Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Η σκαστρα απ'οτι μου ειπε ο μηχανικος , αν χαλασει βγαζει σφαλμα στο διαγνωστικο.Η Ν75 ομως δεν βγαζει σφαλμα αν χαλασει.Συνεπως με την σκαστρα ειμαστε οκ οποτε θα αλλαχτει η Ν75 και θα το δουμε αν θα το ξανακανει.Το πιθανοτερο ειναι να φταιει η Ν75.

Σωστά σου είπε. Ούτε και σε μένα έβγαζε κάποιο error στο vag com. Standard N75.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα την αλλαγη της Ν75 αφου πρωτα ομως εγινε η αναβαθμιση εγκεφαλου 24Μ3 που δεν την ειχα κανει.Το προβλημα λυθηκε.Ο ηχος εξαφανιστηκε και το αυτοκινητο παει μια χαρα.Επισης να πω οτι με τα λιγα χλμ που εκανα απο το συνεργειο μεχρι το σπιτι δεν παρατηρησα καποια πτωση αποδοσης στο φασμα του κομπρεσσορα εξαιτιας της αναβαθμισης.Ο μηχανικος που ειναι γνωστος μου ειπε οτι στα σεμιναρια τους ειχαν πει οτι εκτος των αλλων η αναβαθμιση πραγματι μειωνει ελαχιστα και την αποδοση αλλα ουτε αυτος στο δικο του golf αλλα ουτε κι εγω σημερα στο δικο μου καταλαβα κατι.Μαλλον δεν ειναι τοσο μεγαλη που να γινεται αντιληπτη.Παντως σε καμια περιπτωση δεν ειναι ψοφιμι οπως καποιοι χαρακτηριστικα ειχαν αναφερει.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

παιζει το ενδεχομενο να ειναι η Ν75 μονο για τον τριγμο? γιατι εγω δεν εχω καποια πτωση του κινητηρα!

Link to comment
Share on other sites

παιζει το ενδεχομενο να ειναι η Ν75 μονο για τον τριγμο? γιατι εγω δεν εχω καποια πτωση του κινητηρα!

Φυσικα και ειναι πιθανο.Εμενα δε μου αλλαξαν κατι αλλο και λυθηκαν και τα δυο προβληματα.Εφοσον δε βγαζει σφαλμα στο διαγνωστικο, η Ν75 θα ειναι πιθανοτατα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα την αλλαγη της Ν75 αφου πρωτα ομως εγινε η αναβαθμιση εγκεφαλου 24Μ3 που δεν την ειχα κανει.Το προβλημα λυθηκε.Ο ηχος εξαφανιστηκε και το αυτοκινητο παει μια χαρα.Επισης να πω οτι με τα λιγα χλμ που εκανα απο το συνεργειο μεχρι το σπιτι δεν παρατηρησα καποια πτωση αποδοσης στο φασμα του κομπρεσσορα εξαιτιας της αναβαθμισης.Ο μηχανικος που ειναι γνωστος μου ειπε οτι στα σεμιναρια τους ειχαν πει οτι εκτος των αλλων η αναβαθμιση πραγματι μειωνει ελαχιστα και την αποδοση αλλα ουτε αυτος στο δικο του golf αλλα ουτε κι εγω σημερα στο δικο μου καταλαβα κατι.Μαλλον δεν ειναι τοσο μεγαλη που να γινεται αντιληπτη.Παντως σε καμια περιπτωση δεν ειναι ψοφιμι οπως καποιοι χαρακτηριστικα ειχαν αναφερει.

