Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

golf V gt sport 6500Km = αλλαγή αντλίας νερού!

Περιμένω ανταλλακτικό για αντικατάσταση και βλέπουμε....

ΥΓ. Έλεος με αυτά τα ηλεκτρικά παράθυρα! Κάνουν ότι θέλουν, όποτε θέλουν... όμως, οτο μηχανημα δεν εντοπίζει βλάβη οπότε αλλαγή δεν έχει προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου 2 εχω αλλαξει κ τπτ δεν εγινε οσον αφορα το σφυριγμα

πλεον σου λενε οτι ειναι "φυσιολογικο" να το κανει

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου 2 εχω αλλαξει κ τπτ δεν εγινε οσον αφορα το σφυριγμα

πλεον σου λενε οτι ειναι "φυσιολογικο" να το κανει

Εμενα παντως εξαφανισθηκε με αλλαγη της Ν75

Link to comment
Share on other sites

χμ χθες την αλλαξα θα το προσεξω περισσοτερο κ θα σας πω

ΥΓ οι στροφες να ειναι 2000 κ οχι 2500 στο αποτομο πατημα του γκαζιου

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ εγω λοιπον εβαλa αναβαθμιση κουνιας~!!~ χαχχα αυριο συνεργειο....και το καλο ειναι οτι οταν το αγοραζα ηξερα οτι κατι εχει με την αξιοπιστια 1! χχααχ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ εγω λοιπον εβαλa αναβαθμιση κουνιας~!!~ χαχχα αυριο συνεργειο....και το καλο ειναι οτι οταν το αγοραζα ηξερα οτι κατι εχει με την αξιοπιστια 1! χχααχ

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα μην φοβασαι.οτι και αν ειναι δεν φενεται να δημιουργει καποιο προβλημα παρπαπανω.μενει μονο ο σπαστικος ηχος.η αληθεια ειναι οτι αν και δεν μου το εχει πει μαστορας αλλα το εχω καταλαβει εγω παιζει το προβλημα να ερχετε απο την βαλβιδα ν75 γιατι ενω εμενα μου ειχε σταματησει ο ηχος (γιατι ετσι γουσταρε χαχα) αρχισε να ακουγεται παλι.ετυχε και πηγα στο συνεργειο για service και μου ειπε ο μηχανικος ελα να σου αλλαξω σκαστρα και ν75 γιατι θα σου βγαλει προβλημα το κλασικο συμπτωμα που το αμαξι δεν παει βημα.ετσι μου τα αλλαξε και απο τοτε δεν εχω ακουσει ουτε για πλακα τον ηχο.παρολο που η 4 ή 5 δεν θυμαμαι αντλια νερου που ειχα αλλαξει μουεκανε θορυβο.συμπερασμα ή φταιει η σκαστρα ή η ν75.

Link to comment
Share on other sites

α και να σου πω το εξης.επειδη το αμαξακι σου ειναι καινουργιο μην του βγαλεις τα ματια οπως εγω που το πηγαινα συνεχεια για αλλαγη αντλιας.η αντλια ειναι πολυ μεσα και ξιλονονται αρκετα πραγματα.ετσι και αλλιως και να σου αλλαξουν ΑΝ σου αλλαξουν θα εχεις το ιδιο προβλημα.αυτα.....!περιμενω να ακουσω τελικα τι παιζεται με το δικο σου tsi

Link to comment
Share on other sites

θαπαω μοα βολτα σ ελιγακι . Απλα ρε παιδια ειναι ελεος δεν μπορουνε να βρουνε τι ειναι η τι δεν ειναι ? Απο ξενα φορουμς δεν ξερουμε τιποτα παραπανω στο θεμα?>

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα στα 50000χλμ αντλια νερου,σκαστρα και την βαλβιδα του τουρμπο.και τωρα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου λεει ακουγεται ...ΕΙναι φυσιολογικο ...... ! ΑΑΧΧΑ

Ετσι μου παν...

Το αλλο το τρελο το ξερετε ? Η Ν75 βγαζει λαμπακι......! ΑΧΧΑΑΧ

Ρε παιδια θεσαλλονικη καμια σοβαρη αντιπροσωπεια υπαρχει ? Να παρω ενα τηλεφωνο να παω δηλαδη ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου λεει ακουγεται ...ΕΙναι φυσιολογικο ...... ! ΑΑΧΧΑ

Ετσι μου παν...

