Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Αλλαγή αντλίας νερού στα 13300Km και ο ήχος επανήλθε στα 14200!

Τι να πω.....

άστο.μην πεις τιποτα!τα εχουμε πει εμεις!!!χαχαχ.

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα σταματησε να το κανει απο μονο του..δεν παει καλα βαρεθηκε μαλλον

χαχα και εγω το ιδιο.την ειχα αλλαξει 3 φορες.στο τελος ξαναεκανε την παρατησα ετσι γιατι δεν γουσταρα αλλο να μου ξεβιδωνουν το μοτερ και σταματησε.εδω και πολλα χιλιομετρα δεν εχω ακουσει τιποτα εκτος απο μια δυο φορες που κατι πηγε να ακουστει αλλα δεν ακουστηκε!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουριος στο forum...εχω το golf vi 160 ps με 4500χλμ...διαβασα το θεμα για το σφυριγμα και εκανα εγγραφη...μου παρουσιαζει και εμενα αυτο τον ηχο που καποιος αποκαλεσε πολυ ευστοχα σαν σκουριασμενη κουνια...αν δεν διαβαζα το θεμα δεν θα ειχα δωσει καμια σημασια...αλλα εχω προβληματιστει παρα πολυ...δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις τοσο ενα 1.400κεκ αρι και να εχεις προβλημα με το καλημερα...ελεος...κραταγα το ATOS και ημουν μια χαρα και χωρις χρεη...(φοιτητης)!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε και σε εμένα το σφύριγμα, στα 13.000 χλμ!

Το κάνει όμως μόνο όταν αλλάξω γρήγορα σχέση και επανέλθω στο γκάζι αμέσως, αν γίνει αργά η αλλαγή (όπως συνηθίζω μιας και είμαι αργός :lol: ) δεν ακούγεται τπτ. Σύμφωνα με τον μηχανικό, δεν τίθεται λόγος ανησυχίας παρά μόνο ηχητικό είναι το θέμα και το κάνουν όλα μετά από λίγο καιρό.

Ααααχ αυτή η αντλία νερού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 48.000 χλμ περίπου και άρχισε εδώ και λίγο καιρό και σε εμένα το κάνει που και που.

Με vag com μου βγάζει σφάλμα στην (Ν249), δεν ξέρω όμως αν αυτό έχει καμία σχέση ή είναι σύμπτωση.

Address 01: Engine Labels: 03C-906-032-BLG.lbl

Part No SW: 03C 906 032 E HW: 03C 906 032

Component: MED17.5.1 G 9777

Revision: 96H07--- Serial number: VWZ7Z0G8104438

Coding: 0000072

Shop #: WSC 31050 207 94060

1 Fault Found

008801 - Boost Pressure Control Valve (N249): Mechanical Malfunction

P2261 - 000 - -

Freeze Frame:

Fault Status: 01110000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 1

Mileage: 48167 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 07:07:34

Freeze Frame:

RPM: 2550 /min

Load: 11.8 %

Speed: 100.0 km/h

Temperature: 86.0°C

Temperature: 9.0°C

Absolute Pres.: 980.0 mbar

Voltage: 14.224 V

Από αποδόσεις είμαι στα ίδια επίπεδα δεν άλλαξε κάτι στην όλη λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να φταιει η Ν249.Σε μενα με αλλαγη μονο της Ν75 διορθωθηκε.Παντως εφοσον βγαζει σφαλμα η Ν249 να την αλλαξεις και να το κανετε μια βολτα να δεις.Αν συνεχιζει ισως χρειαστει και η Ν75 αλλαγη.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να φταιει η Ν249.Σε μενα με αλλαγη μονο της Ν75 διορθωθηκε.Παντως εφοσον βγαζει σφαλμα η Ν249 να την αλλαξεις και να το κανετε μια βολτα να δεις.Αν συνεχιζει ισως χρειαστει και η Ν75 αλλαγη.