¶ντε, καλορίζικο και πάλι :huh:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι!με θυμαστε?χαχαχα.λοιπον γραφω γιατι κατι εγινε και εμεινα εκπληκτος.ο φυσιολογικος ηχος που πρεπει να εχει ενα tsi στο αποτομο πατημα του γκαζιου ειναι ενα χαρακτηριστικο πσσττ που κανει οταν πατησεις γκαζι στις στροφες ακριβως που παρουσιαζει το προβλημα!(ο ηχος αυτος μοιαζει λιγο με σκαστρα.)αυτο αν εχει ησυχια και ανοιξεις τα παραθυρα το ακους ανετοτατα.το περιεργο τωρα ειναι οτι εμενα μου εκανε οπως ξερετε το σφυριγμα αφου το παρατησα επειδη δεν εβγαζα ακρη σταματησε ο θορυβος μετα απο αρκετα χιλιομετρα ομως αφου σταματησε δεν εκανε παλι το πσστ που σας περιεγραψα πιο πανω.δεν εκανε τιποτα απλα παταγες το γκαζι και ανοιγε το αμαξι.για να μην τα πολυλογω πριν 2-3 μερες ενω ειχα ανοιχτα παραθυρα και πατησα γκαζι ακουω αυτο το ωραιο πσττ!και φυσικα εμεινα κοκκαλο. μετα σταματησε δεν το εκανε παλι και την επομενη μερα παλι πσστ!αυτα ειναι.περνας και διωχνεις γατες.περνας και μαζευεις πουλια λογω του σφυριγματος τελικα αυτα τα αμαξια ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη τους!χαχαχαχα να ξερετε στο αποτομο παημα του γκαζιου πρωτα πρεπει να ακουγεται αυτος ο ηχος και μετα να ανοιγει το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω ενα πανεμορφο golfaki tsi gt sport το οποιο οταν παταω γκαζι και ειμαι στις 2,500 την στιγμη δηλαδη που κλεινει ο compressoras και ανοιγει turbo ακουγετε ενα σφυριγμα την ωρα που παταω το γκαζι για να ανοιξει και καποιες φορες ανοιγει λιγο αργοτερα.εκτος θεμα ηλεκτρονικου γκαζιου.πηγα μεσα που ειπαν οτι θα αλλαξω μια μαγνητικη την αλλαξα ημουν και μπροστα βεβαια και εσκασε για μια βδομαδα περιπου.μετα ξανα αρχισε το ιδιο το ξανα πηγα και μου ειπαν οιτι θα αλλαξω κατι αλλο τωρα απο την μαγνητικη και πισω.τελος παντων αυτη ειναι η ιστορια πεςριμενω αποψεις και παθωντες αν υπαρχουν!

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα....Το πήγα απο τα επίσημα και μου είπαν ραντεβού για αλλαγή τρόμπας νερού....το αυτοκίνητο ειναι TSI GT SPORT 140Hp με 10500κμ...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο καιρο παλι θα στο κανει το σφυριγμα ακομα κ αν αλλαξεις την τρομπα νερου να εισαι σιγουρος γιαυτο.μεχρι που σκεφτομαι οτι δεν ειναι η τρομπα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχει η τρομπα νερου με το σφυριγμα το οποιο ειναι φυσιολογικο για τα 140αρια και μαλλον προερχεται απο καποια βαλβιδα εκτονωσης.

Αν σφυριζε ετσι η τρομπα νερου τοτε ολα τα 140αρια θα επρεπε να τρεξουν για αλλαγη, ασε που θα επρεπε να το κανει σε ολες τις στροφες και συνεχεια.

Τωρα παλι επειδη με τα τοσα που εχει πανω το αυτοκινητο ποτε μην λες ποτε αλλα μου φαινεται καπως τραβηγμενο.

Link to comment
Share on other sites

KIRRA το πηγα σε 2 σντιπροσωπειες για το σφυριγμα κ στις 2 μου αλλαξανε την τρομπα νερου..τρομπεν των δασων

Link to comment
Share on other sites

Καλο!

