Jump to content
Guest THOMAS21

Σκούπα ή βαρελάκι?

Recommended Posts

Guest super sayian
Παιδια μηπως ξερετε εαν ταιριαζει καποια σκουπα στο 9Ν?Θα εβαζα βαρελι αλλα παει 250 το BMC.Της simota παντως δεν ταιριαζει.Ξερετε ποια?

τι εννοεις με το ταιριαζει?για τα vw δε βγαινει συγκεκριμενα αλλα δουλευουν κανονικα κ ολοι αυτες παιρνουν,υπαρχει κ green με 180 περιπου

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με το ταιριαζει?για τα vw δε βγαινει συγκεκριμενα αλλα δουλευουν κανονικα κ ολοι αυτες παιρνουν,υπαρχει κ green με 180 περιπου

Ρε παιδιά και εγώ το έχω ψάξει με τις σκούπες και πέραν του ότι αυτές που υπάρχουν δεν χωράνε σε 9Ν (μπροστά έχει πολύ λίγο χώρο), η τρύπα που υπάρχει για να μπαίνει αέρας είναι μικρή, τόσο μικρότερη από την σκούπα που δεν πρόκειται να δημιουργηθεί ποτέ ram-air effect, εκτός και αν ανοιχτεί τρύπα στην μετώπη. Οπότε τζάμπα θα βάλετε σκούπα αν βάλετε. Κατά τη γνώμη μου αυτήν την στιγμή μόνο το βαρελάκι θα κάνει δουλειά, κια ακόμη καλύτερα αν μπει ίσια προς την μάσκα (χωράει αν το βάλεις κοντα στην τρύπα για τον αέρα) και όχι να κάνει τον κύκλο του μηχανοστασίου. Επειδή είναι να το βάλω κιόλας τις επόμενες εβδομάδες, όταν το κάνω θα ενημερώσω για αποτελέσματα (και παράλληλα θα το ψάξω και λίγο ακόμα με τις σκούπες γιατι δεν έχω καταλήξει σε ένα ξεκάθαρο συμπέρασμα ακόμη).

Παιδια μηπως ξερετε εαν ταιριαζει καποια σκουπα στο 9Ν?Θα εβαζα βαρελι αλλα παει 250 το BMC.Της simota παντως δεν ταιριαζει.Ξερετε ποια?

Παρεπιπτόντως, η BMC βγάζει και βαρελάκι πλαστικό, όχι ανθρακονημάτινο, με κόστος 150 ευρώ περίπου. Αν και γνώμη μου είναι αν είναι να κάνεις μια δουλειά κάντην σωστά. Η θερμοκρασία του εισερχόμενου στον κινητήρα αέρα παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοσή του.

Edited by Kosmo17
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παίδες μετά απο ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές με ΠΟΛΛΑ setup έχω καταφέρει να έχω (εν κινήσει πάντα) ΙΔΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ !!

Κοινώς;;;

20 Βαθμοί έξω;;20 Βαθμοί στην εισαγωγή.....0 βαθμοί έξω;;; 0 ΒΑΘΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ !!!!

Καμία απώλεια δύναμης απο θερμοκρασία.Καί τί μου λέτε εσείς τώρα...Καμία σκούπα δέν το κάνει αυτό....

Το μόνο που δέν έχω καταφέρει ακόμα είναι να την κατεβάσω ΚΑΤΩ απο αυτή του περιβάλλοντος ;):lol:

Ε μήν το παρακάνουμε κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερετε εαν ταιριαζει καποια σκουπα στο 9Ν?Θα εβαζα βαρελι αλλα παει 250 το BMC.Της simota παντως δεν ταιριαζει.Ξερετε ποια?

Φιλε Polista απο τι ξερω και εχω δει απο το φιλο μας Polo123 η σκουπα που παει κουτι στο POLO 9N ειναι της JR μια!!!!Απλως ρωτησε τον Polo 123 για περισσοτερες πληροφοριες!!!!!

Και εγω στο POLO 6N2 φοραω σκουπα αλλα τις SIMOTA!!!Eιλικρινα καμια σχεση σκουπα με Βαρελακι!!!!!

Μοntoya.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παίδες μετά απο ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές με ΠΟΛΛΑ setup έχω καταφέρει να έχω (εν κινήσει πάντα) ΙΔΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ !!

Κοινώς;;;

20 Βαθμοί έξω;;20 Βαθμοί στην εισαγωγή.....0 βαθμοί έξω;;; 0 ΒΑΘΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ !!!!

Καμία απώλεια δύναμης απο θερμοκρασία.Καί τί μου λέτε εσείς τώρα...Καμία σκούπα δέν το κάνει αυτό....

Το μόνο που δέν έχω καταφέρει ακόμα είναι να την κατεβάσω ΚΑΤΩ απο αυτή του περιβάλλοντος  :)  :D

Ε μήν το παρακάνουμε κιόλας....