Νάσο και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω. Ένα από τα δύο ή και τα δυο. Κατά την γνώμη μου ιμάντες και τροχαλίες που βλέπω παραπάνω, δεν νομίζω να έρχεται ο θόρυβος από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Νάσο και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω. Ένα από τα δύο ή και τα δυο. Κατά την γνώμη μου ιμάντες και τροχαλίες που βλέπω παραπάνω, δεν νομίζω να έρχεται ο θόρυβος από εκεί.

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αυτο το σφυριγμα δεν ειναι το ιδιο.Αλλοι αλλαζουν τρομπα νερου και διορθωνεται κι αλλοι μια Ν75 και ολα καλα.Προφανως μιλαμε για διαφορετικα σφυριγματα παρομοιας χροιας που ομως προερχονται απο διαφορετικο προβλημα.Αν δεν φταινε οι βαλβιδες τυπου Ν ψαξου για τρομπα.Να σε πληροφορησω επισης οτι πριν μερικες μερες που πηγα για σερβις λαδιων ειδαν στο διαγνωστικο σφαλμα στη Ν249 αλλα εγω δεν εχω δει την παραμικρη διαφορα στη λειτουργια του αυτοκινητου και στην αποδοση του ουτε ακουω το σφυριγμα. Εσβησαν το σφαλμα, το καναμε μια βολτα και το ξαναεβγαλε οποτε εκλεισα ραντεβου την Τριτη για αλλαγη σκαστρας.Ισως το σφαλμα το δικο σου με το δικο μου να μην αναφερονται σε πανομοιοτυπο προβλημα σκαστρας.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τη vw ο συγκεκριμενος θορυβος ειναι φυσιολογικος "During fast acceleration, the supercharger

can “whine” at rev ranges between

2,000 – 3,000 rpm. This is the normal

turbine-like operating noise of a

supercharger. "

http://rapidshare.com/files/358284973/1.4l_tsi_140hp_-_SSP_359_Design_and_Function.pdf.html

Σελιδα 18

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τη vw ο συγκεκριμενος θορυβος ειναι φυσιολογικος "During fast acceleration, the supercharger

can “whine” at rev ranges between

2,000 – 3,000 rpm. This is the normal

turbine-like operating noise of a

supercharger. "

http://rapidshare.com/files/358284973/1.4l_tsi_140hp_-_SSP_359_Design_and_Function.pdf.html

Σελιδα 18

Και συμφωνα με τη λογικη αν ηταν φυσιολογικος θα το εκανε εξαρχης.Πανε να αποφυγουν τις αντικαταστασεις εντος εγγυησης τα λαμογια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

αρχισε και μενα να το κανει περιπου στα 50000χλμ αλλα δεν εδωσα σημασια εως οτου ειδα αυτο το τοπικ..

Τελικα τι να κανω? Βλεπω οι γνώμες διίστανται...

Εχω το 140 αρι GT sport.

Αν και μειωση ισχυς δεν εχω καταλαβει γιατί πρόσφατα άλλαξα μπουζί εβαλα τα F5DP0R και μπορώ να πω οτι είδα ελάχιστη βελτίωση σε ανοίγματα που έκανα με φίλους ενώ είχα κάνει και παλαιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

αρχισε και μενα να το κανει περιπου στα 50000χλμ αλλα δεν εδωσα σημασια εως οτου ειδα αυτο το τοπικ..

Τελικα τι να κανω? Βλεπω οι γνώμες διίστανται...

Εχω το 140 αρι GT sport.

Αν και μειωση ισχυς δεν εχω καταλαβει γιατί πρόσφατα άλλαξα μπουζί εβαλα τα F5DP0R και μπορώ να πω οτι είδα ελάχιστη βελτίωση σε ανοίγματα που έκανα με φίλους ενώ είχα κάνει και παλαιότερα...

Να πας φιλε μου να το δουν.Και μη δεχθεις το...."αυτο το κανουν ολα".Την εχουν βρει την καραμελα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Λοιπόν μόλις γύρισα από το σέρβις, όπου και ρώτησα για το κλασσικό, πλέον, στρίγγλισμα. Ο μηχανικός μου είπε ότι οφείλεται στην τρόμπα νερού, και μπορεί να αλλαχθεί με μια "σύνθετη", η οποία κάνει 300ε + 200ε τοποθέτηση. Με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο ούτε θα εμφανίσει μετα ούτε χάνω ιπποδύναμη ή κάτι τέτοιο, και ότι η αλλαγή είναι καθαρά προαιρετική. Βάσει αυτών δεν την άλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα tsi gt sport εδω και δυο χρονια και απο την ημερα που το πηρα κανει αυτο τον θορυβο..

