Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Και σε μένα (GT) ακούγεται αυτό το σφύριγμα αλλά το αμάξι "ξυρίζει"... δλδ κανένα πρόβλημα στην απόδοση.

Το έκανε από την αρχή αλλά τελευταία ο ήχος έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια όταν πατάς απότομα το γκάζι.

Εσύ Vassilisss έχεις δει πρόβλημα με την απόδοση?

Οχι συνονοματε! δεν εχω παρατηρηση διαφορα στην αποδοση αλλα μου την σπαει αυτος ο θορυβος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι συνονοματε! δεν εχω παρατηρηση διαφορα στην αποδοση αλλα μου την σπαει αυτος ο θορυβος.

Στα 10,000 χλμ είχα τον θόρυβο που περιγράφετε που τον έκανα όταν πατούσα απότομα το γκάζι στο φάσμα των στροφών που αναφέρεται σίγουρα για το ίδιο πράγμα μιλάμε, το άφησα συνεργείο και την επόμενη το πήρα έτοιμο τον ρώτησα τι είχε, αντλία νερού μου είπε και έφυγα έκτοτε δεν το ξανάκουσα .

Link to comment
Share on other sites

30,000 σχεδόν και δεν τον έχω ακούσει

συγχαρητηρια!εισαι ο υπερτυχερος!δεν εχω ακουσει ποτε για αλλον ο οποιος να ξεμπλεξε με αυτο το θεμα!η μονη εξηγηση ειναι οτι εισαι τυχερος και σου εβαλαν αντλια χωρις φυσικα ουτε καν αυτοι να το ξερουν (γιατι απ'οτι φαινεται υπαρχει ολοκληρη παρτιδα προβληματικ) που ειναι σωστη.εγω οσες εχω αλλαξει και για οποιον εχω ακουσει να αλλαζει βλεπουμε οτι μετα απο λιγο ισως και στην πρωτη βολτα παλι ακουγεται ενω για τα πρωτα λιγα χλιομετρα εχει σκασει!τι να πω τυχαινουν.ευτυχως για εσενα!

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο καιρο ειπα να επαναφερω αυτο το θεμα!η αληθεια ειναι οτι απο την τελευταια φορα που αλλαξα αντλια νερου (εχω χασει το μετρημα στις τρομπες) και στην αρχη εκανε θορυβο τωρα πια δεν το ακουω αντε αν τυχει και το κανει μια φορα!απο εκει και περα τιποτα!ελπιζω να συχεχισει ετσι!εσεις σε τι φαση ειστε οσοι ειχατε προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο καιρο ειπα να επαναφερω αυτο το θεμα!η αληθεια ειναι οτι απο την τελευταια φορα που αλλαξα αντλια νερου (εχω χασει το μετρημα στις τρομπες) και στην αρχη εκανε θορυβο τωρα πια δεν το ακουω αντε αν τυχει και το κανει μια φορα!απο εκει και περα τιποτα!ελπιζω να συχεχισει ετσι!εσεις σε τι φαση ειστε οσοι ειχατε προβλημα???

Φιλε μου εμενα δεν μου αλλαξανε καμια αντλια νερου μονο την τροχαλια και ακομα περιμενω να τους απαντησουν απο γερμανια, το προβλημα βεβαια εξακουλουθει να υπαρχει. εσυ ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εμενα δεν μου αλλαξανε καμια αντλια νερου μονο την τροχαλια και ακομα περιμενω να τους απαντησουν απο γερμανια, το προβλημα βεβαια εξακουλουθει να υπαρχει. εσυ ολα καλα?

ναι τις τελευταιες 2 φορες η την τελευταια φορα δεν θυμαμαι να σου πω μου αλλαξαν και εμενα τροχαλια!οχι ολη την τρομπα!παντως παιδια καομα να ακουσω τον ηχο!δεν ακουγεται τιποτα μετα την τελευταια φορα!επειδη βαριομουν να ξανα παω και λυπομουν το αμαξι να το λυνουν συνεχεια δεν το πηγα και το αφησα με αποτελεσμα να μην ξανα ακουστει απο τοτε!

