Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

παιδια σημερα με το που εβαλα βενζινη εφυγα απο το βενζιναδικο με ενα καλο ανοιγμα 2ερας και ακουσα τον ηχο που κανει ωταν αναψει λαμπακι για refuel.

δεν αναψε κανενα λαμπακι δεν περουσιασε κατι.

βαζω παντα απο εκει εδω και 9 μηνες

ps: ωταν πηγα να βαλω βενζινη ειμουν με λαμπακι και 40 χιλιομετρα στο trip

Μου το εχει κανει οταν δεν ειχα κατεβασει καλα το χειροφρενο μια φορα

Εγω πηγα σημερα κι εβγαλα το προγραμα για λογους οικονομιας!!!! new_killpc.gif

Ειδες αισθητη διαφορα προς το χειροτερο?Η αληθεια ειναι οτι οσο εγκρατης και να εισαι δεν μπορεις να αντισταθεις στο ατιμο το γκαζι και του δινεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σημερα κι εβγαλα το προγραμα για λογους οικονομιας!!!! new_killpc.gif

Όχι ρε ΄συ !!!

Στην πορεία θα δείς ότι δεν θα κερδίσεις και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

κακως το εβγαλες.

ας το εκανες για απλη...

η διαφορες ειναι μικρες.

οι 17αρες κανουν μεγαλυτερο κακο. εγω απο ωταν τις εβαλα και μετα ειδα διαφορα

κατι αλλο σχετικα με τον ηχο που ελεγα πριν.

επιδη το αμαξι ηταν μονο 2 μερες χωρις parking sensors και δεν θυμαμαι γιατι πανε και κοντα 2 χρονια..

ωταν βαζετε οπισθεν ακουτε εναν ηχο? η το κανει μονο με τους parking sensors?

γιατι εμενα απο χθες που εκανε τον ηχο αυτο σταματησε να το κανει ωταν βαζω οπισθεν

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανει κανενα ηχο.

Πραγματικα το προγραμμα δεν επρεπε να το βγαλεις, ΑΝ ανεβαζει τη καταναλωση η διαφορα ειναι ελαχιστη.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

ωταν βαζετε οπισθεν ακουτε εναν ηχο? η το κανει μονο με τους parking sensors?

γιατι εμενα απο χθες που εκανε τον ηχο αυτο σταματησε να το κανει ωταν βαζω οπισθεν

Στο δικό μου το golf όταν βάζω όπισθεν κάνει πρώτα ένα μπιπ και μετα ξεκικουν οι αισθητήρες...

Προφανώς το κάνει μονο με τους αισθητήρες... Είναι η "ενεργοποίηση" των αισθητήρων...

Link to comment
Share on other sites

απλα ρωταω....

αν μπορεις πες μου ποσο χωρο......

Εδώ έχω κάποιες μετρήσεις ρίξε μια ματιά απλά μαζί με τις σωληνώσεις θα χρειαστεί περίπου 2-3 εκατοστά επιπλέον χώρο περιμετρικά.

t1402257_large-volkswagen-tsi-122cv-2007-04.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω κάποιες μετρήσεις ρίξε μια ματιά απλά μαζί με τις σωληνώσεις θα χρειαστεί περίπου 2-3 εκατοστά επιπλέον χώρο περιμετρικά.

t1402257_large-volkswagen-tsi-122cv-2007-04.jpg

Είναι όμως ενσωματωμένο με την πολλαπλή δεν ξέρω αν πέρνει μοντιφιές.

motor_tsi122.jpg

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. οι φωτο που δειχνω παρακατω ειναι κατι για το οποιο ειναι κατι ΑΡΝΗΤΙΚΟ στο γκολφ

και με εκνευριζει αφανταστα.

Αυτη η γ@μ*******η αυτονομια δειχνει ΟΤΙ να νε.

Με καταναλωση 7.1 μεσο ορο και με την βελονα εκει που την βλεπετε μου λεει 390 αυτονομια.

ΑΝ ξεκινησω για θεσσ/νικη που ειναι 70χλμ μακρια με 130χαω οταν φτασω η αυτονομια κατα 99% θα λεει 430-440 χλμ..

http://img17.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img17/4034/002rah.jpg&via=mupload&email=dimasdetggaekee@hotmail.com

http://img337.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img337/6136/003mt.jpg&via=mupload

Μηπως παιζει ρολο οτι φοραω προγραμμα? Δεν θυμαμαι και πως ηταν μαμα!!!!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. οι φωτο που δειχνω παρακατω ειναι κατι για το οποιο ειναι κατι ΑΡΝΗΤΙΚΟ στο γκολφ

και με εκνευριζει αφανταστα.

Αυτη η γ@μ*******η αυτονομια δειχνει ΟΤΙ να νε.

Με καταναλωση 7.1 μεσο ορο και με την βελονα εκει που την βλεπετε μου λεει 390 αυτονομια.

