Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

με προγραμμα παει καλυτερα..

αλλα παλι ψηλα ειναι dead... thumbsdown.gif

το καλο ειναι οτι νιωθεις οτι ειναι τουρμπο.

δεν εχει τον κομπρεσορα και αυτο το μικρο σκαλοπατακι ειναι πολυ ωραιο αλλα το παρτυ τελος καπου στις 4

Link to comment
Share on other sites

Πάνο εγώ το πήρα καινούριο του κουτιού με 18χλ. εταιρικό με leasing. Δεν παίζει να του βάλω πρόγραμμα, το πολύ μία έξτρα ποτηροθήκη βάζω στα νοικιάρικα! new_lol.gif

Πριν είχα το Astra 1,4 90ps με leasing, ίσως φταίει ότι το Astra ήταν "τάφος" και μου φαίνεται το Leon πολύ γρήγορο. machinegun.gif

Μπορεί να παίζει η ψευδαίσθηση που λες, επειδή δεν έχει τον κομπρέσορα νοιώθεις περισότερο το γκαπ από δύναμη και το άνοιγμα ομοιογενές, ψοφάει όμως όπως λες ψηλά, αλλά και πιο τουρμπάτο δεν ψοφάει??

Πάντως δεν το λες και αργό!!! Ότι νορμάλ πέτυχα στον δρόμο μου σήμερα το κατάπια για πλάκα (οτιδήποτε εκινείτο με ατμόσφαιρα 1400 ή 1600 κυβικά). :nea:

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα οδηγούσα για όλη την ημέρα το Seat Leon TSI 125ps. Τελικά το συγκεκριμένο μοτέρ πάει πολύ καλύτερα από ότι περίμενα!!! Σε σημείο που νομίζω ότι τόσο εμένα προσωπικά όσο και πολύ κόσμο θα τους υπερκαλύπτει. :p

Γενικότερες εντυπώσεις από τον Λέοντα (αμάξι του κουτιού με 18χλμ)...

...εξίσου στιβαρό - ποιοτικό με πολύ καλή ηχομόνωση όπως στο Golf. Αρκετά πρακτικό εσωτερικό με μπόλικες θήκες κλπ, πολύ καλό επίπεδο εξοπλισμού με clima, όλα τα ηλεκτρικά (παράθυρα, καθρέπτες κλπ), ωραία μπάκετ καθισματάκια με πολύ καλή πλευρική στήριξη, απενεργοποίηση του tcs και παααάρα πολύ καλό όπως είπα γκάζι. :)

Μοναδικό μειονέκτημα η ορατότητα πίσω καθώς το πίσω τζάμι και τα πλαινά είναι πολύ πιο μικρά από του Golf. :nea:

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι super και καραvalue for money αμάξι. :good:

καλημερα σε ολους εσυ εχεις το 122? και αν ναι,βλεπεις οτι το leon παει καλυτερα απο το golf?

Link to comment
Share on other sites

Πάνο το Golf ΜΚ6 tsi 160ps που έχω είναι δικό μου δηλ. ιδιόκτητο!!

Το Leon που πήρα είναι εταιρικό με leasing, είναι όμως όπως είπα πολύ σβέλτο.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους εσυ εχεις το 122? και αν ναι,βλεπεις οτι το leon παει καλυτερα απο το golf?

Φίλε μου έχω το Golf 6 TSI 160ps. Βλέπω το Leon όχι σε σχέση με 122 Golf (που δεν έχω) αλλά με το 160ps που έχω αλλά και με άλλα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει.

Και πραγματικά είναι πολύ σβέλτο και δεν το περίμενα τόσο από το μοτέρ tsi 125 που είναι ίδιο με του Golf.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεο που ηθελα καιρο να το ανεβασω...

Εχω πετύχει 4,8 λτ/100χλμ με κινητηρα 1.8 tfsi. Μπορείς και καλύτερα. :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα ένα ταξιδάκι πριν λίγες μέρες σε Εθνική με το tsi 125 τελικά παίδες υπάρχει σαφέστατη διαφορά με το 160άρι. Λίγο χαμηλά που είναι πιο απρόθυμο (λείπει ο κομπρέσορας) λίγο ψηλά που λαχανιάζει νωρίς, υπάρχει πάντως διακριτή διαφορά. Εντός πόλης όλα καλά είναι 1η-2α γράφει το 125 καλά, το θέμα είναι όμως ότι στην Εθνική σε εν κινήσει επιταχύνσεις π.χ. 100-140 ή 130-160 δεν μαζεύει εύκολα τα χιλιόμετρα όπως το 160άρι.

1.400χλμ έφτασε, από λαδάκι τσίμπησε λίγο και κατανάλωση εντός πόλης 8,2 με οικονομική οδήγηση και ακολουθώντας τα βέλη αλλαγής ταχυτήτων.

Link to comment
Share on other sites

1.400χλμ έφτασε, από λαδάκι τσίμπησε λίγο και κατανάλωση εντός πόλης 8,2 με οικονομική οδήγηση και ακολουθώντας τα βέλη αλλαγής ταχυτήτων.