Παντως αν τα εβαζε κατω η VW με το ποσα ανταλλακτικα αλλαζονται χωρις λογο θα τους επερνε και θα τους σηκωνε. Το λεω και απο προσωπικη εμπειρια καθοτι στο προηγουμενο tsi μου εβγαινε περιοδικα καποια ενδειξη στο ταμπλω, η γνωστη που εχει να κανει με πολλα πραγματα, μου αντικατεστησαν σταδιακα τους αισθητηρες λ, και τους δυο, μετα καποια βαλβιδα κλπ χωρις μεχρι που το εδωσα να βρεθει η αιτια και φυσικα να λυθει το προβλημα. Ελπιζω ο καινουργιος ιδιοκτητης να το εχει λυσει μιας και κατα τα αλλα δεν ειχε παρουσιασει κανενα απολυτως προβλημα, αλλα και με αυτο δεν επηρεαζοταν καθολου η λειτουργια του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι το ψάχνετε το θέμα με το σφύριγμα. Κι εμένα μου το κάνει, από τότε που το πήρα. 11.000χλμ τώρα δεν έχει φανεί σαν πρόβλημα, αλλά σαν τρόπος λειτουργίας του κινητήρα αφού ούτε απόδοση έχει κόψει ποτέ ούτε βγάζει κάποιο σφάλμα. Ίσα ίσα είναι και πωρωτικός ο συγκεκριμένος ήχος, δεν υπάρχει άλλο αμάξι που να κάνει τέτοιο σφύριγμα σε τόσες λίγες στροφές :rolleyes:

Δεν μου φαίνεται για πρόβλημα και δεν το έχω ψάξει, ούτε σκοπεύω να το ψάξω ποτέ αφού έτσι ήταν από την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι το ψάχνετε το θέμα με το σφύριγμα. Κι εμένα μου το κάνει, από τότε που το πήρα. 11.000χλμ τώρα δεν έχει φανεί σαν πρόβλημα, αλλά σαν τρόπος λειτουργίας του κινητήρα αφού ούτε απόδοση έχει κόψει ποτέ ούτε βγάζει κάποιο σφάλμα. Ίσα ίσα είναι και πωρωτικός ο συγκεκριμένος ήχος, δεν υπάρχει άλλο αμάξι που να κάνει τέτοιο σφύριγμα σε τόσες λίγες στροφές :lol:

Δεν μου φαίνεται για πρόβλημα και δεν το έχω ψάξει, ούτε σκοπεύω να το ψάξω ποτέ αφού έτσι ήταν από την αρχή!

φιλε μου ειναι 1000% προβλημα!το ξερω μεσα απο την vw.σημερα που πηγα για service των 45000 ρωτησα ετσι απλα για να ξερω τι γινεται με αυτο το θεμα και μου ειπε το παιδι."Ε κλασικα απλα αλλαζουμε τροχαλιες τρομπες νερου" και δεν ξερω και εγω τι αλλο! χαχα.οποτε να εισαι σιγουρος οτι ειναι προβλημα!μετα απο το ψαξιμο που εχω ριξει για εμενα οπως ειπα ειναι Σ Ι Γ Ο Υ Ρ Ο!και τουλαχιστον εμενα δεν μυ αρεσει ο ηχος αυτος ειναι ελς και περναει κανα καναρινι το εχω ξαναπει!!!χαχα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι 1000% προβλημα!το ξερω μεσα απο την vw.σημερα που πηγα για service των 45000 ρωτησα ετσι απλα για να ξερω τι γινεται με αυτο το θεμα και μου ειπε το παιδι."Ε κλασικα απλα αλλαζουμε τροχαλιες τρομπες νερου" και δεν ξερω και εγω τι αλλο! χαχα.οποτε να εισαι σιγουρος οτι ειναι προβλημα!μετα απο το ψαξιμο που εχω ριξει για εμενα οπως ειπα ειναι Σ Ι Γ Ο Υ Ρ Ο!και τουλαχιστον εμενα δεν μυ αρεσει ο ηχος αυτος ειναι ελς και περναει κανα καναρινι το εχω ξαναπει!!!χαχα!

