Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

alex να χτυπουσε το τηλεφωνο να μου εκαναν παζαρια τουλαχιστων χχχαχαχαχα

αρη τα σχεδια για μεγαλα εχουν γκρεμιστει εδω και καιρο. Ειμαι χαρουμενος που μου πηγαν μερικα πραγματα στραβα τα τελευταια 2 χρονια με τα οικονομικα και δεν εκανα την αλλαγη (με polo gti , corsa opc , golf gti) γιατι τωρα θα εκλεγα με μαυρο δακρυ.

καθε εμποδιο για καλο τελικα, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!

θα παρω κατι μικρο. ισως καποιο turbo disel μεχρι 1000 1200cc αν και ωταν με το καλο φυγει

Link to comment
Share on other sites

Πάνο γιατί δεν πετάς ένα υγραέριο πάνω να δεις άσπρη μέρα?

ούτως ή άλλως θα χάσεις πάνω από 2000€ από την ανταλλαγή + τα άλογα + αυτά που έχεις ρίξει επάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Αν και σε προηγουμενες σελιδες εχει συζητηθει το θεμα πιεσης και over, οσοι εχετε μπαρομετρο σε 122 με προγραμμα μπορειτε να πειτε ποια ειναι η μεγαλυτερη πιεση που εχετε δει.Ειδικα με 4-5 ταχυτητα απο 2500 στροφες και πατωντας τερμα γκαζι σε τι peak εχετε δει να φτανει το μπαρομετρο?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς καλύτερη?

Αν εννοείς υψηλότερη παλαιότερα είχα over 1.45-1.55

Πλέον έχω MAX 1.25 (άντε 1.3 με το υγραέριο).

Το καλύτερο όμως είναι να δουλεύεις σταθερά κάπου και όχι με peaks γιατί ρημάζεις συμπλέκτες και μετάδοση. Ας είναι 1.2 και σταθερή παρά 1.4 με peaks.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς καλύτερη?

Αν εννοείς υψηλότερη παλαιότερα είχα over 1.45-1.55

Πλέον έχω MAX 1.25 (άντε 1.3 με το υγραέριο).

Το καλύτερο όμως είναι να δουλεύεις σταθερά κάπου και όχι με peaks γιατί ρημάζεις συμπλέκτες και μετάδοση. Ας είναι 1.2 και σταθερή παρά 1.4 με peaks.

Ρωταω για την πιεση που ανεβαζει στιγμιαια για 1-2 δευτ.πατωντας τερμα γκαζι απο χαμηλες στροφες(2500 περιπου) και 4 η 5 ταχυτητα.Οταν λες 1.45-1.55 over εννοεις οτι για λιγο ειχες αυτη την πιεση και μετα εστρωνε στο 1,1-1,2 και οσο ανεβαζε στροφες επεφτε η πιεση? Φιλε thanassi τι αλλαξε και απο over 1,55 εχεις τωρα 1,25 max?

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Με 5η-6η πατώντας από χαμηλά, σήκωνα 1.5 περίπου στις 2800, έπεφτε μετά και ξανασήκωνα 1.5 στις 3200 που σταδιακά έπεφτε και έφτανε τις πιέσεις που φτάνουν όλοι με πρόγραμμα στον κόφτη (0.5-0.6 περίπου).

Άλλαξα πρόγραμμα να δουλεύει πιο ήπια γιατί τα peaks και η υψηλή ροπή μου διέλυσαν τον συμπλέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Με μικρη εμπειρια μπαρομετρου (2-3 ωρες) πανω απο 1.2 δν θυμαμαι να ειδα ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, επειδή οι σελίδες είναι πολλές θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει βγει αξιόπιστο το 122αρι μοτέρ. Είχε κάποιος πρόβλημα με καδένα ή τουρμπίνα ή γενικά κάποια ακριβή ζημιά? Έχω προβληματιστεί τελευταία έντονα με αυτά που διαβάζω για τους τουρμοκομπρεσορες και ήθελα να δω αν ισχύει κάτι και εδώ. Έχω και εγώ το 122

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, επειδή οι σελίδες είναι πολλές θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει βγει αξιόπιστο το 122αρι μοτέρ. Είχε κάποιος πρόβλημα με καδένα ή τουρμπίνα ή γενικά κάποια ακριβή ζημιά? Έχω προβληματιστεί τελευταία έντονα με αυτά που διαβάζω για τους τουρμοκομπρεσορες και ήθελα να δω αν ισχύει κάτι και εδώ. Έχω και εγώ το 122

 

Γεια σου Άγγελε και καλώς ήρθες ! 

