω να παρω το jetta Νοεμβριο παρηγγειλα δευτερα κ την αλλη τριτη παρελλαβα με μυσθομενο Γερανο 10 το βραδυ.Παιδια κ ο Αγιος φοβερα θελει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το αυτοκινητο εχει παθει γυρο στις 10000 ευρώ ζημια απο οτι με πληρωφορισε ο φανοποιος τις εταιριας εχει παρει το σασι και για κοιτα καλυτερα την φωτογραφια και δες και την ζαντα αν γερνει;;;;;

Το ότι γέρνει η ζάντα δεν σημαίνει ότι έχει πάρει το σασί εκτός και αν η φώτο τραβήχτηκε σε ψιλοσουλουπωμένο αμάξι. Οτι μπορεί να κάνουν 10000 τα ανταλακτικά για να αλλάξει όλο το μπροστινό σύστημα με ότι αυτό συνεπάγεται (γιατί αν έχει παρει ζάντα τοτε κλαίς πολλά (μόνο η κρεμαργιέρα κάνει 1500¤)) μπορεί να ισχύει όντως. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι δεν υπάρχει και κανένας αξιόπιστος εμπειρογνώμονας.... για φαντάσου αγοράζεις το αμάξι και στο ασφαλίζουν για ατρακάριστο ενώ ειναι και επικύνδυνο στο τέλος τέλος...

Link to comment
Share on other sites

αν το αγορασει καποιος για καινουργιο ειναι κριμα..

οπως και να χει ολα τα πραγματα θα μπουν καινουργια και σχεδον κανεις δεν θα μπορει να καταλαβει τι εχει συμβει...

αυτα συμβαινουν σε ολες τις εταιριες δυστηχως.. καθημερινα. απλα ολα στη ζωη ειναι λοττο.. δυστηχως ακομα και στην αγορα καινουργιου αυτοκινητου..

απο που το πηρες το αυτοκινητο φιλε? απο ποιον αντιπροσωπο..??

οσο για το ατυχημα κατα την μεταφορα απο τον εκτελονισμο.. μαλλον η ζημια εγινε αφου εφτασε στον αντιπρωσοπο και οχι στο τελωνιο γιατι θα ειχε φτιαχτει πριν παει στα χερια του..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βίντεο ΔΕΝ κυκλοφορεί πολύ γιατί έτσι το επέλεξε η ΚΟΣΜΟΚΑΡ (και λίγοι το έχουν δει).... Απολαύστε το!

Αν δεν καταλάβατε τι παίζει, αυτό που βλέπετε είναι το parking Depot της ΚΟΣΜΟΚΑΡ όπου πηγαίνουν όλα τα αμάξια μόλις κατέβουν από το καράβι και βγούν από τα κοντέινερ...

Και το αμάξι του βίντεο κάποιος το πήρε για καινούργιο βεβαίως βεβαίως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βίντεο ΔΕΝ κυκλοφορεί πολύ γιατί έτσι το επέλεξε η ΚΟΣΜΟΚΑΡ (και λίγοι το έχουν δει).... Απολαύστε το!

Αν δεν καταλάβατε τι παίζει, αυτό που βλέπετε είναι το parking Depot της ΚΟΣΜΟΚΑΡ όπου πηγαίνουν όλα τα αμάξια μόλις κατέβουν από το καράβι και βγούν από τα κοντέινερ...

Και το αμάξι του βίντεο κάποιος το πήρε για καινούργιο βεβαίως βεβαίως!!!!

Αλοιμονο στον φουκαρα ανυποψιαστο Ελληνα αγοραστη που θα το αγορασει!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην νομίζεται ότι όταν αφήνεται τα αυτοκίνητα σας για σέρβις έχουν και την καλύτερη μεταχείρηση. Έχουν κυκλοφορήσει videakia από τα κινητά των μηχανικών που έχουν επί 5 λεπτά και μαρσάρουν ένα RS4 και ένα R32. Επί 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην νομίζεται ότι όταν αφήνεται τα αυτοκίνητα σας για σέρβις έχουν και την καλύτερη μεταχείρηση. Έχουν κυκλοφορήσει videakia από τα κινητά των μηχανικών που έχουν επί 5 λεπτά και μαρσάρουν ένα RS4 και ένα R32. Επί 5 λεπτά.

