Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Εγώ θα πάω μία απ' αυτές τις μέρες στην αντιπροσωπεία για αλλαγή της βαλβίδας, οπότε θα έχω νέα αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα. Για την απόδοση, όχι για το κροτάλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω μία απ' αυτές τις μέρες στην αντιπροσωπεία για αλλαγή της βαλβίδας, οπότε θα έχω νέα αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα. Για την απόδοση, όχι για το κροτάλισμα.

Γιατι δεν κοιταζεις και τον ηχο;Αφου θα πας που θα πας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιταζεις και τον ηχο;Αφου θα πας που θα πας.

Θα τον κοιτάξω και τον ήχο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δε θα βγάλω άκρη γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα τον κοιτάξω και τον ήχο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δε θα βγάλω άκρη γι' αυτό.

Μην πας με τετοια νοοτροπια στο συνεργειο.Εχεις καθε δικαιωμα να απαιτησεις λυση του προβληματος.Πες τους για αντλια αν και νομιζω οτι θα το εχουν αντιμετωπισει ξανα το προβλημα.Ειναι σχετικα συχνο απ'οτι φαινεται οποτε δε θα δυσκολευτουν να το λυσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σχετικά με τον ήχο, προσπάθησα απόψε να τον ηχογραφήσω. Κατεβάστε το παρακάτω και ακούστε το. Δεν ακούγεται πολύ καλά αλλά νομίζω πως όσοι έχουν αυτό τον ήχο θα τον καταλάβουν. Ανοίξτε τα 2 αρχεία με κάποιον amr player.

http://rapidshare.com/files/219432284/tsi.zip.html

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα απο την ηχογραφηση τπτ κ δεν προτειται ετσι να βγει ακρη εδω εισαι μεσα στο αυτοκινητο κ παλι ανοιγεις παραθυρο να το καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πτώση στην απόδοση, αλλάχτηκε σήμερα η N75 και το αμάξι απλά δεν έχει καμία σχέση με πρίν. Σαν να πήρα 30 άλογα είναι. Οπότε όποιος έχει κάτι παρόμοιο, φταίει η N75. Τον ήχο δεν μπορέσαμε να τον ακούσουμε οπότε δεν έγινε κάτι. Η αλήθεια είναι όμως ότι αφού έφυγα από το συνεργείο με αλλαγμένη τη N75 ούτε εγώ άκουσα κάτι στα ανοίγματα που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε παραθυρο κ πηγαινε με 2 κατα προτιμηση.μολις εισαι στις 1800 στροφες πατα τεερμα το γκαζι

καντο διαδοχικα 2-3 φορες κ απλα πατα το τερμα (παιξε με το γκαζι )

αν δεν ακουσεις το στιγμιαιο τριξιμο τηςν στιγμη που πατας τερμα το γκαζι

τοτε δεν εχεις προβλημα.καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, χθες αρχισε να μου κανει ενα εντονο στιγμιαιο σφυριγμα. μπηκα στο θεμα σας και ειδα αυτα που λετε.

εμενα κανει μονο αυτο το εντονο σφυριγμα οταν πατησω τερμα το γκαζι στις 2700 περιπου στροφες.συνηθως στην αλλγη 2α-3η .δεν εχω καταλαβει πτωση του κινητηρα.

λετε να ειναι το ιδιο προβλημα με το δικο σας?

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε τα 160 εχω! δηλαδη γιατρε μου? βαλβιδα Ν75?

και ρε παιδια αφου ειναι ελλατωματικη πως και δεν εχει βγαλει οδηγεια το εργοστασιο?

μπορω να αγορασω απο καπου καποιας καλυτερης ποιοτητας βαλβιδα?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για αντλια νερου σε κοβω κ οχι για βαλβιδα αφου δεν εχεις καταλαβει διαφορα στην αποδοση

φυσικα στην αντιπροσωπεια θα καταλαβουν τι εχεις...(λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το λεμε τωρα με τρομαζει!!!! τουλαχιστον μολις του πω τι γινεται να με εξυπηρετησουν αμεσως και οχι αφησε το μεχρι την παρασκευη να το ψαξουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε και εμενα τον ηχο που περιγραφετε μετα απο 5000 χλμ, μεχρι τωρα δεν εχω δει πτωση αποδοσης, αλλα ο ηχος το κανει να ακουγετε λες και ειναι ντενεκες.

Μετα το πασχα θα το παω να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

τραγικα προβληματικος ο κινητηρας παιδια κακα τα ψεματα εμενα και ο θειος μου και ο κολλητος πηγαν για το ιδιο προβλημα ..ΕΛΕΟΣ...απλα

