Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Αυτος ξερει,εγω ξερω,εσεις δεν ξερετε και αυτο προσπαθω κυριε moderatora.

Μαζί σου είμαι! :)

Link to comment
Share on other sites

GOLF_TSI.jpg

Ορίστε και μια μέτρηση!

Καλοπάτητο και ασπαστο Κοσμά!! :D

Έπρεπε να πετύχενες τώρα την κοπέλα με το κόκκινο.. ;)

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοσμα γτ δν δειχνεις στον κοσμο την δημιουργια ? ? ? Δν το φοβομαστε ετσι κ αλλιως... :D

Link to comment
Share on other sites

Μα το έδειξε!!! από πάνω ακριβώς έχει δυναμομέτρηση και προηγούμενη σελίδα φωτογραφίες από το μηχανοστάσιο! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, σημερα πηγα να κανω ενα ανοιγμα και με το που πηγε 5000 με εκοψε αποτομα λες και πατησα φρενο. Το δοκιμασα ξανα και ξανα και συνεχως γινεται το ιδιο. Η βενζινη 100αρα shell και το αμαξι χωρις προγραμμα με τα 122. Να σημειώσω οτι το αυτοκινητο φοραει συστημα υγραεριου vialle lpdi και με το αεριο δουλευει τελεια. Το μυαλο μου πηγε σε μπουζι-πολαπλασιαστες αλλα στο vag com δεν εχει καταγραψει τιποτα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άγγελε!!!

1)Πρώτα άλλαξε φίλτρο βενζίνης, πόσο καιρό την έχεις την βενζίνη μέσα;

2)η αντλία η πίσω της βενζίνης ακούγεται;;;

3)Με υγραέριο λειτουργεί κανονικά;

4)Το Vialle πότε το έβαλες;;; Υπάρχει περίπτωση να φταίει ένα φίλτρο που βρίσκεται στην πολυβαλβίδα στο χώρο του κινητήρα, στο τέρμα δεξιά ρακόρ. Σε εμένα είχε μέσα το φίλτρο και το ξυλώσαμε γιατί είχε πιάσει μαυρίλα και έβαλα το "νέο" φίλτρο, πάνω στην λαδόβιδα. Δες τι χρώμα έχει η λαδόβιδα η δεξιά επομένως. Αν είναι μπρούντζινη (χρυσή) και όχι νίκελ τότε δεν έχει πάνω της φίλτρο και θα έχει σίγουρα μέσα φίλτρο. Εγώ λόγω αυτού είχα θέμα στο αέριο όμως και όχι στην βενζίνη.

 

ΥΓ: Θα αγοράσεις και ένα φίλτρο που θα σου πω για το υγραέριο γιατί εμένα γέμισε λάσπη η δεξαμενή από τα καταπληκτικά υγράερια και μάλλον θα χρειαστώ αντλία (περίπου 400€)

Link to comment
Share on other sites

Τη βενζινη την ανανεωνω, καθε 1.5 μηνα καιω καποια ποσοτητα και προσθετω καινουρια. Η αντλια ακουγεται ελαχιστα οταν ανοιγω το διακοπτη, οπως εκσνε παντα δηλαδη. Το φίλτρο βενζινης δεν εχει πανω απο χρονο και σιγουρα δεν εχει ουτε 10000χλμ γιατι στη συνεχεια μπηκε το vialle. Με το vialle λειτουργεί τελεια. Ουτε κοψιματα ουτε τιποτα. Το εχω 6 μηνες και εχω κανει 15000 χλμ. Να υποθέσω για φιλτρο λες κατι τετοιο?http://www.gomet.radom.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=915:f-704-c-filtr-wysokiego-ci%C5%9Bnienia-lpg-dish&Itemid=194〈=en αν ναι απο που το πηρες και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι! το πήρα 50€ από κάποιον εγκαταστάτη από Αθήνα που βρήκα στο ίντερνετ. Θεσσαλονίκη δεν το βρήκα πουθενά. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω σε πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Μέχρι τώρα λειτουργούσε κανονικά σε βενζίνη;;

 

θα σου πρότεινα όσο μπορείς να μειώσεις το ντεπόζιτο της βενζίνης χωρίς να βάλεις άλλη και να ρίξεις κάποιο καθαριστικό.

