Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

να την αλλαξεις!!!κ φυσικα να μας πεις αν αλλαξει κατι να κανονησουμε την πορεια μας.

Οταν την αλλαξεις κανε αρκετες δοκιμες απο διαφορετικες σ.α.λ. αρε ta6ape δωσε μας τα φωτα σου :)

Link to comment
Share on other sites

να την αλλαξεις!!!κ φυσικα να μας πεις αν αλλαξει κατι να κανονησουμε την πορεια μας.

Οταν την αλλαξεις κανε αρκετες δοκιμες απο διαφορετικες σ.α.λ. αρε ta6ape δωσε μας τα φωτα σου :lol:

παντως οφειλω να πω οτι οι τεχνικοι μου συμπεριφερθηκαν αψογα δεν μου ειπαν οπως σε πολλους απο οτι εχω ακουσει ενα" το κανει σε ολα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα" αλλα το εψαχναν επι 1 ωρα

Link to comment
Share on other sites

το είδες ότι το έψαχναν?ήσουν εκεί Η απλά στο είπαν?γιατί εμένα μόνο και μόνο ότι το έψαχναν 1 ώρα με βάζει σε σκέψεις.Αφου το πρόβλημα είναι γνωστό και το ξέρουν όλοι.Τι ακριβώς έψαχναν?Εδώ δεν βρίσκουν το πρόβλημα αυτοί που έφτιαξαν το μοτέρ.θα το βρουν οι δικοί μας? :-)

Link to comment
Share on other sites

το είδες ότι το έψαχναν?ήσουν εκεί Η απλά στο είπαν?γιατί εμένα μόνο και μόνο ότι το έψαχναν 1 ώρα με βάζει σε σκέψεις.Αφου το πρόβλημα είναι γνωστό και το ξέρουν όλοι.Τι ακριβώς έψαχναν?Εδώ δεν βρίσκουν το πρόβλημα αυτοί που έφτιαξαν το μοτέρ.θα το βρουν οι δικοί μας? :-)

τι να σου πω για το αν βρουνε λυση.. παντως και την 1 ωρα εγω ημουν σχεδον διπλα τους και τους ρωτουσα τα παντα τι κανει αυτο τι κανει το αλλο τι ειναι αυτο..., τους επριξα τους καημενους, θα δουμε την τριτη..

Link to comment
Share on other sites

Η τροχαλία που αλλάζεται είναι η 03c-880-727-bέχει τρία τορκσάκια εσωτερικά και τρία μεγαλύτερα τορκς στην ίδια επιφάνεια , η τροχαλία παίρνει ζόρι μελανιάζει σαν πλατό από σαμάν και πατινάρει ... ΑΛΑΞΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ Ν 75 . δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο , αλλά κάθε 10.000 χιλιόμετρα καλό θα ήταν , εκτός εάν σε κάποια μοντέλα θέλει up date

Link to comment
Share on other sites

100% το αμαξι χανει σε δυναμη ... Αλλα οχι πολυ ...7-9 αλογα ...

Επισης η Ν75 για οποιον θελει να ειναι σιγουρος καθε Αλλαγη λαδιου Κ Ν75 αλλιως καθε 10.000 ...

Πεφτει η αποδοση της ...εκτος απο κραυγαλεες περιπτωσεις που γονατιζει το αυτοκινητο ...

Ειναι μερος της αξιοπιστιας....παιδια μην ψαχνετε ...

Φιλε που πηγε και σου αλλαξαν τρομπα και τροχαλια ? Εγω πηγα μανδυλα και παρολα τα καλα λογια οι ανθρωποι Ο τεχνικος συμβουλος δηλαδη ειπε δεν αλλαζουμε...εχειε ρθει χαρτι ...ΤΟυ λεω το αμαξι δεν τραβαει...............αλλα.. το χαβα τους...

Κριμα .

Link to comment
Share on other sites

100% το αμαξι χανει σε δυναμη ... Αλλα οχι πολυ ...7-9 αλογα ...

Επισης η Ν75 για οποιον θελει να ειναι σιγουρος καθε Αλλαγη λαδιου Κ Ν75 αλλιως καθε 10.000 ...

Πεφτει η αποδοση της ...εκτος απο κραυγαλεες περιπτωσεις που γονατιζει το αυτοκινητο ...

Ειναι μερος της αξιοπιστιας....παιδια μην ψαχνετε ...

Φιλε που πηγε και σου αλλαξαν τρομπα και τροχαλια ? Εγω πηγα μανδυλα και παρολα τα καλα λογια οι ανθρωποι Ο τεχνικος συμβουλος δηλαδη ειπε δεν αλλαζουμε...εχειε ρθει χαρτι ...ΤΟυ λεω το αμαξι δεν τραβαει...............αλλα.. το χαβα τους...