Δεν μας λές και πώς?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το ακούσουμε όλοι αυτό, μπας και πάρουμε καμμιά ιδέα.

Όσον αφορά τον χώρο στο 9Ν είναι μεν περιορισμένος αλλά σκούπα χωράει μια χαρά. Δες αυτήν της green και θα καταλάβεις τι εννοώ. Παρεπιμπτόντως εκτός από το πλαστικό που βάζει αέρα από την μετώπη (το οποίο ξεβιδώνει και η μετώπη γίνεται μεγαλύτερη) αέρας μπορεί να μπεί και από το σημείο της μάσκας που είναι το σηματάκι της VW. Εγώ όμως άνοιξα και μια extra μετώπη και από την άλλη μεριά :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα το BMC το βαρελι.Το εκανα 7-8 ανοιγματα το αμαξι.Ενταξει ρε αλλα δεν εκανε και την διαφορα που περιμενα.Πηρε πολυ λιγο μετα τις 4000 στροφες αλλα τοσο που δεν θα καταλαβαινε καποιος πιστευω.Δεν ενθουσιαστηκα γενικα καθολου και πιστευω οτι δεν αξιζει τα φραγκα.Θα προτιμουσα μια σκουπα που ειναι και αρκετα φθηνοτερη..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Polista απο τι ξερω και εχω δει απο το φιλο μας Polo123 η σκουπα που παει κουτι στο POLO 9N ειναι της JR μια!!!!Απλως ρωτησε τον Polo 123 για περισσοτερες πληροφοριες!!!!!

Και εγω στο POLO 6N2 φοραω σκουπα αλλα τις SIMOTA!!!Eιλικρινα καμια σχεση σκουπα με Βαρελακι!!!!!

Μοntoya.

Πιστευεις οτι καλυτερα σκουπα παρα βαρελι?παντως εγω σε αυτο καταληγω εαν βρω την καταλληλη..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα το BMC το βαρελι.Το εκανα 7-8 ανοιγματα το αμαξι.Ενταξει ρε αλλα δεν εκανε και την διαφορα που περιμενα.Πηρε πολυ λιγο μετα τις 4000 στροφες αλλα τοσο που δεν θα καταλαβαινε καποιος πιστευω.Δεν ενθουσιαστηκα γενικα καθολου και πιστευω οτι δεν αξιζει τα φραγκα.Θα προτιμουσα μια σκουπα που ειναι και αρκετα φθηνοτερη..

Μήν κρίνεις κάτι τόσο εύκολα.Πρέπει να κάνεις πρώτα κάποια χιλιόμετρα για να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος στα νέα δεδομένα.Να μήν σου πώ να έβγαζες και τον πόλο για να μηδενιστούν οι τιμές.

Και κάτι ακόμα.¶ν δέν ανοίξεις τρύπα με φρέσκο αέρα απο μπροστά, το έχασες το παιχνίδι.¨Οπως έχεις και την σκούπα έτσι πρεπει να έχεις και το βαρελάκι.Αλλιώς δέν θα καταλάβεις την διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο φιλε pinochio... Απλα τωρα εσυ θα το εκανες σε καινουριο αμαξι τρυπα...? το βαρελακι λογικα πρεπει να μπηκε στην θεση που τραβαει απο μαμα...

Εν τελει σκουπα στο 9Ν εχει κανεις να μας δειξει φωτο εγκατεστημενη...?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο φιλε pinochio... Απλα τωρα εσυ θα το εκανες σε καινουριο αμαξι τρυπα...? το βαρελακι λογικα πρεπει να μπηκε στην θεση που τραβαει απο μαμα...

Εν τελει σκουπα στο 9Ν εχει κανεις να μας δειξει φωτο εγκατεστημενη...?

Oριστε ρε παιδια σκουπα απο 9n!!!!Δειτε την πως ειναι τοποθετημενη!!!!Ειναι της JR και ειναι κουτι πανω στο αμαξι!!!!

Ελπιζω ο φιλος Polo123 να μην εχει κανενα προβλημα που δημοσιευσα αυτη την φωτογραφια!!!!!

Μontoya.

post-83-1117993586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήν κρίνεις κάτι τόσο εύκολα.Πρέπει να κάνεις πρώτα κάποια χιλιόμετρα για να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος στα νέα δεδομένα.Να μήν σου πώ να έβγαζες και τον πόλο για να μηδενιστούν οι τιμές.

Και κάτι ακόμα.¶ν δέν ανοίξεις τρύπα με φρέσκο αέρα απο μπροστά, το έχασες το παιχνίδι.¨Οπως έχεις και την σκούπα έτσι πρεπει να έχεις και το βαρελάκι.Αλλιώς δέν θα καταλάβεις την διαφορά...

