Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Αυτές ειναι οι επιλογές όπως τις αναφέρει ο Nikdev παραπάνω. Να παραθέσω μια πιο απλή όμως. Πούλησε το και πάρε είτε Twincharged είτε πας σε 2λιτρο απευθείας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το golf 6 με τα 122 ποια αντλία βενζίνης έχει?έψαξα στο νετ γιατί ψάχνω για την γνήσια αλλά βρήκα 2-3 οι οποιες είναι ίδιες αλλα από άλλες εταιρίες.Ποια πρέπει να πάρω εγώ που θέλω την ίδια με τη μαμά?Επίσης αν είναι εύκολο να μου προτείνει κάποιος τι μπουζι θα μπορούσα να πάρω για βελτίωση πρωτου σταδίου θαβτο εκτιμούσα.Είναι το πρώτο μου σέρβις από τότε που πήρα το αμάξι και δε έχω ιδέα.Και στο θέμα με το σέρβις τα ποστς είναι αρκετά παλιά και δε ξέρω αν ισχύουν τα ανταλλακτικά ακομα

 

Καλησπερα παιδια.Ξερω οτι ειμαι λιγο off-topic αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αντιστοιχο.Στο θεμα επιλογης καυσιμου ηθελα να ρωτησω ξερει κανεις κατι για την νεα βενζινη της ελιν?Την κρυσταλ?Τι παιζει με αυτη και αν ειναι καλη για τα golfakia μας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ξερω οτι ειμαι λιγο off-topic αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αντιστοιχο.Στο θεμα επιλογης καυσιμου ηθελα να ρωτησω ξερει κανεις κατι για την νεα βενζινη της ελιν?Την κρυσταλ?Τι παιζει με αυτη και αν ειναι καλη για τα golfakia μας?

Το πετρελεο ηταν πολι μαπα (crystal ενοω)τωρα για τιν βενζινη...πολοι λεν πως ειναι καλι.αλλοι παλι λεν οτι δεν κανει.οπιος ξερει κατι αλλο πιο σιγουρο θα μας πει :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2016 at 7:16 ΜΜ, stavrosmk6 said:

Παιδια το golf 6 με τα 122 ποια αντλία βενζίνης έχει?έψαξα στο νετ γιατί ψάχνω για την γνήσια αλλά βρήκα 2-3 οι οποιες είναι ίδιες αλλα από άλλες εταιρίες.Ποια πρέπει να πάρω εγώ που θέλω την ίδια με τη μαμά?Επίσης αν είναι εύκολο να μου προτείνει κάποιος τι μπουζι θα μπορούσα να πάρω για βελτίωση πρωτου σταδίου θαβτο εκτιμούσα.Είναι το πρώτο μου σέρβις από τότε που πήρα το αμάξι και δε έχω ιδέα.Και στο θέμα με το σέρβις τα ποστς είναι αρκετά παλιά και δε ξέρω αν ισχύουν τα ανταλλακτικά ακομα

 

Καλησπερα παιδια.Ξερω οτι ειμαι λιγο off-topic αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αντιστοιχο.Στο θεμα επιλογης καυσιμου ηθελα να ρωτησω ξερει κανεις κατι για την νεα βενζινη της ελιν?Την κρυσταλ?Τι παιζει με αυτη και αν ειναι καλη για τα golfakia μας?

OEM στην αντιπροσωπεία. Αν μιλάμε για την υψηλής. (Εμπρός στη μπεκιέρα).

Αν θες την πίσω αντλία πάρε απτο εμπόριο (vdo, hepu κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν τα castrol edge 5/30 είναι για δυο χρόνια και 15.000χλμ οι προδιαγραφές τους? Τον άλλο μήνα φτάνω 8.000χλμ και 15 μήνες απο την τελευταία αλλάγη που έκανα οπότε νομίζω οτι είναι το κατάλληλο timing να τα αλλάξω με βάση αυτά που διαβάζω η να το επισπευσω?? golf tsi122ps με 55.000χλμ απροβλημάτιστο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν τα castrol edge 5/30 είναι για δυο χρόνια και 15.000χλμ οι προδιαγραφές τους? Τον άλλο μήνα φτάνω 8.000χλμ και 15 μήνες απο την τελευταία αλλάγη που έκανα οπότε νομίζω οτι είναι το κατάλληλο timing να τα αλλάξω με βάση αυτά που διαβάζω η να το επισπευσω?? golf tsi122ps με 55.000χλμ απροβλημάτιστο...

