Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Καλη χρονια!

golf 5 tsi 122

bmc cda

full εξατμιση 63.5 dp με 200αρη hjs

overload 100ron file

dyno @ maha (στα Σπατα)

μεσα στο πασχα παμε για hybrid turbo :tongue:

Πάνο πολύ δυνατό το αμάξι σου, να το χαίρεσαι.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Χα! Ωραιος πανο! Τωρα ομως ανεβασε και κανα βιντεακι με ηχο και οχι μεσα στο γκαραζ μεχρι τις 2500σαλ..

Εξω απο γκαραζ μεχρι 6000σαλ!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ανοιγμα που εγινε χθες με ενα golf v tsi 140 μονο με ελευθερο φιλτρο VS golf vi 122 dsg με προγραμμα revo το 140αρι ηταν μπροστα σε ολα! τωρα τα συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ανοιγμα που εγινε χθες με ενα golf v tsi 140 μονο με ελευθερο φιλτρο VS golf vi 122 dsg με προγραμμα revo το 140αρι ηταν μπροστα σε ολα! τωρα τα συμπερασματα δικα σας...

Δεν παίζει με τίποτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα 122ρια με προγραμμα κοντραρουν 160ρια.... και αναλογος το προγραμμα και τις αλλαγες ΙΣΩΣ το 122ρι να ειναι και μπροστα τωρα αυτο το 140ρι μααααλλον κατι εκρυβε.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λογος να πω ψεματα? και τα δυο παιδια ειναι πολυ καλοι μου φιλοι. το παιδι με το 122αρι dsg revo ειχε το κιβωτιο στο S και ανοιξαν με δευτερες, μεχρι τριτες ηταν μαζι αλλα μετα το 140αρι ξαναλεω γνησιο μονο με φιλτρο 1000% ανοιξε σχεδον 2 αυτοκινητα. και δεν στεκει οτι κοντραρουν τα 160αρια γιατι και τα 140ρια εχουν δηξει 158 αλογα σε δυναμομετρο. και τα δυο παιδια ειναι μελη του club και μπορουν να επιβεβαιωσουν οσα λεω..

Link to comment
Share on other sites

παιζουν πολλα ρολο.

εγω οπως ειμαι τωρα δεν πιστευω οτι θα εχω τετοιο αποτελεσμα με 140αρι.

φυσικα το twincharged στα ψηλα ειναι πολυυυυυυυυ καλυτερο απο το 122αρακι μας αλλα ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

παιζουν πολλα ρολο.

εγω οπως ειμαι τωρα δεν πιστευω οτι θα εχω τετοιο αποτελεσμα με 140αρι.

φυσικα το twincharged στα ψηλα ειναι πολυυυυυυυυ καλυτερο απο το 122αρακι μας αλλα ενταξει.

το 140αρι που αναφερθηκε ειναι δικο μου.....κ φοραω μονο φιλτρο Κ&Ν...τιποτα αλλο απολυτως...το αμαξι μου το εχω μαθει απ εξω...δεν εχασα καμια αλλαγη...στα πρωτα 200 μετρα περιπου ειμασταν μαζι...μετα ξεμακραινα αρκετα.αλλα στα 400 ειμουν μονο 2 αυτοκινητα μπροστα........

dynamite:φορας αρκετα πανω στο αυτοκινητο...λογικο να μην εχεις το ιδιο αποτελεσμα με 140αρι...

Edited by tsampikos gt
Link to comment
Share on other sites

tsi 122 προγραμμα , εισαγωγη , full εξατμιση

163 ps 29.5kg ροπη.

το κακο με το 122αρι ειναι οτι δεν μπορει να κρατησει δυναμη ψηλα με 0.5 bar στον κοφτη.. :sword:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέματα...έτσι κ αλλιώς πάω για REVO....όσο για το 122 δεν έχει κ πολλές επιλογές βελτίωσης....δεν πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις κάτι άλλο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέματα...έτσι κ αλλιώς πάω για REVO....όσο για το 122 δεν έχει κ πολλές επιλογές βελτίωσης....δεν πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις κάτι άλλο πάνω

η διαφορα του 122 με τα 140 ειναι οπως το 140 με το gti, βαζεις βαζεις για να το περασεις και μολις το περνας βαζει ενα προγραμμα και τον χανεις.. :sword:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέματα...έτσι κ αλλιώς πάω για REVO....όσο για το 122 δεν έχει κ πολλές επιλογές βελτίωσης....δεν πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις κάτι άλλο πάνω

Δεν ειπα οτι λες ψεματα.

δεν ειπα οτι ειναι απιθανο αυτο που λες..

στο δικο μου 122αρι θα μπει hybrid turbo με στοχο πανω απο 180 αλογα και να κρατα τη δυναμη του ποιο πολυ ψηλα (η ροπη δεν θα παει παραπανω)

εγω ειπα τι κανει το δικο μου 122 με twincharged :sword:

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Τι καλα να εισουν πιο κοντα ρε πανο να δοκιμαζες με ενα 6αρι προγραμμα μονο(εμενα) πριν βαλεις κ03

Ρολλ 3ες π.χ μεχρι 4η τερμα... Το εχω απορια πως τα παω απεναντι σε ενα φπε!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!

golf 5 tsi 122

bmc cda

full εξατμιση 63.5 dp με 200αρη hjs

overload 100ron file

dyno @ maha (στα Σπατα)

VW_Golf5_1400T_Stage1_1623BHP_2893Nm_web.jpg

μεσα στο πασχα παμε για hybrid turbo :ermm:

Να το χαιρεσαι φιλε μου. Αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι απεδωσε με φιλτρο και full εξατμιση μονο 28,9 κιλα ροπης. Λεω μονο γιατι και εγω προγραμμα της overload εχω και απεδωσε 27,8 στροφαλο και 25,4 τροχο χωρις κατι εξτρα.

