Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Αντε να αλλαξεις και τον μαγνητικο συμπλεκτη υπερπληρωτη αν εισαι μεσα στην εγγυηση, αν οχι θα σοτ κοστθισει γυρω στα 600 ευρω.

Καλησπέρα,

πόσο αισθητή ήταν η πτώση στην απόδοση?

Νιώθω το αυτοκίνητο λίγο αναιμικό από 2500 έως 3500 στροφές τις τελευταίες μέρες και σίγουρα δεν είναι θέμα βενζίνης γιατί έχω γεμίσει από 3-4 διαφορτετικά πρατήρια.

Το "τσικ" παραμένει φυσικά.

Οι τύποι στο σιρόκο φόρουμ πάντως πιστεύουν ότι δεν έχει επίπτωση στην ισχύ και απόδοση του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1400 tsi μου είπανε από την αντιπροσωπια ότι έχει έρθει νέο ανταλλακτικό και περάστηκε στην εγγυηση. Διαφορά στην απόδοση και σε κάτι άλλο δεν έχει και λογικό είναι αλλά τον ήχο που τον άκουγα μερικές φορές δεν τον ακούω πλέον. Ελπίζω έτσι και να παραμείνει και αυτό το νέο ανταλλακτικό που έβγαλαν τώρα να κάνει δουλειά ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πόσο αισθητή ήταν η πτώση στην απόδοση?

Νιώθω το αυτοκίνητο λίγο αναιμικό από 2500 έως 3500 στροφές τις τελευταίες μέρες και σίγουρα δεν είναι θέμα βενζίνης γιατί έχω γεμίσει από 3-4 διαφορτετικά πρατήρια.

Το "τσικ" παραμένει φυσικά.

Οι τύποι στο σιρόκο φόρουμ πάντως πιστεύουν ότι δεν έχει επίπτωση στην ισχύ και απόδοση του αυτοκινήτου.

χαίρετε,

μου άλλαξαν τρόμπα νερού και δεν το κάνει πλέον το ΤΣΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το τσικ-τσακ που λέτε είναι ο λεγόμενος ήχος της σκουριασμένης κούνιας;

Γιατι εγώ εκτός από τον ήχο αυτό έχω και ένα όντως δυνατό τσακ κάθε φορά

που θα πατήσω απότομα το γκάζι ακόμη και όταν παρκάρω ας πούμε!

Και αυτό από αυτή την ρημάδα την αντλία προέρχεται;

Link to comment
Share on other sites

Το τσικ-τσακ που λέτε είναι ο λεγόμενος ήχος της σκουριασμένης κούνιας;

Γιατι εγώ εκτός από τον ήχο αυτό έχω και ένα όντως δυνατό τσακ κάθε φορά

που θα πατήσω απότομα το γκάζι ακόμη και όταν παρκάρω ας πούμε!

Και αυτό από αυτή την ρημάδα την αντλία προέρχεται;

Εφονον εχεις το 160 ... οχι αυτος ο ηχος ειναι φυσιολογικος και προερχεται απο το αποτομο ανοιγμα του κομπρεσσορα...

Ο ηχος της σκουριασμενης κουνιας ειναι στις 2500 περιπου σε αποτομο γκαζι... σε 2-3-4 ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

Εφονον εχεις το 160 ... οχι αυτος ο ηχος ειναι φυσιολογικος και προερχεται απο το αποτομο ανοιγμα του κομπρεσσορα...

