Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

λοιπον εχω την εντυππωση χωρις να ξερω σιγουρα και βαση αυτων που μου ειχε πει ο τυπας οταν αγορασα το αμαξι ειναι διαφορα κλαπετα που ανοιγοκλινουν.αν καταλαβα καλα για τους ηχους που λες.λοιπον παιδια να πω και κατι αλλο.μου εσκασε κατι στο μυαλο το οποιο ξερω.το tsi αποθηκευει στον εγγεφαλο την τελευταια οδηγικη σου συμπεριφορα για περισοτερη καταναλωση.δηλαδη αν οδηγεις πολυ χαλαρα για αρκετη ωρα και ξαφνικα εσενα να σου @@ να ανοιξεις μην περιμενετε να ανοιξει καλα αργει λιγο και μοιαζει και με ανοιγμα ατμοσφαιρικου.αν ομως πατε τερμα συνεχεια και το κλεισετε και για καμποση ωρα και μετα το ανοιξετε θα δειτε οτι θα ειαναι πιο τσιτα απο οτι οταν εχετε παει χαλαρα.αυτο.τωρα το σκεφτηκα και ισως να ισχυει και σας φαινετε ετσι.

Αυτό που λές μπορεί να ισχύει αλλά για συγκεκριμένη ώρα. Μετά από 2-3 ώρες που έχεις σβήσει το αμάξι επανέρχεται στο default.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω την εντυππωση χωρις να ξερω σιγουρα και βαση αυτων που μου ειχε πει ο τυπας οταν αγορασα το αμαξι ειναι διαφορα κλαπετα που ανοιγοκλινουν.αν καταλαβα καλα για τους ηχους που λες.λοιπον παιδια να πω και κατι αλλο.μου εσκασε κατι στο μυαλο το οποιο ξερω.το tsi αποθηκευει στον εγγεφαλο την τελευταια οδηγικη σου συμπεριφορα για περισοτερη καταναλωση.δηλαδη αν οδηγεις πολυ χαλαρα για αρκετη ωρα και ξαφνικα εσενα να σου @@ να ανοιξεις μην περιμενετε να ανοιξει καλα αργει λιγο και μοιαζει και με ανοιγμα ατμοσφαιρικου.αν ομως πατε τερμα συνεχεια και το κλεισετε και για καμποση ωρα και μετα το ανοιξετε θα δειτε οτι θα ειαναι πιο τσιτα απο οτι οταν εχετε παει χαλαρα.αυτο.τωρα το σκεφτηκα και ισως να ισχυει και σας φαινετε ετσι.

Δεν νομίζω ότι "μαθαίνει" τον οδηγό.

Πάρτε κάποια αρχαιολογία αμάξι μπουκωμένο και λίωστε το. Μετά θα είναι πύραυλος. Τι έγινε εκεί? το καμπυρατέρ έμαθε τον τρόπο οδήγησής μου? Απλά ξεμπουκώνει το αμάξι όταν το πάτε τσίτα και μετά "πετάει".

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι "μαθαίνει" τον οδηγό.

Πάρτε κάποια αρχαιολογία αμάξι μπουκωμένο και λίωστε το. Μετά θα είναι πύραυλος. Τι έγινε εκεί? το καμπυρατέρ έμαθε τον τρόπο οδήγησής μου? Απλά ξεμπουκώνει το αμάξι όταν το πάτε τσίτα και μετά "πετάει".

Σωστό και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό...

παιδια τι να πω δεν ξερω εγω ειπα μονο οτι μ ου ειχε πει ενα παιδι απο το συνεργειο.μπορει να ειανι και βλακεια αν ξερει καποιος ας πει αν ισχυει πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε karlos οταν στο ξανακανει για κοιτα αν αυτο γινεται οταν πατας γκαζι κ βρισκεσαι κατω απο τις 3000 στροφες.

Ναι το κανει απο τις 2.000 με 2.500 στρ/λεπ και πανω...

Επισης αν την ωρα που επιταχυνει σαν ατκμοσφαιρικο, αφησεις λιγο το γκαζι και ξαναπατησεις τοτε ξεμπλοκαρει.Για κοιτα το.