Τα Long life λάδια όπως το Edge έχουν προδιαγραφές για 2 χρόνια. Προσωπικά δεν θα κράταγα ποτέ λάδια πάνω από έτος αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και μόνο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση θέλω να κάνω.Golf 6 με τα 122 Μετά από χαλαρή οδήγηση αν πατήσω τέρμα πχ Δευτέρα δε σηκώνει οβερ.Μετά από δύο τρία Καλά πατήματα σηκώνει κανονικά.Το αμάξι είναι με πρόγραμμα να πω.Σε τι μπορεί να οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι δεν ειχε φορτιο

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πατα με 5η ανηφορα και δες αν το κανει ξανα

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικιμασα φιλε μου 4 φορες και τις 4 ανεβασε 0.8-0.9 πιεση.Υποθετω καλο αυτο.Αλλα μετα σε ευθεια η δευτερα 2-3 πατηματα δεν ανεβαζε οβερ και μια φορα κιολας πηγε μεχρι 0.7 μονο.Μετα απο 2-3 πατηματα ανεβασε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα αν δεν εχει φορτιο το αμαξι δεν κανει overboost.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα φιλε μου.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινετε μετα απο 2-3 πατηματα να ανεβαζει στιγμιαια 1.2 ας πουμε

 

Καλησπέρα παιδιά.Στο γκολφακι μου που έχω πρόγραμμα Και σηκώνει 0.9 πίεση εν τέλει είναι ασφαλές να σφίξω λιγάκι το wg για να πάει μέχρι 1.2bar?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.θα ηθελα να μαθω τη διαμετρο σωληνα συλικωνης να παρω για να τοποθετησω μια χοανη..απο το μοτερ δηλ τι φ βγαινει

Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2016 at 3:48 ΜΜ, stavrosmk6 said:

Ναι καταλαβα φιλε μου.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινετε μετα απο 2-3 πατηματα να ανεβαζει στιγμιαια 1.2 ας πουμε

 

Το 122 δεν έχει λειτουργία overboost ! Δεν σηκώνει ποτέ 1.2 !  Η κανονική του πίεση με πρόγραμμα (αν έχεις) είναι 0.9 με 1 bar.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος τον κωδικο που δινει η  αντιπρ/ια για τα μπουζι!? γιατι ακρη δεν βγαζω με το σιτε τις ngk αφου δινει τα pzfr6r με το τραγικο 0.9 διακενο...

 

υ.γ φανταζομαι οτι θα ζητανε τα αντερα τους στην αντιπρ/ια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Μια ερώτηση να κάνω παρακαλώ.Εδώ και τρεις τέσσερις μέρες για.κάποιο λόγο το 122αρι μου εκεί που είχε οβερ 1.1 σταθερό 0.9 ξεκίνησε και κάνει οβερ 1.5 κάνει κόψιμο και πέφτει στο 0.5 περίπου στις 3.500 στροφές.Και ακούγεται ένας σχετικά δυνατός ηχος σαν.να ρουφάει αερα.Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ξερει κανεις εαν σε 1200 tsi 6ρακι με 117 δυναμομετρημενα ΜΑΜΑ αλογα τι κανει η τοποθετηση εξατμισης? 

οι μισοι βελτιωτες λενε βαλε προγγραμα και εισαι οκ μην τυχον πειραξεις εξατμιση που ειναι υπεραρκετη θα χασεις χαμηλα εντελως... 

οι αλλοι παλι απο την αλλη προτεινουν καταλυτη και φιλτρο με το remap τελικα εχει κανεις  κανει κατι σε εξατμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείς με εξάτμιση σε αυτό βάλε ένα σωστό προγραμμα άντε βαριά κανένα φίλτρο και έχεις τελειώσει


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Λόγω μετακόμισης απο την επαρχία στην Αθήνα έχετε να μου προτείνετε σε pm 1-2 καλά εξειδικευμένα συνεργεία κοντά προς Ζωγράφου που να εχουν καλές τιμές μια και πλησιάζει και το service των 60.000 χλμ τον άλλο μήνα.... Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum!Σε tiguan με τα 122 ακούγεται κάποιος ήχος στο cold start που σταματάει μετα απο λίγο.Ανεβάζω βίντεο μην έτυχε σε κάποιον το ίδιο και γνωρίζει τι μπορεί να είναι.http://cloud.tapatalk.com/s/597c16ed5f020/VID_20170727_174933.3gp

Στάλθηκε από το VFD 500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους των 122 ποιάς εταιρείας προγραμμα έχετε και τις εντυπώσεις σας. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , chalou284 said:

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους των 122 ποιάς εταιρείας προγραμμα έχετε και τις εντυπώσεις σας. 

Ευχαριστώ

Εγώ εχω custom πρόγραμμα από pschiptuning και είμαι πλήρως ικανοποιημένος Και από απόδοση Αλλά και εξυπηρέτηση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Αυριο θα έχω στα χέρια μου κι εγώ ενα μεταχειρισμένο golf tsi 1.4 (122hp) 2011.

Επειδή σκέφτομαι να του αλλάξω αρχικά λάδια και φίλτρα, θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει τι λάδια να χρησιμοποιήσω; Εχω διαβάσει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.Το αυτοκίνητο έχει 130.000 και τα service του έχουν γινει σε αντιπροσωπεία μέχρι Δεκέμβριο του 2016. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω για αλλαγή;

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Αυριο θα έχω στα χέρια μου κι εγώ ενα μεταχειρισμένο golf tsi 1.4 (122hp) 2011.
Επειδή σκέφτομαι να του αλλάξω αρχικά λάδια και φίλτρα, θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει τι λάδια να χρησιμοποιήσω; Εχω διαβάσει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.Το αυτοκίνητο έχει 130.000 και τα service του έχουν γινει σε αντιπροσωπεία μέχρι Δεκέμβριο του 2016. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω για αλλαγή;
 
Ευχαριστώ. 
Η προδιαγραφη να ειναι vw 504 507

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.