Ο ηχος της σκουριασμενης κουνιας ειναι στις 2500 περιπου σε αποτομο γκαζι... σε 2-3-4 ας πουμε

Θανο θα θελα να σε ρωτησω ποσα χλμ εχεις με τη 'καινουργια' αντλια νερου;

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ... ο ηχος ειναι κληρονομια του gt (140-170) στο 160 εχω τωρα διοτι απο εδω και περα υπαρχει νεο ανταλακτικο ... αυτοκινητα κατασκευασμενα μετα τον φεβρουαριο εχουν σιγουρα το βελτιωμενο ανταλακτικο

http://i168.photobucket.com/albums/u195/archery_chris/021a.jpg (η φωτο ειναι παρμενη απο το σιροκοφορουμ,χωρις να ζητησω αδεια απο το παλικαρι δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα)

αυτο ειναι το μηλο της εριδος....ειναι το παλιο στην φωτο το νεο ειναι ετσι περιπου αλλα με νεα υλικα και βελτιωμενη συμπεριφορά και αξιοπιστια. 7 στα 10 TWINCHARGED (GT 170-140-TIGUAN 150-GOLF-160...) εχουν το λεγομενο και φαινομενο της σκουριασμενης κουνιας ,καποια στιγμη εξαφανιζεται και μετα επανεμφανιζεται ...

Στο internet εχει αναλυθει πολλακις το θεμα απο την εποχη των πρώτων gt ...ειδικα στα γερμανικα forums ...η vw με την ευκαιρια του Tsi 180 βελτιωσε και αυτο το περιφερειακο .Οσοι ειναι στη εγγυηση ...καλως οι αλλοι..."φυσιολογικος ηχος" ...παγια τακτικη vw .

Μπα και οι TSI 180 το κανουν. Μολις αρχισε να το κανει το Cupra μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου χει σπάσει ήδη τα νεύρα και όλο με clima κυκλοφορώ για να έχω κλειστά τζάμια

και να μην το ακούω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι πως γινεται?Αφου 1,8 tsi ειναι σκετο turbo.

Για το Cupra είπε το παληκάρι που φοράει τον 1.4 με τους 180 hp..

Link to comment
Share on other sites

προσοχη παιδια μην μπερδευεστε.υπαρχει ενα ηχος κλικ κλακ που κανει οταν πατας και αφηνεις το γκαζι στα χαμηλα και ειναι καποια κλαπετα που ανοιγοκλεινουν για κομπρεσορα απο οτι θυμαμαι ή ισως και για αλλες λειτουργιες αλλα υπαρχει και ο ηχος της σκουριασμενης κουνιας που ειναι σε συγκεκριμενες στροφες και σε συγκεκριμενο πατημα γκαζιου.επισης λογικο βλεπω το οτι παιζει πολυ να το κανει και το cupra αφου ειναι ολοιδιο μοτερ απο οσο ξερω με golf gt/tsi δηλαδη τουρμποκομπρεσορας.(το αμαξι σκοτωνει....ειδικα με κανα revo πανω.)

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Παληκαρε τον εχουμε συζητησει τον ηχο, τον εχουν καταλαβει ολοι. Μιλαμε για την "σκουριασμενη κουνια".

Απο πλευρας μου δεν ξερω αν καν αξιζει να ασχοληθω. Δεν ειναι τοσο ενοχλητικος στην περιπτωση μου *και* εν γενει δεν ειαμι σιγουρος οτι υπαρχει αναθεωρηση της τρομπας νερου που να λυνει το προβλημα. Τσαμπα το τρεχα και το λυσε/δεσε απο οτι συμπαιρενω. Λειτουργικο προβλημα δεν υπαρχει, απλα μια σπαστικη ενοχληση.

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρε τον εχουμε συζητησει τον ηχο, τον εχουν καταλαβει ολοι. Μιλαμε για την "σκουριασμενη κουνια".

Απο πλευρας μου δεν ξερω αν καν αξιζει να ασχοληθω. Δεν ειναι τοσο ενοχλητικος στην περιπτωση μου *και* εν γενει δεν ειαμι σιγουρος οτι υπαρχει αναθεωρηση της τρομπας νερου που να λυνει το προβλημα. Τσαμπα το τρεχα και το λυσε/δεσε απο οτι συμπαιρενω. Λειτουργικο προβλημα δεν υπαρχει, απλα μια σπαστικη ενοχληση.

Τι λετε εσεις?