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχ τι να πω ρε παιδια!ΕΛΕΟΣ ειχα ανοιξει αυτο το θεμα οταν το ειχα πρωτο παρει το αμαξι!τωρα εχω 41400 χιλιομετρα!ειχα καιρο να δω το θεμα και ξαφνικα βλεπω οτι το εχουν διαβασει 6000+ κοσμος!πανικος!το καλο με εμενα παιδια ειναι οτι οπως ειχα πει δεν εχει ακουστει απο τα 26000 που ειχα αλλαξει τροχαλια.ετοιμαζομαι για το service των 45000!να ξερετε οτι μετα την τελευταια τροχαλια που αλλαξα την επομενη μερα κιλας ο θορυβος ηταν εκει, μαζι μου, με συντροφευε σε καθε πατημα (χαχαχαχ) αλλα τελικα μετα το service των 30000 το οποιο εκανα στα 28000 σταματησε να ακουγεται!επισης εκεινη την μερα αλλαξα βαλβιδα n75 και σκαστρα!δεν ξερω αν εμπλεκονται!αλλα απο τοτε και μετα δνε το ξανα ακουσα! ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ scirocco???Ε ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΩ ΚΑΤΩ! και κατι τελευταιο ψιλο ασχετο εμ αυτο το θεμα ετσι απλα πληροφοριακα ΠΑΛΙ παρατηρω πτωση αποδοσης με δευτερα χωρις asr το αμαξι σπινιαρει μετα απο "10 λεπτα" κοινως αργει πολυ!μαλλον θα θελει ΠΑΛΙ κανα update.αυτα τα νεα μου! τοσο καλα που πηγε το θεμα σκεφτομαι να ανοιξω γραμμη ανοιχτης συνομιλιας χαχαχα!δεν αντεχω αλλο ειναι για γελιαα! keep sounding! (xaxa)

Link to comment
Share on other sites

προφανως ειναι καινουριο το αυτοκινητο για το κανει αυτο ετσι??

γιατι και εγω οταν το πρωτοπηρα το εκανε και το πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και οντος μετα απο κανα τριμηνο τετραμηνο σταματησε και δεν το εχει ξανακανει.

παντως δεν ειναι τιποτα κακο απο οτι καταλαβα γιατι μετα απο 30000 χιλιομετρα δεν μου εχει βγαλει τιποτα οποτε μην ανησυχεις :D

Link to comment
Share on other sites

το πηγα στον Φιλοσιδη και μο ειπε ο μηχανικος του οτι ολα τα TSI εχουν το ιδιο προβλημα και εχει ερθει και ενημερωση απο γερμανια. μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σημαντικο!

εμενα βεβαια μετα απο μια εβδομαδα σταματησε και πριν τρεις μερες ξαναρχισε οχι τοσο εντονα αλλα μου το κανει πιο συχνα οταν αφηνω γκαζι ή φρεναρω και αμεσως παταω γκαζι στις 2200 στροφες!

δεν ξερω αν ειναι σημαντικο προβλημα ή οχι, αλλα ειναι εκνευριστικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για το σφυριγμα στην αντιπροσωπεια.Να αναφερω οτι στο δικο μου οταν εμφανιζε το σφυριγμα, ειχα και μια πτωση αποδοσης ακριβως στις 3500 στροφες.Κατι σαν κοψιμο δηλαδη.Ο μηχανικος μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι η Ν75 και παραγγειλαμε μια.Απο Πεμπτη ή ΠΑρασκευη θα παω να τη βαλω και θα σας ενημερωσω εκ νεου.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για το σφυριγμα στην αντιπροσωπεια.Να αναφερω οτι στο δικο μου οταν εμφανιζε το σφυριγμα, ειχα και μια πτωση αποδοσης ακριβως στις 3500 στροφες.Κατι σαν κοψιμο δηλαδη.Ο μηχανικος μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι η Ν75 και παραγγειλαμε μια.Απο Πεμπτη ή ΠΑρασκευη θα παω να τη βαλω και θα σας ενημερωσω εκ νεου.

Ακριβώς αυτό που είχα κι εγώ. Πτώση στην απόδοση. Με αλλαγή της N75 διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι και κανενας μηχανικος αλλα απο οσα προβληματα εχω δει ξερω οτι η πτωση αποδοσης οφειλεται σε 2 βαλβιδες η την Ν75 η την σκαστρα.κατα τα αλλα το προβλημα με το σφυριγμα δεν ξερω τι ειναι αλλα εχει πλακα να περνας και να ψαχνουν να δουν πιο ομροφο καναρινι σφυριζει.χαχαχαχαχ!!

Link to comment
Share on other sites

το πηγα στον Φιλοσιδη και μο ειπε ο μηχανικος του οτι ολα τα TSI εχουν το ιδιο προβλημα και εχει ερθει και ενημερωση απο γερμανια. μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σημαντικο!

εμενα βεβαια μετα απο μια εβδομαδα σταματησε και πριν τρεις μερες ξαναρχισε οχι τοσο εντονα αλλα μου το κανει πιο συχνα οταν αφηνω γκαζι ή φρεναρω και αμεσως παταω γκαζι στις 2200 στροφες!

δεν ξερω αν ειναι σημαντικο προβλημα ή οχι, αλλα ειναι εκνευριστικο!!!!

εμενα μαρεσει :angry: αλλα δεν το κανει πια ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι και κανενας μηχανικος αλλα απο οσα προβληματα εχω δει ξερω οτι η πτωση αποδοσης οφειλεται σε 2 βαλβιδες η την Ν75 η την σκαστρα.κατα τα αλλα το προβλημα με το σφυριγμα δεν ξερω τι ειναι αλλα εχει πλακα να περνας και να ψαχνουν να δουν πιο ομροφο καναρινι σφυριζει.χαχαχαχαχ!!

Η σκαστρα απ'οτι μου ειπε ο μηχανικος , αν χαλασει βγαζει σφαλμα στο διαγνωστικο.Η Ν75 ομως δεν βγαζει σφαλμα αν χαλασει.Συνεπως με την σκαστρα ειμαστε οκ οποτε θα αλλαχτει η Ν75 και θα το δουμε αν θα το ξανακανει.Το πιθανοτερο ειναι να φταιει η Ν75.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.