Αυτα ειναι για το 122αρι? Τσιμπησε κιολας λαδι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα ένα ταξιδάκι πριν λίγες μέρες σε Εθνική με το tsi 125 τελικά παίδες υπάρχει σαφέστατη διαφορά με το 160άρι. Λίγο χαμηλά που είναι πιο απρόθυμο (λείπει ο κομπρέσορας) λίγο ψηλά που λαχανιάζει νωρίς, υπάρχει πάντως διακριτή διαφορά. Εντός πόλης όλα καλά είναι 1η-2α γράφει το 125 καλά, το θέμα είναι όμως ότι στην Εθνική σε εν κινήσει επιταχύνσεις π.χ. 100-140 ή 130-160 δεν μαζεύει εύκολα τα χιλιόμετρα όπως το 160άρι.

1.400χλμ έφτασε, από λαδάκι τσίμπησε λίγο και κατανάλωση εντός πόλης 8,2 με οικονομική οδήγηση και ακολουθώντας τα βέλη αλλαγής ταχυτήτων.

εγω πως με 6η! απο 100-105χλμ/ωρα φορτώνω κατά προσπέραση νταλίκας στην κορινθου πατρων 170 για πλακα? (εχω τρομερό θέμα όταν για συνοδηγό έχω την μανά μου! και πλέον κρατιέμαι στο γκάζι) εμένα ευτυχώς δεν καίει σταγόνα λαδι! με 15500χλμ.φτου φτου φτου!πανω απο τα 170 ναι θα συμφωνήσω δεν φορτώνει οπος ένα 20 vt η ένα 160αρι! (νομίζω πως δεν εριχνες ματιες στο κοντερ! οταν οδηγουσες με αποτέλεσμα η ηχομόνωση να καλύπτει τους θορύβους σε αυτα τα χιλιόμετρα!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι για το 122αρι? Τσιμπησε κιολας λαδι?

Ναι Kirra, είναι για ένα Leon 125ps που έχω εδώ και 20 ημέρες περίπου. Λίγο μεν αλλά τσίμπησε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

εγω πως με 6η! απο 100-105χλμ/ωρα φορτώνω κατά προσπέραση νταλίκας στην κορινθου πατρων 170 για πλακα? (εχω τρομερό θέμα όταν για συνοδηγό έχω την μανά μου! και πλέον κρατιέμαι στο γκάζι) εμένα ευτυχώς δεν καίει σταγόνα λαδι! με 15500χλμ.φτου φτου φτου!πανω απο τα 170 ναι θα συμφωνήσω δεν φορτώνει οπος ένα 20 vt η ένα 160αρι! (νομίζω πως δεν εριχνες ματιες στο κοντερ! οταν οδηγουσες με αποτέλεσμα η ηχομόνωση να καλύπτει τους θορύβους σε αυτα τα χιλιόμετρα!)

Σε ένα συγκεκριμένο εύρος στροφών φορτώνει καλά, αλλά όχι όπως το 160άρι. Γενικά μέσα στην πόλη με ξεγελούσε, αλλά στην Εθνική είδα διαφορές, κοντέρ δεν πολυκοιτάζω, κυρίως την αίσθηση που δίνει το αμάξι αποκομίζω και κατά πόσο δίνει το μοτέρ και προσπερνάει σε διάφορα σημεία (ανωφέρειες κλπ).

Μπορεί να φταίει ότι είναι άστρωτο, 1.500χλμ ροντάρισμα λέει ότι θέλει το βιβλιαράκι του κατασκευαστή. Εννοείται πως σύγκριση με οποιοδήποτε νορμάλ ατμοσφαιρικό δεν τίθεται (υπέρ του tsi φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Ε τα πρωτα λαδια ειναι... μετα την 1η αλλαγη δεν θα τσιμπαει τιποτα.

Εγω πρεπει να ειμαι τυχερος τοτε γιατι ποτε και οσα αυτοκινητα ειχα απο καινουργια (και 2 tsi) δεν μου εκαψαν λαδια απο την 1η αλλαγη (αλλα ουτε και μετα).

Το μονο προβλημα που ειχα με το πρωτο tsi ηταν μια απωλεια αντιψυκτικου ανα διαστηματα αλλα το εδωσα πριν ασχοληθω αν και φυσικα δεν ηταν φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Ε κοιτα και αυτο που ειπα εγω με μια επιφυλαξη το ειπα αλλα ετσι θεωρω πως ειναι.

Εκτος και αν εχουν λιγοτερα απο την μαμα.. :yahoo:]

Διοτι εγω ειχα συμπληρωσει στα 6000+ περιπου 300μλ. Στα 10000χλμ και μετα που εκανα σερβις μεχρι σημερα 20000 ουτε σταγονα.

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Χαλασμενη η wastegate, αναγκαστικα αλλαγη της τουρμπινας για δευτερη φορα καθως παει πακετο με την wastegate

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

και πως ειναι ο μονος που το καταφερε 2 φορες μαλιστα!!!

ειμαστε τοσα 122αρι με προγραμμα και εγω σαν Παναγιωτης απο τα 14500 που εβαλα το προγραμμα μεχρι τωρα τα 47500 το εχω στραγγισει το μοτερ :p

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.