 

Γενικά έχει αποδειχθέι σαν κινητήρας πιο αξιόπιστος από τον twincharger με τα 160. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει και αυτός κάποια μικροπροβληματάκια. Σχετικά με την καδένα που ρώτησες, έχουν ακουστεί κατά καιρούς θέματα και στον CAXA κινητήρα που φοράμε εμείς, γιαυτό δεν είναι κακό να προσέχεις που και που κατά το cold start αν αρχίζει να ακούγεται ο παράξενος ήχος - συνήθως στα 70.000 - 100.000 χλμ βγαίνει, αν βγει. Πρόσεχε μην τον μπερδέψεις με τα ωστήρια.  

 

Μετά σε εμένα ας πούμε μου βγήκε από την αρχή ελλατωματική η αντλία νερού την οποία και αντικατέστησα εντός εγγύησης, καθώς και ένα θέμα με το Σαζμάν που δεν έχω καταφέρει να λύσω ακόμα - είναι ακουστικό θέμα και δεν επηρεάζει την λειτουργία του αυτοκινήτου.!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι στις 65000 έχω ακούσει κάποιες φορές τον ήχο από την καδένα, μετρημένες όμως. Σε ερώτηση μου στην αντιπροσωπεία μου είπαν να πάω άμεσα για αντικατάσταση γιατί η καδένα μου έχει ξεχειλώσει, θα πηδήξει δόντι κτλ κτλ... Κόστος 400 ευρώ μετά από έκπτωση 30% σε ανταλλακτικά και δωρεάν εργασία σαν αντιπροσωπεία από 1500 που θα πλήρωνα κανονικά. Όλα καλά λοιπόν ως εδώ αλλά το κουφό της όλης υπόθεσης ήταν ότι δεν έκαναν καν τον κόπο να ρίξουν μια ματιά το αυτοκίνητο παρά μόνο να κάνουν διάγνωση απλά και μόνο από την περιγραφή μου. Σε ερώτηση μου σχετικά με το αν θα λυθεί το πρόβλημα μου επ'αορίστου με τη νέα καδένα, το  μεταβλητό κτλ  ο  ''τεχνικός σύμβουλος''  υποστήριζε πως τις καδένες κανονικά πρέπει να αλλάζονται στα χιλιόμετρα αυτά και πως και η καινούργια λογικά θα αντέξει άλλες 70000 χλμ.   Επειδή λοιπόν κουτόχορτο δεν τρώμε, πήγα και ρώτησα και σε άλλη αντιπροσωπέια για να δω τι θα πούνε. Εκείνοι λοιπόν αφού κοίταξαν αριθμούς κινητήρα πλαισίου κτλ μου είπαν πως δε χρειάζεται να αλλάξω απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.  Πως δεν έχει τύχει να αλλάξουν σε κανένα αυτοκίνητο καδένες κτλ και πως αν  επιμένω ή  χρειαστεί να αλλαχτεί το κόστος είναι 400 ευρώ χωρίς όμως κάποια έκπτωση.  Προσοχή λοιπόν γιατί οι άνθρωποι είναι απατεώνες, μακριά!  Και κάτι τελευταίο που ξέχασα....Πριν λίγο καιρό έτυχε να αλλάξω όλα τα ψυγεία στη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία μετά από ένα ατύχημα που είχα. Αφού λοιπόν τους έσκασα τα ωραία μου λεφτά και πήρα το αυτοκίνητο δε πρόλαβα να πάω σπίτι μου γιατί έμεινα στο δρόμο από υγρά που άδειασαν όλα στη διαδρομή! Το φόρτωσα και τους το ξαναπήγα. Προχθές έσπασε ο σωλήνας του ac και έχασα όλο το φρέον, είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν έγινε σωστά κατά την τοποθέτηση...  Εκτός από απατεώνες λοιπόν είναι και άσχετοι!  Μακριά τους, μη τους δίνετε τα λεφτά σας! Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

photo_zps8b37f66a.jpg

 

Του Άγγλου το 122 που έλεγε ο Αλέξης!

