Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

εγω την εβαλα την φιλτροχοανη και μαζι το προγραμα στην overload το αμαξι αλλαξε τελειως περιμενω να γινει και το adaptation και επανερχομαι με εντυπωσεις

πριν

post-10170-1247939413_thumb.jpg

και μετα

φιλε digigram σου είναι ευκολο να μου δωσεις τον κωδικο(part No) ή διαστάσεις του φίλτρου που έβαλες

μου φένεται θα το δοκιμάσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Στέλιο αλλά την ίδια διαπερατότητα έχει το χάρτινο φίλτρο με το pipercross foam? ¶σε που στην πρώτη περίπτωση ο αέρας δεν σκάει κατευθείαν από την μετώπη πάνω στο φίλτρο αλλά κάνει ζικ ζακ οπότε τραβάει κυρίως από πάνω ζεστό αέρα. Με τη χοάνη έτσι όπως έχει μπει τραβάει και από μπροστά τον κρύο που μπαίνει. Τώρα αν είσαι μέσα στην πόλη με 30 σταμάτα-ξεκίνα εκεί θα τραβήξει σίγουρα και ζεστό αλλά μόλις τρέξεις λίγο θα μπει κρύος, στο κάτω κάτω όταν τρέχεις θέλεις και το τράβηγμα.

Τί ζυγίζει πιο πολύ;

10 κιλά σίδερο ή 10 κιλά βαμβάκι; ;)

Το εργοστασιακό χάρτινο φίλτρο έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια φιλτραρίσματος με καλή διαπερατότητα (φυσάς από τη μια και φυσιέται το χέρι σου από την άλλη).

Το αναβαθμισμένο φίλτρο/φιλτροχοάνη έχει μικρή συνολική επιφάνεια φιλτραρίσματος, αλλά πολύ καλύτερη διαπερατότητα επειδή είναι αφρός.

Έτσι όπως το βλέπω, είναι αντίστοιχη η ικανότητα φιλτραρίσματος μόνο που στη δεύτερη περίπτωση δεν έχεις το καύκαλο γύρω του για να γλυτώσεις τον ζεστό αέρα από το βεντιλατέρ.

Αντίστοιχα κόλπα με το σύστημα εισαγωγής που δοκιμάσατε κάνουμε στα 207 1.6Τ, εκεί όμως το φιλτροκούτι βρίσκεται στον καθρέπτη του κινητήρα, έχει σχεδόν ένα μέτρο σωλήνα από τη μετώπη και μισό μέτρο αγελάδα προς την τουρμπίνα. Για αυτό και έχει μεγάλη διαφορά.

Έτσι όμως που τα βλέπω με τον 122TSI, τί Γιάννης τί Γιαννάκης! Τουλάχιστον γλυτώνεις τα χάρτινα φίλτρα ως ανταλλακτικό...

Link to comment
Share on other sites

Τί ζυγίζει πιο πολύ;

10 κιλά σίδερο ή 10 κιλά βαμβάκι; :D

Το εργοστασιακό χάρτινο φίλτρο έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια φιλτραρίσματος με καλή διαπερατότητα (φυσάς από τη μια και φυσιέται το χέρι σου από την άλλη).

Το αναβαθμισμένο φίλτρο/φιλτροχοάνη έχει μικρή συνολική επιφάνεια φιλτραρίσματος, αλλά πολύ καλύτερη διαπερατότητα επειδή είναι αφρός.

Έτσι όπως το βλέπω, είναι αντίστοιχη η ικανότητα φιλτραρίσματος μόνο που στη δεύτερη περίπτωση δεν έχεις το καύκαλο γύρω του για να γλυτώσεις τον ζεστό αέρα από το βεντιλατέρ.

Αντίστοιχα κόλπα με το σύστημα εισαγωγής που δοκιμάσατε κάνουμε στα 207 1.6Τ, εκεί όμως το φιλτροκούτι βρίσκεται στον καθρέπτη του κινητήρα, έχει σχεδόν ένα μέτρο σωλήνα από τη μετώπη και μισό μέτρο αγελάδα προς την τουρμπίνα. Για αυτό και έχει μεγάλη διαφορά.

