Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Xαχα, καλώς τον!

Πάντως σε εμένα έχει σταματήσει και μου σπάνε τα νεύρα, γιατί τώρα που ήθελα να το πάω για σέρβις, δεν θα κανει τον θόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

Εχω παρατηρησει αυτον τον ηχο, μονο αναμεσα στις 2500 - 3000 και κατι οταν κανω κατεβασμα ταχυτητας και παταω πολυ γκαζι. Νομιζω δεν το εκανε παλιοτερα (εκτος αν εγω δεν το ειχα παρει πρεφα) αλλα ουτε και τωρα το κανει παντα.(Εχω τον 160 tsi)

Μερικες φορες ομως ακουγεται πολυ εντονα και ειναι ο χαρακτηριστικος ηχος που ανεφερεται στα προηγουμενα ποστ.

Απ' οτι καταλαβα πρεπει να ζησουμε με αυτο ή τελικα διορθωνεται αλλαζοντας εξατρηματα μεσα στην εγγυηση ? Γιατι πολλοι λενε οτι λυθηκε μετα την αντικατασταση, αλλα μετα απο λιγο καιρο ξανακανει τον ιδιο ηχο.

Link to comment
Share on other sites

και περιπου στα ποσα χιλιομετρα εμφανιζεται?αλλος λεει 1600 αλλος 50000...μηπως ειναι καμμια παρτιδα αντλιων που προκαλει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

και περιπου στα ποσα χιλιομετρα εμφανιζεται?αλλος λεει 1600 αλλος 50000...μηπως ειναι καμμια παρτιδα αντλιων που προκαλει το προβλημα?

εγω το εχω απο 1000 μεχρι 77000 που ειμαι τωρα! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω απο 1000 μεχρι 77000 που ειμαι τωρα! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Ok τοτε να μην ανησυχω !

Εμενα τωρα τελευταια ειμαι σιγουρος οτι εχω ακουσει αυτον τον ηχο καθαρα, μετα τα 30.000 Κm

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα που θα σε αφησει αλλα να πας να αλλαξεις οτι χρειαστει.Ειτε λεγεται τρομπα ειτε βαλβιδα Ν75 ειναι πλεον αναβαθμισμενες.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μιλησα με ενα γνωστο με scirocco 08 με καμμια 25000 χιλιομετρα ο οποιος αλλαξε την αντλια με καινουργια και ακουγεται παλι ο θορυβος thumbsdown.gif !!!ασε που του ειπαν οτι ειναι φυσιολογικος τωρα...και ρωτω αφου ειναι φυσιολογικος γιατι του το αλλαξαν?περιεργα τα λεει η vw μηπως εχει βγει και αλλη αναβαθμισμενη αντλια?

Link to comment
Share on other sites

σημερα μιλησα με ενα γνωστο με scirocco 08 με καμμια 25000 χιλιομετρα ο οποιος αλλαξε την αντλια με καινουργια και ακουγεται παλι ο θορυβος thumbsdown.gif !!!ασε που του ειπαν οτι ειναι φυσιολογικος τωρα...και ρωτω αφου ειναι φυσιολογικος γιατι του το αλλαξαν?περιεργα τα λεει η vw μηπως εχει βγει και αλλη αναβαθμισμενη αντλια?

εξαρταται ποτε την αλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

5 αναβαθμίσμενες αντλίες έχουν βγει μέχρι τώρα και όλες μετά από λίγο ή

περισσότερο καιρό αρχίζουν και πάλι το σκούξιμο...

Link to comment
Share on other sites

5 αναβαθμίσμενες αντλίες έχουν βγει μέχρι τώρα και όλες μετά από λίγο ή

περισσότερο καιρό αρχίζουν και πάλι το σκούξιμο...

5 :p !!!!!!!!!!Αρα το καλυτερο ειναι να περιμενεις κανα χρονο ακομα μπας και βγαλουν την σωστη new_lol.gif ...