Το αλλο το τρελο το ξερετε ? Η Ν75 βγαζει λαμπακι......! ΑΧΧΑΑΧ

Ρε παιδια θεσαλλονικη καμια σοβαρη αντιπροσωπεια υπαρχει ? Να παρω ενα τηλεφωνο να παω δηλαδη ελεος...

Αρζουμανιδης στα Ν.Μουδανια.Απο εκει το πηρα και ειναι αψογοι και στην εξυπηρετηση και στα παντα και παντα προθυμοι να βοηθησουν.Μπαινεις και χαιρεσαι να τους βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

για το golf 6 δεν ξερω ισως και να αναβει φωτακι.αν και δεν νομιζω.φανταστειτε τι θα γινοταν στο καντραν αν αναβε φωτακι για καθε βαλβιδα.ΤΣΙΡΚΟ.χχαχαχαχ.και τι ειπαν?ειναι ο φυσιολογικος ηχος? Α ΚΑΛΑΑ.το εχω ξανα πει πιο πανω.ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΝΑ ΣΦΥΡΑΝΕ που καθε ασχετος στις αντιπροσωπειες λεει οτι ετσι κανει το αμαξι.α ρε το ψεμα παει συννεφο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκρικμενο σφυριγμα δεν επηρεαζει τη σωστη λειτουργια του κινητηρα, ειναι ομως ενοχλητικο. Μεταφραση απο τα γερμανικα:

The noise comes from the magnetic coupling of the compressor is engaged. The noise usually occurs only after a mileage of 3,000 km or more. Replacing the magnetic coupling (in the integrated water pump) only has a short recovery. The problem with VW is known and is being processed. Until a final shut down is known, the workshops are instructed no repairs made. . Nevertheless, the problem in any case, refund to the pressure on VW to increase. VW wants to autumn 2009, a problem-solving can be found.

Συνεπως περιμενουμε σχετικα συντομα καποια λυση εκ Γερμανιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καλώς σας βρήκα όλους στο forum, το οποίο μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο από τότε που απέκτησα ένα ωραιότατο golfακι tsi 140.

Λοιπόν είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το τσίριγμα - σκουριασμένη κούνια - τρίξιμο, και σήμερα πιστεύω πως κατάφερα να βρω λύση. Μαθαίνω, λοιπόν, ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα το βγάζουν μετά από 2-3 χιλ. χλμ. ακόμα και τα καινούρια tsi (thanos katsas) και πρόκειται για την τρόμπα νερού, που είναι πακέτο με τη μαγνητική βαλβίδα τη σκάστρα κ.α., και επίσης ότι πρόκειται για κάτι αναλώσιμο. Ανάλογα με τη χρήση, μου είπε ο τεχνικός, το βγάζουν όλα τα tsi αργά ή γρήγορα, ανάλογα με τη χρήση, και αντικαθίσταται αμα είσαι μέσα στην εγγύηση, αλλιώς είναι πολύ ακριβή η ιστορία (κατάφερα να μάθω ότι μόνο τρόμπα μαζί με εργατικά πάει γύρω στα 300 ευρώ). ¶μα θες τα αλλάζεις, αλλιώς, μου λέει ο τεχνικός, απλά το αφήνεις έτσι, και το αλλάζεις όταν σε ενοχλεί πια πολύ ο θόρυβος ή όταν κάνει συνέχεια διακοπές, αλλά δε σου εγγυάται κανείς ότι μετά την αλλαγή δε θα ξαναρχίσει πάλι σε 2000-3000 χλμ. Πολύ διαφωτιστικό το προηγούμενο σχόλιο του vwwv74, πιστεύω ότι συμφωνεί απόλυτα με τη δικιά μου ιστορία, και ότι αυτή θα πρέπει να είναι η αλήθεια για το τι συμβαίνει.

Εμένα προσωπικά μου κάνει το θόρυβο, αλλά δε με ενοχλεί στην ακοή, ούτε έχει παρουσιάσει ποτέ κομπιάσματα ή διακοπές στην επιτάχυνση, εκτός μιας φοράς, που απλά άφησα το γκάζι και το ξαναπάτησα τέρμα και το αμάξι ακουσε κανονικά. Οπότε, μέχρι νεωτέρας οδηγίας από Γερμανία, δε σκοπεύω να αλλάξω τίποτα. Αυτά.