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα το σφυριγμα το κανει πλεον πιο συχνα.Οχι πολυ συχνα βεβαια.Το θεμα ομως ειναι οτι οταν ακουγεται αυτο το σφυριγμα παρουσιαζει και ενα βυθισμα αποδοσης ακριβως στις 3500 στροφες.Δηλαδη ενω ειμαι π.χ. στις 3000 και παταω βαθια το γκαζι, ακουγεται το σφυριγμα αλλα το αυτοκινητο επιταχυνει κανονικα.Μολις φτασει στις 3500 τοτε κανει ενα κομπιασμα αλλα συνεχιζει να επιταχυνει με πιο μικρη αποδοση ομως.Θα παω αντιπροσωπεια κι ελπιζω να το παρουσιασει κι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Στις 3500 ειναι που απεμπλεκεται τελειως ο κομπρεσσορας και δουλευει μονο το τουρμπο.

Οποτε κατι σχετικο με αυτο (σκαστρα, βαλβιδα κλπ γιαι να μην πω για την τουρμπινα γιατι δυσκολο, ασε που θα δουλευε συνεχως σαν απλο ατμοσφαιρικο μετα τις 3500 ).

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα το σφυριγμα το κανει πλεον πιο συχνα.Οχι πολυ συχνα βεβαια.Το θεμα ομως ειναι οτι οταν ακουγεται αυτο το σφυριγμα παρουσιαζει και ενα βυθισμα αποδοσης ακριβως στις 3500 στροφες.Δηλαδη ενω ειμαι π.χ. στις 3000 και παταω βαθια το γκαζι, ακουγεται το σφυριγμα αλλα το αυτοκινητο επιταχυνει κανονικα.Μολις φτασει στις 3500 τοτε κανει ενα κομπιασμα αλλα συνεχιζει να επιταχυνει με πιο μικρη αποδοση ομως.Θα παω αντιπροσωπεια κι ελπιζω να το παρουσιασει κι εκει.

Φίλε μου, αυτό που λες νομίζω το παρατηρώ και στο δικό μου. Αν βγάλεις κάποια άκρη, σε παρακαλώ κάνε ένα post να μου πεις αν αυτό είναι όντως πρόβλημα ή όχι.

Επιπλέον, 2 ερωτήσεις.

Στις πόσες στροφές ξεκινάει ο κομπρέσορας, στις πόσες σταματάει και στις πόσες ξεκινάει το turbo;

Το χαρακτηριστικό φύσημα του turbo για πόσες στροφές το ακούτε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αυτό που λες νομίζω το παρατηρώ και στο δικό μου. Αν βγάλεις κάποια άκρη, σε παρακαλώ κάνε ένα post να μου πεις αν αυτό είναι όντως πρόβλημα ή όχι.

Επιπλέον, 2 ερωτήσεις.

Στις πόσες στροφές ξεκινάει ο κομπρέσορας, στις πόσες σταματάει και στις πόσες ξεκινάει το turbo;

Το χαρακτηριστικό φύσημα του turbo για πόσες στροφές το ακούτε;

Ευχαριστώ!

Φιλε μου δυστυχως το προβλημα το εχουν κι αλλοι αλλα εδω μεσα εχω χασει τη μπαλλα με αυτο το θεμα.Ο καθενας το παει στην αντιπροσωπεια της περιοχης του και καθε μια κανει και κατι διαφορετικο.Αλλη αντιπροσωπεια αλλαζει τροχαλια ,αλλη αλλαζει αντλια και παλι ακουγεται.Ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τη λυση απ'οτι φαινεται και δεν υπαρχει περιπτωση να τους αφησω να αλλαζουν διαφορα πραγματα πηγαινοντας στα ψαχτα.Σε λιγες μερες που θα παω για σερβις λαδιων θα τους το πω κι ελπιζω να εχουν καποια ενημερωση.

