Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Επίσης, όσοι έχετε μαμά 122, τι τελική βλέπετε? Γιατί το Audi 1.4 TSi 125 που χρησιμοποιώ, πάνω από 210 δεν βλέπω. Οχι ότι τρέχει κάτι, είναι πολύ οικονομικό.

εχω δει 220 κοντερισια με 17αρες

Link to comment
Share on other sites

πανο δεν θα εχεις προβλημα με μεγαλυτερη παντως.. εμενα νομιζω ειναι μεχρι 250 μουλαρια...

οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα.. αλλα και παλι μια χαρα εισαι! γνωμη μου.. παρε και το λαδακι της παιπερ καποια στιγμη να ψεκαζεις λιιιιγο .. γιατι εγω παρατηρω σκονη στο σωληνα μου!

πανο κατι ασχετο!! ποσα χιλιομετρα εχεις??? ο δισκος σου τη παλευει ???

εχεις βρει ακρη στο θεμα δισκου... γιατι εχω 45... και τωρα που μου αλλαζουνε σασμαν στην εγγυηση μου πανε αμα θελω να αλλαξω και δισκο γιατι ειναι λεει ειναι ευκαιρια.. αν και βγαζει ακομα 30 χιλ. χλμ... στεκει ? οτι στα 70 περιπου θα θελω δισκο ?

δεν το ζοριζω..αλλα νταξει με τη παραπανω ροπη λογικο να εχει μεγαλυτερη φθορ...

τι παιζει παιδια ?

Edited by scirocco122
Link to comment
Share on other sites

πανο δεν θα εχεις προβλημα με μεγαλυτερη παντως.. εμενα νομιζω ειναι μεχρι 250 μουλαρια...

οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα.. αλλα και παλι μια χαρα εισαι! γνωμη μου.. παρε και το λαδακι της παιπερ καποια στιγμη να ψεκαζεις λιιιιγο .. γιατι εγω παρατηρω σκονη στο σωληνα μου!

πανο κατι ασχετο!! ποσα χιλιομετρα εχεις??? ο δισκος σου τη παλευει ???

εχεις βρει ακρη στο θεμα δισκου... γιατι εχω 45... και τωρα που μου αλλαζουνε σασμαν στην εγγυηση μου πανε αμα θελω να αλλαξω και δισκο γιατι ειναι λεει ειναι ευκαιρια.. αν και βγαζει ακομα 30 χιλ. χλμ... στεκει ? οτι στα 70 περιπου θα θελω δισκο ?

δεν το ζοριζω..αλλα νταξει με τη παραπανω ροπη λογικο να εχει μεγαλυτερη φθορ...

τι παιζει παιδια ?

http://webcat-services.zf.com/index.asp?SPR=4

απ οτι βλέπω εχει βγάλει η sachs ενισχυμένο δίσκο.... εμένα προσοπικα αν μου ξανακάνει "τσαλιμια" ο δίσκος δεν προκητε να ξαναβαλω τον μαμα!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν λεει τιμη!!!

και ρωτησα και μ πανε κατι για 550! πολλα.. :/

θα βαλω μαλλον τον μαμα..μιας και εχω 45 χιλ. χλμ και θα μ αλλαξουν σασμαν σητν εγγυηση...και μου πανε αμα θελω και δισκο με 130 ευρω μονο...

Link to comment
Share on other sites

εχω δει 220 κοντερισια με 17αρες

Γιατί τότε το Audάκι μουλαρώνει στα 210? Βέβαια είναι το sportback, ίσως είναι πιο βαρύ...

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη ο δισκος μου εχει κλασει.

δεν το παταω πολυ να μην σηκωνει over γιατι υπαρχει θεμα με τον δισκο

περιμενω λιγο να δω πως θα παει του παιδιου το Leon απο το Seat club που εβαλε τον Sachs να τον περασω και εγω αν ειναι.

εγω δεν εχω δει πανω απο 225 με ΦΠΕ εκτως αν τα πετατε απο κανα γκρεμο.

τι 235 ρε dimake!!!