Edited by poisoneddagger
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι φιλε μου. Αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι απεδωσε με φιλτρο και full εξατμιση μονο 289ΝΜ κιλα ροπης. Λεω μονο γιατι και εγω προγραμμα της overload εχω και απεδωσε 27,8 στροφαλο και 25,4 τροχο χωρις κατι εξτρα.

289NM=29,5κιλα ροπης!

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

289nm ΔΕΝ εναι 28.9 κιλα.

εσενα εβγαλε 278nm η κιλα;;;

σε ποιο maha εκανες dyno; Σπατα η στο Φωτινελη;;;

να το χαιρεσαι οπως και να εχει. εγω δεν εχω δει μεγαλυτερη ροπη σε 122αρι :/

στο δρομο ειναι αρκετα δυνατο παντως...

edit: μαζι γραφαμε chris :p

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

289nm ΔΕΝ εναι 28.9 κιλα.

εσενα εβγαλε 278nm η κιλα;;;

σε ποιο maha εκανες dyno; Σπατα η στο Φωτινελη;;;

να το χαιρεσαι οπως και να εχει. εγω δεν εχω δει μεγαλυτερη ροπη σε 122αρι :/

στο δρομο ειναι αρκετα δυνατο παντως...

edit: μαζι γραφαμε chris :p

dynamite οντος! σχεδον 30κιλα ροπη απο 14 αρι μοτερ μονοτουρμπινο ειναι υπερτατο νουμερο!

Link to comment
Share on other sites

289nm ΔΕΝ εναι 28.9 κιλα.

εσενα εβγαλε 278nm η κιλα;;;

σε ποιο maha εκανες dyno; Σπατα η στο Φωτινελη;;;

να το χαιρεσαι οπως και να εχει. εγω δεν εχω δει μεγαλυτερη ροπη σε 122αρι :/

στο δρομο ειναι αρκετα δυνατο παντως...

edit: μαζι γραφαμε chris :p

Oups :goodjob: δεν προσεξα οτι ηταν σε nm. Ηταν και μεσανυχτα οταν το ειδα :whistling: . Εμενα τα 27,8 ειναι σε κιλα. Το dyno εγινε στα Ιωαννινα οπου παλαιοτερα ειχε οργανωσει dyno day το vw club. (Αρα ειναι αξιοπιστο). Επειδη ηθελα και εγω να αλλαξω φιλτρο και εξατμιση περιμενα να παρει κατι παραπανω σε ροπη. Το θεμα παντως ειναι και τι βγαζει κανεις στον τροχο.... Το δικο μου ειναι το Passat και ισως να υπαρχουν διαφορες που καθοριζουν το αποτελεσμα ενος dyno πχ κιβωτιο, μεταδοση,κτλ

Link to comment
Share on other sites

Oups :whistling: δεν προσεξα οτι ηταν σε nm. Ηταν και μεσανυχτα οταν το ειδα :( . Εμενα τα 27,8 ειναι σε κιλα. Το dyno εγινε στα Ιωαννινα οπου παλαιοτερα ειχε οργανωσει dyno day το vw club. (Αρα ειναι αξιοπιστο). Επειδη ηθελα και εγω να αλλαξω φιλτρο και εξατμιση περιμενα να παρει κατι παραπανω σε ροπη. Το θεμα παντως ειναι και τι βγαζει κανεις στον τροχο.... Το δικο μου ειναι το Passat και ισως να υπαρχουν διαφορες που καθοριζουν το αποτελεσμα ενος dyno πχ κιβωτιο, μεταδοση,κτλ

Φιλε.

ακωμη και τα προηγουμενης γενιας TSI TWINCHARGED 140-170 με ΦΠΕ ηταν στα 30 κιλα.

εγω πιστευω οτι το νουμερο αυτο ειναι ΠΟΛΥ καλο για αυτο το μοτερ...

μην κοιτας τα twinchaged νεας γενιας που φτανουν 32-34 μεχρι και 36 κιλα ροπης.

δεν ξερω αν το δικο σου 122αρι ειναι καλυτερο στα σημεια.

πχ λενε πως τα α3 και τα λεον δεν ξερω για τα πασσατ εχουν ποιο σκληρο ελατηριο στην wg και κρατανε ποιο πολυ την πιεση.

οπως και να εχει και να ειχε παραπανω ροπη ΔΕΝ θα το εφτανα παραπανω γιατι ο δισκος μου ειναι οριακα με τα σχεδων 30 και την εχει ακουσει λιγο (θεμα στα ποιο πολλα 122-125 με προγραμμα η ροπη που κανει τον δισκο να κλανει μεντες) ασε που και παραπανω να εφτανε δεν εχει καμια λογικη αφου κανει βουτια αμεσως η ροπη μετα το peak της γιατι η πιεση που μπορει να κρατησει στις πολλες στροφες ειναι "παιδικη"

0.5 - 0.55 bar στον κοφτη.

αυτα απο εμενα!

to do list:

σασμαν: costum δισκος πλατω

Λυσιμο τουρμπινας ανοιγμα , hybrid , service

Ερευνα για πιθανη λυση με το watercooler

Ράβει το μοτέρ του Πάνου για το setup του!

Σταματα alex κοκκινιζω :blush:

:)

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Δν θυμαμαι να εχουμε καποιον με e-tuners..

Εσυ ενδιαφερεσαι για συγκεκριμενο θεμα με 122 + e-tuners ή 122 + custom προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχθες δοκιμαστικα και ηθελα να ακουσω και καποιον με το ιδιο

DiMake φορας κατι ? (διαβαζεις τοσα εδω μεσα που ξεχνας ποιος εχει τι...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.