Αυτο δεν το εχω δοκιμασει...αλλα θα το κοιταξω και θα σας πω... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι "μαθαίνει" τον οδηγό.

Πάρτε κάποια αρχαιολογία αμάξι μπουκωμένο και λίωστε το. Μετά θα είναι πύραυλος. Τι έγινε εκεί? το καμπυρατέρ έμαθε τον τρόπο οδήγησής μου? Απλά ξεμπουκώνει το αμάξι όταν το πάτε τσίτα και μετά "πετάει".

Μη συγκρινεις τωρα το παλιο με τα καινουρια.Στα καινουρια οντως υπαρχει βαση δεδομενων που καταγραφει πως οδηγεις και συγκεκριμενα τι κινησεις γινονται στο πεταλ του γκαζιου αν δεν κανω λαθος.Παντως το οτι καταγραφει καταγραφει.Τωρα αν αυτα σβηνονται σε καθε σβησιμο του κινητηρα δεν το ξερω.Αυτο που λεει ο Μιχαλης εχει βαση.Ρωτα το αν δεν πιστευεις.Λεπτομερειες κι εγω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τωρα και κατι αλλο.Απο ολους εμας που εχουμε που και που το συγκεκριμενο προβλημα, ποσοι εχουν κανει την αναβαθμιση που ειχε ερθει απο Γερμανια και ειχε να κανει με τη λειτουργια του κομπρεσσορα;Εγω παντως δεν την εχω κανει.Μηπως πρεπει σιγα σιγα να πηγαινουμε προς αντιπροσωπεια μερια γιατι στη χωρα που ζουμε ακομα κι αν το αυτοκινητο μας ηταν στις παρτιδες που ειναι για αναβαθμιση, παιζει και να μη μας ειδοποιουσαν.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τωρα και κατι αλλο.Απο ολους εμας που εχουμε που και που το συγκεκριμενο προβλημα, ποσοι εχουν κανει την αναβαθμιση που ειχε ερθει απο Γερμανια και ειχε να κανει με τη λειτουργια του κομπρεσσορα;Εγω παντως δεν την εχω κανει.Μηπως πρεπει σιγα σιγα να πηγαινουμε προς αντιπροσωπεια μερια γιατι στη χωρα που ζουμε ακομα κι αν το αυτοκινητο μας ηταν στις παρτιδες που ειναι για αναβαθμιση, παιζει και να μη μας ειδοποιουσαν.

+1

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρινεις τωρα το παλιο με τα καινουρια.Στα καινουρια οντως υπαρχει βαση δεδομενων που καταγραφει πως οδηγεις και συγκεκριμενα τι κινησεις γινονται στο πεταλ του γκαζιου αν δεν κανω λαθος.Παντως το οτι καταγραφει καταγραφει.Τωρα αν αυτα σβηνονται σε καθε σβησιμο του κινητηρα δεν το ξερω.Αυτο που λεει ο Μιχαλης εχει βαση.Ρωτα το αν δεν πιστευεις.Λεπτομερειες κι εγω δεν ξερω.

αυτό που λες μπορεί να ισχύει για να παίρνει δεδομένα ώστε να υπολογίζει το πότε θα ανάψει service inspected. Να καταγράφει στοιχεία και μετά να διαγράφονται ή να μην γίνονται save πριν σβήνεις την μηχανή δεν υπάρχει περίπτωση. Γιατί? Καμμία επιχείρηση δεν πληρώνει developing χωρίς λόγο. Αν είχε γίνει αυτό, θα γινόταν με την υλοποίηση του, advertising.

Για να στο πω απλά: δεν πληρώνεται χωρίς λόγο καμμία εργατοώρα χωρίς να διαφημιστεί το προιόν για το οποίο έγιαναν έξοδα διότι ο κύριος σκοπός μιας επιχείρησης είναι το κέρδος (για να έχει λόγο ύπαρξης εκτός αν είναι Μ.Κ.Ο).