Οσο για τις ερωτησεις σου, ο κομπρεσσορας λειτουργει μονος του μεχρι τις 2500 στροφες.Εκει αρχιζει να εμπλεκεται μεσω κλαπετου και το τουρμπο σταδιακα.Στις 3500 στροφες το κλαπετο εχει απομονωσει πληρως τον κομπρεσσορα και λειτουργει αποκλειστικα το τουρμπο.Το μεχρι ποσες στροφες ακους το φυσιμα του τουρμπο δεν εχει να κανει με το αν αυτο το φυσιμα υπαρχει.Διοτι το φυσιμα δεν ειναι τοσο ηχηρο (δεν εχουμε και καμια πολυ μεγαλη τουρμπινα) συνεπως καλυπτεται πολλες φορες και απο τον ηχο του κινητηρα απο καποιες στροφες και πανω.Μην σε απασχολει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχως το προβλημα το εχουν κι αλλοι αλλα εδω μεσα εχω χασει τη μπαλλα με αυτο το θεμα.Ο καθενας το παει στην αντιπροσωπεια της περιοχης του και καθε μια κανει και κατι διαφορετικο.Αλλη αντιπροσωπεια αλλαζει τροχαλια ,αλλη αλλαζει αντλια και παλι ακουγεται.Ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τη λυση απ'οτι φαινεται και δεν υπαρχει περιπτωση να τους αφησω να αλλαζουν διαφορα πραγματα πηγαινοντας στα ψαχτα.Σε λιγες μερες που θα παω για σερβις λαδιων θα τους το πω κι ελπιζω να εχουν καποια ενημερωση.

Οσο για τις ερωτησεις σου, ο κομπρεσσορας λειτουργει μονος του μεχρι τις 2500 στροφες.Εκει αρχιζει να εμπλεκεται μεσω κλαπετου και το τουρμπο σταδιακα.Στις 3500 στροφες το κλαπετο εχει απομονωσει πληρως τον κομπρεσσορα και λειτουργει αποκλειστικα το τουρμπο.Το μεχρι ποσες στροφες ακους το φυσιμα του τουρμπο δεν εχει να κανει με το αν αυτο το φυσιμα υπαρχει.Διοτι το φυσιμα δεν ειναι τοσο ηχηρο (δεν εχουμε και καμια πολυ μεγαλη τουρμπινα) συνεπως καλυπτεται πολλες φορες και απο τον ηχο του κινητηρα απο καποιες στροφες και πανω.Μην σε απασχολει αυτο.

Παιδιά και εμένα έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα αλλά είναι σπαστικό. Στον Παζαρόπουλο μου είπαν οτι μετά τα 5000km όλα το κάνουν. Εγώ στην αρχή νόμιζα οτι σφύριζε ο ιμάντας αλλά τώρα τελευταία έχω την εντύπωση οτι είναι το κόμπλερ του κομπρέσορα. Το αμάξι το έχω 1 χρόνο και έχω 12500km. Στις 15000km που θα πάω για service θα τους το ξαναπώ αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πρόβλημα δεν είναι κάποιος ήχος αλλά η πτώση απόδοσης. Δηλαδή, μπαίνει το turbo κι εκεί που αρχίζει να δίνει (περίπου 3-3.5k rpm), νιώθεις ένα έντονο σκαλοπάτι. ¶ραγε θα φαίνεται αυτή η πτώση σε μία δυναμομέτρηση; Ελπίζω ναι.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

η αποδοση πεφτει αισθητα αν "ξερεις" το αμαξι σου..ΔΕΝ δινει το ιδιο κ απο τις 3.000 στροφες καταλαβαινεις οτι εχεις τουρμπατο αυτοκινητο

Εγω πηγα παζαροπουλο ΔΕΝ καταφεραν να κανουν τιποτε (ισως να μου πουλησαν κ μεταξωτες κορδελες) το προβλημα παρεμεινε,,, μετα μου ειπανε οτι ειναι φυσιολογικο.,,!

μετα πηγα φυσικα σε αλλη αντιπροσωπεια κ το προβλημα για την ωρα εστρωσε ουτε τριξιμο ακουω κ το αυτοκινητο δινει κανονικα.

Οποιος καταλαβε καταλαβε

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα(σκουριασμενη κουνια) σε GT(170) και περιμενω να βρεθει η λυση για να παω αντιπροσωπεια. Ευτηχως που υπαρχει και το club να ενημερωνομαστε!