ρωτησα πολλες φορες στην αντιπροσωπεια μανδυλας και μου ειπαν οτι δεν ειναι καποιο προβλημα και οτι δεν προκειται να παρουσιασει κατι στο μελλον.. και οντως δεν μου εχει βγαλει τιποτα.. ειναι και ωραιος θορυβος ομως :pardon:sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα tsi gt sport εδω και δυο χρονια και απο την ημερα που το πηρα κανει αυτο τον θορυβο..

ρωτησα πολλες φορες στην αντιπροσωπεια μανδυλας και μου ειπαν οτι δεν ειναι καποιο προβλημα και οτι δεν προκειται να παρουσιασει κατι στο μελλον.. και οντως δεν μου εχει βγαλει τιποτα.. ειναι και ωραιος θορυβος ομως :pardon:sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Μαλλον εχεις παρεξηγησει τον θορυβο εφοσον σου αρεσει....Δεν αναφερομαστε στο φυσιολογικο σφυριγμα του κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις παρεξηγησει τον θορυβο εφοσον σου αρεσει....Δεν αναφερομαστε στο φυσιολογικο σφυριγμα του κινητηρα.

ουτε εγω αναφερομαι στο φυσιολογικο σφυριγμα του κινητηρα.. :) μετα τις 2000 με 2500 κανει ενα πεταχτο σφυριγμα.. δυο χρονια σου λεω το εχω.. ξερω πως ακουγεται ο κινητηρας..

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκιναω λιγο σβελτα με 2000 στρ. ακουγεται ενα συνεχες σφυριγμα σαν απο ρουλεμαν, για 2-3 δεπτ. και το οποιο σταματάει 1 δεπτ. μετα το πληρες αφημα του συμπλεκτη.

Δε μου φαινεται ομως για ρουλεμαν συμπλέκτη και δεν το κανει σε καμια αλλη περιπτωση.

εχει παρατηρησει κανεις κατι παρόμοιο?(160 αρι)

(δεν ειναι ο γνωστος ηχος της εκτονωσης στο αφημα του γκαζιου)

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΥΓΝΩΜΗ παιδια!

Μολις διαπίστωσα οτι το κανει και σταματημενο με πατημενο συμπλεκτη και ειναι ο ηχος του κομπρεσσορα μολις πατησεις αποτομα γκαζι(οχι ομαλα) γυρω στις 1500-2500 στρ.

Μου το κανει σχεδον απο την αρχη (15000χιλ τωρα)και το ειχα προσεξει μονο σε σβελτες εκκινήσεις.

Ειναι αυτος ο φυσιολογικός του ηχος, σαν ρουλεμαν ή πρεπει νατο ψαξω?

Edited by gregpat
Link to comment
Share on other sites

την παρασκευή ήμουν για σερβις 60.000 μου είπαν ότι δεν έχει βγεί κάτι και ότι πλέον ο θόρυβος θεωρείται φυσιολογικός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πλέον έχει βγεί καινούργια αντλία νερού!Εγώ που έχω αλλάξει 2 ήδη γιατι με τον συγκεκριμένο θόρυβο δεν τα πήγαινα καθόλου καλά άλλαξα και την τρίτη μου αλλά πλέον είναι όντως διαφορετική!!!!

Η λειτουργία της εννοώ!!!Έιναι πιο ομαλός ο θόρυβος, για να ακουστεί το πσσσσσσσσςςςς πλέον θέλει περισσότερο πάτημα στο γκάζι και το κλείσιμο της (επαναφορά) δεν ακούγεται!!!(Πολύ αναιπαίσθητα)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορίσατε και εμένα παιδιά από σήμερα στο club του ήχου της

σκουριασμένης κούνιας και με μόλις 1600 χλμ στο οδόμετρο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.