Link to comment
Share on other sites

πανο και εγω περιμενω πμ απο το παλικαρι!

γιατι http://en.sachsperformance.com/sachs-race-performance-clutch/vw/vw-scirocco-137-0908/14-tsi-118-kw-092008/index.html εδω κανει 550...

εχω ρωτησει και περιμενω τιμη....αν δεν τον βαλω τωρα το συγκεκριμενο δισκο μολις την κλασει θα τον αλλαξω..

εγω παντως εχω 45 χιλ.χλμετρα και δεν μ κανει νερα.... :zorro:

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει ο dimake

πριν βαλω προγραμμα εχω δει 225 αλλα σε κατηφορια καλη στην εγναντια (μετσοβο-γρεβενα) , βυθος μαλλον καλυτερα θα ελεγα και μπορουσε να παει κιαλλο αλλα εκοψα

Link to comment
Share on other sites

πανο και εγω περιμενω πμ απο το παλικαρι!

γιατι http://en.sachsperformance.com/sachs-race-performance-clutch/vw/vw-scirocco-137-0908/14-tsi-118-kw-092008/index.html εδω κανει 550...

εχω ρωτησει και περιμενω τιμη....αν δεν τον βαλω τωρα το συγκεκριμενο δισκο μολις την κλασει θα τον αλλαξω..

εγω παντως εχω 45 χιλ.χλμετρα και δεν μ κανει νερα.... :faceless:

Αυτό το site δεν είναι της Sachs. Είναι άλλης εταιρίας, το είχε αναφέρει το μέλος Groupa.

"Based on an original replacement clutch kit, your clutch will be custom modificated by hand. - Made in Germany.

Attention : This clutch kit resp. the part no. is not provided by ZF Sachs itself and can only be ordered here."

Το επίσημο site είναι αυτό : http://www.zf.com/brands/content/en/sachs/homepage_sachs/homepage.jsp

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει ο dimake

α

Εσενα σε συμπαθω ε.. :thumbsup:

Ναι πανο τοσο εβλεπα οταν ηταν 1.40 η 100αρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσενα σε συμπαθω ε.. :wacko:

Ναι πανο τοσο εβλεπα οταν ηταν 1.40 η 100αρα!!!

παιδια επιτελους εβγαλαν και για εσας σκαστρα επιτελους βουρ ορματε :thumbsup:

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=&product=FMFSITAT

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη πριν ανοιξω το λινκ λεω για τον ανταπτορα θα εχει βαλει λινκ!!!

αφου ανοιξε το λινκ ελαμψαν τα ματια μου!

κατσε να δουμε αν ειναι για τα 1.4 TWINCHARGED TSI η για τα δικα μας.

αν ειναι για τα δικα μας θα την παρω.

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη πριν ανοιξω το λινκ λεω για τον ανταπτορα θα εχει βαλει λινκ!!!

αφου ανοιξε το λινκ ελαμξαν τα ματια μου!

κατσε να δουμε αν ειναι για τα 1.4 TWINCHARGED TSI η για τα δικα μας.

αν ειναι για τα δικα μας θα την παρω.

για τα δικα σας ειναι φιλε αλλα εχει βγαλει και για το twincharger

Link to comment
Share on other sites

Ίσος φανεί χαζό αυτό που ρωτώ έκανα μια διαδρομουλα και συμπλήρωσα 800 κλμ συνολικά. Mετά από 4 ώρες λειτουργίας και 97 c θερμοκρασία λαδιού ανέβηκα πάνω από τις 3000 μέχρι 4300-4500 να δω πως αρπάζει αυτό είναι κακό? εξωτερικη θερμοκρασια 4 βαθμους

Edited by alex-g
Link to comment
Share on other sites

Ίσος φανεί χαζό αυτό που ρωτώ έκανα μια διαδρομουλα και συμπλήρωσα 800 κλμ συνολικά. Mετά από 4 ώρες λειτουργίας και 97 c θερμοκρασία λαδιού ανέβηκα πάνω από τις 3000 μέχρι 4300-4500 να δω πως αρπάζει αυτό είναι κακό? εξωτερικη θερμοκρασια 4 βαθμους

Καλό θα είναι μέχρι τα 1.500km να μην (ξανα)-ξεπεράσεις τις 3.000 στροφές και μετά να αρχίσεις να ανεβάζεις στροφές σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε παιδια.. δεν θα παθει τιποτα...