ακιρβώς όπος το λες είναι!Μην το τρέχεις άδικα να το λύνουν και να το δένουν.Και εγώ στο τέλος είχα τσαντιστεί.Το είχαν ανοίξει 40 φορές!!Ελεος δεν άντεχα άλλο.χαχαχα..κανένας δεν έχει αναφέρει ότι του έχει δημιουργήσει αυτός ο ήχος πρόβλημα από τότε που έχω ανοίξει το θέμα.και πρώτος και καλός το λέω εγώ που έχω 67.000 χιλιόμετρα και ήμουν με τον ήχο από την αρχή σχεδόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι off topic.Τωρα το καλοκαιρι εχετε παρατηρησει καθολου πτωση της αποδοσης?επισης βλεπω μεγαλη καταναλωση τωρα τελευταια τι μπορει να φταιει?golf tsi 160

Link to comment
Share on other sites

1)Επιτελους σταματηστε να αποθαρυνετε τον κοσμο απο το να παει να αλλαξει την ρημαδιασμενη τρομπα νερου μαζι με την τροχαλια της διοτι ΒΓΗΚΕ ΝΕΟ ανταλλακτικο που δεν κανει θορυβο και ειναι αξιοπιστο (Οι παλιες βγαιναν οφφ πολλες φορες μετα τα 40-50 απο το πολυ μπατιναρισμα..)

2)Πτωση αποδοσης υπαρχει αλλα ειναι παρα πολυ μικρη ... εγω μετρησα 50-150 με 6 βαθμους και το ιδιο σε ιδιο δρομο με 37 και οι χρονοι ειλικρινα δεν ειχαν διαφορες παρα μικρες της ταξης του 0,2-0,3 δευτ ,οσο για καταναλωση ...ισως να παιζει κατι με την βενζινη σου ...βαλε και τα κλιματιστικο και τη ζεστη....γενικα δικαιολογειται μια μικρη αυξηση ... εγω το χειμωνα με 28.000 ειχα μεση καταναλωση 8.1 τωρα εχω κανει απο ιουνι0 1730 χιλ με μεση 8.4 ...

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα και απο μενα τωρα που διαβαζα για ολους αυτουσ τουσ θοριβους θυμαμε οτι και εμενα μ εκανε πριν τα 20000χμ οταν πατουσα αποτομα τ γκαζι ενα σφιριγμα σαν αθλιτικα παπουτσια στο παρκε new_lol.gif ειχα ρωτισει στιν αντιπροσοπεια και μ ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και οτι οφιλετε στο οτι περνει αποτομα στροφες το turbo και οτι ολα ετσι κανουν μετα απο λιγο καιρο ομοσ σταματισε να τ κανει και δε το ξαναεκανε απο τοτε τωρα εχω 44000χμ και δεν ακουγετε κατι περα απο το τσικ τσικ που κανει οταν ειμαι σταματιμενος και παω να ξεκινισω αυτο πρεπει να ειναι φυσιολογικο ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα και απο μενα τωρα που διαβαζα για ολους αυτουσ τουσ θοριβους θυμαμε οτι και εμενα μ εκανε πριν τα 20000χμ οταν πατουσα αποτομα τ γκαζι ενα σφιριγμα σαν αθλιτικα παπουτσια στο παρκε new_lol.gif ειχα ρωτισει στιν αντιπροσοπεια και μ ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και οτι οφιλετε στο οτι περνει αποτομα στροφες το turbo και οτι ολα ετσι κανουν μετα απο λιγο καιρο ομοσ σταματισε να τ κανει και δε το ξαναεκανε απο τοτε τωρα εχω 44000χμ και δεν ακουγετε κατι περα απο το τσικ τσικ που κανει οταν ειμαι σταματιμενος και παω να ξεκινισω αυτο πρεπει να ειναι φυσιολογικο ε?

Και γω μια απο τα ιδια, απο τα 20.000 κμ περιπου σταματησε τωρα εχω 41.000!!

