Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

φιλε μου κοιτα πως εχει η κατασταση.την τροχαλια αυτη την εχω αλλαξει 2 φορες και εχω αλλαξει αλλη μια την τρομπα νερου τεταρτη παω και για αλλη μια.αστα με αυτο το προβλημα απο οτι το κοβω δυσκολα θα ξεμπλξουμε!

καταλαβα θα εχουμε ιστοριες δηλαδη! Και οταν φυγουμε απο την εγγυηση? καθε τρεις και λιγο τροχαλια? μακαρι να βρεθει η λυση γιατι αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα θα εχουμε ιστοριες δηλαδη! Και οταν φυγουμε απο την εγγυηση? καθε τρεις και λιγο τροχαλια? μακαρι να βρεθει η λυση γιατι αλλιως...

μεταξυ μας δεν νομιζω να κατσουν να ξοδεξουν λεφτα για να βρεθει η λυση σε λιγο βγαινει το golf 6.μονο τυχαια αν βρεθει κατι.ειμαι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ μας δεν νομιζω να κατσουν να ξοδεξουν λεφτα για να βρεθει η λυση σε λιγο βγαινει το golf 6.μονο τυχαια αν βρεθει κατι.ειμαι λαθος?

εμενα παντως μου ειχαν πει και καλα οτι το ψαχνουν ακομα στο εργοστασιο! και περμενουν οδηγιες!ελπιζω να γινει κατι!

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ μας δεν νομιζω να κατσουν να ξοδεξουν λεφτα για να βρεθει η λυση σε λιγο βγαινει το golf 6.μονο τυχαια αν βρεθει κατι.ειμαι λαθος?

Το καινουργειο golf τι μοτερ θα φοραει?Φανταζομαι το ιδιο οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργειο golf τι μοτερ θα φοραει?Φανταζομαι το ιδιο οποτε...

βασικα το καινουργιο θα εχει αλλο μοτερ απο οτι εχω ακουσει θα βγαινει με αλλη πατεντα με 2 τουρμπινες.και βεβαια θα υπαρχουν και αλλες εκδοσεις αλλα λεπτομεριες δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

φιμολογίτε για ενα 1.6TSi H TFSi? με υποδίναμη 200PS? δεν ξέρω εάν υσχή.. υπάρχει κάποια τεμιριωμένη απάντηση σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηταν η μερα να αλλαξω την δευτερη τρομπα νερου.παω πρωι πρωι κατα τις 9 περναει καμποση ωρα το πιανει ο μηχανικος αρχιζει λυσε λυσε λυσε μετα απο αρκετη ωρα βαζει την τρομπα νερου αρχιζει δενει δενει δενει κατεβαζει το αμαξι γεμιζει με paraflu μιλαμε λιγο το σπρωχνει πισω και βλεπουμε εκπληκτοι ολο το praflu κατω!ΜΑΝΤΕΨΤΕ! προβληματικη τρομπα νερου.μετα απο αυτο το θεαμα ο ενας με τα χερια στο κεφαλι να λεει αυτα δεν γινονται ο αλλος που το εφτιαχνε να εχει αρχισει τα βρισιδια αλλοι να μου λενε πουλα το ο αλλος να μου λεει πεξε joker μονο σε εσενα αυτα.και η πιο σημαντικη φραση που ακουσα απο εναν ηταν μηχανικο ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ ΤΗΣ VW.παιδια δεν ξερω τι να πω δεν αντεχω αλλο!το σιγουρο ειναι οτι μετα απο καποιο καιρο ξερω οτι θα πρεπει να ξανα παω για να αλλαξω και την επομενη τρομπα νερου!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως στο ιδιο προβλημα που ειχες αρχικα (θορυβο στην 2α και στην 3η σε 2-2500 στροφες ειδικα μετα αν εδινα ξαφνικα γκαζι) και για το γεγονος οτι κρεμαγε το αμαξι απιστευτα ορισμενες φορες(σερνοταν), μου το κρατησανε μεσα 4-5 μερουλες. Και σαν βασικο πορισμα βγηκε οτι εφταιγε ενα ρουλεμαν του κομπρεσορα και μια τρομπα..Περα απο το προγραμμα που το αναβαθμισανε και περα απο τα υπολοιπα εξαρτηματα που αλλαζανε μεχρι να βρουν τι φταει..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως στο ιδιο προβλημα που ειχες αρχικα (θορυβο στην 2α και στην 3η σε 2-2500 στροφες ειδικα μετα αν εδινα ξαφνικα γκαζι) και για το γεγονος οτι κρεμαγε το αμαξι απιστευτα ορισμενες φορες(σερνοταν), μου το κρατησανε μεσα 4-5 μερουλες. Και σαν βασικο πορισμα βγηκε οτι εφταιγε ενα ρουλεμαν του κομπρεσορα και μια τρομπα..Περα απο το προγραμμα που το αναβαθμισανε και περα απο τα υπολοιπα εξαρτηματα που αλλαζανε μεχρι να βρουν τι φταει..