ΑΝ ξεκινησω για θεσσ/νικη που ειναι 70χλμ μακρια με 130χαω οταν φτασω η αυτονομια κατα 99% θα λεει 430-440 χλμ..

http://img17.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img17/4034/002rah.jpg&via=mupload&email=dimasdetggaekee@hotmail.com

http://img337.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img337/6136/003mt.jpg&via=mupload

Μηπως παιζει ρολο οτι φοραω προγραμμα? Δεν θυμαμαι και πως ηταν μαμα!!!!

H αυτονομία δεν υπολογίζεται με την μέση κατανάλωση που βλέπεις στην συγκεκριμένη διαδρομή αλλά με την συνολική μέση κατανάλωση. στην οθονη εκεί πχ γράφει 7,1. Έτσι όπως είσαι πάτα το ΟΚ στο τιμόνι και θα δεις και την συνολική μέση κατανάλωση, χιλιόμετρα, ώρες λειτουργίας κλπ (η οποία μηδενίζεται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, νομίζω κάθε μήνα από την πρώτη μέρα λειτουργίας του αυτοκινήτου). Όταν μειώνεται η συνολική μέση κατανάλωση αυξάνεται και η αυτονομία καυσίμου. Όχι απαραίτητα από την μέση κατανάλωση που θα δεις σε κάποια διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το πρόγραμμα αλλά το πόδι σου και οι 17αρες

Οι 17αρες σωστο το ποδι μου ειναι ελαφρυ γενικα τωρα με την κριση, αλλα εχω δει Διαφορα!!! sillyhorse1rb5.gif

Οχι δεν κανει κανενα ηχο.

Πραγματικα το προγραμμα δεν επρεπε να το βγαλεις, ΑΝ ανεβαζει τη καταναλωση η διαφορα ειναι ελαχιστη.

Η διαφορα ειναι μεγαλη παιδια....

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ωραιος κ εγω αυτες εχω και δεν εβαλα ακομα τις μαμα 16ρες tsi δεν μου παει η καρδια :thumbsup:

φυσικα ειμαι χωρις προγραμμα δυστηχως εκει που εινει η βενζινη δεν το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

ωραιος κ εγω αυτες εχω και δεν εβαλα ακομα τις μαμα 16ρες tsi δεν μου παει η καρδια :thumbsup:

φυσικα ειμαι χωρις προγραμμα δυστηχως εκει που εινει η βενζινη δεν το σκεφτομαι

Ετσι που εφτασε η βενζινη ουτε προγραμα ουτε 17αρες παιδια.... thumbsdown.gif εγω θα τις πουλησω....

Link to comment
Share on other sites

H αυτονομία δεν υπολογίζεται με την μέση κατανάλωση που βλέπεις στην συγκεκριμένη διαδρομή αλλά με την συνολική μέση κατανάλωση. στην οθονη εκεί πχ γράφει 7,1. Έτσι όπως είσαι πάτα το ΟΚ στο τιμόνι και θα δεις και την συνολική μέση κατανάλωση, χιλιόμετρα, ώρες λειτουργίας κλπ (η οποία μηδενίζεται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, νομίζω κάθε μήνα από την πρώτη μέρα λειτουργίας του αυτοκινήτου). Όταν μειώνεται η συνολική μέση κατανάλωση αυξάνεται και η αυτονομία καυσίμου. Όχι απαραίτητα από την μέση κατανάλωση που θα δεις σε κάποια διαδρομή.

Στην μεση καταναλωση 2* εχω 8.9λ.. Απλα απορω γιατι καποτε ελεγε καποιος δεν θυμαμαι ποιος οτι ειχε βγαλει 900++χλμ

και ειχε ακομα... και ηταν και με προγραμμα..Εγω (αν και δεν το εχω ΦΟΥΛΑΡΙ ) οταν βλεπω απο τις 16 γραμμες τις 12 γεματες και μου λεει 390 δλδ στις επομενες 4 γραμμες θα βγαλει ακομα 500χλμ?????????

Link to comment
Share on other sites

Στην μεση καταναλωση 2* εχω 8.9λ.. Απλα απορω γιατι καποτε ελεγε καποιος δεν θυμαμαι ποιος οτι ειχε βγαλει 900++χλμ

και ειχε ακομα... και ηταν και με προγραμμα..Εγω (αν και δεν το εχω ΦΟΥΛΑΡΙ ) οταν βλεπω απο τις 16 γραμμες τις 12 γεματες και μου λεει 390 δλδ στις επομενες 4 γραμμες θα βγαλει ακομα 500χλμ?????????

Προφανώς εκείνος θα το χρησιμοποιούσε για ταξίδι και με σχετικά χαμηλές ταχύτητες. Εμένα φουλαρισμένο και με ταξίδι 350 χιλιομετρων με ταχύτητες 150+ εχει βγάλει και 700χμ..