Link to comment
Share on other sites

και μιπος πρεπει να τουσ πω εγω τωρα ο πονιρος αφου ειναι φυσιολογικος ο θοριβος αυτος τωρα γιατι δεν τον κανει μιπος εχω προβλιμα?θα τουσ κουφανω χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εγώ δεν αποθαρυνω τον κοσμο να παει να αλλαξει και να βαλει την καινουργια βελτιωμενη.(αν και εγω δεν εχω τετεοια πληροφορια οτι εχει βγει.πριν μερικους μηνες 2-3 που ειχα παει για σερβις ειπαν οτι δεν υπαρχει νεο.)απλα ειναι χαζο να τρεχουν να αλλαζουν συνεχεια.και οταν αλλαζα εγω ετσι ελεγαν οτι ειχε βγει καινουργια αλλα......εφτασα στο σημειο να αλλαξω 4.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε κανε μια αναδρομη καιε δω και σε αλλα ποστς εχει αναφερθει εχει βγει νεο ανταλλακτικο παραγωγης απριλιου-μαιου 2010 ...το εχουμε αλλαξει αρκετοι ...και ιταλια αλλα και αυστραλια που εχω δει σε καποια αλλα forums δεν εχει γινει κιχ... Εσυ αλλαξες και εβαζες την παλια... και ξανα εκανε...λογικο ειναι.

Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο ... απλα η φθορα ειναι μικρη...

Link to comment
Share on other sites

Αs δούμε το "νέο" ανταλλακτικό πως θα συμπεριφερθεί μετά από μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα

παιδιά και μετά θα βγάλουμε ένα τελικό συμπέρασμα..

Επίσης κανείς μας δεν μπορεί να είναι σίγουρος οτι αν πάει τώρα για αλλαγή δεν θα του βάλουν

κάποιο στοκ ανταλακτικό παλαιάς παραγωγής που απλά θα ξανακάνει θόρυβο μετά από λίγο!

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες τουλαχιστον εδω μεσα!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟ ανταλλακτικο παρτε τηλ στην τελικη κ μην λετε οτι νανε

δεν το εχω βαλει καθως εμενα ακομα δεν μου εκανε τον ηχο(ειναι αλλαγμενη η αντλια φυσικα αλλα με το παλιο ανταλλακτικο)

πηγα ο ιδιος στην αντιπροσωπεια κ ρωτησα κ οντως ο θανος λεει το σωστο

το κακο ειναι οτι δεν βγηκε ανακληση αλλα εφοσον υαπρχει προβλημα..σε εμενα που δεν υπαρχει δλδ δεν τιθεται θεμα αλλαγης

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ρωτήσαμε και μας είπαν ακριβώς τα αντίθετα φίλε μου..

Συνεπώς τίποτα και για κανέναν δεν είμαστε σίγουροι.

Πάνω από όλα όμως ηρεμία :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

O Μανδυλας και ΕΤΕΑ δηλαδη κανουν του κεφαλιου τους ? Παιδια υπαρχει ΟΔΗΓΙΑ την διαβασα .... εοχυν γινιε εκατονταδες αλλαγες σε scirocco -golf ...το θεμα δεν ηταν ο ηχος αυτος καθε αυτος αλλα η φθορα και ο επηρεασμος της αξιοπιστιας της αντλιας ...

Οταν εγω το εμαθα ...πιθανων πρωτος απο ολους μιλωντας απευθειας με ανθρωπο που ειναι στα κεντρικα της vw γερμανιας ,,, μου ειχε πει βγηκε νεο ανταλακτικο και εχει τεσταριστει σε ειδικα διαμωρφωμενο περιβαλον .... και ειναι τουλ 200% ποιο αξιοπιστο ...ακριβως ετσι... τωρα τι σημαινει αυτο ? Οτι το εβαλαν να κομπλαρει ξεκομπλαρει συνεχως χιλιαδες φορες την ημερα δεκαδες μερες...ετσι τεσταρουν ...αυτο ειναι σιγουρο. ειναι στανταρ διαδικασιες ποιοτικου ελεγχου .

Για μενα και να μην κανει θορυβο το αλλαζεις για να βαλεις την καινουρια και να εχεις 2 φορες το κεφαλι σου υσηχο ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.