Ωραίο από εμφάνιση και συνεχώς το ψάχνει το θέμα!

Είναι σε πολύ καλό δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι στις 65000 έχω ακούσει κάποιες φορές τον ήχο από την καδένα, μετρημένες όμως. Σε ερώτηση μου στην αντιπροσωπεία μου είπαν να πάω άμεσα για αντικατάσταση γιατί η καδένα μου έχει ξεχειλώσει, θα πηδήξει δόντι κτλ κτλ... Κόστος 400 ευρώ μετά από έκπτωση 30% σε ανταλλακτικά και δωρεάν εργασία σαν αντιπροσωπεία από 1500 που θα πλήρωνα κανονικά. Όλα καλά λοιπόν ως εδώ αλλά το κουφό της όλης υπόθεσης ήταν ότι δεν έκαναν καν τον κόπο να ρίξουν μια ματιά το αυτοκίνητο παρά μόνο να κάνουν διάγνωση απλά και μόνο από την περιγραφή μου. Σε ερώτηση μου σχετικά με το αν θα λυθεί το πρόβλημα μου επ'αορίστου με τη νέα καδένα, το  μεταβλητό κτλ  ο  ''τεχνικός σύμβουλος''  υποστήριζε πως τις καδένες κανονικά πρέπει να αλλάζονται στα χιλιόμετρα αυτά και πως και η καινούργια λογικά θα αντέξει άλλες 70000 χλμ.   Επειδή λοιπόν κουτόχορτο δεν τρώμε, πήγα και ρώτησα και σε άλλη αντιπροσωπέια για να δω τι θα πούνε. Εκείνοι λοιπόν αφού κοίταξαν αριθμούς κινητήρα πλαισίου κτλ μου είπαν πως δε χρειάζεται να αλλάξω απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.  Πως δεν έχει τύχει να αλλάξουν σε κανένα αυτοκίνητο καδένες κτλ και πως αν  επιμένω ή  χρειαστεί να αλλαχτεί το κόστος είναι 400 ευρώ χωρίς όμως κάποια έκπτωση.  Προσοχή λοιπόν γιατί οι άνθρωποι είναι απατεώνες, μακριά!  Και κάτι τελευταίο που ξέχασα....Πριν λίγο καιρό έτυχε να αλλάξω όλα τα ψυγεία στη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία μετά από ένα ατύχημα που είχα. Αφού λοιπόν τους έσκασα τα ωραία μου λεφτά και πήρα το αυτοκίνητο δε πρόλαβα να πάω σπίτι μου γιατί έμεινα στο δρόμο από υγρά που άδειασαν όλα στη διαδρομή! Το φόρτωσα και τους το ξαναπήγα. Προχθές έσπασε ο σωλήνας του ac και έχασα όλο το φρέον, είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν έγινε σωστά κατά την τοποθέτηση...  Εκτός από απατεώνες λοιπόν είναι και άσχετοι!  Μακριά τους, μη τους δίνετε τα λεφτά σας! Καλό σας βράδυ!

 

Σε ποιά αντιπροσωπεία σου έκαναν το αυτοκίνητο σκουπίδι ??? Αν θέλεις μπορείς να μας το πεις !

Link to comment
Share on other sites

Στο Μανδύλα στη Θεσσαλονίκη όλα αυτά. Στην ΕΤΕΑ ήταν που μου είπαν πως δε χρειάζεται τίποτα.  Γενικά υπάρχει κόσμος με πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα? Πάνω από 100000 δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μανδύλα στη Θεσσαλονίκη όλα αυτά. Στην ΕΤΕΑ ήταν που μου είπαν πως δε χρειάζεται τίποτα. Γενικά υπάρχει κόσμος με πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα? Πάνω από 100000 δηλαδή.

Καλά φίλε και για την ΕΤΕΑ μην είσαι τόσο σίγουρος. εδώ και 1 χρόνο έχω πρόβλημα στο αμάξι και μου λέγανε εκεί ότι όλα ειναι φυσιολογικά. Ασχετα αν ο θόρυβος, που ειναι πλέον μόνιμος, δεν ακουγόταν στην αρχή και άρχισε να ακούγεται μετά από δυνατό χτύπημα που άκουσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώς ήρθες! Με το καλό να χαρείς το αυτοκίνητο σου! Αυτά που έβγαλαν προβλήματα είναι μετρημένα. Θα προσέχεις πάντα τη στάθμη του ψυγείου (και να μπαίνει μόνο G12+) και το τι λάδι βάζεις. Θα σου πρότεινα Mobil 1 Esp formula 5w30.