Τελικα λυθηκε το προβλημα...???

Link to comment
Share on other sites

η πιο σημαντικη φραση που ακουσα απο εναν ηταν μηχανικο ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ ΤΗΣ VW.παιδια δεν ξερω τι να πω δεν αντεχω αλλο!το σιγουρο ειναι οτι μετα απο καποιο καιρο ξερω οτι θα πρεπει να ξανα παω για να αλλαξω και την επομενη τρομπα νερου!

εγω παιδια αφου αλλαξα την περιβοητη τροχαλια,εκανα service των 30000 και αναβαθμιση παιρνω το αμαξι μετα απο 1 μερα που το κρατησαν και ενω πηγαινα δουλεια ακουω αυτο το σφυριγμα σε μικροτερο βαθμο,ειπα ιδεα μου θα ειναι και επειδη βιαζομουν δεν ειχα ωρα για πειραματα ειπα θα το δω οταν σχολασω.Το βραδυ ανεβαινω μια ανηφορα μαζι με ενα φιλο μου και δινω αποτομα τη 2α,τελικα δεν ηταν ιδεα μου! αν ηταν αυτη η τροχαλια και προβλημα αφου αλλαχτηκε δεν επρεπε να το ξανακανει τουλαχιστον οχι σε 2 μερες μεσα αρα η δεν αλλαχτηκε η ειναι κατι αλλο τι να πω?θα παω αυριο θα τους το παρατησω εκει μου φαινεται μεχρι να το βρουν γιατι σαν καλα εσκασα 300 €,και μου λεγαν οτι αν ξαναγινει θα στειλουμε στο εργοστασιο mail και τετοιες π@π@ριες!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακρη με αυτο το θεμα δεν θα βγασλουμε ουτε αυτοι δεν βγαζουν!παντως για να ξερεται για οσους δεν το ξερουν ο κανονικος ηχος που πρπεει να ακουγεται αντι του σφιριγματος την στιγμη που πατας γκαζι ειναι ενα πππσσστ!λες εσυ για μετα απο 2 μερες εγω τι να πω που οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ με το που την κουμπωσαν επεσε ολο το παραφλου κατω!χαχα αστα φιλε μου!παλι καλα που εχω την εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πλεον γελαω!αλλαξα την τριτη τρομπα νερου πριν λιγο καιρο δειτε το προηγουμενο post ποτε ειναι!ξερεται κατι?πριν μια ςρα ακουσα το πρωτο σφυριγμα ενω το περιμενα γυρω στα χτιστουγεννα ηρθε πιο νωρις!τι να πω παλι μεσα εκει μεχρι να φτιαχτει!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πλεον γελαω!αλλαξα την τριτη τρομπα νερου πριν λιγο καιρο δειτε το προηγουμενο post ποτε ειναι!ξερεται κατι?πριν μια ςρα ακουσα το πρωτο σφυριγμα ενω το περιμενα γυρω στα χτιστουγεννα ηρθε πιο νωρις!τι να πω παλι μεσα εκει μεχρι να φτιαχτει!

τελικά τι εκανες??? σου το αλλαξανε παλί???

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακρη με αυτο το θεμα δεν θα βγασλουμε ουτε αυτοι δεν βγαζουν!παντως για να ξερεται για οσους δεν το ξερουν ο κανονικος ηχος που πρπεει να ακουγεται αντι του σφιριγματος την στιγμη που πατας γκαζι ειναι ενα πππσσστ!λες εσυ για μετα απο 2 μερες εγω τι να πω που οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ με το που την κουμπωσαν επεσε ολο το παραφλου κατω!χαχα αστα φιλε μου!παλι καλα που εχω την εγγυηση!