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ... ο ηχος ειναι κληρονομια του gt (140-170) στο 160 εχω τωρα διοτι απο εδω και περα υπαρχει νεο ανταλακτικο ... αυτοκινητα κατασκευασμενα μετα τον φεβρουαριο εχουν σιγουρα το βελτιωμενο ανταλακτικο

http://i168.photobucket.com/albums/u195/archery_chris/021a.jpg (η φωτο ειναι παρμενη απο το σιροκοφορουμ,χωρις να ζητησω αδεια απο το παλικαρι δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα)

αυτο ειναι το μηλο της εριδος....ειναι το παλιο στην φωτο το νεο ειναι ετσι περιπου αλλα με νεα υλικα και βελτιωμενη συμπεριφορά και αξιοπιστια. 7 στα 10 TWINCHARGED (GT 170-140-TIGUAN 150-GOLF-160...) εχουν το λεγομενο και φαινομενο της σκουριασμενης κουνιας ,καποια στιγμη εξαφανιζεται και μετα επανεμφανιζεται ...

Στο internet εχει αναλυθει πολλακις το θεμα απο την εποχη των πρώτων gt ...ειδικα στα γερμανικα forums ...η vw με την ευκαιρια του Tsi 180 βελτιωσε και αυτο το περιφερειακο .Οσοι ειναι στη εγγυηση ...καλως οι αλλοι..."φυσιολογικος ηχος" ...παγια τακτικη vw .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Eμένα είναι κατασκευασμένο 2η εβδομάδα του Φεβρουαρίου οπότε λογικά δεν έχει την

τελευταία αντλία εξού και ο ήχος μόλις από τα 1600 χλμ.

Eπειδή όμως μόνο όρεξη για να διαλύσουνε από τόσο νωρίς το αμαξάκι μου δεν έχω,

θα περιμένω μέχρι το πρώτο σέρβις να δούμε πως θα πάνε οι καινούριες αντλίες σε

όσα παιδιά της τοποθετήσουν από δω και πέρα και ελπίζω να υπάρξει αυτή η ενημέρωση

απλόχερα από όλους :(

Υ.Γ. Και άντε και την άλλαξες την αντλία πως μπορείς να ξέρεις οτι το ανταλλακτικό δεν ήταν

στοκαρισμένο στις αποθήκες οπότε βάζεις πάνω στην ουσία ίδιο πράγμα με αυτό που έβγαλες και

απλά κερδίζεις κάποια χιλιόμετρα μέχρι ο θόρυβος να κάνει και πάλι την εμφάνισή του;

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει νεο ανταλακτικο...βασικα ακουω διαφορετικο θορυβο ακομα και απο οταν δεν μου τονε κανε τον ηχο η πρωτη αντλια...και σιγουρα ειδα επανεμφανιση της σπιρταδας στα χαμηλα. Προσωπικα στο 50-150 με 3η κερδισα 0.4 sec ...αδιανοητο ?Και ομως η μετρησεις εγιναν με ιδιες συνθηκες ιδια λιτρα καυσιμου πιεσεις κτλ...ιδιο μερος...ευθεια..

Φυσικα και θα παρεχεται ενημερωση ... ειδικα απο μενα στον τομεα προβληματων νομιζω θα με κανουν αγαλμα...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ,οπως εχω πει και σε αλλο σημειο του forum μονο για τον ηχο μην αλλαζετε αντλια νερου μετα απο καποια χιλιομετρα παλι το ιδιο θα κανει ισα που θα ξηλωσετε το αμαξι, ακουστε με ,καθε μερα με αυτα ασχολουμαι λογω επαγγελματος,οταν αξιζει να ειστε σιγουροι οτι πρωτος εγω θα το πω :(

Και υποψην διαφορα στην επιδοση η παλια "στριγγλα" με την καινουργια δεν εχει καμια διαφορα

Edited by BlackTSI
Link to comment
Share on other sites

ποτε ρε παιδια βγηκαν 5 αναβαθμισμενες?.(to ETKA ΠΟυ το λεει >?_)..γιατι θα τρελαθω ... Τι να σας πω καντε οτι θελει ο καθενας εγω ξαναλεω οτι υπαρχει Νεο ανταλλακτικο το οποιο ειναι παραγωγης 2010 ( ...και δεν κανει θορυβο

ο κωδικος πρεπει να ειναι αυτος 03C 121 004 J αν μπορει κανεις ας το δει ...εχασα το χαρτι που συγκρινα αυτο που μου εβαλαν με τον κωδικο που μου ειχε δωσει ενας απο γερμανικο φορουμ

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς στο πρώτο σέρβις θα έχει περάσει αρκετός χρόνος οπότε θα τους

απαιτήσω μία αλλαγή εντός εγγύησης για να δούμε αν όντως υπάρχει πραγματική

λύση στο πρόβλημα με την νέα αντλία πλέον..

