Jump to content
vadergr

Passat 1.4 Tsi Vs 1.6fsi/2.0fsi

Recommended Posts

Εγω παιδια συμπληρωσα απιονισμενο νερο καπου στα 11500χλμ οταν ειχε πεσει η ενδειξη κατω απο το min καπου 1,5 δαχτυλο.Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο ανησυχιτικο να βαλεις απιονισμενο μιας και το G-12 ενταξει μπορει να κραταει μεχρι και -35 βαθμους(παραδειγμα).Ε τωρα με το απιονισμενο που θα συμπληρωσεις παει στους -25 ε δεν θα γινει και τιποτα.Τα λογια αυτα μου τα ειπε και τεχνικος της VW.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν συμπληρώσεις λίγο. Αν όμως αυτό γίνεται τακτικά το πρόβλημα δεν είναι στην ψύξη τόσο αλλά στο ότι το νερό προκαλεί διάβρωση στο κύκλωμα ψύξης με όλα τα επακόλουθα που συνεπάγεται αυτό και ας μη ξεχνάμε ότι το G-12 έχει ως έργο και την λίπανση της αντλίας νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Αν και εχώ πάνω από τρια χρόνια το passatempo μου τώρα τελευταία σας πήρα χαμπάρι :mellow:tongue.gif Λοιπόν σχέτικα με το θέμα, κάπου στα 60.000 χλμ ,δεν θυμάμαι ακριβώς, έβγαζε συνεχώς την ένδειξή για να συμπληρώσω νερό στο ψυγείο.Ενώ συμπλήρωνα απιονισμένο νερό,έχανε συνεχώς. Το πήγα στην αντιπροσωπεία και τελικά αλλάξαμε διακλαδοτή(ή διακλαδοτήρα) νερού!

Link to comment
Share on other sites

140 ίππους στις 4.950 στροφές... 225 ροπή στις 2.170 και το καινούργιο Avensis πάει και αυτό "περίπατο"... :D

http://www.autotriti.gr/news/preview_news....S_DATA_ID=73704

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το Σάββατο το πρωί πήγε το Passat για να δυναμομετρηθεί σε δυναμόμετρο DYNOJET και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής...

140 Hp (125 τροχό) και 21 κιλά ροπή (max) και σταθερά γύρω στα 20 κιλά...

Το αυτοκίνητο είναι "μαμά", TSI 122 και 17.500χλμ..

Τα σχεδιαγράμματα μόλις τα πάρω γιατί το Σάββατο δεν μπορούσε να τα εκτυπώσει λόγω βλάβης εκτυπωτή...

Μου είπαν να πω στην αντιπροσωπεία κάτι για διαρροή στους πολλαπλασιαστές...(δεν κατάλαβα τι εννοεί)

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Νέος στο forum και στη VW γενικότερα, μιας και σε λίγες μέρες θα παραλάβω το λευκό Passat R-Line 1.4tsi...

Ψάχνοντας να βρω διάφορες πληροφορίες για το passat, διάβασα και μερικά από τα γραφόμενα εδώ και ομολογώ πως έχω ήδη ψιλο-απογοητευθεί, χωρίς καν να έχω πάρει ακόμα τ' αμάξι.

Όντας ακόμα, κάτοχος ενός Hyundai Coupe S145 (turbo μετατροπή του μαμά 1.600cc, από την Ελληνική αντιπροσωπεία) του 2003, με 145.000 δύσκολα και σκληρά χιλιόμετρα στη πλάτη του και "φυσιολογικά" φαινόμενα όπως το να καταναλώνει λάδια και ψυκτικά υγρά, δεν έχω ζήσει.

Ελπίζω αυτά που μέχρι τώρα έχω διαβάσει, να αποτελούν μεμονωμένα περιστατικά και όχι το κανόνα, για ένα βραβευμένο κατά τα άλλα, κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες και με το καλο να παραλαβεις το αμαξι!!

Αν θελεις κανε μια παρουσιαση σου στην ''Παρουσιαση νεων μελων''.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις πριν παρεις το αμαξι.Ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες που μπορουσες να κανεις και πιστυεω μολις μπεις μεσα και το οδηγησεις θα καταλαβεις αμεσως τις διαφορες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Νέος στο forum και στη VW γενικότερα, μιας και σε λίγες μέρες θα παραλάβω το λευκό Passat R-Line 1.4tsi...

Ψάχνοντας να βρω διάφορες πληροφορίες για το passat, διάβασα και μερικά από τα γραφόμενα εδώ και ομολογώ πως έχω ήδη ψιλο-απογοητευθεί, χωρίς καν να έχω πάρει ακόμα τ' αμάξι.

Όντας ακόμα, κάτοχος ενός Hyundai Coupe S145 (turbo μετατροπή του μαμά 1.600cc, από την Ελληνική αντιπροσωπεία) του 2003, με 145.000 δύσκολα και σκληρά χιλιόμετρα στη πλάτη του και "φυσιολογικά" φαινόμενα όπως το να καταναλώνει λάδια και ψυκτικά υγρά, δεν έχω ζήσει.

Ελπίζω αυτά που μέχρι τώρα έχω διαβάσει, να αποτελούν μεμονωμένα περιστατικά και όχι το κανόνα, για ένα βραβευμένο κατά τα άλλα, κινητήρα.

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες ! Όπως προείπε ο konstantinos passat αν θέλεις κάνε την παρουσίαση σου στην Παρουσίαση μελών

:p. Όσο για τα προβλήματα μην ανησυχείς ! Τα περισσότερα αποτελούν μεμονωμένα περιστατικά κι όχι τον κανόνα . Επειδή έσπασε ένα tsi δεν πάει να πει ότι σπάνε όλα , επειδή ένα fsi καίει λίτρα λαδιού δεν πάει να πει ότι όλα καίνε τενεκέδες λάδι ! :thumbsup: Με το καλό να παραλάβεις και να χαρείς με απροβλημάτιστα κι ασφαλή χιλιόμετρα το αμάξι σου !

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το καλωσόρισμα κι ελπίζω τα πράγματα να είναι έτσι τελικά. Ίδωμεν... το άμεσο μέλλον θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.