Μιχάλη, εμένα μετά την αναβάθμιση το ακούω να ξεφυσάει και να σφυράει δυνατότερα και σε ευρύτερο φάσμα στροφών.

Πώς θα καταλάβω αν το σφύριγμα είναι από ελλατωματική τρόμπα νερού ή τροχαλία ή αν είναι κανονικό? Μπορείς να ανεβάσεις ήχο από το δικό σου?

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα παει το δικο μου,για το λογο οτι τελευταια το "σφυριγμα" ειχε γινει πιο εντονο νομιζω,και δεν βρηκαν κατι .....

Ο μηχανικος μου ειπε για την τροχαλια και την τρομπα νερου,οτι ειναι γνωστο στην vw που αναζητει μια λυση προς το παρων ,γιατι οσες και να σου αλλαξουν το ιδιο θα κανει.Το μονο που μου εκαναν ηταν ενα νεο update που ηρθε αυτη την εβδομαδα και αφορα μεταξυ αλλων "ομαλοποιηση λειτουργιας κομπρεσσορα" παλι...

Μετα απο αυτ[ο ειδα μια μικρη διαφορα στο σφυριγμα...οχι τιποτα ιδιαιτερο.Αφου με πηγαν βολτα με 3 διαφορετικα tsi για να με πεισουν οτι ολα εχου το ιδιο σφυριγμα!!

Δεν πειθομαι παντως...το αυτοκινητο το εχω 1.5 χρονο και ξερω ακριβως τον καθε ηχο του.

Με το καινουργιο update ειδα επισης μεγαλη διαφορα στον υπολογισμο "μεσης καταναλωσης"...ειναι πολυ "σφικτος" πλεον..... B)

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα παει το δικο μου,για το λογο οτι τελευταια το "σφυριγμα" ειχε γινει πιο εντονο νομιζω,και δεν βρηκαν κατι .....

Ο μηχανικος μου ειπε για την τροχαλια και την τρομπα νερου,οτι ειναι γνωστο στην vw που αναζητει μια λυση προς το παρων ,γιατι οσες και να σου αλλαξουν το ιδιο θα κανει.Το μονο που μου εκαναν ηταν ενα νεο update που ηρθε αυτη την εβδομαδα και αφορα μεταξυ αλλων "ομαλοποιηση λειτουργιας κομπρεσσορα" παλι...

Μετα απο αυτ[ο ειδα μια μικρη διαφορα στο σφυριγμα...οχι τιποτα ιδιαιτερο.Αφου με πηγαν βολτα με 3 διαφορετικα tsi για να με πεισουν οτι ολα εχου το ιδιο σφυριγμα!!

Δεν πειθομαι παντως...το αυτοκινητο το εχω 1.5 χρονο και ξερω ακριβως τον καθε ηχο του.

Με το καινουργιο update ειδα επισης μεγαλη διαφορα στον υπολογισμο "μεσης καταναλωσης"...ειναι πολυ "σφικτος" πλεον..... :D

1)εγω δεν αλλαξα την τρομπα νερου παλι παλι παλι τελικα γιατι μια σφυραει μια οχι οποτε και να παω τσαμπα θα παω.ξερετε.!

2)δυστυχως δεν μπορεις να το καταλαβεις εμενα παντως τον τελευταιο καιρο οπως εχω πει αλλαζαν τρομπα νερου μονο

3)maxsto βλεπεις διαφορα στο αμαξι απο θεμα αποδοσης?εννοειται οτι ξερεις καθε ηχο και εγω ετσι ειμαι δεν θα μας την λενε οι βλακες επειδη δεν μαζευουν τις βλακεις του εργοστασου.και κατι ακομα τι εννοεις εγινε πιο σφυχτη?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για την τρομπα νερου..

λετε οτι την αλλαζατε γιατι σφυριζει.

οταν πηγα στην αντιπροσωπια για ενα προβλημα με τον κομπρεσορα τους ειπα να εχουν τον νου τους και για την αντλια νερου.(επειδη καποια παιδια απο εδω μεσα μου ειπαν να το τονισω)

ο μαστορας μαρσαρε το αμαξι 2-3 φορες και μου ειπε "ενταξει δουλευει η αντλια νερου.την ακουω που σφυριζει".

τελικα πρεπει να ακουγετε ή οχι.???