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έψαξα πολύ...αν διαβάσετε το πρώτο μου Post από τότε που άνοιξα το θέμα θα δείτε ότι έχω αλλάξει 3-4 δεν θυμάμαι ακριβώς.ΑΔΙΚΟΣ ΚΟΠΟΣ..ξυλώνουν το αμάξι ΤΖΑΜΠΑ.δεν χρειαζεται γιατι δεν προκαλέι πρόβλημα.μόνο ο ήχος είναι το θέμα.εγώ και στην τελευταία που άλλαξα θυμάμαι ότι με το που την έβαλα δεν έκανε θόρυβο.μετά από πολύ λίγα χιλιόμετρα άρχισε πάλι και το παράτησα έτσι.το είχα ξυλώσει 100φορές το αμάξι.τελικά μετά από μερικά χιλιόμετρα ακόμα ΕΣΚΑΣΕ.ποτέ δεν το έχω ξαναακούσει από τότε!!!!ότι και αν απαιτήσετε από την vw δεν θα κερδίσετε ΤΙΠΟΤΑ.θα χάσετε χρόνο, υπομονή,και κανά μεροκάματο.να τρέχετε και να κυνηγάτε λεφτά ή να απαιτείτε να σας φτιάχνουν άλλα προβλήματα που είναι πιο σημαντικά (όπως n75, n249, λαμπάκια κινητήρα)και τα έχει βγάλει το αμάξι από αστοχία υλικού, πρόβλημα κατασευαστικό γενικά κάτι τέτοιο και ΟΧΙ κάτι σαν την αντλία που το έχουν το 85% των μοτέρ από το golf 5 tsi-gt / golf 6 tsi / tiguan / scirocco!!αυτά από εμένα..!

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Μα ρε φιλε μου ναι εκανες αλλαγες με το ιδιο ανταλακτικο...βγηκε καινουριο ανταλακτικο πολλοι εχουν κανει και 10.000 παραπανω και δεν ακουγεται τιποτα...+ οτι υπαρχει και οδηγια

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι πριν ένα μήνα που πήγα μου είπαν ότι έχουν εντολή να μην αλλάζουν τίποτα..ούτε μήνας πρέπει να είναι..αλλά δεν με απασχολεί κιόλας το θέμα αφού δεν ακούγεται γιατί κανένας δεν θα μου εγγυηθεί ότι η καινούργια αντλία δεν θα το κάνει..εγώ το έτυχε κάποια στιγμή και το άκουσα μετά από 15.000 κάτι ΄τετοιο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα να αναφέρω ότι εμένα μου το κάνει από την αρχή (ιανουάριος 2010) και έχω κάνει περίπου 8000 χιλιόμετρα.

Τις τελευταίες μέρες πιστεύω ότι υπάρχει μία υστέρηση κατά τις 3000 στροφές και μία πτώση ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν υπυρεχε υστερηση η προβλημα αξιοπιστιας...(δειτε 2 περιπτωσεις που εχουνα ναφερθει εδω μεσα οπου στα 50-60χιλ ο ηλεκτρομαγνητικος συμπλεκτης επαψε να λειτουργει..)

η vw δεν θα εβγαζε ουτε νεο ανταλλακτικο ουτε οδηγια με αποτελεσμα να χασει εκ ευρω.... ειναι οι νομοι της ΕΕ που την υποχρεωνουν....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πτώση στην απόδοση, αλλάχτηκε σήμερα η N75 και το αμάξι απλά δεν έχει καμία σχέση με πρίν. Σαν να πήρα 30 άλογα είναι. Οπότε όποιος έχει κάτι παρόμοιο, φταίει η N75. Τον ήχο δεν μπορέσαμε να τον ακούσουμε οπότε δεν έγινε κάτι. Η αλήθεια είναι όμως ότι αφού έφυγα από το συνεργείο με αλλαγμένη τη N75 ούτε εγώ άκουσα κάτι στα ανοίγματα που έκανα.

Αντε να αλλαξεις και τον μαγνητικο συμπλεκτη υπερπληρωτη αν εισαι μεσα στην εγγυηση, αν οχι θα σοτ κοστθισει γυρω στα 600 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.