Παιδιά δεν θέλω να σας στενοχωρήσω αλλά μόλις πριν δυο ώρες πήγα στην έκθεση στον Παζαρόπουλο σ' ένα φίλο πωλητή και του είπα να δοκιμάσω ένα test drive. Δοκίμασα ένα scirocco το οποίο έχει 1150km και έκανε τον ίδιο ακριβώς θόρυβο. Νομίζω οτι μ'αυτό το πρόβλημα θα μείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θέλω να σας στενοχωρήσω αλλά μόλις πριν δυο ώρες πήγα στην έκθεση στον Παζαρόπουλο σ' ένα φίλο πωλητή και του είπα να δοκιμάσω ένα test drive. Δοκίμασα ένα scirocco το οποίο έχει 1150km και έκανε τον ίδιο ακριβώς θόρυβο. Νομίζω οτι μ'αυτό το πρόβλημα θα μείνουμε.

Εχω οδηγησει δυο διαφορετικα σιροκο 160 και κανενα δεν το εκανε. :lol:

Δεν εχω σκοπο να μεινω με αυτο το προβλημα.Εφοσον το αυτοκινητο παρουσιαζει πτωση αποδοσης ξαφνικα θα το βρουν και θα το διορθωσουν ειτε το θελουν ειτε οχι.Δε με ενδιαφερει τι θα κανουν.Ας μιλησουν με Γερμανια.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Εχω οδηγησει δυο διαφορετικα σιροκο 160 και κανενα δεν το εκανε. :D

Δεν εχω σκοπο να μεινω με αυτο το προβλημα.Εφοσον το αυτοκινητο παρουσιαζει πτωση αποδοσης ξαφνικα θα το βρουν και θα το διορθωσουν ειτε το θελουν ειτε οχι.Δε με ενδιαφερει τι θα κανουν.Ας μιλησουν με Γερμανια.

εγώ ευτυχώς πτώση απόδοσης δεν έχω. Βέβαια το scirocco που οδήγησα έκανε το σφύριγμα στις 2500 στροφές επειδή λογικα είναι καινούριο. Εμένα το κάνει από τις 1500 επειδή δουλέψει το μοτέρ. Σκέφτομαι να ρίξω λίγο αντισκωριακό στο κόμπλερ του κομπρέσορα. Λέτε να κάνω βλακεία;

Link to comment
Share on other sites

εγώ ευτυχώς πτώση απόδοσης δεν έχω. Βέβαια το scirocco που οδήγησα έκανε το σφύριγμα στις 2500 στροφές επειδή λογικα είναι καινούριο. Εμένα το κάνει από τις 1500 επειδή δουλέψει το μοτέρ. Σκέφτομαι να ρίξω λίγο αντισκωριακό στο κόμπλερ του κομπρέσορα. Λέτε να κάνω βλακεία;

Καλα ειπαμε οτι κανει σα σκουριασμενη κουνια αλλα δεν σημαινει οτι το καλυτερο θα ηταν να ριξεις αντισκωριακο :D

Σοβαρα τωρα, καλυτερα να μην αρχισεις τα πειραματα και βρεθεις με καμια ζημια.Αν ηταν τοσο απλο θα το εκανε και η αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για αλλαγη λαδιων και τους ανεφερα το σφυριγμα αλλα και την πτωση αποδοσης ακριβως πανω στις 3500 στροφες κατα την επιταχυνση με τερμα γκαζι.Με τον μηχανικο που μιλησα και του ανεφερα για τροχαλια ή αντλια μου ειπε οτι με τροχαλια που εχει δοκιμασει σε αλλα αυτοκινητα, δεν εξαφανιζεται ο ηχος.Με αλλαγη αντλιας μου ειπε οτι θα εξαφανιστει αλλα πιθανον να εμφανιστει παλι μετα απο καποια χιλιομετρα.Ομως μου ειπε οτι αυτη η πτωση αποδοσης στις 3500 στροφες μαλλον ειναι κατι αλλο.Σημερα δεν ειχαν χρονο να το κοιταξουν.Θα το παω μετα το Πασχα.Οποτε θα σας ενημερωσω μολις μπει μεσα για ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για αλλαγη λαδιων και τους ανεφερα το σφυριγμα αλλα και την πτωση αποδοσης ακριβως πανω στις 3500 στροφες κατα την επιταχυνση με τερμα γκαζι.Με τον μηχανικο που μιλησα και του ανεφερα για τροχαλια ή αντλια μου ειπε οτι με τροχαλια που εχει δοκιμασει σε αλλα αυτοκινητα, δεν εξαφανιζεται ο ηχος.Με αλλαγη αντλιας μου ειπε οτι θα εξαφανιστει αλλα πιθανον να εμφανιστει παλι μετα απο καποια χιλιομετρα.Ομως μου ειπε οτι αυτη η πτωση αποδοσης στις 3500 στροφες μαλλον ειναι κατι αλλο.Σημερα δεν ειχαν χρονο να το κοιταξουν.Θα το παω μετα το Πασχα.Οποτε θα σας ενημερωσω μολις μπει μεσα για ελεγχο.