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τωρα και κατι αλλο.Απο ολους εμας που εχουμε που και που το συγκεκριμενο προβλημα, ποσοι εχουν κανει την αναβαθμιση που ειχε ερθει απο Γερμανια και ειχε να κανει με τη λειτουργια του κομπρεσσορα;Εγω παντως δεν την εχω κανει.Μηπως πρεπει σιγα σιγα να πηγαινουμε προς αντιπροσωπεια μερια γιατι στη χωρα που ζουμε ακομα κι αν το αυτοκινητο μας ηταν στις παρτιδες που ειναι για αναβαθμιση, παιζει και να μη μας ειδοποιουσαν.

εγω την εκανα.οταν πηγα για το σερβις τους ειπα και μου ειπαν οτι θα μου την κανουν ευχαριστως.

"ηταν και ευγενικοι μην πω καμια κουβεντα"

Link to comment
Share on other sites

Οταν ακουτε ενα κλακ αναμεσα στις 2500 με 3000 στροφες ειναι που κλεινει το κλαπετο του κομπρεσσορα και ακουγεται μετα το φυσημα που μπαινει η τουρμινα.Δοκιμαστε το και οταν παρκαρετε και θα ακουσετε ακριβως το ιδιο.Μην ανυσηχειται ειναι φυσιολογικο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα.οταν πηγα για το σερβις τους ειπα και μου ειπαν οτι θα μου την κανουν ευχαριστως.

"ηταν και ευγενικοι μην πω καμια κουβεντα"

Ειχε παρουσιασει ομως πριν την αναβαθμιση το φαινομενο που συζητουμε;

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια.λες και πριν την αναβαθμιση εκλεινε το κλαπετο πιο αποτομα(σαν να λειτουργουσε ο κομπρεσορας πιο "αγρια".

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια.λες και πριν την αναβαθμιση εκλεινε το κλαπετο πιο αποτομα(σαν να λειτουργουσε ο κομπρεσορας πιο "αγρια".

Αλλο αυτο που λες.Ρωτησα για αν μερικες φορες ανεβαζει σαν ατμοσφαιρικο.Δηλαδη πολυ μειωμενη αποδοση.Στο ειχε παρουσιασει αυτο καμια φορα πριν την αναβαθμιση;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κοντά ένας χρόνος που πήγα στο συνεργείο για να αναφέρω το πρόβλημα με το θόρυβο.

Αν μιλάμε για τον ίδιο, κρατάς σταθερά γκάζι μέχρι 2500σαλ και μετά το πατάς απότομα!! (ακούγεται η σκουριασμένη κούνια....)

...το πήγαμε βόλτα με τον τεχνικό σύμβουλο...

Είναι το κλαπέτο απο τη τουρμπίνα....και είναι άκρως φυσιολογικός θόρυβος...

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κοντά ένας χρόνος που πήγα στο συνεργείο για να αναφέρω το πρόβλημα με το θόρυβο.

Αν μιλάμε για τον ίδιο, κρατάς σταθερά γκάζι μέχρι 2500σαλ και μετά το πατάς απότομα!! (ακούγεται η σκουριασμένη κούνια....)

...το πήγαμε βόλτα με τον τεχνικό σύμβουλο...

Είναι το κλαπέτο απο τη τουρμπίνα....και είναι άκρως φυσιολογικός θόρυβος...

φιλε μου προσοχη αν ειναι ο θορυβος που λεω δεν ειναι καθολου φυσιολογικος.ειναι η τρομπα νερου η η μαγνητικη που κλεινει κομπρεσορα και ανοιγει τουρμπο.προσεχε μην σε κρεμασει το αμαξι γιατι καποιες φορεσ δεν δουλευει καλα εξαιτιας αυτου του προβληματος.εγω το εχω παει 2 φορες στην autonet βαρης κορωπιου δεν ξερω απο που εισαι αλλα αν μπορεις πηγαινε μια βολτα.και εγω το εχω παει βολτα με τον μηχανικο.βεβαια αν λεμε για το ιδιο.αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι. πατας αποτομα γκαζι η και λιγο ποιο νορμαλ να το πατησεις θα ακουστει! εγω παντος που αλλαξα τρομπα νερου γιατι δεν ακουγεται αν ειναι φυσιολογικος προσεχε λοιπον γιατι ειαναι λιγο @@@@@ στα συνεργεια!