ΥΓ @mihalis19 αγόρι μου αυτό με τις 3 αλλαγές τρόμπας δεν το έχω ξανακούσει! Πως δεν πήγες να παίξεις κανα τζόκερ με τέτοια τύχη!

Link to comment
Share on other sites

vathom ελπιζω να εχεις δει αυτο που ειχα γραψει παλια.

σημερα ηταν η μερα να αλλαξω την δευτερη τρομπα νερου.παω πρωι πρωι κατα τις 9 περναει καμποση ωρα το πιανει ο μηχανικος αρχιζει λυσε λυσε λυσε μετα απο αρκετη ωρα βαζει την τρομπα νερου αρχιζει δενει δενει δενει κατεβαζει το αμαξι γεμιζει με paraflu μιλαμε λιγο το σπρωχνει πισω και βλεπουμε εκπληκτοι ολο το praflu κατω!ΜΑΝΤΕΨΤΕ! προβληματικη τρομπα νερου.μετα απο αυτο το θεαμα ο ενας με τα χερια στο κεφαλι να λεει αυτα δεν γινονται ο αλλος που το εφτιαχνε να εχει αρχισει τα βρισιδια αλλοι να μου λενε πουλα το ο αλλος να μου λεει πεξε joker μονο σε εσενα αυτα.και η πιο σημαντικη φραση που ακουσα απο εναν ηταν μηχανικο ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ ΤΗΣ VW.παιδια δεν ξερω τι να πω δεν αντεχω αλλο!το σιγουρο ειναι οτι μετα απο καποιο καιρο ξερω οτι θα πρεπει να ξανα παω για να αλλαξω και την επομενη τρομπα νερου!

ηταν ιστορια απιστευτη.με κοιταζαν εμενα και το golfaki μου οι μηχανικοι λες και τους καναμε κατι.χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

μετά από ταξίδι και όχι μεγάλο μόνο 100km με το κάνω όπισθεν σε ανηφορικό κομμάτι για να παρκάρω ακούω τον ήχο τον συγκεκριμένο "σκουριασμένη κούνια που αναφέρατε". τον άκουσα μόνο μία φορά και για πολύ λίγο στην αρχή που έκανα όπισθεν και μετά τίποτα. έτσι κάνει και σε εσάς? το αμάξι το έχω 1 1/2 χρόνο και έχω κάνει 25000km να αρχίσω να ανησυχώ???

Link to comment
Share on other sites

μετά από ταξίδι και όχι μεγάλο μόνο 100km με το κάνω όπισθεν σε ανηφορικό κομμάτι για να παρκάρω ακούω τον ήχο τον συγκεκριμένο "σκουριασμένη κούνια που αναφέρατε". τον άκουσα μόνο μία φορά και για πολύ λίγο στην αρχή που έκανα όπισθεν και μετά τίποτα. έτσι κάνει και σε εσάς? το αμάξι το έχω 1 1/2 χρόνο και έχω κάνει 25000km να αρχίσω να ανησυχώ???

Να μην ανησυχεις.Ο ηχος που ακουσες δεν ειναι αυτος που αναφερεται εδω μεσα.Τον εχω ακουσει κ εγω κανα δυο φορες αλλα ειναι ασχετος με το θεμα.Τον ηχο θα τον ακουσεις σε πληρη επιταχυνση του αυτοκινητου οχι σε οπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχεις.Ο ηχος που ακουσες δεν ειναι αυτος που αναφερεται εδω μεσα.Τον εχω ακουσει κ εγω κανα δυο φορες αλλα ειναι ασχετος με το θεμα.Τον ηχο θα τον ακουσεις σε πληρη επιταχυνση του αυτοκινητου οχι σε οπισθεν.

σωστος.

Link to comment
Share on other sites

@μιχαλης19 xaxa ωραίος αυτά είναι... ρε μήπως κάναμε μ@λ@κία που δεν αγοράσαμε ιάπωνα? τόσα προβλήματα?vw σου λέει μετα...

@gtse δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά ...θα σε αγχώσω. Εγώ πιστύω ότι σε λίγο θα στο βγάλει. Εγώ το ακούω και στην 1η και στην οπιθεν, αλά βέβαια το άκουσα πρώτα σε πλήρη επιτάχυνση...

