Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Στο επόμενο σερβις βουρ λοιπόν για άλλαγμα και εμείς!

Δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα πέρα από λίγο χρόνο..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Ποτε ρωτησατε κ σας ειπαν οτι δεν εχουν?

μηπως ΔΕΝ θελουν να σας την βαλουν κ λενε ψεματα?

αν ειναι ετσι να κανετε φασαρια ,

εγω πηγα στον τεχνικο συμβουλο για να εχω προσωπικη επιγνωση των πραγματων καθως το θεμα με απασχολει

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμη έχω 2000km μόνο θεωρώ πως έχω μόνο πρόβλημα ηχητικό και όχι απόδοσης

(αν υφίσταται βέβαια και τέτοιο θέμα) και έλεγα να περιμένω το πρώτο σέρβις όπου

λογικά το νέο ανταλλακτικό θα πρέπει να έχει προωθηθεί παντού και να γλυτώσω

έτσι τυχόν λυσίματα άσκοπα και να μου βάλουν πάλι ελαττωματική αντλία...

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα εχω παρατηρήσει το εξής.

Σε ησυχία κυρίως, το βράδυ οταν παρκάρω το αυτοκίνητο, στο γκαράζ, δλδ μαξ 2500 στροφές, μετα το άφημα του γκαζιού και το ξεφύσημα , ακούγεται ενας μεταλλικός συνεχές ήχος για 1-2 δευτερα και σταματάει. οταν ξανα πατήσω γκάζι το ίδιο και το αφήσω το ίδιο..

Δεν ειναι το κλασικό στιγμιαίο , που το λέμε "σκουριασμένη κούνια"

εχει κανεις ιδέα αν ειναι φυσιολογικο ή κατι δεν πάει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε ρωτησατε κ σας ειπαν οτι δεν εχουν?

μηπως ΔΕΝ θελουν να σας την βαλουν κ λενε ψεματα?

αν ειναι ετσι να κανετε φασαρια ,

εγω πηγα στον τεχνικο συμβουλο για να εχω προσωπικη επιγνωση των πραγματων καθως το θεμα με απασχολει

Mέσα από Κοσμοκάρ να φανταστείς ήταν η ρητή αυτή απάντηση...

Τώρα βράσε όρυζα που λένε...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι που σκεφτομαι να την αλλαξω κ εγω στο σερβις που πλησιαζει αν κ δε ξερω πως θα γινει καθως δεν κανει θορυβο...πως γινεται να μην κανει θορυβο ενω η αλλη εκανε δε ξερω απο την στιγμη που ειναι το ιδιο "ελαττωματικο" ανταλλακτικο

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια αφου το λετε εσεις που το εχετε κανει.στο επομενο σερβις θα το ψαξω και εγω να την αλλαξω γιατι σε λιγο βγαινω και απο την εγγυηση!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα χθες μου ειπαν και μου εκαναν νεα χαρτογραφιση κινητηρα On line με γερμανια λογω του προβληματος! μου ειπαν οτι εχουν προβλημα οι κινητηρες CAV. οπου εκτος απο θορυβο υπηρχε και ενδεχομενο να κολλησει ο κινητηρας. η αναβαθμιση ισχυει και μετα την ληξη της εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

εμενα χθες μου ειπαν και μου εκαναν νεα χαρτογραφιση κινητηρα On line με γερμανια λογω του προβληματος! μου ειπαν οτι εχουν προβλημα οι κινητηρες CAV. οπου εκτος απο θορυβο υπηρχε και ενδεχομενο να κολλησει ο κινητηρας. η αναβαθμιση ισχυει και μετα την ληξη της εγγυησης.

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα τους ? Και εγώ CAVD έχω.

Link to comment
Share on other sites

ναι τον κωδικο της καινουργιας αντλιας ειναι πολυ συμαντικο να τον μαθουμε...Οποιος τον μαθει θα ηταν πολυτιμο να μας το πει κ σε εμας...