Έτσι όμως που τα βλέπω με τον 122TSI, τί Γιάννης τί Γιαννάκης! Τουλάχιστον γλυτώνεις τα χάρτινα φίλτρα ως ανταλλακτικό...

Τι να σου πώ, εμένα πάντως μου φαίνεται ότι έχει τσιμπίσει 5-6 άλογα και κάνα 1 - 1,5 kg ροπή. Σε λίγες μέρες θα έχω VAG-COM οπότε θα ανεβάσω Logs για να συγκρίνουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ, εμένα πάντως μου φαίνεται ότι έχει τσιμπίσει 5-6 άλογα και κάνα 1 - 1,5 kg ροπή. Σε λίγες μέρες θα έχω VAG-COM οπότε θα ανεβάσω Logs για να συγκρίνουμε ;)

Αυτό είναι κυρίως λόγω του ότι έβγαλες τον πνίχτη και όλο το σύστημα εκεί παρά της χοάνης σε σχέση με σκέτο το χάρτινο φίλτρο.

Αν θέλεις κάποιο log μου λες, έχω και πριν το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα βαρελακι αντιγραφη του μπι εμ σι σε καλη τιμη... ειναι της καρτεκ μ ειπε το παιδι...

τι λετε τελικα? βαρελακι η χοανη? με εχετε μπερδεψει ρε παιδια ;)B):D !!!!

Link to comment
Share on other sites

τι λετε τελικα? βαρελακι η χοανη? με εχετε μπερδεψει ρε παιδια ;)B):D !!!!

Χοάνη για να ακούγεται και η σκάστρα σου! Με το βαρελάκι ο ήχος θα χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

το βαρελακι κανει μικρα ρουφηγματα η χωανη σκασιματα (χοντρικα)

αν βαλεις βαρελακι να ειναι carbon (βαλε οτι μαρκα θες) γιατι ολα τα αλλα ειναι μονο διακοσμητικα

Link to comment
Share on other sites

Εχθες το βραδακι καναμε ενα πατημα με φιλαρακι που εχει το leon 1.8tsi μαμα. Απο σταση πηγαιναμε ολοιδια ουτε μισο φτερο διαφορα εως και τα 180χλμ που ανοιξαμε αλλα απο ρεπριζ δευτερας ομως με 2000 στροφες κανει ενα πεταγμα ρε παιδια το golf περιπου 1,5 αυτοκινητο μπροστα εως και το γεμισμα ολης της δευτερας! διαφορα που κρατηθικε εως και τα 180+ που τρεξαμε. Εγινε και ενα με τριτη χωρις ομως μεγαλο μπαμ οπου και παλι εφυγα μπροστα μισο αυτοκινητο μονο, αλλα γενικα πηγαινουν μαζι αφου σε ολα τα γεμισματα οταν το στροφομετρο εδειχνε 4000+ στροφες δεν μπορουσε να φυγει πουθενα το leon ακομα και στην 5η. Αυτη η λιγη παραπανω ροπη του golf φανηκε απο οτι ειδα και η διαφορα που γινεται μενει σταθερη οσο το ποδι ειναι στο πατωμα.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

κατι εμαθα οτι ενα TSI θα τα ριξει αυριο σε ενα 1.8 LEON,

θα προσπαθησω να ειμαι κ εγω εκει.δηλαδη παω για συνοδεια (ΒΒΒτΣσσς)

+

Εχθες το βραδακι καναμε ενα πατημα με φιλαρακι που εχει το leon 1.8tsi μαμα. Απο σταση πηγαιναμε ολοιδια ουτε μισο φτερο διαφορα εως και τα 180χλμ που ανοιξαμε αλλα απο ρεπριζ δευτερας ομως με 2000 στροφες κανει ενα πεταγμα ρε παιδια το golf περιπου 1,5 αυτοκινητο μπροστα εως και το γεμισμα ολης της δευτερας! διαφορα που κρατηθικε εως και τα 180+ που τρεξαμε. Εγινε και ενα με τριτη χωρις ομως μεγαλο μπαμ οπου και παλι εφυγα μπροστα μισο αυτοκινητο μονο, αλλα γενικα πηγαινουν μαζι αφου σε ολα τα γεμισματα οταν το στροφομετρο εδειχνε 4000+ στροφες δεν μπορουσε να φυγει πουθενα το leon ακομα και στην 5η. Αυτη η λιγη παραπανω ροπη του golf φανηκε απο οτι ειδα και η διαφορα που γινεται μενει σταθερη οσο το ποδι ειναι στο πατωμα.