μιλατε τωρα οτι σε εσας ακουγοταν παρα πολυ???πανω απο το κανονικο???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για την τρομπα νερου..

λετε οτι την αλλαζατε γιατι σφυριζει.

οταν πηγα στην αντιπροσωπια για ενα προβλημα με τον κομπρεσορα τους ειπα να εχουν τον νου τους και για την αντλια νερου.(επειδη καποια παιδια απο εδω μεσα μου ειπαν να το τονισω)

ο μαστορας μαρσαρε το αμαξι 2-3 φορες και μου ειπε "ενταξει δουλευει η αντλια νερου.την ακουω που σφυριζει".

τελικα πρεπει να ακουγετε ή οχι.???

μιλατε τωρα οτι σε εσας ακουγοταν παρα πολυ???πανω απο το κανονικο???

εισαι σιγουρος οτι ακουσες καλα?μηπως ειπε ΔΕΝ σφυριζει?καλα θα τρελαθουμε?εδω το δικο μου το πηγαιναν βολτες και την αλλαζαν γιατι την ακουγαν.ο δικος σου μηπως εχει μπερδεψει τα πραγματα?τι να πω ρε φιλε μου ειναι για κλαματα ο ενας λεει ετσι ο αλλος αλλιως αντε να βρουμε το δικιο μας!αλλα για να σου απαντησω οχι δεν πρεπει να σφυριζει.μηπως δεν καταλαβε τι του ειπες και απλα το εκανε για να σου πει ενταξει ειναι οκ σφυριζει για να σε ικανοποιησει ξερεις!οταν ξανα πας πες του ρε φιλε εγω σου ειπα στο σφυριγμα να πιανει λα μινορε οχι σι υφεση?χαχα.παιδια εγω θα το ξαναπω ΚΑΛΟ ΞΕΜΠΛΕΞΙΜΟ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν μπερδεψει την βουρτσα με την π@@τσα .....

Εννοειτε οτι η τρομπα νερου δεν πρεπει να σφυριζει....τι ειναι κανενας τσοπανος που μαζευει τα γιδια?

Ημαρτον....!!!

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα(σκουριασμενη κουνια) σε GT(170) και περιμενω να βρεθει η λυση για να παω αντιπροσωπεια. Ευτηχως που υπαρχει και το club να ενημερωνομαστε!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα(σκουριασμενη κουνια) σε GT(170) και περιμενω να βρεθει η λυση για να παω αντιπροσωπεια. Ευτηχως που υπαρχει και το club να ενημερωνομαστε!

Έχουμε τίποτα νεότερο σχετικά με τη "σκουριασμένη κούνια" γιατί νομίζω πως το άκουσα και εγώ μερικές φορές (νομίζω ότι ακούγεται σε μέρες με αυξημένη υγρασία)?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τίποτα νεότερο σχετικά με τη "σκουριασμένη κούνια" γιατί νομίζω πως το άκουσα και εγώ μερικές φορές (νομίζω ότι ακούγεται σε μέρες με αυξημένη υγρασία)?

φιλε μου τουλαχιστον απο εμενα οχι ακομα.ειμαι στα 27.400 θα το δω στο service των 30.000.σε 3 βδομαδες μαλλον θα το παω.οποτε θα ενημερωσω αμεσως γιατι απασχολει πολυ κοσμο το θεμα με τους μ@@@@@ες της vw

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα(σκουριασμενη κουνια) σε GT(170) και περιμενω να βρεθει η λυση για να παω αντιπροσωπεια. Ευτηχως που υπαρχει και το club να ενημερωνομαστε!

Και σε μένα (GT) ακούγεται αυτό το σφύριγμα αλλά το αμάξι "ξυρίζει"... δλδ κανένα πρόβλημα στην απόδοση.

Το έκανε από την αρχή αλλά τελευταία ο ήχος έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια όταν πατάς απότομα το γκάζι.

Εσύ Vassilisss έχεις δει πρόβλημα με την απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα για το service μου.ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν εχει διορθωθει ακομα το προβλημα.οποτε και εγω δεν αλλαξα τρομπα νερου.για τον λογο οτι ειναι η καλυτερη απο οσες ειχα!δηλαδη τον ηχο τον κανει μονο οταν ειναι κρυο.οποτε παιδια μην περιμενετε να γινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.