Κριμα .

μπορεις και καταλαβαινεις την μειωση 7-9 αλογων; :DB):D
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μιας και μιλάτε για αλλαγή Ν75:

τον τελευταίο καιρό έχω την εντύπωση ότι το αμάξι μου έχει χάσει σε απόδοση οταν δίνω τέρμα γκάζι.

Η εντύπωσή μου επιβεβαιώθηκε πρόσφατα όταν άνοιξα εν κινήσει με ένα Ibiza 1.4 115ps φίλου και η διαφορά μας στον δρόμο ήταν πολύ μικρότερη σε σχέση με παλιότερο άνοιγμα όπου του είχα ρίξει αμέσως ολόκληρα ποδοσφαιρικά γήπεδα... (έχω το 140)

Δεν έχει ανάψει ποτέ κάποιο λαμπάκι σφάλματος στον κινητήρα ή οτιδήποτε σχετικό.

Σε λίγο καιρό πάω για σέρβις. Να τους πω να μου αντικαταστήσουν και την Ν75; Το κόστος της πόσο είναι περίπου; (δεν έχω κάνει επέκταση) :D

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

θα την διαβασουν απο vagcom και θα πουν δεν χριαζετε ... αλαξετην και παρε την παλια πισω , τουλαχιστον εγω τα αναταλακτικα τα δινω στον κατοχο πισω , η βλεπει πως γινεται το srvice , και ειναι και ηρεμος μετεα , αρκη να μην με ρωταει συνεχεια τι , και που , και γιατι , ... εκει τον στελνψ στην εθουσα για καφε καιdonats

Link to comment
Share on other sites

θα την διαβασουν απο vagcom και θα πουν δεν χριαζετε ... αλαξετην και παρε την παλια πισω , τουλαχιστον εγω τα αναταλακτικα τα δινω στον κατοχο πισω , η βλεπει πως γινεται το srvice , και ειναι και ηρεμος μετεα , αρκη να μην με ρωταει συνεχεια τι , και που , και γιατι , ... εκει τον στελνψ στην εθουσα για καφε καιdonats

Από ότι κατάλαβα έχεις συνεργείο που ασχολείται με VW;

Αν θες στείλε μου ένα pm με info και διεύθυνση, αν είναι στην Αθήνα.

Ευχαριστώ για την απάντηση :D

Link to comment
Share on other sites

θα την διαβασουν απο vagcom και θα πουν δεν χριαζετε ... αλαξετην και παρε την παλια πισω , τουλαχιστον εγω τα αναταλακτικα τα δινω στον κατοχο πισω , η βλεπει πως γινεται το srvice , και ειναι και ηρεμος μετεα , αρκη να μην με ρωταει συνεχεια τι , και που , και γιατι , ... εκει τον στελνψ στην εθουσα για καφε καιdonats

ωραια!αν ημουν αθηνα σε σενα θα ερχομουν!:D

Link to comment
Share on other sites

ωραια!αν ημουν αθηνα σε σενα θα ερχομουν!:D

Ναι ρε φίλε και μένα δεν μου ακούγεται καλά να του λεω ... παρακαλώ περάστε στην αίθουσα αναμονής , αλλά με τρελαίνουν ορισμένοι :lol: ,, τι είναι αυτό , και γιατί είναι πλαστικό , μεταλλικό ήταν στο προηγούμενο που είχα , κατεβαστό να πάρω το ξεσκονόπανο να το καθαρίσω από κάτω .... ρε άντε και @@@@@@@@@@@,μαλ@@@@@@ ... μου έχει φτάσει η βαλβολίνη στην μασχάλη , και εσύ μου λες να πάρεις το ξεσκονόπανο, κάτσε στο γραφείο με την τζαμαρία μην φυγή και καμία σφιργια και σε τρέχουμε .

ΕΝΤΑΞΕΙ μου πέρασε τώρα τελείωσα από το πρωί :lol::rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

οχι σοβαρα θα ερχομουν γιατι εκτος απο την δουλεια που θα εκανες θα ετρωγα κ ντονατς!!

Link to comment
Share on other sites

θα την διαβασουν απο vagcom και θα πουν δεν χριαζετε ... αλαξετην και παρε την παλια πισω , τουλαχιστον εγω τα αναταλακτικα τα δινω στον κατοχο πισω , η βλεπει πως γινεται το srvice , και ειναι και ηρεμος μετεα , αρκη να μην με ρωταει συνεχεια τι , και που , και γιατι , ... εκει τον στελνψ στην εθουσα για καφε καιdonats

θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα κανένα πμ? είσαι σε αντιπροσωπεία ή έχεις κάποιο άλλο συνεργείο?