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου.δεν αντεχω αλλο αυτην την κατασταση.οπως ξερετε μεχρι στιγμης εχω αλλαξει 2 φορες εξαρτηματα.ο ηχος μετα απο την τελευταια φορα αλλαγης, μου χτυπησε την πορτα παλι και εγω με την σειρα μου θα χτυπησω το κεφαλι του μηχανικου.πλακιτσα.τι φταιει και ο ανθρωπος αν απο την εταιρια μαμα τα ρομποτικα που φτιαχνουν τα αυτοκινιτακια μας κανουν λαθη σε παρα πολλες παρτιδες?το θεμα ειναι οτι αυτην την φορα εχει πεσει αρκετα η αποδοση του αυτοκινητου.το αμαξι χωρις ASR σε δρομο που γλιστραει μεσημερι με τετοια ζεστη και δισκολευοταν να γραψει δευτερα δεν μιλαω για σπασιμο του αυτοκινητου μιλαω απλα να ανοιξω σε καποιο σημειο την στιγμη που ειμαι με δευτερα.υπενθυμιζω οτι εχο το gt sport 140 ps .ετσι οπως ξανα ακουω τον ηχο που ειναι την στιγμη που παταω γκαζι μου μοιαζει σαν να χανεται απο καπου η πιεση- αερας που περνει το αμαξι απο την στιγμη που θα πατησω το γκαζι.φυσικα θα ξαναπαω στην αντιπροσωπεια και απο οτι φενεται θα πηγαινω τουλαχιστον για τα 4 χρονια που εχω εγγυηση.το κακο ειναι οτι το προβλημα το καταλαβα σε ταξιδι και συγκεκριμενα αθηνων πατρων που πηγαινοερoχμαι καθε βδομαδα επειδη σπουδαζω μεσολογγι!αν με κρεμαει ετσι το αμαξι φανταστειτε να παθει τιποτα την στιγμη προσπερασης.εχει καποιος μηπως καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου.δεν αντεχω αλλο αυτην την κατασταση.οπως ξερετε μεχρι στιγμης εχω αλλαξει 2 φορες εξαρτηματα.ο ηχος μετα απο την τελευταια φορα αλλαγης, μου χτυπησε την πορτα παλι και εγω με την σειρα μου θα χτυπησω το κεφαλι του μηχανικου.πλακιτσα.τι φταιει και ο ανθρωπος αν απο την εταιρια μαμα τα ρομποτικα που φτιαχνουν τα αυτοκινιτακια μας κανουν λαθη σε παρα πολλες παρτιδες?το θεμα ειναι οτι αυτην την φορα εχει πεσει αρκετα η αποδοση του αυτοκινητου.το αμαξι χωρις ASR σε δρομο που γλιστραει μεσημερι με τετοια ζεστη και δισκολευοταν να γραψει δευτερα δεν μιλαω για σπασιμο του αυτοκινητου μιλαω απλα να ανοιξω σε καποιο σημειο την στιγμη που ειμαι με δευτερα.υπενθυμιζω οτι εχο το gt sport 140 ps .ετσι οπως ξανα ακουω τον ηχο που ειναι την στιγμη που παταω γκαζι μου μοιαζει σαν να χανεται απο καπου η πιεση- αερας που περνει το αμαξι απο την στιγμη που θα πατησω το γκαζι.φυσικα θα ξαναπαω στην αντιπροσωπεια και απο οτι φενεται θα πηγαινω τουλαχιστον για τα 4 χρονια που εχω εγγυηση.το κακο ειναι οτι το προβλημα το καταλαβα σε ταξιδι και συγκεκριμενα αθηνων πατρων που πηγαινοερoχμαι καθε βδομαδα επειδη σπουδαζω μεσολογγι!αν με κρεμαει ετσι το αμαξι φανταστειτε να παθει τιποτα την στιγμη προσπερασης.εχει καποιος μηπως καμια ιδεα?

Αυτό που θα πω μπορεί να είναι εντελώς άτοπο!!!!!!!!!!