Το μόνο θέμα που έχουν τα 122 είναι το κιβώτιο το οποίο θα πρέπει να σέβεσαι. Το δικό μου έχει 73.000χλμ με πρόγραμμα + υγραέριο και δουλεύει άψογα. Υπάρχει κόσμος με 100.000+ που το μόνο που αλλάζει είναι τα αναλώσιμα του service. Ο Αλέξανδρος που άλλαξε τούρμπο και έχει 270 άλογα, πρέπει να έχει πάνω από 100.000χλμ.

Τα προβλήματα που έχει βγάλει το 122 είναι:

1)πρόβλημα στην wg του τούρμπο. (για εξωκλαμπικους που θα το διαβάσουν και θα το βγάλουν σκάρτο το μοτέρ, το τούρμπο είναι Mitsubishi)

2)διαρροή από το υδροψυκτο intercooler.

3)προβλήματα με 1η και 2α στο κιβώτιο.

Sent from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, επειδή οι σελίδες είναι πολλές θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει βγει αξιόπιστο το 122αρι μοτέρ. Είχε κάποιος πρόβλημα με καδένα ή τουρμπίνα ή γενικά κάποια ακριβή ζημιά? Έχω προβληματιστεί τελευταία έντονα με αυτά που διαβάζω για τους τουρμοκομπρεσορες και ήθελα να δω αν ισχύει κάτι και εδώ. Έχω και εγώ το 122

 

Φίλε μου καλησπέρα, έχω το Seat Leon με το ίδιο μοτέρ εδώ και 30 μήνες και έχω κάνει 49.000 χιλιόμετρα, το μοτέρ δεν έχει κάνει κιχ. Ομοίως το Golf με τον τουμποκομπρέσορα που γράφεις - επίσης (αν και με λιγότερα χιλιόμετρα) δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Η σχέση αξίας / προσφοράς του tsi 122 είναι υποδειγματική. Στο δε Seat (tsi 125) επειδή είναι εταιρικό ομολογώ ότι η χρήση δεν είναι η πρέπουσα πάντοντε, παρόλα αυτά με σέρβις πάντα στην ώρα τους (αν όχι και πιο νωρίς) είναι άψογο.

Και στα 2 μοτέρ βέβαια δεν έχει πειραχτεί ούτε βίδα, είναι σε εργοστασιακή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αξιόπιστος κινητήρας ειναι και σοβαρα προβλήματα δεν βγάζει. Τώρα στον καθένα μπορούν να συμβούν σπανίωσ ιδιαιτερα προβλήματα όπως και σε κάθε αυτοκίνητο !!!! Και φυσικά παίζει ρόλο και ο οδηγός ! Οσο έχεις μαμά το αυτοκίνητο δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης μην κοιτάς εδώ που γράφουν στα προβλήματα πολλοί και έχει γεμίσει! Οι περισσότεροι το έχουν βελτιωμένο και εκεί ειναι πιο πιθανό να συμβεί ! Πχ τουρμπινα σπασμένη από μαμά αμαξι δεν έχω δει τόσο καιρό να αναφέρεται στο φόρουμ.

Γενικά αυτά που αναφέρει ο Θανάσης πιο πάνω ειναι τα κοινά προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν! Εγω να προσθέσω και την αντλία νερού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν σχολιάζω για να μην το ματιασω...:p

100000 και εγω...

Ζημιές:ένας αισθητηρας,μια καμμενη λαμπα στο τασακι και κάτι θέματα με το σαζμαν που η vw "το κατέχει πολυ το θέμα με τα σαζμαν"!

No complain

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν σχολιάζω για να μην το ματιασω... :p

100000 και εγω...

Ζημιές:ένας αισθητηρας,μια καμμενη λαμπα στο τασακι και κάτι θέματα με το σαζμαν που η vw "το κατέχει πολυ το θέμα με τα σαζμαν"!

No complain

Μήπως έχουμε το ίδιο θέμα με το σαζμαν ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.