Link to comment
Share on other sites

@μιχαλης19 xaxa ωραίος αυτά είναι... ρε μήπως κάναμε μ@λ@κία που δεν αγοράσαμε ιάπωνα? τόσα προβλήματα?vw σου λέει μετα...

@gtse δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά ...θα σε αγχώσω. Εγώ πιστύω ότι σε λίγο θα στο βγάλει. Εγώ το ακούω και στην 1η και στην οπιθεν, αλά βέβαια το άκουσα πρώτα σε πλήρη επιτάχυνση...

θα επερνα ιαπωνα αλλα συγκεκριμενο.ζω σε λαθος εποχη...αν μολις εβγαινε το παλιο type r θα το ειχα παρει.αλλα το καινουργιο βλεπεις πως το εκαναν....

καποια στιγμη ισως ακουστει αλλα δεν νομιζω ακομα.μαζευω πολυ γρηγορα χιολιομετρα και τοσο καιρο δεν εχω ακουσει κατι μετα την αλλαγη της ν75 και της σκαστρας.θα δειξει η αυτοψια...αλλα ρε συ μου κανει εντυπωση που ακουγεται σε εσενα στην οπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

Στήν αρχή το άκουγα μόνο στην πλήρη επιτάχυνση. Τώρα έχει χειροτερέψει, και το ακούω στο ελάχιστο πατημα γκαζιού, αφού ζεσταθεί το αμάξι. Όντως το νέο type-r δε λέει πολλά. Το έχω οδηγήσει και νομίζεις ότι οδηγάς παλιότερο αμάξι... Αν επιτρέπεται, μήπως ξέρεις πόσο πάει η αλαγή, αν δεν είχες εγγύηση, όπως εγώ? ;)

Edited by vathom
Link to comment
Share on other sites

Στήν αρχή το άκουγα μόνο στην πλήρη επιτάχυνση. Τώρα έχει χειροτερέψει, και το ακούω στο ελάχιστο πατημα γκαζιού, αφού ζεσταθεί το αμάξι. Όντως το νέο type-r δε λέει πολλά. Το έχω οδηγήσει και νομίζεις ότι οδηγάς παλιότερο αμάξι... Αν επιτρέπεται, μήπως ξέρεις πόσο πάει η αλαγή, αν δεν είχες εγγύηση, όπως εγώ? B)

δεν εχω ιδεα αλλα αυριο θα παω με μεχρι την vw για να δω για εξατμιση που θελω να βαλω.ελπιζω να θυμηθω να ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ εγω λοιπον εβαλa αναβαθμιση κουνιας~!!~ χαχχα αυριο συνεργειο....και το καλο ειναι οτι οταν το αγοραζα ηξερα οτι κατι εχει με την αξιοπιστια 1! χχααχ

Στο δικό μου 160άρι, στα 700 χλμ είχε σκάσει ένα λαστιχάκι της σκάστρας και μπήκε σε safe mode.

Μου άλλαξαν όλα τα λαστιχάκια της περιοχής, τη Ν75 και την σκάστρα προληπτικώς και μέχρι τα 1500 χλμ ήταν όλα οκ.

Από τα 1500χλμ και μετά ακούγεται αυτό το ''τσίριγμα'' σε κάθε αλλαγή ταχύτητας με πλήρες πάτημα του γκαζιού, αλλά πτώση απόδοσης δεν παρατήρησα.

Από την άλλη, όταν οδηγώ για πολλή ώρα το αμάξι μου φαίνεται ότι χάνει σε απόδοση, αλλά αυτό οφείλεται μάλλον στο ότι τα άλογα εύκολα συνηθίζονται.

Προς το παρόν δεν το πάω για σέρβις, δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

φιλε δυστηχως εχεις πεσιμο αποδοσης.... Ειχα κρατησει χρονους σε επιταχυυνσεις προληπτικα.....Καθυστερει να δωσει πληρη επιταχυνση πλεον ....Δεν ειναι τοσο εμφανη αλλα υπαρχει .. τουλ κατα 0,4δευτ ... Πειτε μου σας παρακαλω μια ΣΩΣΤΗ αντιπροσωπια ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ να παρω τηλ να οτυς τα πω και να παω απο εκει να μου το αλλαξουν . Εδω σερρες μουπαν ειναι φυσιολογικο....βαριεμαι να κανω οτι δεν ειμαι ελεφαντας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.