Τα συμπερασματα δικα σας.

<=> Κοσμάς Rulezz ! :D

Link to comment
Share on other sites

θα κλαψω μιλαμε (συγκινηση) tongue.gif

εσεις Δεν κερνατε ο κοσμας ναι (γιατι εχει τσιτα το προγραμμα κ του λειπει εισαγωγη)

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα να αλλαξω το φιλτρο με το mann, απλα θελει λιγο παραπανω πιεση το διχαλο. Πρεπει να πηρα και 1.5 αλογο tongue.gif

Για 10 Ευρω που κανει δεν αξιζει να περιμενουμε τις 30 ή 60000 που το αλλαζουν στις αντιπροσωπειες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πριν λιγες μερες δοκιμασα το βαρελακι της pipercross οριστε λοιπον τα αποτελεσματα

ευχαριστω πολυ τον κωστα και το γιαννη (overloaders) για την βοηθεια !

στο παρακατω γραφημα στο καθετο αξονα ειναι η ποσσοτητα αερα και στον οριζοντιο η στροφες.

Λεω μετα τις διακοπες να δοκιμασω και αλλες δυο εισαγωγες και μετα να καταληξω

post-10816-1249640804_thumb.jpg

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πριν λιγες μερες δοκιμασα το βαρελακι της pipercross

Δηλαδη ξυλωσατε ολη την μαμα εισαγωγη και βαλατε το βαρελακι για δοκιμη? Και δεν το αφηνες ετσι να τελειωνες !

Η χοανη ειναι η καλυτερη λυση στο μοτερ αυτο.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

το ψαχνω ρε κοσμα δεν με παιρνει για πεταμενα λευτα..

θελω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα και μιας ειχαν και τα παιδια και εγω χρονο για δοκιμη

το βαλαμε.. ηταν ενα ειδως πειραματως χεχε!

και εγω χωανη θα δοκιμασω και ισως αλλο ενα project αλλα το κακο με το last ειναι οτι θα ειναι τελιως custom οποτε αμα τα σκασω θα ειναι και τελικη λυση!

edit: οχι οτι ειναι πεταμενα λευτα το βαρελακι! γενικα το λεω.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που είδα εγώ με την χοάνη είναι κυρίως στα χαμηλά, κάνει καλύτερο πεταγμα, σαν μέγιστη ποσότητα αέρα είχαν και τα δύο 118 - 120 γρ, οπότε ψηλά είναι πάνω κάτω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Για να αγριεψει λιγο ο ηχος απο την εξατμιση μπαινει σε εμας το τελικο απο GT η΄απο GTI? Αν ναι ποσο να κανουν θα δω διαφορα στον ηχο-αποδοση? Αξιζει?

Πρεπει να αλλαξω και προφυλακτιρα ε?

ΝΑ ρωτησω κατι ? εχω βαλει προγραμα και μου ειπαν οτι χρειαζεται καποια χιλιομετρα για να γινει το adaptation τα χιλιομετρα τα εκανα και πολυ περισσοτερα αλλα μεταξυ 2000-3000 rpm εχω ακομα κοψιματα-σκορτσαρισματα !!! Εχω ξενερωσει ρε παιδια τι να φταιει? 100αρα βαζω οπως ρυθμιστηκε απο τα παιδια !! Ειναι και Αυγουστος και τα παιδια εχουν κλεισει λογω διακοπων (λογικο) ! και ειμαι ξενερωμενοοοοοοςςςςςςςςςςς ;) ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.