Ο μηχανικός οδήγησε το αυτοκίνητο; Την κατάλαβε την πτώση στην απόδοση; Το έχω κι εγώ αυτό εκεί που σταματάει ο κομπρέσορας και δουλεύει μόνο το turbo.

Edit: Μόλις είδα το post σου στο άλλο. Έχω την εντύπωση ότι ναι, τον κάνει και το θόρυβο.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός οδήγησε το αυτοκίνητο; Την κατάλαβε την πτώση στην απόδοση; Το έχω κι εγώ αυτό εκεί που σταματάει ο κομπρέσορας και δουλεύει μόνο το turbo.

Edit: Μόλις είδα το post σου στο άλλο. Έχω την εντύπωση ότι ναι, τον κάνει και το θόρυβο.

Ο μηχανικος το πηρε για την καθιερωμενη βολτα μετα την αλλαγη λαδιων αλλα να σου πω την αληθεια δεν τον ρωτησα αν το κοιταξε.Δεν ξερω αν ειχε και τη δυνατοτητα διοτι με πρωτη και δευτερα δε φαινεται τοσο αυτη η πτωση αποδοσης.Πιστευω οτι το προβλημα ειναι η αντλια.Αυτο που βλεπω παντως ειναι οτι αργα η γρηγορα παρουσιαζεται σε μεγαλο ποσοστο αυτοκινητων και ας ελπισουμε οτι αυτο θα αναγκασει την Vw να βρει μονιμη λυση στο προβλημα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από αρκετό ιντερνετικό ψάξιμο, ίσως έχω καταλήξει κάπου.

Σχετικά με την απόδοση, φαίνεται ότι το πρόβλημα έχει μαλλον να κάνει με τη N75. Ίσως και με κάποιες άλλες βαλβίδες αλλά δεν πολυκατάλαβα με ποιες. Αναφέρονται βαλβίδες αέρος, turbo αλλά δεν ξέρω. Παραθέτω ένα link από το myphone.gr που αναφέρονται κάποια πράγματα, αλλά έψαξα και σε ξένα forums και υπάρχουν πολλές αναφορές για προβληματικές N75 που οδηγούν στην πτώση απόδοσης εκεί γύρω στις 3.000-3.500rpm: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php...597#post2399597

Τώρα σχετικά με τον ήχο που ακούγεται, αυτό το κροτάλισμα δηλαδή, από ξένα forums, οι περισσότεροι λένε ότι προέρχεται από το downpipe. Διαβάστε και κρίνετε:

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4098548

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=68371

http://www.golfmk5.com/forums/showthread.php?t=79894

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα ελεος με αυτη τη βαλβιδα Ν75.Δεν μιλαμε πλεον για καποιες προβληματικες.Μιλαμε για μεγαλο ποσοστο.Ακομα και χθες που πηγα αντιπροσωπεια, ηταν μια κυρια εκει που ειχε φερει το αυτοκινητο της και ακουσα τον τεχνικο να μιλαει για βαλβιδα Ν75.Καλα δε μπορουν να βγαλουν νεα εκδοση της να δει ο κοσμος ασπρη μερα; :angry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.