Link to comment
Share on other sites

Την περασμενη εβδομαδα αλλαξα αντλια νερου λογω του γνωστου σφυριγματος.Το σφυριγμα προς το παρον δεν ειναι προβλημα αλλα ενδεχομενως στο μελλον να υπαρξει για αυτο και οι αντιπροσωπειες εχουν παρει εντολη απο την VW να αλλαζουνε αυτες που σφυριζουν.Η VW εαν διαπιστωσει πως το σφυριγμα δημιουργει προβλημα να ειστε σιγουροι πως θα βγει recall και θα τις αλλαξει ολλες ειτε σφυρανε ειτε δεν σφυρανε.

Το σημαντικοτερο ειναι και εδω δωστε προσοχη ειναι πως μαζι με την αντλια που αλλαξα εχει βγει recall για αναβαθμιση εγκεφαλου.

Το recall εχει τον κωδικο (recall campain 24S4).Ο κινητηρας που φοραω ειναι CAVD (δεν ξερω αν εχει σχεση).

Καλο ειναι οσοι εχετε 160αρια και εχετε καιρο να πατε απο αντιπροσωπεια να κλεισετε ενα ραντεβουδακι για ενα τσεκ.

Το προβλημα με αυτο το recall ειναι,πως το προγραμμα του εγκεφαλου που ρυθμιζει το μειγμα καυσιμου-αερα στον θαλαμο καυσης ειναι λαθος με συνεπεια στις υψηλες στροφες και στις υψηλες θερμοκρασιες να εχουν τρυπηθει πιστονια.

Μαζι με την αναβαθμιση του εγκεφαλου οταν παρελαβα το αμαξακι μου προσεξα πως στην κεντρικη οθονη του κατραν(διπλα απο την ενδειξη της ωρας)εχει προστεθει ενδειξη για τις ταχυτητες.Δηλαδη οταν εχεις πρωτη σου εχει τον αριθμο 1 οταν βαλεις δευτερα τον αριθμο 2 και ουτω καθεξης επισης σου βγαζει βελος για το ποτε πρεπει να ανεβασεις και ποτε πρεπει να κατεβασεις ταχυτητα αλλα παντα στα πλαισια της οικονομιας.

Δεν ξερω αν σε αυτοματο κιβωτιο μπαινει αυτο το συστηματακι η αν το εχει ηδη.

Αιντε βουρ στις αντιπροσωπειες.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

Στο 6αρι dsg οπως το δικο μου δεν υπαρχει οταν ειναι στην χειροκινητη λειτουργια.

Στο Coltακι μου (1300αρι αυτοματο σειριακο) υπαρχει ενδειξη στην χειροκινητη λειτουργια.

off topic τελος

Link to comment
Share on other sites

Στο 6αρι dsg οπως το δικο μου δεν υπαρχει οταν ειναι στην χειροκινητη λειτουργια.

Στο Coltακι μου (1300αρι αυτοματο σειριακο) υπαρχει ενδειξη στην χειροκινητη λειτουργια.

off topic τελος

Φιλαρακο απο ολο αυτο μονο αυτο επιασες το recall δεν σε ενδιαφερει?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο απο ολο αυτο μονο αυτο επιασες το recall δεν σε ενδιαφερει?

Γιατι, θα επρεπε?

Αν εβλεπες καλυτερα θα καταλαβαινες οτι εχω 5αρι!

Και τελικα τι δηλαδη, ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να απανταει σε ολο το ποστ του καθενος ειδικα οταν τα κομματια ειναι ασχετα? Εχει σχεση η ενδειξη των ταχυτητων με τα recall για μειγματα κλπ?

Αντι να λες και ενα ευχαριστω που καθησα και απαντησα μου την λες κιολας!!!

Ρε δεν παμε καλα, και επειδη βλεπω εισαι νεος λιγο σεβασμο και προσοχη στον λογο δεν βλαπτει για να σε σεβονται και οι αλλοι και να σου απαντουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα... Λοιπόν έχουμε και λέμε: Παρασκευή βράδυ είμαι με το γκολφάκι (1,4 tsi 140) και το πατάω και μετά τις 3000 στροφές κόβει τη δύναμη και ανεβάζει σαν 1400. Την επόμενη μέρα λαμπάκι κινητήρα "σύστημα εξαγωγής καυσαερίων".