To βλεπω λιγακι ως ρισκο να ανοιξω τρυπα καινουρια.Οποτε μαλλον θα βαλω την σκουπα της JR που ταιριαζει κουτι.Δε πολυψηνομαι να μπλεξω σε πατεντεσ με τη μετωπη..

Απο που το πηρες? Το εχεις τοποθετησει σωστα? Το 75αρι εχεις ε?

Ναι το 75αρι.Δεν το αγορασα.Απλα το εβαλα για δοκιμη.Οσον αφορα την τοποθετηση δε μου εκανε και την καλυτερη δυνατη εκεινη τη στιγμη.Εχωσε το βαρελακι απλα εκει που παιρνει αερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μήν κολάτε με την τρύπα στην μετώπη.Όλα μια ιδέα είναι.

Και γώ όταν την έκανα ΗΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ το αμάξι.

Δηλαδή τώρα σοβαρά, εσείς περιμένετε το αμάξι να έχει απόδοση με σκούπα, την στιγμή που έχει μια ΟΠΗ με σχήμα ΦΛΟΥΔΑΣ που ούτε κάν έχει επαφή με το περιβάλλον;;;

Έλεος ρε παιδιά.Δέν γίνεται να τα έχετε όλα χωρίς να θυσιάσετε τίποτα.

Όταν λέω ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ=ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ το εννοώ...

Και στην τελική, μοντίφες απο λιπόψυχους, λιπάμαι αλλά δέν είναι μοντίφες...

Δηλαδή το να ανοίξεις τον εγκέφαλο και να ξανακολλήσεις την EPROM είναι λιγότερο βιασμός απο το να κάνεις μιά τρυπούλα 5Χ5 cm στην μετώπη για να πάρει αέρα το αμάξι σου;;;;

Πάω πάσο.... :D<_<B)

Link to comment
Share on other sites

εχει σημασια τι σωληνες χρησιμοποιεις?εγω εχω ανοι3ει τρυπα μπροστα(σιγα το πραγμα)και εχω βαλει ενα αλουμινενιο σωληνα που μετα τον συνδεω με τον πλαστικο μαμα ως το μαμα φιλτροκουτι με φιλτρο ελευθερας τησ ΚΝ.βλεπετε κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ευτυχως στο πενταρι, ειναι ετοιμο το ανοιγμα και δεν χρειαζεται να το κανω... :)

Απο οτι βλεπω λοιπον, μπαινει και στο Polo...Αυτη της JR ειναι για το POlo...?

Η απλα για καποιο αλλο μοντελο, και ταιριαξε..?

Πειτε, να ξερει και καποιος τι να ζητησει tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω λοιπον, μπαινει και στο Polo...Αυτη της JR ειναι για το POlo...?

Η απλα για καποιο αλλο μοντελο, και ταιριαξε..?

δεν ξέρω...το μονο που ξέρω είναι ότι μπαίνει κουτί σε πόλο :(

στην green που την είδα στη φώτο νομίζω ότι έχεις κάνει γωνία με τα κολάρα για να την ταιριάξεις και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο νομίζω..

ασφαλώς και δε με πειράζει ρε δοκτορα montoya

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπαει λιγο....Θα δουμε πρεπει να ψαξω πολυ, μπας και κατεβει η τιμη...

Αλλα παλι, δεν μας ειπες ποιο μοντελο ειναι...Ηταν για Polo 9N συγκεκριμενα...?

Δεν υπαρχουν βλεπεις και πολλοι αντιπροσωποι της JR....

Edited by polistas
Link to comment
Share on other sites

Τσιμπαει λιγο....Θα δουμε πρεπει να ψαξω πολυ, μπας και κατεβει η τιμη...

Αλλα παλι, δεν μας ειπες ποιο μοντελο ειναι...Ηταν για Polo 9N συγκεκριμενα...?

Δεν υπαρχουν βλεπεις και πολλοι αντιπροσωποι της JR....

δεν ξερω ρε παιδια εμένα ο μηχανικός μου, μου την έφερε...και όπως είδατε στη φωτο που δημοσιευσε ο δοκτορας μπαίνει οκ και χωρις γωνίες σωληνώσεων...λογικά κάνει για πολλά μοντέλα...και ευτυχώς και για το πόλο.πηγαίνετε σ'ενα μαγαζί και θα την καταλάβετε ποια ειναι..δεν πρέπει να έχει και πολλές η jr..είναι η κλασική της

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το θεμα ειναι οτι με ρωτανε για ποιο μοντελο ειναι γιαυτο.Τλσπα θα πω οτι ειναι και για πολο.Παντως Thanks για τις πληροφοριες και Sorry αν σε..ψιλοεπριξα..

Link to comment
Share on other sites

Παντως Thanks για τις πληροφοριες και Sorry αν σε..ψιλοεπριξα..

τι λες ρε?σιγά!

εγώ πρήζω άλλους... ;)

υγ. πρέπει να είναι για 206 αν δεν κάνω λαθος...τώρα μου ήρθε

Edited by polo123ps
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.