Off Topic

εχεις δει την διαφήμιση του Οκτάβια? λέει για 1200χμ με ένα ρεζερβουάρ...μωρέ λες???
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον υπολογιστη ταξιδιου...οταν φουλαρα για 2η φορα με 100αρα μου εγραψε αυτονομια 820χλμ (με 95αρα παντα 630-670)...αποτελεσμα 670χλμ με καταναλωση μνημη 2....περιπου 8 λ/100χλμ

Η αυτονομια που δειχνει το αυτοκινητο ειναι ενδεικτικη...το υπολογιζει μαθηματικα

αν εχεις καταναλωση 9λ/100χλμ θα κανεις 610χλμ πανω κατω

Επισης η μνημη 2 μηδενιζεται και με παρατεταμενο πατημα του κουμπιου ΟΚ/reset στον δεξι μοχλο (των υαλοκαθαριστηρων,οταν φουλαρετε μηδενιστε την.

Αυτααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να δειτε που θα αυξηθει 4 λεπτα απο τον Ιουλιο με την εφαρμογη του ΦΠΑ! Το 80-90% απο την τιμη λιτρου παει στο κρατος...΄..... new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..

το project μαλλον θα αρχισει μεσα στο επομενο μηνα.

θα σας ενημεροσω σχετικα. :whistling:

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

λοιπον..

το project μαλλον θα αρχισει μεσα στο επομενο μηνα.

θα σας ενημεροσω σχετικα. :whistling:

Τι έγινε βρήκες εταιρία που ασχολίθηκε? ¶ντε να το δούμε κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

εχω στηλει πμ στον λαγο. προσπαθω να βγαλω ενα προυπολογισμο για το χρημα που πρεπει να φυγει

Link to comment
Share on other sites

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/?offertype=&ca=77&ca=126&ca=138&makes=Volkswagen&q=TSI&ag=&bre=&tre=2011&region=&condition=

για εμενα καλυτερα φιλε...

αν τελικα αποφασησεις να αλαξεις ολο το μηχανικο συνολο βαλε ενα 2.0 TFSI και εισαι αλλου μετα.

δεν θα το δηλωνα φυσικα πουθενα.

Γιατί δεν το κάνεις εσύ αυτό ρε Πάνο ? να μου δώσεις και αυτό που έχεις τώρα για ανταλλακτηκά ? B)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτησουλες που κατα καιρους μαζευω...

1)ξερω οτι εχουμε υδροψυκτο i/c. θελω να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι ωστε να επιταχυνω την ψυξη του νερου. αυτο το λεω γιατι εχω παρατηρησει οτι μετα απο 2-3 πατηματακια αρχιζει και 'κουραζεται' το αμαξι και δεν αποδιδει μετα.βεβαια δεν ξερω αν φταιει και το λαδι που ψυχει την τουρμπινα...και γιαυτο να μην αποδιδει το αμαξι αλλα τεσπα θα μου πειτε εσεις B)

αν δεν κανω λαθος,εχουμε και ψυγειο λαδιου,ετσι?

παρολαυτα εγω οταν βλεπω το λαδι να ανεβαινει στους 100,ασε που ψιλοχ@ζομαι,δεν 'παει' το αμαξι..

2)αν ριξω ενα ενισχυτικο οκτανιων θα δω καμια διαφορα στο αμαξι? εστω και πολυ μικρη.εχω ριξει μια φορα και ειδα λιγοτερη καταναλωση.μικρη διαφορα αλλα ψιλοαισθητη...

υπαρχει καποιος κινδυνος για το αμαξι με τετοια ενισχυτικα?μιλαω για μια φορα στο τοσο,οχι συνεχεια.

εχετε να προτεινετε καποιο?ειχα παρει ενα sonax απο το praktiker εγω τοτε...

3)το αμαξι,αν δεν κανω λαθος,δουλευει 0.5 bar πιεση. σωστα? μπορω καπως να την ανεβοκατεβαζω? (με boost controller?)

και αν ναι μεχρι ποσο ειναι το ασφαλες για αυτην την τουρμπινα?

ξερω απο αλλα turbo αμαξια οτι βαζουν actuator για να μην σηκωθει η πιεση πανω απο καποιο προγραμματισμενο αριθμο bar...εμεις εχουμε τετοιο πραγμα?

αυτα προς το παρων... new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

κοσμα κοιταω και για κατι τετοιο αλλα

φοβαμαι γιατι πρεπει να βρω τροπετο ολοκληρο

πραγμα που θα κανω μονο αν βρω απο καποιο τρακαρισμενο απο γνωστο η φιλο φιλου.

εχω βαλει και ατομα απο αθηνα μεσα απο γνωστη αντιπροσωπεια να εχουν το νου τους.

αν παρω τα χρηματα που ειναι δεσμευμενα στην Ασπις προνοια που βαρεσε κανονι συντομα μαλλον θα παιξω με κανα rocco dsg 2.0

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.