Θα μπορούσε να είναι πάντως αντλία χαμηλής της βενζίνης. Αυτό με logs να μπορείς να το καταλάβεις. (να δεις τι πίεση σηκώνει η αντλία βενζίνης)

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε,υγραεριο μονο για να ψηνουμε καφε και να ζεσταινουμε το τσαι μας οι πιο μεγαλοι  8) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αλλαξα τις βιδες επανω στην πολυβαλβιδα αλλα τα ιδια. Καμια βελτίωση. Μαλλον για αντλια μου ειπαν. Γιατι ομως? Παντα η βενζινη ηταν στη μεση. Να δοκιμαζα κ ενα φίλτρο βενζινης η τζαμπα θα παει και αυτο? Αν ειναι αντλια για τι κοστούμι μιλαμε?

Edited by aggelooos2000
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

 

Επειδή ξέρω ότι το golf 122 φοράει τον ίδιο κινητήρα με το Leon 122 έχω το παρακάτω θέμα, sorry αν ανακατεύω το θέμα Golf με Leon.

 

Έχω ένα Seat Leon 1.4tsi με κωδικό κινητήρα CAXC, του φοράω πρόγραμμα Unitronic stg2, εξάτμιση 63.5, εισαγωγή και fmic. Πρόσφατα αγόρασα μια K03 από Seat Leon 1.8tsi, όπως κατάλαβα από τα διάφορα που διάβασα εδώ και από μιλώντας με κάποιο παιδί από το forum μου είπε ότι μπαίνει κουτί. Πήγα σε 3 μηχανικούς και μου είπαν ότι δεν μπαίνει γιατί θα βρίσκει στο δυναμό και ότι πρέπει να γίνει πατέντα για να μπει λοξά και ότι το αμάξι δεν θα είναι λειτουργικό και μπορεί να δημιουργηθεί και πρόβλημα. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε ή να μου συστήσετε κάποιον που το έχει κάνει μηχανικό ή συμφοφορουμίτη. Κρίμα η τουρμπίνα θα πάει και την έχω κάνει και ανακατασκευή, καινούρια λέμε.

 

ΥΓ. ο ένας μηχανικός μου είπε ότι μπαίνει απευθείας τουρμπίνα από το twincharger. μόνο εκείνη αναλαμβάνει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

 

Επειδή ξέρω ότι το golf 122 φοράει τον ίδιο κινητήρα με το Leon 122 έχω το παρακάτω θέμα, sorry αν ανακατεύω το θέμα Golf με Leon.

 

Έχω ένα Seat Leon 1.4tsi με κωδικό κινητήρα CAXC, του φοράω πρόγραμμα Unitronic stg2, εξάτμιση 63.5, εισαγωγή και fmic. Πρόσφατα αγόρασα μια K03 από Seat Leon 1.8tsi, όπως κατάλαβα από τα διάφορα που διάβασα εδώ και από μιλώντας με κάποιο παιδί από το forum μου είπε ότι μπαίνει κουτί. Πήγα σε 3 μηχανικούς και μου είπαν ότι δεν μπαίνει γιατί θα βρίσκει στο δυναμό και ότι πρέπει να γίνει πατέντα για να μπει λοξά και ότι το αμάξι δεν θα είναι λειτουργικό και μπορεί να δημιουργηθεί και πρόβλημα. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε ή να μου συστήσετε κάποιον που το έχει κάνει μηχανικό ή συμφοφορουμίτη. Κρίμα η τουρμπίνα θα πάει και την έχω κάνει και ανακατασκευή, καινούρια λέμε.