Το πάω automarin σήμερα, διαγνωστικό, και δείχνει ότι έχει σπάσει το σωληνάκι του τούρμπο, για την ακρίβεια η αρσενική εσοχή στη βαλβίδα που καταλήγει το σωληνάκι. Ψάχνοντας στο net για τον κωδικό που μου βάλαν, βλέπω εδώ ότι πρόκειται για την περίφημη n75. Τσεκάρω το αμάξι, και ω εκ του θαύματος, η "σκουριασμένη κούνια" έχει σταματήσει! Και το αμάξι επιταχύνει κανονικά. ο κωδικός που μου έβαλαν είναι 03c 906 283 b με pp 05.10.2010. Ο κωδικός του παλιού είναι 06f 906 283 f. Καί όλα μαζί 65ε. Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλάαααα χιλιόμετρα ο ήχος επανήλθε.Όχι πάντα αλλά δειλά δειλά εμφανίζεται κανονικά.. Τι γίνεται τελικά??Θεωρείτε φυσιολογικός ή όχι?? Γιατί σε λίγους μήνες βγαίνω από την εγγύηση...!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλάαααα χιλιόμετρα ο ήχος επανήλθε.Όχι πάντα αλλά δειλά δειλά εμφανίζεται κανονικά.. Τι γίνεται τελικά??Θεωρείτε φυσιολογικός ή όχι?? Γιατί σε λίγους μήνες βγαίνω από την εγγύηση...!

Ξαναλλαξε οτι ειχες αλλαξει και την πρωτη φορα οσο εισαι ακομα στην εγγυηση.Ας ελπισουμε οτι θα βαλεις πιο ενισχυμενο ανταλλακτικο αυτη τη φορα.Σε μενα μετα την αλλαγη Ν75 εδω και καμια 30.000 χλμ δεν εχει ακουστει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν ο ήχος θεωρείτε φυσιολογικός τελικά ή όχι?? Τραγική κατάσταση...Ως ειδικός επί του θέματος πλέον έχει το ίδιο πρόβλημα και ο ξάδερφός μου με ένα gt. Όμως η διαφορά είναι ότι ΔΕΝ έχω ξαναακούσει ποτέ αμάξι να το κάνει τόσο πολύ .Δεν το κάνει μόνο στις συγκεκριμένες στροφές αλλά το κάνει ΣΥΝΕΧΩΣ.όπου και όσο και αν πατήσεις το γκάζι .Ακόμα και στην όπισθεν.. Το πήγαμε στα ξεφτέρια στην autonet και το πήγαν δοκιμαστική και λένε είναι μαι χαρά δεν έχει τίποτα. Το σύνδεσε και με το vag com και είδε ότι δεν είχε σφάλματα και λέει είναι οκ. Δεν έχει κάτι...Τι κάνουμε??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν ο ήχος θεωρείτε φυσιολογικός τελικά ή όχι?? Τραγική κατάσταση...Ως ειδικός επί του θέματος πλέον έχει το ίδιο πρόβλημα και ο ξάδερφός μου με ένα gt. Όμως η διαφορά είναι ότι ΔΕΝ έχω ξαναακούσει ποτέ αμάξι να το κάνει τόσο πολύ .Δεν το κάνει μόνο στις συγκεκριμένες στροφές αλλά το κάνει ΣΥΝΕΧΩΣ.όπου και όσο και αν πατήσεις το γκάζι .Ακόμα και στην όπισθεν.. Το πήγαμε στα ξεφτέρια στην autonet και το πήγαν δοκιμαστική και λένε είναι μαι χαρά δεν έχει τίποτα. Το σύνδεσε και με το vag com και είδε ότι δεν είχε σφάλματα και λέει είναι οκ. Δεν έχει κάτι...Τι κάνουμε??

Πηγαινε σε αλλη αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.