Το γελάς, Γιώργο; Να μην σου πω ΠΟΣΟΙ στερημένοι φίλοι μου ήθελαν να δουλέψουν στη Honda και στη Subaru μόνο και μόνο για να σπάνε τα αμάξια των πελατών στα δοκιμαστικά μετά το σέρβις.... Τελικά 3 τα κατάφεραν, και οι 2 απολύθηκαν στο 1ο 3μηνο!!!!!! Γιάτι άραγε... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τουλαχιστον για αυτο ειμαι σιγουρος..και στο σερβις μεσα ειμαι και βλεπω...και αμα θελουν ας κανουν και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ρε φίλε στείλε πμ η πες το ξεκάθαρα ποια είναι η αντιπροσωπεία γιατί περιμένω και εγώ μαύρο edition 30 με αυτά τα χαρακτηριστικά και με πήρα τηλ και μου είπαν ότι θα έρθει πιο νωρίς... μη τυχον είναι η καρεντα..... γιατί από εκεί το έχω παραγγείλει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα θα σας πω. Οταν πηγα το πολο μια φορα για σερβις, του ειχα πει απο πριν οτι κανει ενα θορυβο. Με εβαλε μεσα και πηγαμε να το δοκιμασουμε. Αμα σας πω πώς το πηγαινε. Τι να λεμε τωρα. Το πηγαινε...................................... fire.gif .

Link to comment
Share on other sites

σκέψου πως θα πήγαινε αν δεν ήσουν μέσα 8):lol:

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

σκέψου πως θα πήγαινε αν δεν ήσουν μέσα 8):lol:

Αστο καλυτερα. Με πιανει πονοκεφαλος μονο που το σκεφτομαι. Και να φανταστεις οτι σε καμμια 15 μερες πρεπει να παω το γκολφ για service :lol: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα ρε παιδιά τι θόρυβος είναι και πόσο ψάξιμο θέλει. Και εγώ όταν είχα μια υποψία για το διαφορικό, κάναμε την Κύμης stage του Ακρόπολις. Και μια και δυο, μέχρι που με έπεισαν ότι δεν τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το γελάς, Γιώργο; Να μην σου πω ΠΟΣΟΙ στερημένοι φίλοι μου ήθελαν να δουλέψουν στη Honda και στη Subaru μόνο και μόνο για να σπάνε τα αμάξια των πελατών στα δοκιμαστικά μετά το σέρβις.... Τελικά 3 τα κατάφεραν, και οι 2 απολύθηκαν στο 1ο 3μηνο!!!!!! Γιάτι άραγε... :o

καλά άρη οι μηχανικοί δεν δοκιμάζουν αυτοκίνητα....μόνο οι τεχνικοί σύμβουλοι....και αυτό το ξέρεις και συ.....

και πως αλλιως θα δουνε τι εχει ρε παιδια?θα το ρωτησουν?

πες τα χρονάκο.....όλα θέλουν τον τρόπο τους....απλά όπως σε όλες τις δουλειές και σε όλους του χώρους υπάρχουν οι κακοί. οι απατεώνες, οι μ@λ@κες έτσι υπάρχουν και αυτοί που περιέγραψε ο άρης πρωτίστως.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι κατοχος 1 ford focus 1.6 του 99.Θα ελεγα οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απ το συγκεκριμενο οχημα καθως ειναι πολυ ανετο,αξιοπιστο και με πολυ καλα κρατηματα.Απλα θα ηθελα λιγο παραπανω γκαζι.Οποτε σκεφτομαι να προχωρισω στην αγορα ενος golf gti του 99-00 με 150 hp.Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας πανω στο θεμα.Με ενδιαφερει παρα πολυ η αξιοπιστια του αυτοκινητου,οποτε αν ξερει καποιος για το golf gti παρακαλω να με ενημερωση(δεδομενου οτι εχω ακουσει πολλα για golf-καινε λαδια,τριγμοι στο αμαξωμα,κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν φίλε μου να κάνεις μια παρουσιάση στο κατάλληλο τοπικ και μετά να βρεις το κατάλληλο θέμα και να ποστάρεις ότι θέλεις.

Εδώ μιλάμε για κάτι άλλο και αμφιβάλλω αν κάποιος σου απαντήσει. Οπότε κάνε τα παραπάνω και καλώς μας ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.