 

ΥΓ. ο ένας μηχανικός μου είπε ότι μπαίνει απευθείας τουρμπίνα από το twincharger. μόνο εκείνη αναλαμβάνει.

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν μπαίνει κουτί. Καλά σου είπανε.

 

1. Πούλα τη και πάρε από 1.4 Twincharged μπαίνει, χρειάζεται καλή δουλειά στις σωληνώσεις κλπ.

Κάποια κι εδώ μέλη το έχουν κάνει, αλλά δεν έχουν κάνει πλήρη παρουσίαση.

 

2. Επίσης ο αλέξης από την Κρήτη, έχει κάνει custom χταπόδι με τουρμπίνα TD04 και 270 άλογα.

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. ο ένας μηχανικός μου είπε ότι μπαίνει απευθείας τουρμπίνα από το twincharger. μόνο εκείνη αναλαμβάνει.

 

Ευχαριστώ!

 

Μόνο αυτή μπαίνει ''κουτί'' καμία άλλη !  Πάρε και τον κωδικό 03C145701T.

Edited by Κοσμάς
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά αν και μετα απο πολυ καιρό βλεπω οτι κινούμαστε ακομα σε ρηχά νερά..

Όσοι ειναι ακομα στην σκέψη για βελτιώση , να το κάνουν μιας και ο κινητήρας μας αντέχει και αποδυκνυεται απο τους καλύτερους στο θέμα βελτίωσης..

Το αμάξι εχει κλείσει αισίως 2,5 χρονια σχεδόν βελτίωσης χωρίς να εχει κανει Κίχχχ.

Ενημερωτικά λόγω άλλων προτεραιοτήτων που προκύπτουν όσο μεγαλωνουμε πουλάω όλο το σετ απ ή και πράγματα ξεχωριστά μιας και το αμάξι θα παει για πούλημα στο σύντομο μέλλον ..... Δυστυχώς για οικογενειακό το κόβω ..χαχαχ

Οποιος ενδιαφέρεται για Π.μ τα πράγματα ειναι σε εξαιρετική κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου ένα golf tsi 122 μοντέλο 2010 και σκεφτόμουν για κανένα προγραμματάκι overload ή revo. Στις χαμηλές στροφές από 1000 έως 1600 το αυτοκίνητο πάει καλύτερα χειρότερα ή τα ίδια?? Με ενδιαφέρει γιατί δεν θέλω να χάσει στα χαμηλά… Από εκεί και πέρα έχοντας 48.000χλμ χωρίς κανένα απολύτως μηχανολογικό πρόβλημα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να περιμένω από ζημιές? Το συγκεκριμένο μοτέρ βγάζει το πρόβλημα με το άνοιγμα καπακιού για καθαρισμό βαλβίδων όπως επίσης και με την καδένα? Τελικά είναι όντως πιο αξιόπιστο από τα μοτέρ με τον κομπρέσορα ή απλώς είμαστε πιο λίγοι οι κάτοχοι του στο forum? Το πρόγραμμα θα επηρεάσει την αξιοπιστία? 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενο golf 6, τι καταναλωση εχει εντος?

Link to comment
Share on other sites

 Στις χαμηλές στροφές από 1000 έως 1600 το αυτοκίνητο πάει καλύτερα χειρότερα ή τα ίδια??  

 

 

:wacko:  :blink:  :logik:  :help:  :sorry:  =@

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόσο σημαντικό πρόβλημα με τις βαλβίδες. Υφίσταται σαν θέμα αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Σαν μοτέρ είναι πιο αξιόπιστο και έχει βγάλει λιγότερα θέματα.

Ενημερωτικά, θα πουλήσω το πρόγραμμά μου (overload) γιατί θα πάω για big turbo και θα χρειαστώ υποστήριξη στην πόλη μου οπότε δυστυχώς δεν με καλύπτει το overload πλέον. Το αυτοκίνητο δυναμώνει σε όλο το φάσμα και δεν χάνει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.