Δεν ξέρω βρε φίλε, τι είδους πρόβλημα να είναι όμως από τη στιγμή που το κάνουν όλα τα twincharger μοτέρ χωρίς να κόβει απόδοση ή να βγάζει λαμπάκι προβλήματος; Δεν φαίνεται να επηρεάζει σε κάτι τη σωστή λειτουργία του μοτέρ γι αυτό και υποθέτω ότι είναι απόρροια του τρόπου λειτουργίας κάποιου εξαρτήματος της μηχανής. Το να πάω, όσο έχω ακόμα εγγύηση, και να ζητήσω να μου αλλάξουν τρόμπες νερού κλπ χωρίς να είμαι βέβαιος ότι αυτό θα διορθώσει την κατάσταση δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να μου ψαχουλεύουν το αμάξι μαστόρια ;) Αν βρεθεί κάποια σίγουρη λύση που να αποδεικνύει ότι είναι πρόβλημα πάσο! Αλλά από όσο διαβάζω ό,τι και να έχει αλλαχθεί στα μοτέρ ο ήχος επανεμφανίζεται σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και το δικό μου το 6αρι TSI 160, όχι πολύ αισθητά ... ένα ανεπαίσθητο σφύριγμα στις γρήγορες αλλαγές..... ειδικά από 2α σε 3η και 3η σε 4η .... δεν έχω ούτε πτώση απόδοσης ούτε τίποτε.......

Το αμάξι το μέτρησα με το GTECH pro RR και έκανα χαλαρά... χωρίς καρφωτές και ζόρια 0-100 σε 8,67'' και έχει μόνο 2.500χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Ας προστεθω κι εγω λοιπον στο Club της....ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΗΣ ΚΟΥΝΙΑΣ !!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

εχω 11.000 χιλ και τελευταια ακουω τον ηχο με αποτομο πατημα γκαζιου σε χαμηλες στροφες. σε χτεσινη κοντρα που ειχα με διαδοχικα ανοιγματα τον ακουσα πολλες φορες τον ηχο !!!

Επαναλαμβανω ομως οτι το κανει ΜΟΝΟ σε αποτομο πατημα γκαζιου, δηλαδη οταν πιεζεται για να ανεβασει πιεση γρηγορα. σε πιο ηπιο πατημα γκαζιου δεν ακουγεται. εμφανιζει καποια καθυστερηση μετα στην επιταχυνση, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχει και πτωση σε αποδοση. Μου φαινεται οτι μπορει να εχει μικρη πτωση, αλλα δεν ειμαι βεβαιος επειδη το λιωνω πολυ τελευταια και το εχω συνηθισει πιο πολυ το γκαζι του.

Παντως το μπαρομετρο το βλεπω να τερματιζει αν πατησεις πολυ γκαζι, αλλα στο φασμα των 3500 στροφων δεν σταθεροποιειται σε τερμα πιεση, αλλα παιζει. θα το ανοιξω κι αλλες φορες να δω τι γινεται....

Με βλεπω κι εγω να παω συντομα για αλλαγη Ν75.......... :rolleyes::D παρεπιπτοντως ακομα δε καταλαβα τι σχεση η τρομπα νερου με τον ηχο αυτον....αφου και να την αλλαξεις δεν αλλαζει κατι. το θεμα ειναι η πτωση αποδοσης , οχι ο ηχος της σκουριασμενης κουνιας. κι οπως φαινεται η πτωση αποδοσης γινεται απο την Ν75.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω ενα πανεμορφο golfaki tsi gt sport το οποιο οταν παταω γκαζι και ειμαι στις 2,500 την στιγμη δηλαδη που κλεινει ο compressoras και ανοιγει turbo ακουγετε ενα σφυριγμα την ωρα που παταω το γκαζι για να ανοιξει και καποιες φορες ανοιγει λιγο αργοτερα.εκτος θεμα ηλεκτρονικου γκαζιου.πηγα μεσα που ειπαν οτι θα αλλαξω μια μαγνητικη την αλλαξα ημουν και μπροστα βεβαια και εσκασε για μια βδομαδα περιπου.μετα ξανα αρχισε το ιδιο το ξανα πηγα και μου ειπαν οιτι θα αλλαξω κατι αλλο τωρα απο την μαγνητικη και πισω.τελος παντων αυτη ειναι η ιστορια πεςριμενω αποψεις και παθωντες αν υπαρχουν!