δεν ειπαμε να το παει κοφτες..

παντως αυτο που διαβαζω σε αρκετα φορουμ... ειναι οτι καλο ειναι να βγει εθνικη και να κανει μερικα "βυθισματα" στο γκαζι και μετα να αφηνει παλι.. για να πατησουν καλα τα μεταλα....

1500 2000 καντου και κανενα ανοιγματακι.. εγω μετα τα 1000 του δωσα ... δεν ειχα προβλημα ποτε με το λαδι... 200 μλ το πολυ να χα καψει μεχρι τη πρωτη αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βύθισμα το κάνω μερικές φορές από 1500 μέχρι 3000 βαρέσει που σπρώχνει :hyper: βεβαία στο ταξίδι του έκανα μέχρι τις 4500 αλα θα φροντίσω να μην ενθουσιάζομαι τόσο.. αλα τι να κάνουμε μυρμηγκιά έχουν μπει στο πόδι μου και μου το γαργαλάνε :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Πατα το φιλε alex-g πατα το οσο μπορεις τωρα να το χαρεις.

Πιστεψε με οταν καταλαβεις ποσα ξοδευεις στις βενζινες θα το "στρωνεις" για καμια 5ετια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πατα το φιλε alex-g πατα το οσο μπορεις τωρα να το χαρεις.

Πιστεψε με οταν καταλαβεις ποσα ξοδευεις στις βενζινες θα το "στρωνεις" για καμια 5ετια ;)

χαχα έλα ντε εκεί που φτάσαμε me την βενζίνα θα την περνούμε σε μπουκαλάκι κολόνιας, αλίμονο μας και φαντάζομαι όλοι θέλουμε το καλύτερο σε καύσιμο και ποντάρουμε σε 100αρες :wacko:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.

η χωανη μπηκε.. πολυ προχειρα αλλα μπηκε.

την πρωτη μερα ξενερωσα τη ζωη μου ειχα σουπερ ηχο αλλα απο αποδωση πηγα να βαλω τα κλαματα...

σηκωνε αρκετα λιγοτερη πιεση και χαμηλα ηταν πολυ νεκρο.

μετα απο 2 μερες λοιπον ειμαι σε θεση σημερα να πω....

ΠΩΣ ΠΕΤΑΕΙ!!!!

παει παντου καλυτερα χαμηλα δεν υπαρχει το παραμικρο λαγκ τουρμπιζει αμεσως εκει που πριν με το βαρελακι ειχα ενα λαγκ. στις μεσαίες καμια διαφορα αλλα ψηλα πεταει!!!!

πρεπει τωρα να βαλω ενα φιλτρακι για τις αναθυμιασεις και να φτιαξω λιγο καλυτερα το κομματι του inox σωληνα με μια μικρη κουρμπα να κατσει ποιο χαμηλα και πισω απο το φαναρι, ο εξατμισας που πηγα δεν ειχε ουτε κουρμπαδορο... θα παω στον Κυριο Σκριβανο ωταν παω Αθηνα να το φτιαξει σωστα που ειναι μαστορας.

(ισως την βαλω και μεσα στο θολο ειναι μικρη , χωραει)

θα φτιαξω και μια ασπιδα να μην τραβαει τον ζεστο αερα απο το μηχανοστασιο και μετα μονωση τη σωληνα θα ειναι σουπερ!!!!

IMG_0818.jpg

IMG_0817.jpg

IMG_0825.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι Φ60!

και ο λαιμος και το inox κομματι..

ειναι μεχρι 200 αλογα η χωανη λεει η pipercross.

μας καλυπτει ειναι και μικρη και μπορεις να παιξεις με διαφορες θεσεις..

εκει που ειναι η μεσα στο θολο οπως λεω να κανω ωταν πιασει πολυ πολυ ζεστη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.