Μήπως έχεις καμιά διαροή ρεύματος και το ακούς απο τα ηχεία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πω μπορεί να είναι εντελώς άτοπο!!!!!!!!!!

Μήπως έχεις καμιά διαροή ρεύματος και το ακούς απο τα ηχεία?

χαχαχα σε παραδεχομαι.μεχρι και αυτο εχω κοιταξει!οχι.ειναι καθαρα μηχανικο!

Link to comment
Share on other sites

και ναι εβγαλα ακρη.περιπου βασικα.τον τελευταιο καιρο μαζι με το σφθριγμα που κανει ειχε πεσει και η αποδοση απιστευτα.φανταστειτε οτι δεν μπορουσα να κανω καν προσπεραση με 5η επρεπε να κατεβασω τουλαχιστον 4η ειδκα οσοι απο εσας εχεται αυτο το αμαξι θα ξερετε οτι με 5η κανεις προσπεραση και πολυ γρηγορη μαλιστα χωρις κατεβασια.τελος παντον εκανα μια αναβαθμηση λογισμικου και το αμαξι σκοτωνει!αλλα βεβαια ο το σφυριγμα προερχεται παλι απο την τρομπα νερου την οποια θα ξαναπαω να αλλαξω!αυτα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι να πω δεν ξερω εγω ειπα μονο οτι μ ου ειχε πει ενα παιδι απο το συνεργειο.μπορει να ειανι και βλακεια αν ξερει καποιος ας πει αν ισχυει πραγματικα.

ισχύει αλλά σε λογικά πλαίσια. Μη φανταστείς οτι θα πέσει και τρομερά η απόδοσή του..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Πηγα προχθες στην αντιπροσωπεια στη Θεσ/νικη για αυτο το πραγμα.Μου ειπαν οτι ειναι μια τροχαλια που ειναι σαν ηλεκτρικος συμπλεκτης και εχει να κανει με τον compressor,η οποια θα αντικατασταθει.Δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ειπαν,και επισης οτι εχουν παει αρκετοι με αυτο το προβλημα.Ο μηχανικος εκει μου ειπε οτι εχουν εντολη (απο το εργοστασιο) προς το παρον να αλλαζουν μονο την τροχαλια και οτι στο εργοστασιο ακομα το ψαχνουν.Αν γινει αλλαγη και ξαναπαρουσιαστει περιμενουμε οδηγιες απο εργοστασιο.Αυτα μου ειπε αυτα σας λεω το κατα ποσο ισχυουν δεν ξερω,εμενα παντως αυτο θα μου κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Πηγα προχθες στην αντιπροσωπεια στη Θεσ/νικη για αυτο το πραγμα.Μου ειπαν οτι ειναι μια τροχαλια που ειναι σαν ηλεκτρικος συμπλεκτης και εχει να κανει με τον compressor,η οποια θα αντικατασταθει.Δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ειπαν,και επισης οτι εχουν παει αρκετοι με αυτο το προβλημα.Ο μηχανικος εκει μου ειπε οτι εχουν εντολη (απο το εργοστασιο) προς το παρον να αλλαζουν μονο την τροχαλια και οτι στο εργοστασιο ακομα το ψαχνουν.Αν γινει αλλαγη και ξαναπαρουσιαστει περιμενουμε οδηγιες απο εργοστασιο.Αυτα μου ειπε αυτα σας λεω το κατα ποσο ισχυουν δεν ξερω,εμενα παντως αυτο θα μου κανουν.

φιλε μου κοιτα πως εχει η κατασταση.την τροχαλια αυτη την εχω αλλαξει 2 φορες και εχω αλλαξει αλλη μια την τρομπα νερου τεταρτη παω και για αλλη μια.αστα με αυτο το προβλημα απο οτι το κοβω δυσκολα θα ξεμπλξουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εγω το πηγα στην ΕΤΕΑ θεσσαλονικη στις 19-6-08 και μου αλλαξανε αν καταλαβα καλα την τροχαλια του κοπρεσορα και σε 5 μερες μου κανει τον ιδιο θορυβο και το ξαναπηγα και μου ειπαν οτι θα στειλουν e-mail και θα περιμενουμε απαντηση....δηλαδη καλή τυχη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.