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα....Το πήγα απο τα επίσημα και μου είπαν ραντεβού για αλλαγή τρόμπας νερού....το αυτοκίνητο ειναι TSI GT SPORT 140Hp με 10500κμ...

Σήμερα τελικά το πήρα με αλλαγή τρόμπας νερού. Πλέον σταμάτησε ο ήχος που έκανε σε απότομο πάτημα γκαζιού απο 2500 έως 3000 στροφές. Μαλιστα ο μηχανικός μου είπε πως πλεον οι τροχαλίες είναι ποιο ενισχημένες και έτσι δύσκολα χαλάνε..Για να δούμε...

ΥΓ...το πρόβλημα είχε αρχισει απο 05/04/09 και τελικά σήμερα το πήγα για αλλαγή λόγω δουλειάς..Ο θόρυβος μέσα στο διάστημα αυτό είχε αρχίσει να αυξάνεται και να το κάνει με μεγαλύτερη συχνότητα το σφύριγμα..Σίγουρα είναι πρόβλημα και ας είναι και ηχητικό..εγγυηση έχουμε όλα θα τα αλλάξουμε αν κάτι δεν πάει καλα.

ΥΓ2. η αλλαγή έγινε στον Λάτση (ΠΑΤΡΑ) και με τα παιδιά εκει είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Toν ηχο πλεον τον ακουω συνεχεια απο τοτε που μου τον εκανε πρωτη φορα, χωρις ομως να παρατηρω κενα σε αποδοση. τελικα ειναι φυσιολογικος ή οχι ο ηχος , εμαθε κανεις τιποτα καινουριο??

Link to comment
Share on other sites

Toν ηχο πλεον τον ακουω συνεχεια απο τοτε που μου τον εκανε πρωτη φορα, χωρις ομως να παρατηρω κενα σε αποδοση. τελικα ειναι φυσιολογικος ή οχι ο ηχος , εμαθε κανεις τιποτα καινουριο??

Link to comment
Share on other sites

Toν ηχο πλεον τον ακουω συνεχεια απο τοτε που μου τον εκανε πρωτη φορα, χωρις ομως να παρατηρω κενα σε αποδοση. τελικα ειναι φυσιολογικος ή οχι ο ηχος , εμαθε κανεις τιποτα καινουριο??

Εμένα σήμερα που το πήγα μου είπαν ότι έχει να κάνει με την τρόμπα νερού και περιμένουν εγκύκλιο για βελτιωτική κίνηση από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω περιμενω νεα καθως εχω βαλει 2 αντλιες νερου κ ο ηχος μετα λιγο καιρο εμφανιζεται.

δεν το δινω ομως κ για αλλη αλλαγη εκτος κ αν βρουν μονιμο τροπο αντιμετωπισης κ οχι για μερικους μηνες

Link to comment
Share on other sites

το κανει και το δικο μου golf 6 .το κανει απο τα 1000χλμ περιπου.σημερα εχω 4000.

δεν εχω παρατηρησει μειωση αποδοσης.

αν το παω στην vw και τους πω κανει τον θορυβο τι σου λενε?

σου αλλαζουν εξαρτημα?

η απλα το κλασικο ''ετσι κανουν ολα''?

Link to comment
Share on other sites

το κανει και το δικο μου golf 6 .το κανει απο τα 1000χλμ περιπου.σημερα εχω 4000.

δεν εχω παρατηρησει μειωση αποδοσης.

αν το παω στην vw και τους πω κανει τον θορυβο τι σου λενε?

σου αλλαζουν εξαρτημα?

η απλα το κλασικο ''ετσι κανουν ολα''?

Γενικά από ότι κατάλαβα, είναι ένα πρόβλημα κλασικό, που δεν δημιουργεί περαιτέρω προβλήματα στον κινητήρα, και ψάχνουν την λύση του στο εργοστάσιο, κάποια στιγμή θα δώσουν λύση και θα κάνουν διορθωτική ενέργεια σε αυτό το πλαίσιο........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.