Link to comment
Share on other sites

nick 2009 το σφαλμα της ν75 απο οτι ξερω δεν φαινεται...!το εχουμε πει και πιο πανω.!αλλαξε κατι μηπως και το βλεπουν και αυτο??

Link to comment
Share on other sites

nick 2009 το σφαλμα της ν75 απο οτι ξερω δεν φαινεται...!το εχουμε πει και πιο πανω.!αλλαξε κατι μηπως και το βλεπουν και αυτο??

Όχι φίλε .. έγραψα ότι θα ΠΟΥΝ ότι την διαβάσαμε .. και δεν θέλει αλλαγή ... άρα δεν έχει αλλάξει κάτι μόνο εμπειρικά το καταλαβαίνεις , δεν σηκώνει πίεση η μια σηκώνει και όταν ζεσταίνεται δεν παει ... σπάνιες φορές όταν κάνει αρρυθμίες στο ρελαντί σαν πλούσιο μείγμα ... καλά εκεί είναι βαλβίδα ψυχρής σε κάποια μοντέλα.. κτλ

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στην αντιπροσωπεια να μου το φτιαξουν και μου αλλαξαν αντλια νερου και τροχαλια, δεν το κανει πλεον αυτο το σφυριγμα, τωρα αν σε καποια χιλιομετρα ξαναεμφανιστει δεν ξερω... :(:lol:

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στην αντιπροσωπεια να μου το φτιαξουν και μου αλλαξαν αντλια νερου και τροχαλια, δεν το κανει πλεον αυτο το σφυριγμα, τωρα αν σε καποια χιλιομετρα ξαναεμφανιστει δεν ξερω... ;)<_<

Σε ποια πηγες κ τι τους ειπες?γιατι λενε πλεον το γνωστο ποιηματακι "Ηρθε εντολη απο ΚΟΣΜΟΚΑΡ" οτι ο ηχος ειναι """φυσιολογικος""""

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πηγες κ τι τους ειπες?γιατι λενε πλεον το γνωστο ποιηματακι "Ηρθε εντολη απο ΚΟΣΜΟΚΑΡ" οτι ο ηχος ειναι """φυσιολογικος""""

Νεα μουδανια χαλκιδικης..ο ηχος δεν ειναι φυσιολογικος αν ηταν θα το εκανε απο τη πρωτο χιλιομετρο, παντως μου ειπαν πως δεν υπαρχει περιπτωση μειωσης αποδοσης απο αυτο το πραγμα περιπτωση μειωσης αποδοσης ειναι η ν75..απλα εμενα ο ηχος μου την εσπαγε παρα πολυ.. μακαρι να μην ξαναεμφανιστει.Οταν πρωτοπηγα τους ειπα οτι σφυριζει οταν παταω αποτομα το γκαζι το εκανε βολτα ο αρχιμηχανικος ειπε οντως το κανει παρηγγειλε τα ανταλλακτικα και σημερα πηγα και το περασαν.

Link to comment
Share on other sites

xμ ισως τους παρω κανα τηλ να τους ρωτησω κ εγω...στειλε μου σε pm το τηλ κ το ονομα του τεχνικου συμβουλου για να καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαω

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο τοσφυριγμα το εκανε και σε εμενα

μετρησαν αλαξαν σκαστρα και τελοσ ο ηχοσ.

παιζει μειωση αποδοσησ γιατι οταν και αν η σκαστρα χανει απο το τσιμουχακι αερα

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα και άλλαξα την Ν75. 30Ε κόστισε το ανταλλακτικό 10' δουλειά το απόγευμα με την ησυχία μου.

Στο vagcom δεν φάνηκε τίποτα, αλλά από χαμηλά με μια 4η έβλεπες το σκαλοπάτι.

Overboost στα ίδια επίπεδα. -Στις μεσαίες το αμάξι έδειχνε ότι δεν ανέβαζε σωστά. Χώρια που σκάει πολύ η εξάτμιση, λόγω σκαμπανεβάσματος στην πίεση.

Παλιά Ν75 06F 906 283F

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 03C 906 283B

Τελικά άλλαξα και πολλαπλασιαστή στον 3ο κύλινδρο, φάνηκαν Missfires.

Όλα οκ πλεον.

Το ότι η Ν75 δεν φαίνεται στο Vagcom είναι πολύ ύπουλο. Εκτός ότι όταν είναι στα τελευταία της μπορεί να σε προδόσει, δεν θα μπορείς βάσιμα να ζητήσεις αντικατάσταση(εαν εχεις εγγύηση)

πέφτει και η απόδοση στο αμάξι με διάφορα περίεργα και καλύπτονται και άλλα προβλήματα.

ΥΓ. Έχω μια μικρή επιφύλαξη για την Ν75 που άλλαξα, ίσως και να ήταν οκ, αλλά ευτυχώς το κόστος είναι μικρό και δεν αξίζει 2η σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.